Yıldızların hayatı ve ölümü

The source-page: http://faculty.wcas.northwestern.edu/~infocom/The%20Website/

(Token Güzellik Fotoğrafı)

Giriş

Öğrenilen astronomu duyduğumda,

Kanıtlar, rakamlar benden önce sütunlar halinde değiştiğinde,

Grafikler ve diyagramlar gösterildiğinde,

onları eklemek, bölmek ve ölçmek,

Otururken gökbilimciyi duyduğu yerde duydum

konferans odasında çok alkışlar,

Ne kadar çabuk hesaplanamaz hale gittim ve hastalandım,

Yükselip süzülünceye kadar kendim dolaştım

Mistik nemli gece havasında,

ve zaman zaman

Yıldızlara mükemmel bir sessizlikle baktım.

Walt Whitman

 

Bay Whitman’ın durumu, internette astronomi hakkında bilgi arayan araştırmacıya çok tanıdık geliyor. Muhteşem fotoğraflar ve bilim ile dolu “Gee, Wow” çeşidine ait siteleri bulmak kolaydır, bu yüzden sadece Dummies için uygundur. Ve ayrıntılı matematik ödev problemlerine çözümlerle birlikte, üniversite düzeyinde ders notlarını bulmak neredeyse kolaydır.

1989’dan beri Northwestern Üniversitesi’nde fizik ve astronomi dersleri veriyorum (bu yüzden şiirde “öğrenilmiş gökbilimci” olarak nitelendiriyorum) ve kesinlikle bu uçlar arasında sıkıca yerleştirilmiş birkaç sayfa için yer olduğunu hissettim. Bu site sonuçtur. Yıldızların evrimini detaylı ama anlaşılması kolay bir seviyede tartışır. Açıkçası, bu sitenin taranması amaçlanmamıştır. Okunması gerekiyor. Sadece birkaç factoid istiyorsanız tarama iyidir, ancak bir konuyu gerçekten anlamak istiyorsanız, o zaman onu baştan sona incelemeniz gerekir ve bu web sitesinin ne hakkında olduğunu anlamak gerekir. Ben öğretmenim. Ben bir bilgi yarışması sunucusu değilim. Bu web sitesi, isterseniz atlayabileceğiniz, ancak ihtiyacınız olduğu anda çok ihtiyaç duyduğunuz ayrıntı ve tartışmayı sağlayan dipnotlar ve bağlantılar ile doludur. Pasifik Astrofizik Derneği’nin Yıllık Yıllık Toplantısı’nda bir poster oturumuyla sadece ana anlatıyı okuyabilir ve bilginin özünü alabilir ya da tüm tarafları okuyabilir ve yol göstermeye hazır olabilirsiniz. Seçim senin.

Bu site boyunca, basitleştirilmiş ve basit arasında büyük bir fark olduğu ilkesine bağlı kaldım. Popüler astronominin yorgun klişelerinden bazılarını tekrarlamamak için çok uğraştım, klişeler olduğu için değil, sadece düz yanlış oldukları için. Sadeleştirme iyidir, ancak sadeliğin basit olmaktan ziyade basit fikirli olduğu noktaya geldiğinde, ayrıntıları konuşmaya başlama zamanıdır ve ben de öyle.

Giriş için çok fazla; astrofizik hakkında konuşmaya başlayalım!    İlk Sayfaya Git

David Taylor
Evanston, IL
Haziran, 2012

[email protected]