Özgür Irade

The source-page: http://webspace.ship.edu/cgboer/freewill.html 

C. George Boeree

Özgür irade kavramı son zamanlarda bazı zor zamanlar geçirdi. Bilimin bariz başarısı ve genellikle ona eşlik eden maddeci, deterministik, indirgemeci varsayımlar modern erkek ve kadınlardan daha skolastik ilahiyatçılar ile daha ilişkili, eski moda görünecek ücretsiz olarak sunduk. Ama ben, çok daha az bertaraf edilmesine göz ardı etmek imkansız kavramını bulabilirsiniz.

En özgür irade ne olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum ve ne değildir. Özgür irade eylem özgürlüğü aynı değildir. Eylem özgürlüğü gerçekleştirilen olmaktan bir iradeli eylemi engellemek şeyleri ifade etmektedir. Örneğin, cezaevinde olmanın size şehri ayağa için özgür olmadığı anlamına gelir. Düz bir ceket olmak, merhaba dalga özgür olmadığı anlamına gelir. Olmak felç araçlar uzuvlarını hareket edememe. Bunlar özgür irade konular değildir. Özgür irade uzuvlarını (veya değil) taşımak için denemek için, (veya değil) dalga denemek için (veya değil) kaçmaya çalışan serbest olmak demektir.

Ne özgür irade (daha iyi özgürlük olarak da bilinir), siyasi ya da sosyal özgürlük aynıdır. Boşuna yerel diktatörün adını almak için çalıştırılacaktır diye, denemek için ücretsiz ya da aslında bunu yapmak için bile özgür değiliz anlamına gelmez. Sadece tatmin için ödeme dolayacaksın.

Tartışmanın diğer tarafında, determinizm yazgıcılık, kader ya kader aynı şey olmadığını işaret etmek gerekir. Determinizm İşler böyle bir anda olduğu şeylerin an önce olduğu yollardan gerekli sonucudur demektir. Her etkinin bir nedeninin anlamına gelir ve hiçbir şeyin, hatta irade, muaftır. Bu gelecek zaten kurulmuş olduğu anlamına gelmez.

Aynı zamanda irade tanımlamak için yararlı olabilir. Belirli eylem veya olmayan eylemlere angaje olma niyetiyle bir seçim sonucu karşılaştıklarında biz meşgul algısal, bilişsel ve duygusal süreçler: Anladığım kadarıyla, bu bir niyet meselesidir. Önümde bir peynir Danimarka ve bir haşhaş tohumu kek alabilir. Ben hem umutları hakkında iyi hissediyorum, ben geçmiş deneyimler göz önünde hissetmenize ve sonra ben karar, bak. Ben peynir Danimarka yemek niyetinde (veya çörek veya bunların ikisinin de ya da her ikisi …). Aslında yemek, ya da ben bunu yaparken çok ciddi yaptırımları alamayacağını özgürüm olsun, önemsiz. Ben kararımı yaptık!

En determinist yanıtları takip özgür irade için bazı argümanlar, üzerinden geçelim. Ücretsiz willist bir iddia ve bu olağanüstü bir tane yapıyorsa, ispat yükü kendisine üzerindedir.

İlk olarak, deneyim argüman yoktur. Ben seçimler yapma gibi anlamaları kendi içime bir şey yaşamak ve bu seçimler kendimden başka şey tarafından belirlenmez söyledi.

Determinist basitçe kararların nedenleri farkında değildir ve cehalet olduğunu etiketli ki cevap vereceğiz “özgür irade.” Benzeri hiç şüphesiz sinapsların genelinde yelken ateş ve kimyasallar nöronlar ve vardı, hepsi çok deterministically seçimim sonuçlanan Danca.

Bu inancı önerebiliriz serbest willist özgür irade çok önemli bir parçasıdır. Eğer ben Danimarkalı seçme eğiliminde olduğunu bilerek, Danimarkalı ve çörek ile beni tuzağa düşürmek için olsaydı, çok iyi sonuç belirlendi diyebilirsiniz. Ben size kanıtlamak için çalıştıklarını biliyordum Ama eğer, ben sadece bunun yerine çörek seçin veya ne olur.

Sana aptal çalışıyorum o – – her zamanki nedensel faktörler yerini almıştır determinist basitçe bilginin bu fazladan çerez söyleyebilirim. Bunun yerine, inançlarına bir tehdide, oldukça mekanik, tepki veriyorlar.

Belki bu yüzden, serbest willist diyor. Ama ben zamanlarda müthiş rastgele olabilir itiraf etmeliyim. Aniden ciğerlerim üstündeki “de Tippecanoe ve Tyler” sandalyeden fırlayıp bağırabilirsin. Diyelim ki böyle bir şey tahmin görelim!

O indeterminizmi yanıt vereceğini determinist özgür irade uzaktır. Eğer hepsi buysa özgür irade, sonra bir rulet çarkı senden daha az iyidir yoktur.

Ama öngörülemeyen değilim, ücretsiz willist diyor.

Determinist o sadece pratik bir sorun değil, felsefi bir işaret olacaktır. Ben noktası hassas konum ve hız pin bilmemesi, evrendeki tüm parçacıkların, onlara göre belirlenir olmadığı anlamına gelmez derler. Aslında, o (Heisenberg belirsizlik ilkesi tarafından önerilen) teorik olarak imkansız olsa bile, bu sadece ben özgür iradeye sahip değil, tahmin edemez demektir!

Ücretsiz willist, özgür irade olmadan, ahlak anlamı yoktur işaret edebilir. cömertlik, cesaret, merhamet – – insanlar hakkında tüm iyi şeyler bir anlamı yoktur. Biz tuğlaları düşmek kadar kararlı olduklarını, daha sonra Adolf Hitler Rahibe Teresa daha onun kötü eylemler için artık sorumlu tutulabilir ona iyi olanlar için övdü edilebilir. Dünyamızın sonra ne olacak?

Basit, determinist diyor. Biz ahlak olmadan yaşamak zorunda kalacaktır. Birçok kişi zaten ahlaki görecelilik, hatta ahlaki nihilistlerdir. Bizim toplumların gelenek, çoğunluk şahsi çıkar, karşılıklılık ve kapak-your-eşek üstünlüğü daha fazla bir şey kullanarak yasaları ve yargı süreçleri ve cezaevleri ile boyunca iyi olabilir. Belki de bu hiç olmadığı tüm ahlak var!

Ücretsiz willist yapabilirsiniz başka argüman durup bir karar verme durumunda düşünmek bu eşsiz yeteneğine sahip olmasıdır. Biz bir an için neden-etki akışı çıkabilirsiniz. Biz dalış advisability dikkate yüksek kalorili yemek öncesi duraklatmak Hayvanlar nadiren bunu. Aç bir aslan ondan önce bir antilop varsa, o yiyor. Ve biz sürece istediğimiz kadar kararını erteleyebilir. Eğer zamanında Belirli zaman aralıklarında yapmak fiili seçim belirlenir bile, gelmesi o an için beklemek süre değil.

Yoksa öyle mi? Determinist diyor. Ne seçmeden önce tam olarak bir dakika bekleyin neden? Ya ne senin duraklatma durdurmak ve sadece o anda şeylerin içine atlamak ne neden oldu? Ayrıca, bu duraklama eşit gücü normal süreçleri kısa devre iki güçlerinin meselesi değil mi?

Jean-Paul Sartre ilginç özgür irade argüman ortaya attı. O biz gerçek bir şey yok sayabilirsiniz ve biz gerçek dışı bir şey gibi davranabilirsin söyledi. Sık sık diyet hizmetinde yapmanız gereken bir şey – Örneğin, karşımda hiçbir Danimarka olmadığını düşünebiliriz. Ya da kurtçuklar olarak kekler gelincik tohumları görebilirsiniz. Bu hayal, güçlü bir şeydir! Ama determinist sadece bu hayal deterministik ilkelerine sadece bir tane daha nörolojik mekanizması açıklanabilir olduğunu söyleyebilirim.

Ben özgür willist tam ana kadar herhangi bir argüman kazanmamış olsa da, determinist biraz daha defansif bir pozisyonda kendini koydu, işaret gerekir. O “İspat yükünün” Bazı determinist tarafa hareket ediyor. Örneğin, o hayal bir şey fiziksel olduğunu iddia etti. Yani biz sadece kabul etmeyen gereken bir iddiadır: Biz iddianın doğruluğunu kanıtlamak için meydan okuyabilirsiniz.

Özgür irade için bir başka olası vakıf yaratıcılık. Ben yeni bir seçenek oluşturabilir. Ben peynir Danimarkalı veya haşhaş tohumu çörek ile sıkışmış değilim. Her ikisini de atmak ve sevimsiz ponponları bir çanta tercih edebilirsiniz. Ya ben tam anlamıyla yeni bir karışım oluşturabilir: my karıştırma kase çık ve böyle bir haşhaş tohumu Danimarkalı veya bir peynir çörek olarak daha önce hiç kimsenin görmediği bir şeyi, pişir. Ya benim blender çıkmak ve bir çörek ve Danimarkalı Slurpy yapabilirsiniz.

Bir kaza – Tabii ki, şu ana kadar oldukça bezdiriyor determinist, sadece yaratıcılık biz bile bize sürpriz bilinçsiz nöral olayları etiketlemek için kullandıkları sadece bir kelime olduğunu söyleyebilirim. Birisi kaza ve danish’inin muffin halinde, yerini kimse onun ayakkabısının yeni yaratılış altındaki tomar aramaya düşünürdüm!

(Tabii ki, determinist yaratıcılığın mekanik şimdi sahip çıkıyor -. O savunmak için itiraz edilebileceği bir şey)

Peki, nasıl nedenleri ve nedenlerle birbirinden ayırma ile ilgili? Kendime bir Big Mac olsun, orada götürdü neden-sonuç determinizmdir? midemde hırıltı arabama beni zorla mı, altın kemerli görünce beni onlara doğru benim direksiyonu pislik yapmak? İstediğimi gastronomik lezzetleri Repertuarımdan yoluyla Bak, Big Mac karar, altın kemerli için kasıtlı sürücü ve sipariş: Ya benim iştah fark ve Bir plan mı? Ben, başka bir deyişle, Was nedenlerle “arkadan itilen” veya Nedenlerim takip ettin?

Bu teleology denir. Bunun yerine uyarıcıya tepki nedeniyle, bir hedef olarak aldığımız bir gelecek durum proje. Neden-sonuç arasındaki bağlantı zorunluluk biridir. Amaçlar hakkında gerekli bir şey yoktur. Bunlar yapılabilir – ya da değil.

Ama determinist o hayal gücü ve yaratıcılık ile yapılmış aynı argümanı ile karşılık vereceğini: Sizin algıları ve bilişler ve duygular, geçmiş deneyimler, kaçınılmaz olarak senin bu hedefe projelendirme ve ona doğru çalışan yol açar. Sadece ihtiyaçtan özgür olmak için size görünür. Ama diğer, daha güçlü desteklenen güçler üzerimize itin biz hedeflerimizi vazgeçmek ne kadar hızlı not edin.

Özgür irade için son bir deneme: Bence yetişkinler haline bebeklerden geliştirmek, biz dünyadan ayrı, düşündürmektedir. Bizim nedensel süreçleri özellikle zihinsel alanda, bizim dışımızda nedensel süreçlerin giderek bağımsız hale gelir. Bir boşluk bizi dışarıda durumları etkilenmiştir ancak onlar tarafından belirlenmez edilmesine izin vermesidir gelişir. Bu boşluk, büyük nehir gibidir: karşı kıyısında adam dalga ve atlamak ve istediği tüm bağırabilirsin – o bize doğrudan etkileyemez. Ama biz onu dinlemek veya onun semafor sinyalleri yorumlayabilir. Etkilenmiştir, ancak kaynaklanmayan – Bilgi hayatımızın üzerinde toplanan tüm bilgilere ekleyin ve kararlarımızı yönlendirmek için bu bilgileri kullanmak kadar Biz onun maskaralıklarını tedavi edebilir.

Bebek anne karnında yaklaşık olarak yakından onun dünya ile bağlantılı hayat başlar. hayatın sonunda, bazılarımız, herhangi bir tehdit veya baştan çıkarıcı vaadi yukarıya çıkabilir neredeyse dürtüsü ya da ağrı her türlü yok sayabilirsiniz, diğerleri hakkımızda ne düşündüklerini etkilenmezler. Canlarından tarafından belirlenen biz ki gelişmekte kişi tarafından belirlenir – Bir anlamda, hala belirlenir. Ama bugünkü koşullarda başka, hatta o boşluğu ilk tam gerçekleşmiştir zaman geçmiş çocuklukta dönerken bir süre gidiş hiçbir şey, serbest kararlar yararlanmak bilgilerden daha fazlasıdır.

Ben determinist de bu fikrine yanıt olduğunu gayet iyi biliyoruz. Ama şimdi o özgür willist hiç olmadığı kadar savunmada kadardır. Aslında, kararsız dinleyici o deterministik duruş olduğu sonucuna başlayabilir – hiçbir şey ücretsiz! – O daha aşırı, daha az makul bir tanesidir.


Ek

Bazı öğrenciler ı bitmemiş işini terk ettiğini söyledi ve bir sonuca argüman devam etmesi gerektiğini şikayet ediyorlar. Başka bir deyişle, onlar öğrenci hep bilmek istiyorum bilmek istiyorum: Cevap nedir? Ya da en azından, ne düşünüyorsunuz cevaptır. Doğrusu öğrenciler, kendi cevapları ile gelip görecekti rağmen burada Sorunu bakın nasıl:

Determinizm karşı özgür irade argümanı bir ölçüde yanlış biridir. Her iki taraf da aşırı basitleştirme tarafından erkekler (kolayca yok argümanlar) saman indirgenmiştir. Örneğin, özgür irade doğa yasalarını görmezden özgürlük demekti olmamıştı ve determinizm her şey öngörülebilir olduğu anlamına gelmez. Belki de çıkmaz geçmiş olsun için yapabileceğiniz en iyi şey kişinin karmaşıklığı ve dünya ile kendi etkileşimi işaret eden bir yeni konsept geliştirmektir. Kendi kaderini tayin: Yerine determinizm karşı özgür irade, belki Albert Bandura’nın tercih terimini benimsemeliyiz.

Çocukluğumu, benim kültürel miras, okudum kitaplar, arkadaşlarıyla konuşmaları, benim kendi düşüncelerim – – Beni yaptık bugün olduğum orta yaşlı adam olarak, deneyimleri yıl onlarca var. Bütün bunlar benim eşsiz genetik ve benim kim diğer fiziksel gerçekleri üstünde olduğunu. Şimdi benim başıma işler teklik bu kitle üzerinden deneyimli ve yanıtlarım sadece şimdiki durum üzerine, bağımlı, ancak tüm bu konuda ben. Bu, mutlak anlamda “özgür irade” olmayabilir, ama kesinlikle kendini belirlenmesidir.

Bu (biraz sınırlı) özgürlüğe sahip ise, biz de bizim eylemler için bir (biraz sınırlı) sorumluluğu parça bulunmaktadır. Birçok yetişkin için meşru bizim kim temel ahlaki kavram ve hukuk için rasyonel saygı bizim veli ve başkaları tarafından bize iletilen içerdiğini iddia edilebilir. Bunlar bizim kim bir parçası olan ve bir seçim ya da bu şekilde davranmaya yaparken bize mevcuttur. Bu ahlaki ve hukuki kavramları göz ardı eğer Dolayısıyla suçlu vardır. Bu kişi aslında doğruyu yanlışı bilir olsun veya olmasın sorar yasal gelenek haline güzel birleşir, kişi ister olgunluğa veya sağ yanlış üzerinde seçim yapmak bilişsel wherewithall vardır.

Diğer bir deyişle, biz bu dünyanın içinde serbestliğine sahip olmak için doğal dünya “yukarıdaki” olmak zorunda değildir.