YABANCILAŞMA

The source-page: http://webspace.ship.edu/cgboer/alienation.html

C. George Boeree

Herkes bir dost akraba olduğunu ve hiçbir hareket ya da nesne kutsallık olmaksızın olduğu İnsanlar, halk toplumlarda hayatını istiyoruz. Onları bunu istiyorum Kimyasallar olun. Olan biteni olarak yerine kişiler olarak tedavi edildiklerinde Kimyasallar bizi öfkeli olun. şey bir halk toplumda bize ne olmaz bize gerçekleştiğinde, bizim kimyasallar bize sudan balık gibi hissettirecek.

Kurt Vonnegut Jr. yabancılaşma söz ediyordu. Kelime “bir yabancıya yapılacak” Latin geliyor ve bir kez doğuştan yoksun olma refere. Ama suyun dışında bir balık gibi duygu oldukça iyi bir duygu ifade eder.

Sosyolog Seeman hala anlam altı yönlerini içine yabancılaşma analiz:

  1. Çaresizliği: “Yaptığım hiçbir şey fark yaratır.” “Gerçekten sıradan bir kişi kontrol edebilirsiniz hayatında fazla bir şey yok”.

2. Kuralsızlık: “İnsanlar bugün doğruyla yanlışı bilmek görünmüyor.” “Bu kadar iyi kalıp genç geliyor”.

3. Anlamsızlık: “Artık Tüm bunların mantıklı olamaz.” “Konuyla ilgili bilgiler var”?

4. Kültürel yabancılaşma: “Benim kültürün değerleri benim değil.” “Yanlış gezegende gibiyim Bazen onun”?

5. Kendinden yabancılaşma: “Çalışmalarım bana pek bir şey ifade etmez.” “Ne okulda öğrenmek hayatıma alakalı değil”.

6. Sosyal izolasyon: “Ben yalnızım.” “Ben uymuyorum” “Artık kimse beni ziyaret eder”.

Kim bunlardan en az birini hissetmedi? Ya onları hissetmek başkalarını biliyor? Bazı psikologlar ve sosyologlar yabancılaşma günümüzün bir işareti olduğunu ileri sürmüşlerdir.

[Buraya tıklayarak yabancılaşma test edin!]

İrade

Psikolojik sıkıntı biz sorunlar zaman biz tecrübe duygu; Psikolojik zevk biz bu sorunları çözmek olarak biz tecrübe duygu. Sorunların çözümünde birinci olan sorunları anlamına gelir çünkü Yani zevk, sıkıntı bağlıdır. Biz sorunlardan kaçan çok zaman harcamak rağmen Şimdi, – defensiveness veya saldırganlık veya akılsız uygunluk yoluyla – bazen biz almak problemlerin. Bu irade gerektirir.

Will gelecek zevk ulaşmak için bir kenara, mevcut stres koyuyor. Anksiyete karşısında, hatta istekli, umutlu kalan Or. Ya da çözme niyetiyle sorunlar üzerine alarak. – peynirli kek görmezden ve gelecekteki tanrı veya tanrıçanın görüntüye katılıyor örneğin, diyet: Edeceğini gerektiren birçok şeyleri düşünmek eminim. Ya da … çalışmak veya sınıfa gidiyor. Araştırma literatüründe genellikle olarak anılacaktır olduğunu bunun nedenini görebilirsiniz haz gecikme.

Biz irade bahsederken, genellikle hemen ben olarak adlandıracağımız düşünmek enstrümantal irade. Eğer geçmek zorunda distressful şeyler değil “doğal olarak” elde etmek çalışıyorsunuz keyifli hedeflere bağlı şunlardır: araçlar ve yapay bağlanan uçları yerdir.

Enstrümantal üretim Sen sıkıntı, yorgunluk, anksiyete ve iş yerinde bok her türlü tahammül, böylece maaş için neredeyse sadece dolayı (diğer zamanlarda biraz zevk yaşayabilirsiniz: – – Para ve böyle çalışan en belirgin örneğidir !). Ayrıca birçok insan için vesile üretim olarak eleme okul şudur: sınıfa gidip kitap okumak değil, öğrenmenin sevinçten, ama görkemli diploma ardından Yüce sınıftan için, ve umarım mali-ödüllendirerek iş ile biten.

Araştırmanın çok olarak, enstrümantal üretim arkasında motivasyon denir dışsal motivasyon.

Bir başka örnek ise enstrümantal birliği. Sen de bu işte çok bulabilirsiniz. Olmak istemiyorsanız bile, dost olmak zorunda tüm insanların düşünün. Eğer hoşlanmadığı birisiyle konuşmak zorunda son kez düşünün – belki de bütün gün bu kişinin gülümseyerek Yüzünüzün zarar ne kadar hatırlamak! Ama bu işin büyük bir parçasıdır: Sen tavukları var; Joe tavuk kümesleri vardır; Onu duramaz ama iş uğruna, onunla koyun.

Enstrümantal ilişkinin bir başka isim Gesellschaft. Enstrümantal üretim ve dernek birlikte böyle değişim teorisi olarak ekonomi tarzı sosyal teorilerin merkezi endişe oluşturuyor.

Ben de akılda irade başka bir form var bu noktada belirgin olmalıdır. Ben diyorum doğal irade ve hatta yakından, birbirine bağlı “doğal olarak” dir araç ve uçlarını içerir. Doğal irade ile, tahammül sıkıntı, bunu çözmek zaman, zevk sağlayan aynı sorun kaynaklanmaktadır. Enstrümantal irade gibi, iki şekilde sağlanır:

Doğal üretim biz işçilik, sanat ve hatta bilim dediğimiz kısmını içerdiğini. Sanatçı kesilmemiş mermer çabalarından dolayı Sonuçta, boş tuval üzerine son fırça darbeleri, onun yazılmamış şarkı sesi nasıl “duyar” “görür”. Sanatçı ne istediğini bilir, ama gelmesi için mücadele gerekir. Sen, ter sen lanet, ama sonunda çok daha gururla ailesi onun kil küllük sunar çocuk gibi hissediyorum.

Doğal üretim arkasında motivasyon genellikle denir içsel motivasyon.

Ayrıca, tabii ki, yoktur doğal derneği. Aşıklar, aileleri, dostluklar, klanlar, mahalleler …. Sen de onlarla çok ve küfür terler. Ama bunu yapmak zorunda olmasa bile, yine de “asmak”. Sevgi, ya da en azından aidiyet duygusu – bu, biz bu tamamen mantıksız bize “asmak” istiyorum yapar duygu tarafından desteklenmektedir olacak sürer rağmen. Kişisel refah başka bağlıdır refahı bu.

Bu aynı zamanda denir Gemeinschaft.

Bu doğal üretim ve yok kuruluşudur değil, bir değişim teorisinin ekonomik kurallarla işletmek değil “sonuçların” yönelik hiçbir ekonomik nedenlerden dolayı, aslında, yapılır. Bu hayatın hizmetinde karmaşıklığı arttıkça yapmak zorunda olmayan matematiksel ilkelerle, daha doğrusu, işletmektedir. Mistik şeyler.

Ebeveyn ve çocuk arasındaki bağ genellikle yüksek ödüllendirmemek ekonomik olarak kabul edilir, henüz kırmak için sert bir bağdır; Örnekler bol askerler arasında sadakat bazen başkaları için onun çok hayat feda etmek tane yol açacaktır; karşılıksız aşk … yok; açlıktan sanatçı …. Eğer biz hayatta en değer verdiklerini düşünürsek – dürüstlük, cömertlik, sevecen, cesaret – sen bunları göreceksiniz gerektiren maliyetler ve faydaları ile ilgili bir eksikliği! Yanan bir binanın içine Koşu yalnızca bir milyon dolar söz sonra bir çocuğu kurtarmak için cesur kabul edilmez – sadece açgözlü.

Hayatın enstrümantal tarafı hep bizimleydi doğrudur. O kim olduğumuzu olmadan önce biz araçları icat ettiği, örneğin, görünüyor (homo sapiens) ve araçlar araç olacağı çok sembolü. Yine de, doğal çağıran rahat doğal bağlantı bunun çok daha yaygındır bizim erken tarihinin günümüze oranla oldu olasılığı yüksek olduğundan. Antropolog Robert Redfield en eski atalarımız hayali durumu denilen halk toplum ve böylece tanımladı:

Grubu dayanışma güçlü bir duygusu ile, küçük izole edilmiş, nonliterate ve homojen [O olduğu]. Yaşam yolları biz “kültürü” Davranış, geleneksel spontane, eleştirisiz ve kişisel dediğimiz tutarlı sisteme conventionalized edilir; Hiçbir mevzuat veya fikri uçları için deney ve düşünme alışkanlığı var. Akrabalık, ilişkileri ve kurumları, deneyim türü kategorileri ve ailesel grup eylem birimidir. Kutsal laik üzerinde hakim; ekonomi durumuna ziyade piyasada biridir.

Yani, ağırlıklı olarak doğal dernek ve doğal üretimin tarafından işaretlenmiş bir toplumdur. Toplumumuzda, ben karşılaştırıldığında hayli yardımcı olduğunu siz de kabul edersiniz.

 Yabancılaştırma

Bizim son derece enstrümantal toplumda, biz doğal dernek ve üretim olmadan kendimizi bulduğumuzda, biz yabancılaşma hissediyorum.

Normalde, araçsal yaşayan yabancılaşmaya yol açmaz. enstrümantal dernek zor bir gün sonra eve gidebilir ve aile ve arkadaşlar ile dinlenmek – benim doğal dernekler. Hatta iş yerinde bazı arkadaşlar olabilir. Filmler, kitaplar, restoranlar, hobiler, spor … – Ve haftanın sonunda, bütün zor enstrümantal işten sonra ben (ihtiyaçlar bakımı sonra) bana bazı doğal zevkler getiriyor maaşımı, olsun. Ve hatta benim iş kendisinde bazı doğal memnuniyetini alabilirsiniz.

Ne yazık ki, büyük ölçüde araçsal bir toplumda, bunlar kolaylıkla zarar edilir. Biz oldukça yalnız insan olduğunu – Birincisi, biz doğal dernek yoksun olduğunu keşfedebilir. Doğal derneklerin temel kıtlığı söz konusu olabilir: Ailelerimiz bir sürü arkadaş dolaşmak ve aşıklar gelir ve gider, çok küçük. Modern bir gün “subnuclear” aile içinde bir ölüm, örneğin, bir kabile toplumunda birçok ölümlerin çok daha yıkıcı olabilir.

Biz de olabilir inancını kaybetmek kişilerde. Biz çocuklarımızı “kapağına göre bir kitap yargıç asla”, “her parlayan İnsanları çekmek için onlara öğretmek“ bir yabancı … şeker alma asla”,” altın değildir öğretmek değil göründükleri gibi ama aramaya gizli motifler, gerçekten sonra ne aramaya – araçsal onlara bakmaya. Çocuk aynı kategorideki baba koymak için karar verdiğinde Ama ne olur, o zaman, o kullanılmış araba satıcısı ile kullanımı öğretilen oldu? Doğal enstrümantal zayıflatılmaktadır.

Bizim can sıkıntısı – Biz de doğal üretimin eksikliğimizi keşfederler. Yine, doğal üretim kıtlığı bir sorun: Kaç “yaratıcı” işler var, gerçekten mi? Ne kadar bile iyi bir iş aslında ilginç? Ne kadar zaman ve para bizim oldukça yapmacık (yani enstrümantal) hobileri ve spor harcayabileceğiniz?

Bundan başka, esas olduğu gibi, aracı üretim doğal üretimini tahrik etmek eğilimindedir. Desi adlı araştırma hatırla Siz farkına varmadan, artık altın yıldız bekliyor sürece bunu yaptıklarını zevk için ne çocuklara altın yıldız verin ve! yaratıcılık için bir sanatçı veya mucitliğin düşünür ödeme seks için kimse ödeme gibidir … heyecan yakında buharlaşır.

Ama doğal dernek ve üretim yolunda küçük, biz oldukça iyi geçiniyor olabilir. Enstrümantal hayat hala ödülleri vardır. Şey olmalı tetikler bunun fark etmemizi sağlar, yabancılaşma: enstrümantal dernek ve üretim bu gerçekleşir başarısız, biz bütün bu işler aslında mutluluk yol açmaz gerçeği ile karşı karşıya kaldığınızda olmasıdır.

Enstrümantal dernek ve üretim hatası iki şekilde gerçekleşebilir. Birincisi, meselesi olabilir araçlarla: biz bariz örneği kullanmak için, işimizi kaybedersek bizim faturalarını ödeyemeyen – ve bizim zevkler biz feda gereken ilk şey vardır. Okuldan mezun çakmak ise bizi bekliyor, hiçbir suretle ve hiçbir ince kariyer yoktur.

Enstrümantal başarısızlığı da meselesi olabilir uçları: Para doğal eğlenceleriyle için bir fırsat sağlayabilir, ancak bunları satın alamaz. Bizim eğim, hayat bizi sıkmaya başladığında, “eğlenceye” daha fazla para atmak etmektir Ama eğlence eğlendirmek için başarısız olduğunda, kendimizi sor “Hepsi bu nedir?”

Başa dönüş

Geri dönüp önceki analizi kullanılarak yabancılaşma Seeman altı yönlerini gözden geçirebilirsiniz: üretime gelince, çok sık kendimizi doğal veya özünde ödüllendirici bir yokluğunu bakan bulmak (anlamsızlığı). Ayrıca, biz enstrümantal araçlarının başarısızlığı yüz (güçsüzlük) ve enstrümantal uçlarının sonuçta yetersiz doğası (kendinden uzaklaşma).

Benzer şekilde, esas açısından, doğal bir yokluğu bakan kendimizi (sosyal izolasyon), enstrümantal araçlarının başarısızlığı (kuralsızlık), ve enstrümantal uçlarının sonuçta yetersiz doğası (kültür uzaklaşma).

Elden çözüm artık açıktır: Doğru ya da yukarıda tarif edilen içerisinde ters. Birincisi, yabancılaşmış kişi aslında ödüllendirme olan ödüller için aslında başrol yaptığı iş bulmak gerekiyor! Bu, çoğu zaman daha bir sosyal ve politik bir konudur: böyle bir iş bulmak yok ve nasıl bunun için bir treni yapar?

Anlamlı etkinlikler ve sevgi dolu ilişkiler – Ama bunun ötesinde, yabancılaşmış kişi bulmak ve doğal üretim ve örgütlenme kaynaklarını muhafaza etmek gerekir. Bunun bir kısmı da sosyal ve politik, ve şans sıklıkla hatta bir konudur. Ama aynı zamanda algılama ve iş ve insan ve kendileri hakkında düşünme kişinin yollarla değişiklikleri gerektirebilir.