Lazarus Programlama Dersleri

The source-page: http://sheepdogguides.com/lut/index.htm

Öneri: Sizin tarayıcı bir “vardır bu Sayfada bul Belirli bir şey arıyorsanız, … kullanarak muhtemelen değer” aracını.
 

Linux ve Windows için ücretsiz Lazarus programlama ortamını kullanarak belirli şeyleri yapmayı bilmek ister misiniz?

Doğru yere geldiniz!

Henüz Lazarus’u yüklü değil mi? Windows’u kullanarak? Sonra lütfen bu notu kontrol Eğer 64-bit makine varsa!!!!

 


İyi haberler!

(Eh, aşağıdaki kendisini heyecanlandırdığını:) … Ağustos 2016 yılında, nihayet … Dallas 1-Wire ailesiyle şeyler yapmak için Lazarus kullanmaya çalışıyor getirmiştim mükemmel sıcaklık algılama cips (DS1820, DS18B20, DS1822, vs) popüler .. ama genelde çok sınırlı bir şekilde kullanılmaktadır. Genellikle onlarla yapılır çok daha fazla olabilir … ve ailenin diğer cips onların vardır.)

Lazarus Dallas’tan Delphi SDK ile güzel oynadı.

Bir “Merhaba dünya” için Sourcecode ve açıklama programı (bir DS18B20 okur). Oradan, bağlantılar 1-Wire/MicroLan, vb hakkında ne hakkında daha genel sayfaları vardır.

Meydan okuma!

Ben birlikte koyduk biraz meydan birisi onunla “oynamak” istiyorsa. (Veya bazı öğrencilere ödev olarak ayarlamak!). Bu sadece bir sorunu çözmek için biraz kod yazmak ister. Bu konuda gitmek için nasıl yardım sürü var.

Şunları yapabilirsiniz sourcecode indirmek programın kabuğun.

Koleksiyonun öne çıkan bazıları, iyi bir başlangıç ​​noktası:

Buradan Başlayın Bu bir ilk proje sayesinde tam bir acemi sürer.

Yavaşça Yapar Daha maceraları

Transkripsiyonu Dosya Dosyanın masaj kopyası nasıl

Bunlar sadece sunulan deneme birkaçıdır. Biraz altındaki sayfa kullanılabilir deneme kapsamlı tablodur. “Seviye Sıfır” sen Lazarus yüklemeden biraz yardım alabilirsiniz. Unutmayın: ücretsizdir ve Linux, Windows ve Mac’ler üzerinde çalışır.

 


Kim bu Lazarus yardım yerdir diye? Ben, sitenin editörü! Aslında Lazarus kullanarak için yeni olabilir. Ama 1968 yılından beri bilgisayar kullanarak ve uzun yıllar, Lazarus’u haberdar Delphi, kullanıyoruz. Ben yazıyorum Delphi için öğreticiler ve Açık Bürosu’nun veri tabanında ve Arduino yıllardır mikroişlemci. Neyse … Bir (Lazarus) acemi (ben) sen (adam acemi?) Hafife “uzmanlar” alması Tüm bunları bilmek farz olmaz!

Burada değilsin … henüz … herhangi birini kullanarak deneyin şeyleri isterseniz benim Delphi öğreticiler Lazarus ile ve, lütfen bana bildirin nasıl get on. Eserleri? Değil? Bana çalıştı hangi Delphi öğretici söyle. Delphi öğreticiler birini kullanırken sorun varsa, senin için bunları çözmek için çalışacağız. Denedim olanlar Lazarus ile ince çalıştık.

Ve tabii diğer insanların Delphi (ve Pascal) sayfalar muhtemelen size Lazarus sorulara cevaplar verecektir. Özellikle gibi www.delphibasics.co.uk/de Delphi referans.

Benim sayfalar tarayıcı dostudur. Gibi tarayıcı penceresi olarak geniş olun sen bunu istiyorum. Metin güzel akacaktır. Dar bir pencerede okumak daha kolaydır … ve ekranın geri kalanı ooBase egzersizleri için ücretsiz olacak! Ctrl tuşunu (“ctrl”) basılı tutun ve Firefox ve diğer iyi tarayıcılarda metnin boyutunu değiştirmek için artı işaretini, eksi işareti veya sıfır basın. Bu ve diğer ipuçları açıklanmıştır benim Güç Tarama sayfasında!

Orada diğer teklifleri, editör felsefesi, bana e-posta bir düğmeye yaklaşık sayfanın alt kısmında daha notlardır ve arama motoru size sitemde şeyleri bulmalarına yardımcı olmak.

En azından bu sayfadan başkalarını kullanmaya başlamadan önce aşağıdaki “Seviye Sıfır” öğretici olsa yağsız ediniz. Zaten önemli Lazarus veya Delphi deneyiminiz varsa, bunu üzerinden uçmak mümkün olmalıdır, ancak Lazarus (veya Delphi) tanıtan yanında, aynı zamanda benim temel çalışma uygulamalarının bazı gösterir ve bazı terminoloji kurar.

Buradan Başlayın Bu bir ilk proje sayesinde tam bir acemi alır herhangi bir proje için geçerli noktaları kapsar ve benim diğer öğreticiler kullanılan sözleşmeler hakkında bazı noktaları kapsar. “Buradan başlayın” uzun ve belki de sıkıcı, ama gerçekten do şiddetle size de tavsiye.

Seviye 1 Öğreticiler:
Yavaşça Yapar benim de temel becerileri hakim olması Başlat Burada öğretici (yukarıdaki Seviye 0, içinde), size elle nazikçe alınır ve çok sayıda yardım verildiği bu eğitim için hazır olacaktır. Ben öğretici kalbine uygulama bir anda ne yaptığını anlatacağım … ama önce bir şey açıklamak istiyorum.

Içeriği olay güdümlü programlama bazı temel kavramları ile tanıştırmak için tasarlanmıştır “Yavaşça Yapar”. Biz bu dökümanında Lazarus çalışan, tabii ki, ama kaplı kavramlar “Yavaşça O mu” Linux veya Windows veya Mac programlama herhangi size yardımcı olacaktır.

Evet, ama bu ne yok do?? Oh iyi, tamam: “5 + 9 nedir” Bu,”yapmalarını istemek bir uygulama oluşturur‘7 + 2 nedir?’Vb değil nokta Ama!

Sabitler ve Yorumlar … ve sürüm kimliği Kısa ve tatlı … ama, “Nasıl Yapmalı” … biraz daha “öğretici” gerçekten ziyaret etmek için bir dakikanızı ayırın yapmak. Yorumlar (aynı zamanda “rem” ya açıklamalar olarak da bilinir) bir uygulamada kod sorumlu olmanıza yardımcı olur. Sabitler bazı durumlarda değişkenlere kullanışlı alternatifler vardır ve ben uygulamanın sürümünü belirtmek için, her uygulamada belirli bir sabit kullanarak önerir. Ve nasıl uygulamanın başlık çubuğunda görüntülenen bu sürüm bilgilerini almak için size gösterecektir.

Bir Lazarus ünitesinin parçaları şu işlemi yavaşça O mu size belirlenir ve cesur hissediyorsanız eğer basit bir Lazarus (veya Delphi) uygulamayı geri ödeyecek için kod parçaları tümü hakkında, yukarıdaki bu uzun ve sıkıcı kompozisyon öğretici senin çabaların. Eğer eğlence için okuma olmayacak için bu, her neyse, daha iyi oldu!

Düzenleme kutusu OnChange Olay Sonunda! Bir şey eğlenceli! (Eh … başlarken öğreticiler daha eğlenceli siz “yaparak öğrenme” gereken bu birinde. Olmuştur.) İki düzenleme kutularına ile küçük bir uygulama oluşturmak için nasıl gösterilecektir. Birine ne olursa olsun yazdığınız değişikliklerle … diğer görünecektir.

Değil, belki de bir uygulama Emekliliğimin fon, ancak bunu yaratarak çalışıyorsanız, bu bir olay olarak adlandırılan son derece güçlü “şey” ile aşina uzatmak gerektiğini ve bunların taşıma. (Lazar ve Delphi programcıları için aynı derecede faydalı)

Veri Türleri an için, bu bağlantı sadece http://wiki.freepascal.org/Variables_and_Data_Types diğer insanların çalışmalarının götürür. Ve orada bir acemi ihtiyaçları yerine daha fazladır “her şey”, bulacaksınız. Ben zamanı gelince bir öğretici üretmeye çalışacağız, ancak birçok, saatlerce veri türleri üzerinde sorunlarla bağlantılı olarak israf edilmektedir. (Bu, aslında, Y2K “böcek” … temeli oldu oldu programcılar tehlikeyi üstesinden çünkü It biliyordu, ama şöyle Yaşam için ciddi bir tehdit, pek çok kişi düşünüyorum o Kurt”bir olgu oldu! Kurt!”. (Ben Delphi için veri türleri üzerinde bir öğretici var, ama hemen her şeyi Lazarus şeyler Delphi maçları ise bu küçücük fark Başka bir şey Big Pain olabilir yerde sadece sıralama şudur: Dallas 1-Wire ile çalışıyorsanız. ancak cihazlar, kullandıkları veri türü koşullarını dikkatli olun. bunlar aynı terimler kullanan farklı anlamlara için Delphi/Lazarus insanlar için bunları kullanmak daha.

Lazarus veri türleri üzerine bir “küçük bir nokta”. Sayfa gösterdi, biz bu tür “tamsayı” anlatılır depolayacak  ya  bir smallint (-32768 .. 32767, 2 bayt, ss aynı sayfa) veya Longint (-2147483648 .. 2147483647, 4 bayt, aynen). İki şey ortaya çıkar: Eğer negatif sayılar gerekmiyorsa, ben Basit için git meyilli … ve “kelime” (0-65,535 2 bayt) (veya “bayt”, 0-255 bayt 1’de) kullanmayı tercih ediyorum Ancak, belki de aptalcadır. “Tamsayısı ile” türü bu “belirsizlik” o “temel” tipi olmaktan elde edebilir ve bu 32-bit veya 64 bit makinesi/OS kullanılarak ister belirlenir 2 veya 4 bayt meydana getirilebilir. Acemiler: … Üzülmeyin çoğu durumda bu fark etmez!

Çizim grafik Giriş. Tek ihtiyacınız üzerinde çizmek için bir “yüzey”, ve o zaman kolaydır. Şunları yapabilirsiniz “boya” bir pikselin veya yapmak hatları (MoveTo/LineTo).

MoveTo, LineTo DUR BASIN Dair grafik programlama. Öğreticiler programlama benim diğer grafik herhangi okuma ÖNCE bu sayfayı ziyaret edin. Bazı ayrıntılara Önemli düzeltmeler.

İpuçları sadece başladık eğer Şu anda bu öğretici gerekmez. Ama burada ben yazdığınız her uygulamayı içeren düşünmeye teşvik edecek şeylerin fikirlerin bir listedir.

Seviye 2 Öğreticiler:
Zip Fahrenheit Dönüştürücü Sourcecode için Celsius ile arşiv Fahrenheit Converter Celsius … ve her iki yönde çevirir! Bunun için öğretici henüz bitmedi, ancak olabilir bir derlenmiş .exe dosyası ile bir zip arşivi ve bazı kod indirmek çalışır bile belki biraz toplama için cihazlar ihtiyacı var! Bu uygulama Seviye 1 öğretici kaplı birinin bir uzantısıdır Düzenleme kutusuna AçıkDeğiştirme Olay.

.ini dosyalarını kullanma: Işlemlerinin nasıl yapılabileceğini onlara vb bir önceki durumlarını, hatırlamak yapmak için iyi (ı birçok yerde, bu konu hakkında defalarca yazdım … bazen kötü Bence bu, nihayet oldukça iyi-13/09 ).

Yeniden kullanarak bir Lazarus projesi: one, önceki benzer yeni bir Lazarus projesi inşa basit bir süreç açıklayan kısa bir öğretici. Zor değil. Bu başlayanlar şey değildir, çünkü sadece Seviye 2 yerleştirilen ihtiyaç ile mücadele etmek.

Aşırı yükleme You durumunda bunu kullanan bir kişi rastlamak ve şaşkın olabilir, bu … ama hızlı notu anlatmaya “gerek” yok.

Transkripsiyonu- Birinci yol File Bu bağlantıyı kullandığınızda ise endişe etmeyin ve Delphi- kara kendinizi bulun! (AssignFile, Sıfırlama Metodu, yeniden yazma)

Eğer sadece hayat her zaman bu kadar kolay olsaydı! Ben Delphi için bir öğretici yazdı. Lazarus ile bu kullanarak çalıştı ve, Ah Joy, keşfetti hiçbir şey onun içinde Lazarus için farklı yapılması gerekiyordu. Öğretici yeni bir dosyaya varolan dosyanın içeriğini kopyalamak için OpenDialog, SaveDialog ve Memo bileşenleri kullanır. Egzersizi bazı “noktası” vermek için, dosyanın içeriğini hafifçe değiştirilir. Bu, pek çok görevler için size temel göstermek için yeterlidir. Eğitimde uygulama ihtiyaçlarınız için uyarlayabilirsiniz bir kabuk.

Bunu iki kitlelere bir öğretici sunmak için beni tembel olduğunu düşünebilirsiniz. Bir şey değil. Dikkatli davranıyorum. Ben sonradan iki öğreticiler ve yazdı, kullanıcılar, ben her iki öğreticiler güncellemeniz gerekir adımda onları tutacak daha net olabilir bit söyledi. Bir öğretici kullanarak ve gerektiğinde özel notlar tanıştırarak, bir “ikinci sınıf” seyirci olma bir seyirci tehlikesi yoktur. Sadece bir öğretici ile, aşağı haline bir güncelleştirme özledim olabilecek bir ikincisi, orada değil.

İkinci, daha iyi bir yol transkripsiyonu- Dosya Ekim ayı sonunda 2017 yılında yazılan yeni öğretici, öyle bir iş yaptı … O iş okumanın çeşitli araçlar egzersizleri çünkü ve iş “Birinci yol transkripsiyonu- Dosyası” pek farklı değildir dan ve disklere veri yazma.

Ama bu kez, iş, daha iyi bir şekilde yapılır. belki biraz daha fazla, bir Sadece iyi bir yol öğrenme eğrisinin altındaki “çarpmak”, fakat bir yol. Bunu yapabilirsin! İstediğini biliyorsun! FileStreams kullanır.

YAPI, Planlama, Test: Bir “do bunları birbiri ardına” döngü oluşturmak için bir yapı. Tipik bir programın operasyonun kalbinde.

YAPI, Planlama, Test: Daha önceki öğreticinin PostScipt, bir “yapmak bunları, peş peşe” döngü oluşturmak için bu yapı için bir fırfır.

Çapa Editör kullanıyor sana “eğlence” bulacaksınız … bu bir pencerede dört görüntüleri koyar umut biraz uygulama ile gösterilen … ve kalbinizin içeriğine boyutlandırabilirsiniz, doldurulmuş pencere tutmak için germe görüntüler. Ama bu yazının “nokta” değil. Nokta eylem Çapa Editör basit bir örnek sahip olmaktır. Sen halletmek için Çapa Editor kullanmak için “ihtiyaç” yok … ama bileşenler hareket ve kullanıcılar genel pencereyi yeniden boyutlandırmak zaman güzel boyutlandırmak hangi “profesyonel” uygulamaları, isterseniz Çapa Düzenleyicisi’ni kullanmak isteyeceksiniz .

 


Seviye 3 Öğreticiler:
Birden fazla pencere/altruinlerde nesneleri Geçme: Bu “garip” bir öğretici, ama sana takdir biri. Bu herhangi bir yararlı sonuç kovalamak değil … ama yol boyunca çeşitli yararlı teknikleri karşılaşacak. Oldukça uzun bir öğretici, ama, For You İyi sebze, gibi, bence. Benim eski Delphi öğreticiler biri, ancak bazı küçük Delphi/Lazarus farklılıkları size yardımcı olmak için açıklamalı olduğunu. Tam Lazarus Sourcecode sağladı.

Klasör ve dosyalar için Looking: sabit disk (veya diğer yedekleme deposunun) klasörlerini sürüldü. Dosyalar mevcut ne görmek. (“Klasörler” bazı bağlamlarda bir “dizin” denir ne için başka bir kelime.) FindFirst ve SonrakiniBul kullanma. Önemli bir öğretici, makul komple … ama bazı kusurları ile, ne yazık ki. İyi haber bu temel sizin istiyor için adapte edilebilir bir uygulama, “Bir klasör seçilen dosyaları kopyala” için komple kaynak kodu ile birlikte geliyor olmasıdır (O! Biraz ezoterik konu hakkında ise) ve bir şey için çalışılan çalışır bakılmaksızın, öğretici ne diyor kalan herhangi bir kusurları.

Tasarım ve Geliştirme: programcılar bunu nasıl yapacağız? Nasıl bitmiş bir uygulamaya geniş fikirden gidiyorsun? Bu eğitimde, ben süreç biraz ışık tutmak için çalışacağız.

Bu … bu biraz daha “tam” ve cilalı alışılmadık bir öğretici olduğunu edilir. Ama aynı zamanda zar zor bu öğreticilerinin çoğunluğu üzeresiniz sürecinin bir parçası değinmektedir: Uygulamayı yapan kod ne yaptığını yapmak. Bu programcılar kod yazmaya başlamak için hazır olsun nasıl bahsediyor. (Kod yazma bir uygulama oluşturmanın ilk adımı olmamalı! O öncesinde olduğu hakkında bir bilgin Ne kadar?)

Eğer geri mevcut proje, kademeye ve daha kolay uygulamaları oluşturmak yardımcı olabilecek bazı becerileri öğrenmek için denemek için biraz zaman varsa ben size bunu emanet ediyorum. Ya da daha uygulamaları oluşturmak. Ya da belki hem avantajlar elde edecek!

Otomatik sistem panosuna metin kopyalamak veya panodan uygulamanıza şeyler yapıştırmak için başvurunuzu alınıyor ve teknikler yararlıdır “öyle teneke ne diyor yok” An alışılmadık kısa öğretici … ama. Bu kişiler teknikler değildir çünkü sadece düzeyinde 3’te olduğu geniş önemli ve aynı zamanda öğretici Lazarus için yeni değildir okuyucular için yazılmıştır.

Predator/Av Nüfus Dinamikleri Simülatörü: isteklerinden daha fazla bazı öğreticiler mevcut “tutma eli” bulursanız, bu sizin için biri olabilir. O bir ekosistem modelleme konusunda görünüşte olmasına rağmen, aynı teknikler herhangi bir “kuşak” senaryosunda faydalıdır. Simülasyon hiçbir kazanacak biyoloji ödüller. Eğer öğretici ve verilen sourcecode incelerseniz, bir tedarik ilgili şeyler öğrenebilirler, (Ama güçlü bir çerçeve vardır ve biyolojik yönlerini daha hesaba o kadar bina, biyoloji biliyorsanız ilginç olabilir.) Ama oldukça yaygın bilişim istiyorum. Yukarıdaki bağlantı iki öğreticiler ilk götürür. İkinci ilk yapılanlar uzanır.

Bazıları görüntülemek için HTML sayfası inşa, sabit diskinizde etrafında jpgs taşıma: tam kaynak kodu ve önceden derlenmiş .exe dosyası ile birlikte geliyor. Bu, pek çok çok daha büyük öğretici olduğunu. Sana bir çalışma uygulamasına bir fikirden gitmek nasıl bir örnek yazmak için çok zaman almış. bu yazının konusu sabit diskinizde bilinen yerlerden hala seçilen görüntülerin kopyalarını yapar bir uygulamadır ve daha sonra uygulama topladığı nüsha bakarak için kullanılacak HTML sayfasını toplanır. kullanışlı İyi Uygulama sürü yol boyunca gösterilen. Değil bir “hızlı cevap” herhangi bir “nasıl …?” Soruları … ama programlama ciddi öğrencilerin öğretici ile harcanan zaman ödüllendirilir diye düşünüyorum. Öyle Neyse, ben bunu yazarken harcadığınız zaman verilir umut! .jpg hareket bahsedilen spesifik teknikler, örneğin bir çoğu, geniş bir uygulanabilirliğe sahiptir. Şunları yapabilirsiniz, örneğin,

Checksum’ları ve Ini dosyaları ve daha fazlası: Alışılmadık öğretici … ama genellikle bir dersin konu daha büyük bir uygulamanın kaynak kodu erişim sağlar. (Ben de … hemen … muhtemelen daha iyi öğretici başka sunuyoruz .ini dosyaları. (Daha iyi ini dosyası öğretici Seviye 2 altında kendi daha yukarı sayfanın bir giriş vardır)).

Aslında ben ne olursa olsun programlama bilgisi için size mevcut ayrıca yaparsın toplamaktadır bir uygulama gerekli. Bunun itibaren, pencerenin boyutunu ve koşular arasında konumu kaydetmek için bir ini dosyası nasıl kullanılacağını görmek gerekir, baskı metin ham uygulaması var. Çok daha fazla! Uygulama karakter dizesi için bir sağlama hesaplarız. Matematik size bilgi genişletmek olabilir dahil, fakat anın sorunuzun hızlı bir cevap olması pek mümkün değildir!

Döngüler, Boole bayraklar, metin manipülasyon: Bu sefer olmaz, henüz ama “oynamaya” için bazı ücretsiz kaynak kodu ile “öğretici” bir sürü. Bu metin dosyası içine biraz <pre> bloklarla basit html oluşuyordu eğer en mantıklı olur … Bir metin dosyası yükler … ve <pre> bloklar halinde sadece şeyler değişiklikler yapar. Yani, ben büyük bir kitleye ilgi olmayabilir (!) Anlıyorum … ama uygulama yol boyunca bazı önemli genel teknikleri göstermektedir düşünüyorum.

Sağdaki küre bu sayfaları yapıyor geçen süre değer olup olmadığını görmeme yardımcı olur. İnteraktiftir; İsterseniz, onunla oynamak. Ziyaretçilerin siteye erişmek sistem kayıtları yalnızca bilgi (Sen. Bunu yaptıktan sonra buraya almak için tarayıcınızın “Geri” düğmesini kullanmanız gerekir) ve onların ISS internete bağlantı bulup nerede. (Benim durumumda, ben şu anda yaşadığımız dan 60 mil.)

Bu şekilde bana gelir Revolvermaps.com ücretsiz olarak hizmet. Eğer kendi web sayfalarına HTML eklemek için nasıl biliyorsanız, kolayca eklenir.

Seviye 4 Öğreticiler:
Eğer grafik çizmek için Lazarus kullanımı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız (Seviye 4 yanında Öğreticiler, aşağıda açıklanan diğer konularda yol boyunca bir grafik orada dahildir Predator/Av simülasyon “fantezi” versiyonuna kadar sıralanan, 3. seviye.)

Rekabet! Ödül parası! Eğer geri bir zamanlar olduğu Okunabilir malzemesine şifreli metnin bir dosya açabilir miyim? (Yolculuk hedef kadar eğlenceli olabileceğini unutmayın. Bu kolayca kırık edilmeyecektir.)

Programlama Lazarus (veya Delphi) ‘de “Birimler” kullanma: Bu “ekstra” ve alt birimleri tarafından desteklenen bir ana üniteye böler kodunuzu ait “gereksiz” beceri ana ödeyecek. Bu marka beceri güçlü alır gibi, bazı alt birimleri projeler arasında “ortak” olabilir bulmak başlayacak, daha kolay bir büyük projenin üstünde kalan, ancak kalmaz. Bir kenara, öğretici içinde olduğu gibi, yine “özel” veri türleri oluşturmak için bir yol olarak görülebilir kullanıcı tanımlı kayıtları, ziyaret edin.

Basit ama karmaşık grafik ve diziler kullanımı: Bu, sen hareketli “şeyler” gösteren animasyonlu bir grafik oluşturmak için kaynak kodu ile sağlanır. (Ya da yapabilirsiniz sadece derlenmiş .exe indirmek az yaygara ile eylem olarak görmek için.) Pek çok şeyin temeli olabilir. Kendime öyle diyorsan Yol boyunca, akıllıca ve zarif, diziler kullanılan görebilirsiniz. Program esneklik düşünülerek yazılmış birçok amaç için adapte edilebilir. Ben mobil bir hücreli hayvanların nüfusu bakarak, mikroskop aracılığıyla görecekti simüle istediğim için yazdım. Aynı zamanda ne olacak … bir gaz içinde wildebeest, parçacıklar göç, okul balık simüle etmek için kullanılabilir sen onunla ne ?!

StringGrids: Benim daha iyi öğreticiler biri, diyorum … ama belki “çekirdek” konuların ele olmazdı. Yine de dikkatli ve kapsamlı. Bu bir dize ızgara, (TStringGrid nesne) koyarak, CSV dosyası alarak incelemekte verileri bazı sütunlarda testleri başarısız olanlar vurgulayarak bakar. Kullanıcı daha sonra, elle kötü veriler “düzeltmek” olabilir. Ve nihayetinde CSV yeni bir dosya olarak verileri yeniden kaydedin. Bir veri eklenmesi halinde, kendi istediği için kod yazdı OpenOffice veritabanı gruplar halinde, ancak birçok genel olarak yararlı konular araştırdı. Eğitici aynı zamanda önemsiz olmayan bir şey aşamalarında nasıl oluşturulduğuna bir hesap olarak faydalı olmalıdır. Sourcecode sağlanan her zamanki gibi. Yalnızca StringGrid için bir CSV dosyası yüklenirken hakkında biraz gerekiyorsa, bir sonraki öğretici bakın.

Bir textfile bir StringGrids yükle Bu KÜÇÜK öğretici basit CSV textfile bir StringGrid yüklemek için SADECE nasıl kapsar. Yukarıda, daha büyük öğretici aynı zamanda yazılmıştır. Bu büyük öğretici tamamlanır neyi yaratmak için birlikte çalışmak ana öğelerden biridir kapsar. Sourcecode sağladı.

Iki yararlı şeylerin Kaba örnek: Bu kaba bir durumda olduğunu, ancak iki şey … 1) çok genel olarak faydalı kullanıcı tanımlı kaydını tanıtır. Bu onları kullanmak isterdim neden görmek için biraz zaman alıyor … ama bunu kavramak kez onlar harika. Bir alt yordam birden çok değer iade için özellikle kullanışlıdır. (Sadece iyi bir şekilde Hakkında! Bunu yapmak için) ve … 2) okuma dosyadan, bir textfile örnekte, “eski yol”, AssignFile ile (biz “Ata” olarak adlandırılan, ama bu başka bir şey için alıştım, eski “Assign” kadar güçlük sonu neden “AssignFile”) ve Okuma veya Readln oldu. Eğer hepsini okumadan, bir dosyanın biraz okumak istediğinizde Çok yararlı. Dosya küçük Bazen o … fark etmez. Ayrıca dosyalara şeyler eklemek için izin verir, ama bu burada kapsamında değildir. (Burada ne tutun ve ek ekleme Google Arama parkında hızlı bir yürüyüş mesafesindedir.)

Çizim grafikler, çoklu ini dosyalarını kullanma, pmXOR kullanarak: Bu zemin çok kapsayan büyük bir öğretici olduğunu. Ben uzun zamandır bu öğreticiler yapıyor vardı Mayıs 2014, içinde haftalık bir süre boyunca yazılmıştır. Değil için hızlı cevap “Nasıl yaparım …” ama başarılı görev kapsamı nedeniyle oldukça farklı öğretici, Her kullanıcı bir konuma çizgilerle birden çok veri dosyalarından grafik çizmek için bir uygulamanın yaratılması, ve oturumdan oturuma hatırlanacak hatları konumlandırılması. Komple Sourcecode sağladı. Ayrıca Delphi ile çalışması gerekir kaplı Fikirler. I sonrasında yazılı Bu eğitimde farkına ediyorum “lineTo” ile yapmak kolaydır “hata-of-the one” bu konuda benim kısa öğretici açıklanmıştır.

Daha XOR: eylem XOR göstererek burada çoğu zaman olduğu gibi bu öğretici “öğretici” yolunda çok, ama oldukça geniş bir uygulama, kaynak kodu ile tam değil … biraz farklıdır. Sourcecode genellikle cilalı daha fazladır. 15 yıl önce bu tür bir şey başlarken zaman benim çabaları bazıları daha iyi … 10/17 yazılmıştır. Demo bazıları gerçekten basit şeyler ve iki ziyade daha karmaşık şeyleri içerir. Eğer onlar kadar özel değiliz düşünüyorsanız, kaynak koduna bakmadan yeniden oluşturmayı deneyin. İlk önce, ekranda iki sonra üç, sonra dört simge tane var. Beşinci göründüğü gibi Sonra, ilk kaybolur. Sonra altıncı görünür ve ikinci kaybolur görünür to-. Ve bunun gibi.


Seviye 5: TCP / IP olarak …
Şu anda, internet (veya sadece intranet ile) ile etkileşim istiyorsanız sizin için yapabileceği en iyi, sevk etmektir benim Delphi öğreticiler, bölüm beş. Ben malzeme tarihli uyarıyapmış var ve bunları yazarken ben sadece TCP/IP programlama ile başlamıştım.

Hangi TCP/IP Birimleri: … TCP/IP çalışmalarını desteklemek için birim kümesi seçerek yardımcı olur. Ben arınmış paketi gibi Neden Synapse.

Hazırlanma: Getiriliyor ve Synapse TCP/IP paketi “yüklemeden”.

YetAnother Sayfa Kaynağını. NEDEN bu kısa öğretici kodu size herhangi bir web sayfasının kaynağını görüntülemek için küçük bir yardımcı program verir. Ayrıca size Synapse yüklemesinin hızlı bir test verir. (Synapse: IP/TCP şeyler Ücretsiz kütüphanesi). ve size özellikle web varlığını sürdürmek alanında, birçok yararlı IP/TCP şeyler yapmak için genişletilebilir bir “iskelet” verir.

Güzel bir basit bir “Merhaba İnternet” Şey basit proje için Sourcecode ve öğretici. (Eğer sadece da temin kullanın edebilirsiniz .exe bir derlenmiş.) .exe Eğer herhangi bir web sunucusuna bir şey göndermek veya dışarı internette LAN üzerinde olmasını sağlar. Bu “gönderme şey” yle, bir IP Kamera bir resim çekmek yapabilir veya bir Arduserver henüz LED’in durumunu değiştirme (ve bir LED değiştirebilirsem, internet genelinde şeylerin ÇOK sayıda … değiştirebilirsiniz.) Ve henüz TCP/IP’nin bir sürü yapmadıysanız egzersiz oldukça basit ve kolay bir ilk egzersizdir.


Dallas 1-Wire, Lazarus ve aksi …
Eğer (ama nazikçe başlayabilir) o bilgisayar donanım tarafında içine ayak daldırma anlamına gelse bile, eğlenceli biraz istiyorsanız MicroLan™ üzerinde kullanıldığı gibi, sen Dallas Semiconductor 1-Wire™ çipleri ile oynarken hoşunuza gidebilecek.

Bir “Merhaba dünya” için Lazarus Sourcecode ve açıklama programı (bir DS18B20 okur). Oradan, bağlantılar 1-Wire / MicroLan, vb hakkında ne hakkında daha genel sayfaları vardır. (O sayfa bir bağlantı vardır Lazarus 1-Wire malzemenin endeksi, ama “endeks” henüz çok sayıda sayfa listelemek için yok itiraf etmeliyim! “Merhaba dünya” öğretici şu anda en iyisidir.)

Bir “Merhaba dünya” için Lazarus sourcecode ve açıklama BAŞKA VERSİYONU programını (bir DS18B20 okur). Bu, yukarıda, diğer ikisine, temelde, zaten Lazarus ve 1-Wire için kullanılan insanlar içindir … ama çok benzer. Eğer zor takip daha tanıtıcı sürümlerinden birini denemek bulursanız.

Hepsi Delphi yatmak edilen olsa da koyduk bir kere Ayrıca, bunlar, Lazarus altında kullanılabilir olmalıdır {$ modu delphi} tepesine yakın, iBTMEXPW.pas birimine. Benim ver 1-Wire programlama Derslikler belki bir deneyin? Ben de bakımını MicroLan tanıtmak ve donanım açıklamak sayfaları.

Macintosh dahil Çeşitli Matters-:

Ben hızlı reklam ve reddi ile başlamalıdır.

Evet! Lazarus Mac’te “çalışıyor”!

Ne yazık ki, Redmond gönülsüz köle olarak ben şeyler Windows şekilde yapmaya “kullanılan” ve Mac ortamında benim ilk deneyimleri … çalışırken buldum duyuyorum. Ancak, en sonunda, ben hazır ve çalışır Lazarus’u vardı … ve işe yaradı! Windows altında Lazarus kullanmak gibi fazlaydı. sevinç Ah!

Ama … benim geliştirme ortamı kurmak için uzun ve zor çalıştı ve küçük bir “Merhaba Dünya”, ben GERÇEKTEN yazılı sadece birkaç dakika içinde sahip değildi potansiyel müşteriye eserimi göndermek için bu keşfetme “sevinç” ihtiyaç oldu Ayrıca, Windows uzun uğraşlar ile yapıyor karşılaştırıldığında. Ama oraya … Ben düşünüyorum. Aşağıdaki tüm hakkında ne hangisi !! ….

Yardımınıza ihtiyaçım var! Bu sayfa, bir şans … şanslı … Oluşturduğum bir “Merhaba dünya” programı indirmek için verir üzerine, bir Macintosh için Macintosh’larda. Sana bir deneyin indirirken verecektir umuduyla ve beni işlerin nasıl bildirmek ben? Sayfadaki detaylar.

 


Ben inşa edilmişti, bundan önce Uzun yıllar boyunca bazen Eylül 2011’de önce bu koleksiyon başlatan  Delphi Öğreticiler koleksiyonumu. Şeyler de Lazarus işi var bilgilendirecektir. (Hatta Delphi koleksiyonunda aslında sayfalara, bundan birkaç bağlantı, benim Lazarus öğreticiler endeksi yaptık. (Ben hiçbir karışıklık neden olur umut?) Delphi ve Lazarus arasındaki örtüşme öylesine geniş, bazı durumlarda I will o Delphi programcıları ve tersi yardımcı olacak bir Lazarus öğretici kullanın.

Delphi olur ve Lazarus gözlemlemek ne, lütfen ne Delphi öğretici diyor arasındaki tutarsızlıkları bulursanız dikkatimi getirmek, bu yüzden başkalarının yükünden tasarruf edebilirsiniz?

 

Pascal, Lazarus ve Delphi “temel” ile ilgili bir kelime …….

Eğer başkalarının çalışmalarına bağlantılar görmeye ilgileniyorsanız, imi bu sayfa geri almak ve ziyaret edebilirsiniz böylece (bağlantıları ile Sayfamı. Tabii ki, hiç kimse bilmek istiyordu hemen her şeyi Prof. içinde zaten web’de Salmi en üstün SSS …. onları bulabilecek misin !!! Bu harika kaynaklar arayan değerdir. 1/2009, onlar kullanılabilir burada. Içindekiler SSS tablo için TSFAQP.IDX bakmak, .zip tsfaqp50.zip getir.

(Bu SSS hareket gibi görünüyor! Ftp://garbo.uwasa.fi/pc/ts/tsfaqp36.zip daha sonra Orada ftp://garbo.uwasa.fi/pc/link/tsfaqp.zip vardı ve. yine gizlenmesi? “timo salmi pascal faqs”. onların Joe Smith tarafından yazılmış değildi minnettarım için Google ile arama deneyin!)

 

Pascal Öğreticiler:
Temel bilenler için Pascal Basic bilenler için benden … Bazı notlar ve çok Pascal yapmadıysanız kim.

O iş yapma Delphi programcıları için de .. kullanışlı … ayıklamaya yardımcı olun .. ve bunun için ihtiyaç önlemeye.


Editoryal Felsefesi

İyi içerik için daha gösterişli bir görünüm için daha fazla endişe ile ‘fantezi’ web sitelerini sevmediğim. güzel bir resim için, ben bir sanat galerisine gidebilirsiniz. Tabii ki, içerik İLE çekici bir site bu güzel yüzü indirme süresini mal olmaz sürece … övgü hak ediyor. Her durumda….

Bunu KULLANIMI için kolaylaştıran bir formatta bu malzemeyi sunmaya çalışıyorum. Orada o iki yönü vardır: o kadar bölünmüş şekli ve yolu yayınlanır.

O kadar bölünmüş şekli …

Ben ‘bite-boyutlu’ parçalar halinde bölmek ve temel ve genel öneme sahip olan parçalar belirtmek için çalıştı ve aynı zamanda karmaşık olabilir, ya da daha temel sorunların anlaşılmasını gerektirir başına daha spesifik konuları ele hangi gelmiş. Başka bir deyişle, nasıl çalıştığı hakkında endişe önce yürümeyi göstermek deneyin.

Materyal ayrımı olan içine “Düzeyleri” aşağıdaki gibi ihtiyacınız olanı bulmak yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Birkaç diğer kavramlar üzerinde oldukça basit, ya da genel öneme veya bağlı şeyler daha düşük seviyelerde bulunmaktadır. Karmaşık veya ezoterik konulara sahip bir deneme fırsatlar ise, daha yüksek bir seviyeye atanır. Bir öğretici size mantıklı olacaktır önce bazı temel anlamak gerekiyorsa, daha yüksek bir seviyeye gider. Eğer hiçbir deneyimi varsa, düşük “seviye” öğreticiler ile başlar. Eğer daha ileri düzeyde atlamak karar ve işler açık değilse, bu kavramların ifade yoluma öğrenmek için yalnızca bir fikir, “düşük” düzeyde konularını yağsız etmek olabilir. Aşağıda, aynı zamanda Delphi ve Pascal arasındaki ‘fark’ bakınız.

Yolu Yayınlandıkça …

Çoğu okuyucu için, malzeme çevrimiçi kullanarak en iyi bahistir. Bu şekilde, bir sayfaya herhangi bir güncelleme yararı olsun. Ancak bu her zaman uygun değildir. Zaten HTML özellikli wordprocessor yoksa, serbest yük OpenOffice. Gerçekten Çalışır. Alternatif olarak, bir tarayıcıdan sayfaları kaydedebilir ve off-line, daha sonra sabit diskten tarayıcıya onları yeniden yükleyin.

Kendi amaçları için düzenleme dahil kapalı hat kullanım için öğreticiler yakalamak seçerseniz, seni çatışmalar riski olmadan benim dosya korumak böylece öğreticiler için bir klasör oluşturun öneririm:

Dosya adları: denedim organize edilecek: İsimler “Lazarus Tutorial” için “Lt” başlar. Sonraki bir rakam seviyesi için, o zaman ben, birbiri ardına örn Lt1a, Lt1b, Lt1c harfleri kullandım olduğunu. mektup Ben bu konuyu etrafında var sadece gösteriyor … çok anlamlı değil! Bazen dosya basamaktan sonra büyük harf “N”, örneğin Lt1Na, Lt1Nb, Lt1Nc sahip olacaktır. Bu bir “yeni” öğretici göstermektir. hayır “N” ise, öğretici süre önce yazdığı bir Delphi öğretici kaynaklanmaktadır. Örneğin LT3r.htm benim Delphi öğretici “Dt3r.htm” bir Lazarus versiyonu olacaktır.

Materyal telif hakkı unutmayınız. (TK Boyd, 2011 ve sonrası) Yukarıdaki prosedürler … ayrıca Fakat sadece malzemenin uygun kişisel kullanım için önerilmektedir.

URL’yi alıntı vb bilgisayar kursları, bu bilgileri ancak kaynak kredi, kullanmak için çekinmeyin, bulunmalıdır. Eğer sadece diğer web sayfalarına sayfaları kopyalarsanız okuyucuların bir kötülük yapar: Kopyalarınız akım kalmayacak. Çok daha iyi bu sayfalara bağlantı ve ardından okuyucuların kadar güncel sürümlerini görür. Bakım-olanlar var- teşekkür için ben gönderdiniz fazla bilgi içeren sayfa ben ne ölçüde telif feragat üzerinde ve dilek olanlar için öneri tutuklu için malzeme kullanarak en az bir hapis vardır (CD, vb bu materyali koymak eğitimi. Ben durumlar bir internet bağlantısı mümkün olmadığı durumlarda var olduğunu anlıyorsunuz!)

Nedeniyle … şu benim kendi programlama çok yardımcı oldu krediyi veren bahsetmişken: ‘Borland Delphi Nasıl Yapılır’, Frerking, Wallace ve Niddery, ISBN 1-57169-019-0 tarafından Waite Group tarafından. Onun yaklaşımı benim ihtiyaçlarına uygun ve bu öğreticiler şeklini ilham yardımcı: Çoğu belirli bir görevi yerine getirmek veya dilin belirli bir bileşenini nasıl kullanılacağına ilişkin kendine yeten açıklamalar verilmiştir.

 


Lazarus, Delphi ve Pascal arasındaki ilişkiler ….

Başlangıçta Windows vardı önce bile, Pascal vardı. Gasp. Borland denilen uzun aşırı kibir yoluyla ölen harika bir şirket, bazı harika ürünler, özellikle Turbo Pascal ile ileriye bilgisayar devrimi taşımak için büyük bir anlaşma yaptı. Ve onlar eğitimci ve hobisi destekledi.

Sonra, Windows ortaya çıktı. Ve bir süre sonra, Borland “Windows için Pascal” nin Delphi … tür yarattı.

Delphi hobi ve eğitimcilere kullanılabilir olması için kullanılır. Çok az mevcut bugün. çok güzel şeyler başardığını Açık Kaynak hareketi, bize Lazarus vermiş çünkü Ama bu, sorun değil …. Bir “serbest Delphi” tür.

Sadece Lazarus ile Delphi projesini yeniden derlemek değil, ancak Delphi ile nasıl programının biliyorsanız, Lazarus ile aynı şeyleri birçok yapabilirsiniz … ve uygulamanız da Linux’a edilebilir! Yani Lazarus ücretsiz Delphi çeşit ve Kylix.

Lazarus ve Delphi

Lazarus ve Delphi Pascal dayanmaktadır. Onlar geliştirmeleri bir sürü .. Pascal kullanarak, Windows uygulamaları oluşturma içindir. Eğer programlama için çok yeni iseniz Windows olmayan bir Pascal ile başlarsak, daha hızlı ilerleme olabilir. Ücretsiz olanları birinin ayrıntıları bulunabilir, etrafında vardır Boş Pascal öğreticiler Ben Pascal ile az deneyime sahip Delphi kullanıcılara tavsiye eder. (Ben, FreePascal tavsiye biri, Lazarus temelini “motor” dir.)

Burada öğreticiler, size Lazarus programlama için gereken tüm bulmalıdır. Ancak, düşük düzeyde bazı bakarak, programlamaya yeni iseniz, Windows dışındaki herhangi bir şey için programlamak niyetinde asla bile Pascal eğitimlerimiz Lazarus çalışmaları için önemli fikirleri kavramak için yardımcı olabilir.

Kylix Borland yıl önce getirdiği bir üründür (aşağıdaki nota bir versiyonu Mayıs 2007’de benim Delphi sitesinde göründü). Bu bir “Linux için Delphi” oldu. Sen Hey, Delphi ile yazılmış bir şey almak (veya yazma şey sıfırdan, aynı becerileri kullanarak), Kylix derleyici sayesinde çalıştırın ve! Presto! … Sen Linux altında çalıştırmak için bir uygulama olsun.

Ben Kylix gelişmek olacağını umduğu, ancak can çekişen görünüyor. Ama Lazarus, biz Linux’a geçmek gerektiğini düşünerek bizler için cevap gibi görünüyor Oh lütfen.


Ve son olarak, şimdi (neredeyse) tamamen farklı bir şey: eğlenceli bir parça ister misiniz? Eğer mükemmel, ücretsiz, varsa Open Office, Windows veya Linux makine yüklü, bu eğitimde uygulamaların birçok benzer uygulamalar yazabilirsiniz! Ben Aç Bürosu’nun wordprocessor, “Yazar” için tek bir “belgenin” oluşan küçük bir demo hazırladım. Makinenizde Open Office var ve indirirseniz benim gösteri, çıktı bir düğme, bir düzenleme kutusu, iki sıkma kutuları ve bazı etiketlerin bulunduğu “wordprocessor” malzeme “sayfa” göreceksiniz. Metin manipülasyon, mesaj kutusu ve aritmetik göreceksiniz. Neredeyse Lazarus veya Delphi ile oluşturulan şey gibi! Eğlence! (Kontroller “canlı” yapılmıştır dair detaylar da verilmiştir.) Demo Open Office sürüm 2 için yazılmıştır.