Erken Müzik Yazı Tipleri

The source-page: http://casfaculty.case.edu/ross-duffin/homepage/fonts-for-early-music/

Ross W. Duffin

Fynette H. Kulas Müzik Ödülü Profesörü
Değerli Üniversite Profesörü Emeritus

Son birkaç yıldır, bir düzenleme ile başlayan bir Ortaçağ Müzik Performer Kılavuzu 1990’ların ben metin tartışmalara kullanılmak üzere ve gerçek sürümleri hem de erken müzik için yazı tiplerini yaratmak olmuştur sırasında (Indiana, 2000). Onun için erken müzik “paket” oluşturmak için Leland C. Smith ikna zaman erken notasyonu yazı ilgim, 70’lerin ortalarında başlayan Skor hala Stanford Üniversitesi’nde bir anabilgisayar bilgisayarda çalışan zaman programı. Bu sistemi kullanarak, benim yarattığım Orijinal Notasyon An Edition’da: Canonici 213 den Kırk beş Dufay Chansons (Ogni Sorte, 1983), bilim adamları ve sanatçılar hem fayda çalışmaları için Amerikan Müzikolojik Derneği Nuh Greenberg Ödülü ile onurlandırıldı.

Oluşturduğum fontlar, çoğu yazı tipinin Finale kullanılarak gerçek baskılarda kullanılmak üzere tasarlanmış olmasına rağmen, çoğunlukla notasyon tartışmaları, süs eşyaları ve incipler olmak üzere, baskı yapımında kullanılmak üzere müzik yayınevleri tarafından satın alındı. Aşağıda verilen birkaç örnekte görüldüğü gibi, sembollerin bu tür notasyonlar için en iyi şekilde kullanılabilir olduğuna inanıyorum ve zamana ve ihtiyaca sahip olduğum için yeni eski yazı tiplerini eklemeyi sabırsızlıkla bekliyorum.

Macintosh bilgisayarlarda en iyi şekilde çalışırlar, yani bir Mac klavye için tuş vuruşlarını tasarladım, ancak birkaç kullanıcının da onaylayabileceği gibi bilgisayarlarda da çalışabilirler. Bu hiçbir zaman büyük bir ticari işletme olmayacak, ancak bir yazı tipi tasarlamak çok fazla iş gerektiriyor ve yazı tipi satın alma işlemlerinde 50 dolar, yazı tipinin başka kullanıcılara iletilmemesi isteğiyle birlikte rica ediyorum.

Yazı tipleri aşağıda kısaca açıklanmıştır. Örnek karakterin üzerine tıklamak, bu yazı tipi için bir pdf keycaps dosyasına bağlanır.

Squarcialupi Ben Fontographer kullanılarak oluşturulan ilk yazı oldu. Ben birkaç olağandışı karakterleri gerekli Ortaçağ Müzik Performer Kılavuzu ve yazı parçası olarak kendim yapmadan onları almak için güvenilir bir yol gibi görünüyordu. Böylece, Squarcialupi 15. yüzyıla 13. ve müzik notasyonu kapsayan birçok karakterleri içeren bir metin yazı tipi olarak dizayn edilmiştir. Antonio Squarcialupi ünlü geç ortaçağ el yazması bir Floransalı müzisyen ve sahibi olduğu için ismi Squarcialupi, şaka bir şeydir, ancak bu ad da ortaçağ müzik notasyonu oluşturan birçok kareler ve döngüler önerir. Squar
Subtilior Anne Stone tarafından yaptırılan ve öncelikle Moda’da gibi ars subtilior yazılarda gösterimde dayanmaktadır 2015 It oluşturulur ve Chantilly ve Squarcialupi kodeksleridir edildi. Finale oluşturulan çok kısa (saçma) numune görülebilir burada. Çünkü karmaşıklık, ancak, Finale kullanıcıları personel niteliklerini kaynaklanıyor kapatın ve gerekli karakterleri elde etmek ve hizalamak için tuplets ve notehead aracı kullanmak gerekecektir.

Repertuarında sık ortaya çıkar kırmızı gösterimde, kullanımına izin vermek amacıyla InDesign veya diğer sayfa düzeni programlarında subtilior kullanmak da mümkündür. InDesign görülebilir ve Moda (Modena, di Ferrara MS Alfa M.5.24, vr. 11v.) Dayalı bir örnek geçit subtilior kullanılarak oluşturulan burada.

Subtilior
Nivelle Bibliothèque Nationale de şimdi, (Jane Alden tarafından son yeniden kalma göre, yaklaşık 1470) öncelikle Loire Valley chansonnier Nivelle de la Chaussée de gösterimde dayalı 2011 yılında oluşturuldu. Bu ortalarında 15. yüzyıl müzik turfanda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Kongrüens işareti ve keskin orijinal katmanda değildir (ve doğal keskin sembolünden oluşur) her ne kadar sembollerin tamamı, Nivelle geliyor. Nivelle da olsa sadece grafik düzende bu noktada siyah gösterimde için kullanılabilir. InDesign’da Nivelle kullanılarak EscA (MS Escorial V.III.24) dayanmaktadır ve oluşturulan Numune siyah notasyon geçit görülebilir Burada.

(Sonunda birkaç addtional karakterlerle) Finale Nivelle kullanan bir örnek sayfa görülebilir Burada. Yazı yukarı sadece sadece sapları Için tasarlanmış, ancak gerekirse Bir downstem Özelliği Vardır dikkat etmek Gerekir.

Nivelle.minim
Florentius onların baskısı Bonnie Blackburn ve Leofranc Holford-Strevens tarafından yaptırılan Florentius de Faxolis: Müzik Defteri (Harvard, 2010), bir Geç onbeşinci yüzyıl italyan tez. Bu editörler Yerine Bir Mac Yerine, bir bilgisayar kullanarak bu Gör yana, göster Aslında on iki yazı-Florentius, FlorentiusExtra ettik kolayca secenek SEÇENEK ettik ettik vardiyalı karakter Tuşları erişemedi. Bir kişisel semboller koyarak müzikal Örnekler olusturmak mumkun olsa Squarcialupi gibi, bir metin yazı tipi Olarak dizayn edilmistir Floren
Chigi Müzik yayınlama programı ile uyumlu IDI Squarcialupi 15. yüzyıl karakterlerin Bir version Olarak başlangıçta oluşturuldu. Böylece, vb taban, bir gösterim programıyla kullanılmak Üzere tasarlanmıştır ettik metin tartışmalarda kullanıldığında dikey ayarlama yapan kişi gerektirecektir. Karakterler Kendilerini yakından ünlü Chigi Kodeksi, Brüksel-Mechelen scriptoria Bir şimdi Vatikan Kütüphanesi’nde ettik Birinde el yazması kopyalanan ca.1500 modellerin dayanmaktadır.

Chigi kullanarak örnek bir müzik sayfası burada.

 Chigi
Fossombrone erken 16. yüzyıldan kalma beyaz ölçme notasyonu yazı olma, ancak bir model olarak Ottaviano Petrucci erken baskılar kullanarak, Chigi bir baskı tarzı versiyonu olarak oluşturuldu. Petrucci bir yazı adı olarak açıkçası kullanılamaz. Bu yazı erken bir versiyonu Petrucci ilk yayını (Venedik, 1501) şerefine Odhecaton seçildi ve bunun Amherst Erken Müzik beşyüzüncü yıldönümü Edition’da incipits kullanıldı Odhecatonama o zamandan beri birçok eklemeler ve geliştirmeler yapılmış ve var önceki sürümden ayırt etmek bu sürümü Fossombrone denir. Fossombrone Petrucci yerleşti ve Venedik’i ayrıldıktan sonra onun daha sonraki baskılar üretilen şehridir.

Fossombrone kullanarak örnek bir müzik sayfası görülebilir burada.

 Fosso
Marenzio için Christine Jeanneret’nin tarafından 2011 yılında yaptırılan Marenzio Projesi Madrigal sürümleri için incipits yaratmak için kullanılan, Roma’da. Geç onaltıncı yüzyılın diğer müzik yayınlarından takviyeleri ile, öncelikle Angelo Gardano, müzik yazıcıların ünlü Fransız/İtalyan ailesinin en üretken ait Madrigal baskılar karakterleri kullanır.  Marenzio
Morley yeni basımında kullanılmak üzere 2011 yılında oluşturulan practicall Musick Için Plaine Easie Giriş ettik Jessie Ann Owens John Milsom Tarafından Düzenlenebilir ettik. Parçaların Antolojisi ettik Örnekler Müzikal, etek o Baskı Tamamen ve tamamen Karakterleri kullanır.

Morley kullanan bir örnek sayfa görülebilir burada.

 Morley.fusa
Ravenscroft Thomas Ravenscroft on iki müzik ilmi (Ashgate, 2014) Bir baskısında müzik kılmak Için tasarlanmıştır Baskı amaçla met ettik ettik el yazması karakterler İçerir havale. ONUN Yazdırma Karakterleri Briefe söylem (1614) 17. Yüzyılın Başlarında Doğu ziyaretinde Snodham İngilizce müzik yayınlarında benzemektedir.

Ravenscroft kullanarak örnek bir müzik sayfası görülebilir burada.

 Raven
Parthenia iki dayanarak oluşturulan Parthenia 17. yüzyılın başlarında İngiltere’de basıldı baskılar. Bu gravür suretiyle o zaman diğer birçok müzik yayınları ayırt yerine hareket edebilen türünden yazdırılır. Bu sürümleri gösterilen simge karakterleri dolayısıyla elle yapılabilir, ama profesyonel bir sanatçı yerine bir müzik kopyacıların tarafından edilir. Bana göre bu şimdiye kadar yaratılan en güzel müzik yazı biridir. Aslında, bir kullanıcı sağ tarafta görüntülenen nota anahtarı aldı ve ben vazgeçirmek ama bakış sanatsal açıdan anlayabileceği yayınlar-bir uygulama onun yeni serisi için bir logo olarak kullandı. Yazı da 17. yüzyıl İngiliz müziğinde kullanılan süsleme işaretleri yelpazesi bulunmaktadır.

Parthenia kullanarak örnek bir müzik sayfası görülebilir burada.

 Parth
Dendermonde Janet Youngdahl’ın CWRU’da lisansüstü öğrencisi iken, Hildegard von Bingen’in gösterimi ile ilgili çalışmalarında kullanılmak üzere tasarlandı. Janet yazı tipinde gösterilecek belirli karakterleri seçti ve ikisi de iki farklı Hildegard el yazması, Dendermonde MS ve Riesencodex’in en güzelleri arasında yer alıyorlar ve bunların her ikisi de renkli faks sürümlerinde yayınlanıyor. Notaların çoğunun bir araya getirildiği, duyulara dayalı herhangi bir yazı tipi gibi, bir notasyon programında bir yazı tipi olarak Dendermonde kullanmanın bir yolu yoktur. Ancak karakterler ölçeklenecek, böylece Hildegard’ın gösterimi tartışmalarında kullanılan yeni edisyonlar oluşturmak için bir personele grafiksel olarak yerleştirilebilirler.  Dende
Fonetik bir müzik notasyonu değil, Uluslararası Fonetik Alfabesinin (IPA) karakterleri olan bir yazı tipidir. Yirmi yılı aşkın bir süredir tarihsel telaffuzlarda çalışıyorum ve öğrenciler için telaffuz açıklamalarını yapmaya çalışırken her zaman güldüm. Bu yazı tipi ihtiyacı karşılamak için oluşturuldu.  Phone