Sınıf Görgü Kuralları ve Nezaket

The source-page: http://math.scu.edu/~dsmolars/class.html

D. C. Smolarski, S.J.


YASAL UYARI: Bu sayfanın içeriği, resmi üniversite yayınlarından söz edilen metinler hariç, yazarın görüş ve tercihlerini temsil eder ve Santa Clara Üniversitesi veya Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nün resmi politikaları olarak yorumlanmamalıdır. Bununla birlikte, aynı konuyla ilgili diğer okullardaki benzer bilgilendirme sayfalarıyla kıyaslandığında, bunlardan birçoğunun kolej sınıflarında yaygın bir uygulama olduğunu belirtmektedir.


Giriş

Özellikle üniversite düzeyinde, sınıf durumları için geçerli olan belirli bir görgü kuralları veya geleneksel nezaket kuralları vardır. Bu kurallar, üniversite ortamında öğretmenler ve öğrenciler arasında ortak olması gereken yarı-profesyonel etkileşim seviyesine uygun bir davranış kodu oluşturmak olarak görülebilir. Bu tür kurallara aşina olmayanlar için, bu web sayfası giriş niteliğindedir.

Sınıf, resmi bir ortamdır, ancak formalite, sınıfta gerçekleşen eğitimsel etkileşimin, doğası gereği kişisel olmayan, katı veya “sert” olduğu anlamına gelmez. Hem eğitmenlerin hem de sınıftaki öğrencilerin hakları ve sorumlulukları vardır, her ikisi de diğerine saygı duymalı ve onlara ortak insan saygılarıyla davranmalı, her ikisi de eğitim sürecinin maksimum etkinliğini sağlamasına yardımcı olmak ve sınıfın gerçekten bir ortam haline gelmesine yardımcı olmak için ellerinden geleni yapmalıdır. herkes tarafından öğrenmek için.

Bir üniversite sınıfta “görgü” bir arkaik bir kavram olduğunu düşünebilir edenler anahtar kullanarak bir web arama yapmak için davet edilir sınıf ve görgü kurallarını bu konu hakkında endişe ne kadar yaygın olduğunu görmek için! Özellikle, bir ilerleyen sayfalarda bakmak olabilir:

Bir üniversite veya kolej sınıfı, geleneksel olarak ilkokul veya ortaokullarda bulunan ortamdan önemli ölçüde farklı bir ortam sağlar. Bir fark, üniversite düzeyindeki derslerde, eğitim çabalarının yükünün öğrencinin omuzlarında olmasıdır – eğitmen bazı bilgileri iletir ve bazı soruları cevaplar, ancak öğrencinin “aktif” bir öğrenci olma sorumluluğu vardır. Diğer bir fark, bir sınıf için yapılan “dış” iş (yani, “ev ödevi”) miktarındadır. Geleneksel kolej normu, bir sınıfta harcanan her “saat” (yani, standart 50 dakikalık süre) için, bir öğrencinin dersin konusunu öğrenerek ek okuma veya sınıf ödevleri alarak sınıf dışında en az iki saat harcamayı planlaması gerektiğidir. (Böylece, Santa Clara’da, çoğu alt bölüm haftada yaklaşık 200 dakikayı karşıladığından ve dolayısıyla 4 ünite kredi verildiğinden (4 kere 50 dakika 200’e eşit olduğundan), genel kural öğrencilerin ortalamada yaklaşık olarak harcaması gerektiğidir. Dersin konusu, dersin konusu ile ilgili haftada 8 saat, dersin konusunu öğrenir.)

Bunlar ve lise sınıflarında sıkça meydana gelenler ile geleneksel olarak üniversite sınıflarında norm olarak kabul edilenler arasındaki diğer farklar, bazı öğrencilerin yeni bir öğrenme ortamına yanıt olarak beklentilerini ayarlamaları gerektiği anlamına gelir.

Katılım

Santa Clara Üniversitesi’nde devam ile ilgili yayınlanan politika (bkz. 2016-2017 Lisans Bülteni, s. 453-54), her bir fakültenin devam politikasını belirleyebileceği ve devamsızlık için ceza verebileceği yönündedir. Derslerime devam zorunludur. Bir kursa kaydolarak, öğrenci sınıfta eğitim deneyimine katılmanın sorumluluğunu tam anlamıyla kabul eder. Gerçek fiziksel mevcudiyet (eğitmen ve öğrenci arasında ortaya çıkan sözlü etkileşimlerle birlikte), dersin konusunu ev ödevlerini tamamlamak olarak anlamak için gerekli olabilir.

“Paramı ödedim – eğitimin geleneksel olarak görüldüğü işbirlikçi, etkileşimli süreçten ziyade, eğitime” tüketicilik yaklaşımına ihanet etmeyi istersem derse atlama hakkım var. “Katılım isteğe bağlı” tutumu bilinçsizce birçok TV izleyicisinin “beni eğlendir” özelliği ile ilgili olabilir. Bu tür bir tutum izleyiciyi gerçekleşen “eylem” den uzaklaştırır ve bu nedenle izleyici, özellikle izleyicinin program tarafından “eğlendirilmemesi” durumunda, TV programını ara sıra veya düzenli olarak atlamak konusunda hiçbir vasıfları yoktur. Alternatif bir imaj, bir kişinin bir etkinliğe katıldığı “sağlık egzersizi” imajını kullanmak, her zaman hoş bir deneyim olduğu için değil, aynı zamanda aktif katılımın herhangi bir rahatsızlıktan veya anlık rahatsızlıktan daha ağır basacak yararlar sağlayacağına ikna olduğu için kullanmaktır.

Bir sınıf hastalığını, aile krizini, ulaşım problemlerini kaçırmanın birçok meşru nedeni var. Bununla birlikte, başka bir sınıfta bir ara sınav için ders çalışmak veya bir ödevi tamamlamak için dersi atlamak, zayıf zaman yönetimi ve kötü planlamanın bir işaretidir ve çoğu eğitmen tarafından meşru mazeretler olarak kabul edilmeyecektir.

Çabukluk

“Geç olsun güç” gerektiğini değil derse geç gelmek ve eğitmen sınıf ders başladıktan sonra sınıfa giren yaslar operatif atasözü olmalı. Bazı sosyal toplantılarda, olması izin verilebilir rağmen “sosyal geç,” profesyonel durumlarda (örneğin, tıbbi randevuları, iş görüşmeleri, vs.) için geçerli davranışların en kuralları gecikme olarak düşünün kabul edilemez davranışlarını.

Kişinin arabası bozulursa biri kişinin varış zamanını kontrol edemez veya hemen önceki sınıf üzerinde gerçekleştirirse. Ancak normalde, öğrenciler gelmeden planlamalısınız zamanında.

Eğitmen sunumu başladıktan sonra sınıfa girmek, hem eğitmene hem de diğer öğrencilere dikkat dağıtıcı olabilir, özellikle geç gelen kişi, eğitmen ve birleştirilmiş öğrenciler arasında sınıfın uzunluğu boyunca yürürse. Geç kalanlar kendilerini girişe mümkün olduğunca yakına oturtmalı ve her türlü aksamadan kaçınmalıdır.

Geç gelen öğrenciler, sınıf başında yapılan duyurular hakkında diğer öğrencilere danışmalıdır. Geç varış tarafından kaçırılan sınavlar “telafi edilemez”.

Diğer Sınıf Bozuklukları (Banyo Tatili/Elektronik)

Santa Clara’daki standart ders dönemi (Pazartesi, Çarşamba, Cuma dersleri için) 65 dakikadır. Lütfen kitapları dersten çıkarmaya, not defterlerini kapatmaya ve ders bitmeden 5 dakika önce kitap çantalarını sıkıştırmaya başlamayın. Bu, hem eğitmene hem de sınıf arkadaşlarına rahatsız edici ve rahatsız edici olabilir.
Öğrenciler normalde sınıf boyunca sınıftan ayrılmamalı veya derse tekrar girmemelidir. Bunu yapmak rahatsız edici olabilir ve gerçekleşen eğitim sürecine saygı göstermediğiniz izlenimini verebilir.

65 dakikalık ders süresi, birinin fizyolojik ihtiyaçlar nedeniyle ayrılması gereken nadir bir durumdur. Hastalık veya ilaç sindirim ritminizi veya böbrek fonksiyonunuzu etkiliyorsa ve bir sınıf dönemi boyunca ayrılmanızın gerekli olabileceğinin farkındaysanız, lütfen bir kapıya yakın oturmak için en erken ayrılmanız ve en azından geri dönmeniz için rahatsızlık

Ders sırasındaki tüm dikkat, anlatım/derse odaklanmalıdır. iPod’lar kullanılmamalıdır. Cep telefonları veya çağrı cihazları sessize alınmalıdır. METİN MESAJI YOK.

Sınıf Ambiyansı

Sınıf, bilginin aktarılması için bir yerdir. İdeal olarak, eğitmen ve bilgiyi eğitmenden öğrencilere aktarmaya yardımcı olan öğrenciler arasında etkileşim vardır.

Dikkat dağıtıcı şeyler, bu bilgiyi aktarmanın zor sürecini kolayca engelleyebilir. Bu nedenle, örneğin, öğrenciler ders sırasında birbirleriyle konuşmaktan kaçınmalıdır (sınıfta konuşma ile ilgili aşağıya bakın).

Öğrenciler, eğitmene veya diğer öğrencilere dikkatini dağıtabilecek diğer faaliyetlerden kaçınmalıdır. Özellikle, sınıflar kafeterya değildir. Bu nedenle ders veren öğretmen ders verirken sınıf kahvaltı ya da öğle yemeği yiyebilecek bir yer değildir. NOT: Kampüste belirli sınıflara yiyecek veya içecek getirilmesine karşı açıkça yasaklar olduğunu unutmayın!

Baş Örtüsü

Batı toplumunun geleneği, baş örtülerinin (şapkalar, şapkalar, bereler) dış mekanda ihtiyaç duyulduğunda giyilmesi, ancak genel bir kural olarak, erkeklerin şapka üniformalarının bir parçası olmadığı sürece içlerinde baş örtüleri giymemeleridir.

Böyle bir gelenek, milli marş açık havada bir spor maçından önce çalındığında veya bazı dini geleneklerin erkeklerinin iç mekan namazı sırasında veya hatta başka zamanlarda baş örtüleri giymesi durumunda, erkeklerin kafa örtüsünü çıkardıklarında istisnalar olduğunu kabul eder.

Genel bir kural olarak, o zaman, ortak görgü kuralları, erkeklerin beyzbol şapkaları dahil olmak üzere içeride ve özellikle de dersliklerde şapka çıkaracaklarını varsayıyor!

Sınıf etkileşimi

Klasik bir pedagojik yöntem genellikle, bir öğretmenin soruları sorarak ve öğrencilere cevap vermelerini sağlayarak yeni materyaller çıkardığı “Sokratik Yöntem” olarak adlandırılır. Bu daha yoğun yöntem Matematik veya Bilgisayar Bilimleri derslerinde her zaman mümkün değildir, ancak eğitmen ve öğrenciler arasındaki bazı etkileşimlerin olması beklenir ve öğrenciler soruları yanıtlamaya hazırlıklı olmalı ve cevap vermeye kendilerinin cevap vermelerini beklemelidirler.

Bazen, bazı eğitmenler, sınıf döneminin bir parçası olarak belirli problemler için “grup” problem çözme yaklaşımları önerebilirler.

Bu etkileşimin yanı sıra, öğrenciler arasında konuşmaktan ve fısıldamaktan kaçınılmalıdır. Birisi eğitmenin tahtaya yazdığı bir şey veya bir açıklama hakkında bir sorusu varsa, eğitmene sorması tercih edilir. Bir kişinin kafası karışırsa, muhtemelen eşit derecede kafası karışmış ancak itiraf etmekten korkan yarım düzine kişi daha vardır. Eğitmen alenen bir soru sormak yeterli cesarete sahip kişi, aslında, o arzu edenler tarafından bir kahraman olarak kabul edilebilir birisi bu soruyu sorardı.

Normalde, bir el kaldırmak, öğretmenin dikkatini sorusu olan öğrenciye çekmek için yeterlidir. Bir öğretmenin yazı tahtası ile bire bir konuşması olduğu ve yükselmiş bir elin varlığını farketmediği durumlarda, nazik bir “Soru!” Öğrenci tarafından konuşulan birçok fakülte üyesi tarafından takdir edilecektir.

Sınıftaki her öğrencinin sınıfta eşit hakları vardır. Bu nedenle, hiç kimse eğitmenin zamanını eğitim ortamının zararına tekelleştirmemelidir. Bir öğrencinin pek çok sorusu varsa, o öğrencinin mesai saatleri boyunca sınıfta sorular sormak yerine muhtemelen eğitmene danışması gerekir.

Çalışma saatleri

Üniversite öğretim üyeleri öğrenme sürecini kişiselleştirmek için çalışma saatlerini tutarlar. Bazı öğrenciler bazı kavramları çok zor bulurken, diğerleri aynı kavramları oldukça kolay bulabilir. Zorluk yaşayan öğrencilere cevap verebilmek için, mesai saatleri, bu tür öğrencilere resmi sınıf dönemi dışındaki öğretim üyelerine danışma imkânı sağlar.

Özellikle, ben (ve diğer birçok fakülte üyesi), öğrencilerin ödev problemlerinde veya programlama ödevlerinde yaşanan zorluklar hakkında mesai saatleri boyunca beni görmelerini tercih ederim. Mesai saatleri boyunca danışma genellikle ders sırasında sorular ortaya çıktığında ortaya çıkan zaman kısıtlamaları olmadan gerçekleşebilir ve ayrıca belirli miktarda yeni materyalin de kapsanması gerekir.

Çalışma (İnceleme) Oturumları

Sınavlar öncesi yapılan sınav oturumları (Ara Sınavlar ve Finaller), ilköğretim kurslarında, öğrenciler arasında bir istek olması ve karşılıklı olarak uygun bir zamanın düzenlenmesi halinde planlanacaktır.

Bu tür oturumlar, öğrencilerin sahip olabileceği soruları yanıtlamak amacıyla yapılır. Bu tür sorular konudan, sınıf örneklerinden, sınav veya ev ödevi problemlerinden, diğer ödevlerden (örneğin bilgisayar programları) veya (Matematik derslerinde) örnek sınavlardan kaynaklanabilir.

Ders materyalini anlamada güçlük çeken öğrenciler özellikle bu tür çalışma oturumlarına katılmak için çaba sarf etmeli ve sınavlardan önce her türlü soruyu cevaplandırmalıdır.

Sınavları zayıf yapan, ancak çalışma (inceleme) oturumlarına katılmayan ve ödevlerini yapmayan öğrenciler, ders için alınan notların herhangi bir “kuşkunun faydasını” almayı beklememelidir.