Ebedi Ana Bilgisayar

The source-page: http://www.winestockwebdesign.com/Essays/Eternal_Mainframe.html

Rudolf Winestock

Bilgisayar sektöründe, Reenkarnasyonun Tekerlek özel donanım “ana” sistemi dışarı bükülmüş olur, burada bir kalıptır, ardından ana sisteme daha güçlü katlanmış alır hale gelir. Bağlantılı Jargon Dosyası girişinin işaret ettiği gibi, bu etkinin birkaç nesli grafiklerde ve kayan nokta işlemcilerinde gözlenmiştir.

Bu yazıda, bir hesaplama platformunun çevre birimlerinde değil, en temel “hesaplama platformu” türlerinde yer alan benzer bir yapıya dikkat çekiyorum. Bu model, herhangi bir şekilde olduğu gibi “özgürlük” arzusu tarafından yönlendiriliyor. Teknik değerlendirme.

“Devrim” in birçok tanımı var. Buna bakıldığında, “çevrelerde dolanmak” uygulamasına en yakın olanı seçerim…

-Richard M. Hartman

______________________________

Geleceğe giden yolda komik bir şey oldu. Ana bilgisayar yerine geçti.

Minibilgisayarlar

Orta mainframe öldürmek gerekiyordu. Gittiler. Digital Equipment Corporation, ve Veri Genel öldü. Geçen Orta System i olarak değiştirildi IBM’in AS/400 hattı, daha sonra birleşti idi Power Systems. IBM’in minibilgisayar üzerindeki zaferi o kadar fazla ki insanlar artık nadiren “minibilgisayar” kelimesini bile kullanıyorlar. Günümüzde tercih edilen kelime, ana bilgisayar üreticisi IBM tarafından yazılmış bir terim olan “orta seviye bilgisayar” dır.

Mikrobilgisayarlar

Mikrobilgisayarların ana bilgisayarı öldürmesi gerekiyordu. 1990’larda yaklaşmışlardı (Stewart Alsop, en son anabilgisayarın 1996’da kapatılacağını öngörmüştü) ama onlar da başarısız oldu. Bunun yerine, mikrobilgisayarlar tabletler ve akıllı telefonlar tarafından değiştiriliyor. Tabii ki artık onlara mikrobilgisayar demiyoruz. Onlara kişisel bilgisayar diyoruz; anabilgisayar üreticisi IBM tarafından belirtilen bir terim.

İş İstasyonları

Mikrobilgisayarın daha büyük kuzeni olan iş istasyonu daha da kötüye gitti. Apollo, Symbolics ve LMI öldü. Xerox ve Texas Instruments vazgeçti. Güneş satın alındı. SGI eskisi gibi değil. Mevcut Xeon ve Opteron tabanlı iş istasyonu pazarının önemi, 1990’larda iş istasyonu pazarının ne olduğu ile karşılaştırılmaz. İronik olarak, “klasik” iş istasyonlarından sonuncusu olan RS/6000, AS/400 gibi, yeniden adlandırıldı ve daha sonra IBM’in ana bilgisayar üreticisinin Güç Sistemleri hattına asimile edildi.

Bir İtiraz

Birisi yukarıdakilere sunuculara işaret ederek karşı gelebilir. Bir PC yığını alın ve bunları dosyalara, bir ağ bağlantısına veya başka bir hizmete sunmak için uyarlayın. Onları birbirine bağladığınızda, sonuç bir ana bilgisayarla rekabet eder. Bu tezimi yanlışlıyor mu? Hayır. Sonuca bakın.

Sonucu incelemeden önce “ana bilgisayar” kelimesinin etimolojisine bakın. Bilgisayarın taş çağında, bilgisayarlar, vakum tüplerini barındıran buzdolabı büyüklüğünde modüllerden oluşuyordu. Bu modüller, kabloları yerleştirmek ve daha iyi bakım sağlamak için onları yerden uzak tutan çelik çerçevelere tutturulmuştur. Merkezi işlem modülünü tutan çerçeve “ana” çerçeve idi.

Bugünlerde çelik çerçeveler yerine “raflardan” bahsediyoruz.

Sonuç

Sonuç olarak, modern sunucu çiftliği ilk bilgisayar odalarına benziyor. Kablolar ve ekstra havalandırma kanalları bulunan bir odada bilgisayar modülleri taşıyan metal çerçevelerden sonra satır (afedersiniz – raflar). Tıpkı ana bilgisayarlar gibi. Sunucu çiftliklerinde birden fazla yedekli CPU, bellek, disk ve ağ bağlantısı var. Tıpkı ana bilgisayarlar gibi. Bu sunucu çiftliklerini barındıran odalar genellikle aynı organizasyondaki birçok kişiye bile değil, yalnızca özel operasyon ekiplerine de açıktır. Tıpkı ana bilgisayarlar gibi.

Kısacası, yalnızca sunucu çiftlikleri fiziksel olarak ana yapılara benzemez ve ana yapı ile aynı işlevlerin çoğunu yerine getirmez; operasyonel olarak, ana bilgisayarlar gibi aynı şekilde muamele edilir.

Sunucu çiftlikleri Greenspunned ana bilgisayarlarına sahiptir.

Bu mümkün olan en büyük döngüsünde Reenkarnasyon Tekerleğidir. Ana çerçevenin yerini alma hareketi ana çerçeveyi yeniden icat etti.

Zaman Paylaşımının Dönüşü

Açık standartlar sayesinde, ticari mal bileşenlerinden sunucular yapılabilir ve bu sözde ana bilgisayar pazarına giriş engelini azaltır. Aslında, kendi amaçları için büyük sunucu çiftlikleri yapan herhangi bir şirket, başkalarına yedek crunch satabilirdi. Bir düşün! Microsoft, Amazon ve Google gibi şirketler, bilgisayar hademe işini bitirebilir ve geliştirme ve dağıtımın ana bölümünü ilgilenen müşterilere bırakabilir.

Bir dakika bekle. Zaten yapıyorlar.

İnternet ve web uygulamaları bunlar için, bu sunucu çiftlikleri için Enablers olmuştur mainracks, eğer olacaktır. İnsanlar tabletlerde ve solmaya masaüstünde, dizüstü bilgisayarlardaki, akıllı telefonlarda bu web uygulamalarını kullanın. – sunucu grubu ise istemci pikselleri boyalar mainrack – arka uç çalışır. Daha sonra Moore Yasası’nın bir düzine tekrarlamalar daha ve Reenkarnasyon Tekerlek Büyük Demir bağlı terminallere bize döndü.

Ve ovmak var. Ana çerçevenin yerini alma hareketi sadece ana çerçeveyi değil, aynı zamanda insanların ana bilgisayarlardan kurtulmak istemelerinin nedenini yeniden icat etti.

Adamla Savaş!

BT endüstrisinin ilk günlerinin tarihi, Whig tarihinin dijital bir versiyonudur.

Bilgisayarları yalnızca büyük kurumlar karşılayabilirdi. Erişim kesinlikle sınırlıydı; hiçbiri ancak seçkin bir rahibe makine odasına girebilir. Ayrıcalıklı olmayanlar dışlandı. Kullanıcılar, delikli kartlarını teslim etmek ve üç gün sonra bir hatanın çıktıyı işe yaramaz hale getirdiğini öğrenmek için çıktının yalnızca geri dönmesi için sabırla beklemek zorunda kaldılar.

Ancak ilerleme ve yazılım özgürlüğü mücadelesi sayesinde, hepimiz toplulukları örgütlemek ve paylaşmak için bilgisayarları kullanma yetkisine sahibiz warglgarglthbtbtbtbtbt

Hepsi anlatıyı selamla!
Hiç yazarlar kelime “priesthood” mainframe sorumlu operasyon ekiplerini tarif etmek ne sıklıkta fark? Ne İspanyolca, ne de Roma, ne de başka bir ulusal veya dini Engizisyon mainframe gelişme görünürde herhangi bir yerde, henüz insanlar onları eleştirmek amacıyla Kara Efsaneleri anti-büro mecazları diriltmeyi tutun. Örneğin,  Kaza imparatorlukları Robert X. Cringely bilgisayar endüstrisini yapmak için bir girişim olarak IBM’in PS/2 hattı açıklanan “Kutsal Ana Kilisesi geri dönün.”

Neyse. Mesele şu ki, insanlar özgür olmak istedikleri için ana bilgisayarlardan uzaklaştı. IBM’in son dakika CPU ücretleri ve diğer kısıtlamalar ile zincirlenmek istemediler. Kaderlerinin kendi özgür seçimlerinden başka bir şey tarafından değiştirilmesini istemiyorlardı.

Yani devrimci öncü taşındı minibilgisayarlar. Sonra iş istasyonlarına taşındı. Linux hazır olunca, bunlar PC’ye taşındı. Sonsuz Eylül başladığında, devrimci öncü Microsoft üçlüsünden savaşmış ve etrafında koşmak son yaptığımız Microsoft Monopoly.

Ve işte buradayız. Bu işlem gücü ve özgür yazılımın tek şey – kelimenin tam anlamıyla – elinde İnsanlar™. Robert X. Cringely sözleriyle – Ve kendi özgür seçimleri ile, geri kendimizi bulmak Kutsal Ana Kilisesi kollarında.

Özgürlük Başarısız Oldu

Kullanıcılar sırasında sığacak asla etmişti asi hacker tarafından kodlanmış web uygulamalarını seviyorum taş devrinden bilgisayar.Herhangi zorlama olmadan, bu kullanıcıların gönüllü halka açık şirketler tarafından – o kelimenin her anlamda – aittir mainracks üzerinde çalışan web uygulamalarına verilerini. Bu şirketler arasında ilk baskı kopya önünde adak mumları Wall Street analistleri tür belirlediği yatırımcı hedefe ulaşılması gerektiği Yalancı’nın Poker.

Diğerleri, birinin özel verilerinin bu tür platformlara kilitlenmesinde kötüye kullanım potansiyelinin bulunduğunu belirtti. Verilerimizi dışa aktarabilmek ve hesaplarımızı kalıcı olarak silebilmeyi talep etmek, bunu yapsak bile yardımcı olmaz. Veriler ana caddedeyken en değerlidir. Facebook verileriniz, arkadaşlarınızın sayfalarına posta gönderme yeteneği olmadan neredeyse hiç faydalı değildir. Google Dokümanlar dosyalarınız, başkalarıyla ortak çalışma yeteneği olmadan yararlı değildir. Dinamik durum sorunları; bilgisayarlara sahip olmanın esas noktası budur çünkü otomasyona ve iletişime izin verir.

Bu nedenle “özgür” ve açık kaynaklı yazılımların (FOSS) bize yardımcı olmayacağı açıktır. Bir yazılım lisansı, yazılımın aracılık ettiği insan ilişkilerine değil yazılıma dokunur. Bizi Zuckerberg’in ayağımızın üstünde durduğu pozisyonlara kilitleyen ilişkiler bu. Aslında, web şirketlerinin başlangıçlarında bu kadar hızlı ve ucuza önyüklemelerini sağlayan FOSS. Bu web şirketlerine kişisel verilerimiz üzerinden kapı bekçileri olarak kendilerini teşvik etme esnekliği veren FOSS.

Kişisel bilgisayarı IBM’den özgürleştiren açık standartlar, yeni web şirketlerinin kendi ana bilgisayar yer değiştirmelerini – ana kartlar – ucuz bir şekilde yapmalarını sağlamıştır. Yüzyıl ortası ataları gibi, büyükler, merkezileştirilmişler ve yalnızca hissedarlara ve devlet bürokratlarına cevap veren örgütlerin insafına kişisel bilgiler içeriyorlar. Açık standartlar ve açık kaynağın bizi otorite ve otorite ihtiyacından kurtarması gerekiyordu. Bunun yerine, üvey oğlunun Kutsal Ana Kilise’ye geri dönmesini sağlamak için milyonlarca insanın kendi üzerine düşmesini cazip hale getirdiler.

Yeni Patronla Tanışın; Eski Patrondan Daha Kötü

Ya bir kahraman ölür ya da kendini kötü adam olarak görecek kadar yaşayabilirsin.

– Kara Şövalye, Frank Miller

Bu şirketlerin gizliliğimize saygı duyması için yalvarıp yalvarabiliriz, ancak bu ana yayınları yürütmek için paraya ihtiyaçları var. Haftanın 100+ saatini haklı çıkarmak için kendilerine yetecek kadar para ödemeleri gerekiyor. Bundan daha baskın, yatırımcıları yüzlerce çanta arayışı içinde tatmin etmek için paraya ihtiyaçları var.

Bu firmaların ve kullanıcılarının çıkarları yanlış hizalandığı için yalvarma işe yaramayacaktır. Yanlış hizalanmış olmalarının bir nedeni, bir tarafın tüm sıkıntılara sahip olması; terabayt veri, sunucularda oturuyor, para kazanmaya yalvarıyor. İdealist bilgisayar korsanlarına kullanıcıları otoriteden kurtarmanın yollarını vermek yerine, hesaplamaların demokratikleşmesi, idealist bilgisayar korsanlarının bu çıkar çatışmasına girmelerini kolaylaştırdı. Bu, onların çoğunun gerçekten yapacakları anlamına geliyor ve birden fazla şirkette.

Geçmişte, bilgisayar endüstrisi tek şirketlerin egemen olduğu, bakınız; İlk IBM, Microsoft. Yalnız varlıkları olmak, onların hakimiyeti muhalefet davet etti. Etkililik değişen (eksikliği) Anti-tröst takım elbise onlara karşı yöneltildi. Günümüzde, biz bile bu ince kamış yok. Teşekkür şimdi bütün bir var, ilerleme, sosyal sınıf üzerinde oturan kira arayanlar olmak için bir teşvik kişilerin bizim veri.

Aynı sosyal sınıfın üyeleri olarak, rekabetleri ne olursa olsun, ortak çıkarları olacaktır. Bu ortak çıkarlar, kullanıcılarının çıkarlarıyla çelişen konularda işbirliğine yol açacaktır. Örneğin, Siber İstihbarat Paylaşma ve Koruma Yasası (CISPA) Microsoft, Facebook, Yahoo ve evet, Google tarafından da desteklenmektedir.

Asla bu sosyal sınıfın, ergenliğini Micro $ oft’la uğraşarak geçiren bilgisayar meraklılarından oluştuğunu unutmayın. İkincisi bilgisayar meraklıları, zamanlarında, IBM’deki kıyafetlere güldüler. Bu ilerleme. Microsoft Vergi normal parayla ödendi. Google ve Facebook kiralarını farklı bir jetonla alıyorlar: gizliliğiniz.

Ana Bilgisayarın Kaçınılmazlığı

Her yerde bulunma sonrası adım görünmezliktir.

– Al Mandel

Mikrobilgisayar devrim bitti. Ev bilgisayarları artık, olağandışı değildir; yenilik gitti. Dahası, hatta birçok profesyoneller büyükannem şey söylemek, kendi kulesi bilgisayar kapıcı rolü oynayan zevk almıyorum.

Kenara oyunlar, gelen demoscene ve diğer yaratıcı kodlama takipçiliği, bilgisayarlar bir amaca yönelik bir araç vardır; Onlar araçlardır. Çoğu insan hedefe ulaşmadan daha hedefe daha fazla ilgi var. Bu nedenle, her ne zaman pratik işlem sıkıcı kısımlarını devretmek ekonomik ve kullanıcı deneyimi açısından hem mantıklı.

Orta, oluşu, ve iş istasyonları hiç başarılı olduğu gerçeği bilgisayar ve telekomünikasyon endüstrileri hala olgunlaşmamış olduğunu gösteriyor. Ayrıca gösterebilir Big Blue ve Ölüm Yıldızı fiyat oyma, ama bu başka bir hikaye.

Bu sonuç yarısından fazlasını bir asır önce öngörülmüştür. Multics en iyi bilinen örnektir bir hizmet olarak işlem ancak konsept geri neredeyse on yıl önce gider. John McCarthy, Lisp şöhretin, 1961 yılında tahmin edilen:

Savunduğum türden bilgisayarlar geleceğin bilgisayarlarına dönüşürse, o zaman bilgisayar sistemi bir kamu hizmeti sağlayıcısı olduğu gibi bilgisayar kullanımı bir gün kamu hizmeti kuruluşu olarak da düzenlenebilir … Bilgisayar programı yeni ve önemli bir sektörün temeli olabilir.

Bilgi Toplumu Mimarları, Garfinkel ve Abelson

 

Sonuçta, sadece iki tanesi  doğal  gömülü sistemler ve büyük boy: bilgisayarların çeşitleri. I (Modern anlamda “doğal” kelimesini kullanmıyorum viz “görülmektedir olanı oluşmaya”) Ancak antik ve ortaçağ anlamda. Diğer bir deyişle, bu yolları bilgisayarların ve hesaplama tanımıyla uyumlu bulunmaktadır. Bu yollar bilgisayarların tipik kullanımları ile en uygun bulunmaktadır.

Teknolojik bilgisayarlar yeteneklerini genişleterek ve mantıksal sınırlar, biz bilgisayarları sıradan gadget’lar kontrol edilmesi ve majör hesaplamalar yapıyor olsun. İyi kullanıcı deneyimi bilgisayar arayüzü olması, yoldan çekil gerektiğini talep görünmez. Bu nedenle, kullanıcı ihtiyaçlarını sadece çok işlem gücü sunmak için anlamlıdır.

Ana bilgisayar sonsuz hesaplama platformudur.

Oyunsonu

Janie Crane: “Bir kapatma anahtarı?”

Metrocop: “Bunun için yıl alacak. Kapalı anahtarlar yasaktır! ”

Max Headroom, sezon 1, bölüm 6, “Boşluklar”

Masaüstü bilgisayar tamamen kaybolmaz. Bunun yerine, kişisel bilgisayarın dış formu korunur, ancak işlev – ve tasarım – bulutla bağlantılı bir terminale dönüşür (ana bilgisayar için ana bilgisayar için başka bir kelime olan sunucu grubu için başka bir kelimedir) , önceden belirtildiği gibi). Gerçek bağımsız kişisel bilgisayarlar köklerine geri dönebilir: hobiler için oyuncaklar.

Çevrimdışı olarak önemli çalışmalar yapmaya devam edenler istisna haline gelecektir; yani seçim azınlığı olacaklar. Web uygulamalarına bu kadar çok çaba harcanması ile eksantrik olarak görülebilirler; yani, iktidar salonlarında ihtiyaçları için fazla sempati olmayabilir.

Az sayıda şirketin elindeki o kadar kişisel veri, hükümetler için cazip bir hedef sunuyor. Kullanıcının gözetimi için Büyük İşletmeler ile Büyük Hükümet arasında işbirliğini kolaylaştırmak amacıyla birçok yasal düzenleme gördük. Bu mevzuatın bir kısmı bile mağlup edildi. Daha fazlasını göreceğiz. Mevzuatın başarısız olduğu durumlarda mahkeme emsallerini göreceğiz. Mahkemelerin başarısız olduğu yerlerde anlaşmalar göreceğiz. Tüm bunlar başarısız olduğunda, bürokratlar yeni kurallar dizisini fiat ile dağıtacaktır.

Büyük İşletme kendi tarafında olacak; ustalar, küçükler veya ortaklar olarak pek fark etmez.

Çevrimdışı bilgisayar kullanımı ilerleme ilerlemesini engelliyor. Çevrimdışı kullanım alışılmadık hale gelirse, o zaman en iyiler ve iyiler şunu sorar: “Ne saklıyorsun? Çocuk pornosu mu yapıyorsun? Kara para aklamak? Nefreti yaymak mı? Teröristlerin kazanmasını istiyor musunuz?”

Ne Yapılmalı

Keşke sinsice kötülük yapan bir yerde kötülük yapan insanlar varsa ve onları geri kalanımızdan ayırıp onları yok etmek gerekliydi. Ama iyiyle kötüyü birbirinden ayıran çizgi, her insanın kalbini keser. Ve kim kendi kalbinin bir parçasını yok etmeye istekli?

– Alexander Solzhenitsyn

Tek başına bilgisayar satın alma, oluşturma, kullanma, satma, bağışlama ve tamamen işlevsel olma hakkını korumak için elimizden geleni yapmalıyız. Çok sayıda eylemci bunu zaten yapıyor. Bu iyi.

Ne o aktivistlerin ifade duymamış – Ben ne tavsiye – Kendimizi hem de ustaları ikinci bir tahmin gerektiğidir. Bu denemenin noktası sadece anabilgisayar ve eğilimli olduğu görev ihlalleri yeniden sahip gelişen teknolojiye değil olmasıdır; Mutlak özgürlük için çok arzu yanı, üzerine düşeni yapmıştır. Söz bizim dost ineklerin iyi niyetleri kötü olmayın bu bizi getirdi.

Bu, İyi Adamlar ve Kötü Adamlar arasındaki bir kavga değil. Bu dengeleyici bir eylemdir. Bazı kurallar; diğerleri yönetiliyor. Bu sert bir gerçek. Bunu değiştiremeyiz. Kenarları yumuşatabiliriz. Bu, filozofları, etikçileri, ilahiyatçıları davet etmemiz gereken bir konuşma gerektirecektir; adil bir toplum oluşturmak için neyin gerekli olduğunu derinlemesine düşünen insanlar. Aksi takdirde, – yine – kendimizi başladığımız yerde buluruz.

______________________

Devrim, Satürn’e benziyor, kendi çocuklarını yiyor.
Devrim Satürn’e benziyor, kendi çocukları.
Danton’un Ölümü
Kanun I, Georg Büchner

Ben ilk bu makale yayınladı Throwww Kendimi öğretmek istediğini çünkü o site merak çünkü Hacker News bunu duymuş, ve Markdown. Sayesinde Saeid Fard için Throwww, ve teşekkür yapımında Evan Wondrasek mükemmel editörü, yapmak için MarkdownPad bu kompozisyon yazmak için kullanılan.

Bu makale yer aldı Slashdot yanı sıra BBC Future kısaca ben Throwww üzerinde yayınlanan sonra. Birkaç hafta içinde, kompozisyon olmuş ikinci en çok görüntülenen makale Throwww üzerinde. Daha sonra, bu çıktı statusCode konu#29 tarafından yayınlanan, Cooper Press.


© Rudolf Winestock, All Rights Reserved