Toplumun McDonaldlaştırma

The source-page: http://www.umsl.edu/~keelr/010/mcdonsoc.html

SOSYOLOJİYE GİRİŞ

Sosyoloji 1010

Robert Keel, Öğretim

George Ritzer, Max Weber’in çalışmalarının merkezi unsurları alınan genişletilmiş ve güncellemenizden ve insan etkileşim ve kimlik toplumsal yapısal değişimin etkilerini eleştirel analizini üretti. Modern toplumun Weber’in analizinde ana teması süreciydi Rasyonalizasyonu; düşünme geleneksel modları bir ucundan/yerini ediliyordu sayede çok ulaşan süreç verimliliği ve resmi bir sosyal kontrol ile ilgili analizler anlamına gelmektedir. Weber için, bu sürecin archetypical tezahürü idi Bürokrasi; hiyerarşik otorite yapısı ile karakterize edilen geniş, biçimsel organizasyon, köklü iş bölümü, yazılı kurallar ve yönetmelikler, kişiliksizlik ve teknik yeterlilik için bir endişe. Bürokratik örgütler sadece insan etkileşim ve düşünme empoze yapısı giderek rasyonalize dünyaya açan süreç furthers, rasyonalizasyon sürecini temsil etmez. Süreç bizim gündelik hayatın tüm yönlerini etkiler. Ritzer Yirminci Yüzyılın sonraki bölümünde fast-food restoran sosyal yapılandırılmış bir şekilde temsil etmek ve bundan başka, günlük etkileşim ve tek tek kimlik bölge içine rasyonel sürecini uzanan kuruluş güç olduğunu açıklamaktadır. McDonald 1990′ larda bu sürecin vaka modeli olarak hizmet vermektedir.

… McDonaldlaştırma, … olan  fast-food restoran ilkeleri giderek daha fazla Amerikan toplumunun sektörleri yanı sıra dünyaya hükmetmesini geliyor süreçtir. (Ritzer, 1993: 1)

Nasıl Far O Gitti (yerel)?

1955 yılından bu yana McDonald 31967 büyüdü dünya çapında satış (: (2 Ritzer 2011) lokal) (Der Nürnburger 2010) fast-food endüstrisinde kullanılan hayranlarıyla merkez kavramlar restoranlar her türlü yayıldı. Kızarmış tavuk alkolden dondurma gelen ekmek pizza için ıstakoz kadar her şey, hakimdir Zincir zihniyeti.

Biz artık zincirleri için gitmek zorunda. Onlar bize gelmiş. Bunlar, banliyölerde merkez şehirler, alışveriş merkezleri, bizim okullar ve askeri üsleri, bizim hastane ve havaalanları, hatta bizim uçaklar ve Sahaları vardır. Onlar bizim karayolu kavşak-her çıkış aynı görünüyor hakim.

Bu sadece McDonaldlaştırma bu süreci temsil gıda endüstrisi var. Oyuncak mağazaları (Toys R Us), Kitapçılar (B. Dalton’un), Gazeteler (USA Today), çocuk bakımı (Kinder Bakımı), öğrenme (Sylvan Öğrenme Merkezleri) ve diğer bir dizi izlemiştir.

“1980’ler ve 1990’lar McDonaldlaştırma olarak toplumun daha bölgeye ağını genişletti ve bu alanların fast-food iş kalpten giderek uzak bulunmaktadır.” (Ritzer 1994: 137)

Her yeni bölünme daha da uzatılması konusunda hizmet vermektedir. Arasında “haber ısırıkları” USA Today, gördüğümüz ve üzerinde haber duymak belki de yol çoğu yerel kağıtları haberleri sunmak şekilde değişti bir göz TV-alacak Manşet Ağ News. Ve hatta yol “haber” constructed- PR yöneticileri ve basın bültenleri çalışması.

Ritzer bu McDonaldlaştırma süreci içinde beş baskın temaları özetliyor Verimlilik, hesaplanabilirlik, Öngörülebilirlik, Denetim Artan ve İnsan olmayan Teknoloji tarafından İnsan değiştirilmesi.

Verim

Verimlilik maliyeti veya en az çaba ile, hızla belirli bir sona ulaşmak için araçlarının seçimine ilişkin anlamına gelir. Verimlilik düşüncesi sanayi veya işletme çıkarları özgüdür, ancak genellikle müşteriye bir yarar olarak bildirilir. Örnekler bol şunlardır: drive-up penceresi, salata bar, dolgu kendi fincan, self-servis benzin, ATM, Sesli Posta, mikrodalga yemekleri ve (eğer Bakkala sipariş verdi eski zaman bakkaliye karşı) süpermarketler. Burada ilginç unsur müşteri genellikle daha önce onlar için yapıldığını işi biter olmasıdır. Ve müşteri öder “ayrıcalık.” Daha fazla zamana harcama sonunda, varlık zorla daha numaralarını hatırlamak, yeni teknolojileri öğrenmek ve genellikle daha verimli çalışması için iş için daha yüksek fiyatlar ödemek (daha yüksek kar marjı korumak).

Hesaplanabilirlik

“(Bu), hesaplanan sayılan, ölçülebilir şeyler üzerinde vurgu içermektedir. Niceleme kalitesi yerine miktarı vurgulamak için bir eğilim anlamına gelir. Bu kalite genellikle belli (ama her zaman değil) eşit olduğunu bir anlamda yol açar büyük. Şeylerin miktarları”(Ritzer 1994: 142) (yerel kopyası)

Bu elemanın örnekleri şunlardır: “Big Mac” Whopper,” ‘Büyük Gulp,’ Wendy ‘Biggie Yemekler’, Gıda onun ağırlık tarafından satılan Taco Bell’in 8 ons börek. Başka tezahürü zaman çabuk iyidir ilgilidir. “Hızlı kilo verin,” microwaving habercilik alanında “mutfakta daha az zaman harcama” için izin verir ve; Hiçbir yavaşlatmak için ayrıntıları. Bir başka uzantı credentialing süreci kapsar. Durum, kabiliyet ve yeterlilik biri listeleri kişinin ismi veya bizim ofis duvarlarda asılı olan kağıt parçalarının sayısının ardındaki baş harfleri sayısıyla ilişkili olduğu varsayılır.

Öngörülebilirlik

Öngörülebilirlik o sürpriz ve-farkl bizim duyarlılıklarını tecavüz kalmamak çevremizi yapılandırmaya girişimine verilen addır. Rasyonel insanlar ne olacağını bilmek gerekir. Onlar Cincinnati geçen hafta aldığı eğlenceli, memnuniyet, tat ve faydaları San Diego gelecek hafta tekrarlanacaktır emin olmak istiyorum. Big Mac Bir Big Mac Bir Big Mac olmasıdır.

Film endüstrisi devamı sonra netice dışarı çalkalama ile bu kavram üzerine inşa eder. Televizyon programlarında spin-off serisi, veya Tom Clancy gibi yazarlar başarısı, aynı zamanda öngörülebilirlik önemini temsil: Biz öngörülebilir kar emin olabilirsiniz bizim favori karakterleri ve yayıncıları ve üreticileri takip etmek olsun.

Alışveriş de öngörülebilir alışveriş merkezi, aynı mağazalar, kapalı ve öngörülemeyen hava korunmaktadır çoğunlukla aynı düzen. Hayatlarımız yapılandırılmış ve denetim altında; oto-pilot hareket geçmesi.

İnsan Teknoloji İnsan dışı Değişiklik Sayesinde Kontrolü

Ritzer tartışma McDonaldlaştırma sürecinin bu son iki unsurları birleştirir.

… bu iki unsurun yakından bağlantılıdır. Özellikle, insan olmayan teknoloji ile insan yedek genellikle daha fazla kontrol yönelik olarak belirlendi. Bir rasyonalize sisteminde belirsizlik ve öngörülemezliğin büyük bir kaynak insan ya bu sistemler ya da onlar tarafından sunulan insanların içinde çalışmaya insanlardır. (Ritzer 1994: 148)

Her şey önceden ölçülmüş, paketlenmiş önceden otomatik olarak kontrol edilir. İnsan çalışanı, düşünmek sadece talimatları takip ve şimdi ve sonra bir düğmeye basmak zorunda değildir. Bizim gıda bittiğinde Evde, bizim fırınlar ve sondalar, baharat önceden karıştırılan bize veya yemek uygun bir paket içinde geliyor.

Süpermarkette Dama (biz zaten tartılarak üretmek etiketlediğinize) sadece barkodu tarayın ya düşünmek zorunda değilsiniz. “Bu gelişmenin bir sonraki adım, müşteri tarama yapmak sahip olmaktır …” (Ritzer 1994: 150). Tarayıcılar dama değiştiriyorsanız, ancak aynı zamanda müşteri üzerinde daha fazla kontrol için izin; fiyatlar artık böylece bizim harcamaları ve mağazanın masrafların doğruluğunu denetleyecek az yeteneğine sahip satın öğeleri vardır. Biz bilgisayarlı check-out “şaşmazlık” kabul ederler.

Uçaklar pilotlar sadece sürecine nezaret, bilgisayarların kontrolü altında zaten. Yakında otomobiller takım-zaten teşhis modüller bileşenleri gerekenleri mekaniği değiştirilmesi “anlatmak” takip edecek (not: az var onarım gerçekleşir).

Bunun anlamı beceri ve insan aktörün yetenekleri hızla geçmişte kaldı hale olmasıdır. Biz kimiz ve nasıl etkileşim makineye bizim üzerine bağımlılığı ve itaat ile tanımlanan hale gelmektedir.

Akılcılık Mantıksızlık

McDonaldlaştırma bu süreciyle ilgili pek çok fayda ve kolaylıklar olmasına rağmen: çeşitli gündüz bankacılık ve alışveriş ve genellikle daha hızlı hizmet; Bu rasyonel sistemler kendilerini teslim etmeye irrasyonel sonuçlara yol eğilimi belli bir anlamda.

“En özel olarak, mantıksızlık rasyonel sistemler anlamına gelir mantıksız sistemleri. Bununla demek onlar içinde çalışmak ya da onlar tarafından sunulan insanların temel insanlık, insan nedenini inkar anlamına“ (Ritzer 1994: 154).

Fast-food restoranlarda hatları çok uzun olabilir ve hatta iç gitmekten daha uzun sürebilir sürücüye ‘si geçmek için bekleyen edebilirsiniz. Bu rasyonel sistem bize para kazanmak değil; biz daha az harcama olabilir, ama biz daha fazla iş yapmak. Yediğimiz gıda stabilizatör ve lezzet artırıcılar, yağ, tuz ve şeker yüklü, genellikle daha az besleyici. Bu toplumumuzun sağlık sorunları, bir kesinlikle “insan karşıtı” bileşenine katkıda bulunur. Çocuklarımıza bu sistemler içinde büyümek, onlar sistemleri üzerine bizim artan bağımlılığını sigorta alışkanlıkları gelişir. Fast-food endüstrisinde kullanılan ambalaj ortamı kirletir. Ve aile: dayanışma ve bütünlük parçası aile yemeği etrafında odaklandı:

Ortak yemek her gün bir araya toplamak için ailesini teşvik için birincil ritüel. bize kesilirse, biz bir aile olmak için yeni yollar icat etmek olacaktır. Gıda sağlayabileceği paylaşılan sevinç vazgeçerek değer olup olmadığı dikkate değer. (Visser 1989:; 42 Ritzer, 1994: 156)

bunu istediğinizde microwavable gıdalar ve fast-food restoranlar, ne istediğimizi yemeye izin verir. Pişirme ritüel birlikte yeme ve paylaşım Amerikan aileden kayboluyor.

İki nihai sorunlar dikkate değerdir. Bu rasyonel sistemlerin insanların kontrolü dışında gelişmeye ne kadar zaman olacak. Nasıl hayatımızın çok zaten kendi etki ve kontrol tabidir.sistemlerini kontrol eden insanlar kontrol edildiğini yenik ne olur?

Bu sistemler genişletmek ve aralarında bağımlılığını geliştirmek gibi, kendileri-ulusal ve uluslararası, sistemlerin bağlı insanlar üzerinde muazzam kontrolü elinde bireyler az sayıda olasılığı giderek gerçekçi hale gelir. Belki Cesur Yeni Dünya zaten kurulma aşamasında. Ne yapmak sen DÜŞÜNÜYOR?