Her şey bozuldu: olgun bir alanda araştırma yapmak için hızlı ve kolay bir yol

The source-page: https://www.cs.purdue.edu/homes/dec/essay.everything.is.broken.html

Douglas E. Comer

Bir çalışma alanı başladığında, araştırma sadece hayal gücü gerektirir. Örneğin, buhar motoru bir kez icat edildiğinde, mucitler testere fabrikalarından otomobillere kadar birçok kullanım hayal ettiler. Benzer şekilde, bilgisayar bilimi gençken, araştırmacılar bir bilgisayar kullanmanın yeni yollarını hayal etmek zorunda kaldılar. Bununla birlikte, bir alan olgunlaştığında, araştırma ve buluş büyük çaba gerektirir. Bir fikrin peşinden gitmeden önce, bir araştırmacının daha önce çalışmış olan bir dağın içinden gözenek geçirmesi, yaklaşımı deneyen ya da bu fikrin peşinde koşup durmadığını görmek için araştırma yapması gerekir.

Bilgisayar bilimi olgunlaşıyor ve bu bir problem. Kısacası, yakında hiçbir şeyin tamamen yeni olmadığı bir durumla karşılaşabiliriz. Tabii ki, teknoloji yardımcı olabilir. İnternet arama motorları önceki yayınların listelerinin açılmasına yardımcı olur. Ama sadece tüm özetleri okumak göz korkutucu olabilir. Uzun vadede, Yapay Zekanın önceki çalışmaları analiz edebilecek ve denenmemiş yeni bir kırışıklığı keşfetmeye yardımcı olabilecek bir Watson torunu yaratmasını umabiliriz. Fakat kısa vadede ne yapabiliriz?

Neyse ki, araştırmayı hızlı ve kolay hale getiren bir çözümümüz var. Yaklaşım yakalanmaya başlıyor. Bu makale onu etkili bir şekilde nasıl kullanabileceğinizi açıklar.

İnternet Değişecek!

Geçen gün, bir gazete makalesi internetin yakında yepyeni bir sistemle değiştirileceğini duyurdu. Vay be, ne hikaye. Çok büyük. Sevdiğimiz ve sevdiğimiz küresel bilgisayar iletişim sistemi yeni bir şey için kenara atılacaksa, gazeteler herkese çok fazla uyarı vermemeli mi? Aslında, bir afiş başlığı bize bağırmamalı:

ŞİMDİ HAZIRLAYIN – İNTERNET DEĞİŞTİRİLECEK!

Hazırlanmak için zamana ihtiyacımız olacak. Belki de yeni İnternetin bir kusuru olacak ve işe yaramayacak. Amazon.com’dan sipariş veremeyen bir sabah uyanırsak ne olur? Facebook, Instagram veya başka bir siteye bağlanamıyorsak ne olur? Ya herkes en son banka havalesi dolandırıcılığında onları bekleyen milyonlarca dolar hakkında e-posta almayı bırakırsa? Bir felaket birkaç bin kişiyi etkilemek üzereyken medya her zaman uyarılar taşır ve İnternet’i değiştirmenin etkisi çok daha geniş olacaktır. Peki gazeteler neden korku ve panik yaratan hikayeler yayınlamıyor?

Muhtemelen cevabı tahmin ettiniz: muhabir yanılıyor. Muhabir ortak bir hata yaptı: İnternet’i World Wide Web ile karıştırmak. Makale internetle ilgili değildi – HTTP, World Wide Web’de kullanılan bir teknoloji ile ilgiliydi ve Web, İnternet’i kullanan uygulamalardan sadece biri. Web’de değişiklik yapılması Web’de gezinmeyi etkileyebilir, ancak İnternet değişmeden kalır ve diğer uygulamalar çalışmaya devam eder. Bu bir tekniktir, ancak iyi bir muhabirin düzeltmesi gereken bir şey.

Kanca: Web bozuldu!

Makale, mevcut teknolojinin çalışmadığı için İnternet’in değiştirilmesinin hem kaçınılmaz hem de yakın olduğunu savundu. Muhabir, İnternet’in HTTP’ye bağlı olduğunu ve bozuk olduğu için HTTP’nin değiştirilmesi gerektiğini söyleyerek düzgün bir cümle ile özetledi. Gerçekten mi? Web çalışmıyor mu? Hangi evrende bir muhabir düz bir yüzle böyle bir açıklama yapabilir? Milyarlarca insan her gün Web’e göz atıyor ve bunu yapmak için HTTP kullanıyor. Bu web sayfasını getirmek için HTTP kullandınız. Hiç kimse size baktı ve Web kırmadan önceki günleri hatırladı? “İnternette gezinmekten ve hala yapabilmeyi isterdim, ama yapamadığım için yapamam” derler mi? Bir web sitesinin kullanılamamasından veya belirli bir günde yanıtın ne kadar yavaş olduğundan şikayet edebilirler, ancak “bozuk Web” hiç ortaya çıkmaz gibi görünüyor. Bir muhabiri bozulduğunu söylemeye motive eden nedir?

Belki de muhabir daha iyi bilir

Belki de muhabir, sıkıcı bir teknik konu – HTTP’nin yeni bir versiyonu – hakkında bir hikaye yazmaya atandı ve gerçekleri renklendirmeye karar verdi. Belki de muhabir hikayeyi süslemenin editörü etkileyeceğini düşünüyordu. Peki, yeni bir Web teknolojisi yaratıldı mı? Şaşırtıcı bir şekilde, hayır! Makale, bir grubun durumu tartışmaya başlamak üzere toplantılar yapmak üzere olduğunu bildiriyor. Bu kadar. Toplantıları uzaktan haber değeri veren tek şey, Web’in bozulduğu saçma iddiadır. Hepimiz Web’in bozulduğunu kabul edersek, düzeltmek için bir haçlı seferine liderlik etmek üzere olan cesur mühendislerin küçük grubunu kutlayacağız. Herkes, lütfen kırık Web’in onarılmasını beklerken nefesinizi tutun.

Eğer kırılmazsa…

Çoğu insan eski aforizmaya inanır: eğer kırılmazsa, tamir etmeyin. Bütün bu ataletle toplum nasıl ilerleyebilir? Çalışan bir şeyin yerine nasıl ikna edilebiliriz? Araştırma topluluğu onlarca yıldır bu sorunla karşı karşıya kaldı. Araştırmaya geleneksel yaklaşım hem yavaş hem de özenlidir çünkü değişim için bir vaka oluşturmak için derin ve düşünceli bir değerlendirme gerektirir. Bir araştırmacı neyin denendiğini bulmalı, önceki çalışma ile yeni yaklaşımı karşılaştırmalı ve değişimi haklı kılan mantıklı bir argüman inşa etmelidir. Dahası, değişim asla tek taraflı değildir – her değişiklik bir ödünleşmeyi içerir. Yeni bir yaklaşım avantajlar sunsa bile, geçiş zaman ve çaba gerektirecektir. Bu nedenle, geleneksel araştırma ödünleşmeleri analiz etmeye odaklanmaktadır.

Fakat bekle! Hızlı ve kolay bir çözüm var

Muhabir önemli bir keşifte bulundu: delil toplamaya, düşünceli mantıksal argümanlar yapmaya ya da sonuçta ödünleşmeleri düşünmemize gerek yok. Sıkıcı analizlerden kaçınan, dikkatli ölçüm adımını atlayan ve herhangi bir komplikasyon olmaksızın bir değişikliği haklı çıkaran hızlı ve kolay bir çözüm var. Yeni bir şey önermek yerine, sadece bir iddia ile başlayın: şu anda elimizde olan şey bozuldu.

Yaklaşım geneldir, mevcut sistem iyi çalışıyor gibi görünse bile herhangi bir şeyle kullanılabilir. Örneğin, bir muhabir World Wide Web’in bozulduğu iddiasını yaptıktan sonra sahne belirlendi. Okuyucu zihinsel olarak bir çözüm umuduyla hazırlanmıştır. Okuyucular iyi haber beklerken koltuklarının kenarında olacaklar. Şaşırtıcı bir şekilde, ilk elden deneyimleri yanlış olduğu iddiasını gösterse bile, okuyucular tuhaf kırılma iddiaları üzerinde yanmıyor gibi görünmüyor. Bu sihir: sadece kırılganlığı ilan et ve insanlar kabul et.

Keşfi araştırmaya uygulama

Bilgisayar bilimi araştırma topluluğu zaten kırılganlık iddia eden makaleler yazmaya başladı. Birkaç yıl önce, bir ağ konferansına gönderilen bir bildiri şunları açıkladı:

İnternet bozuldu.

Aslında, kağıt bir bükülme ekledi: İnternetin o kadar kötü bir şekilde kırıldığını iddia etti, toptan değiştirilmesi gerekiyor – hiçbir şey kurtarılamaz. Daha sonra, makale başka bir aşırı iddiada bulundu: “Bu yazıda yeni bir İnternet mimarisi tanımlıyoruz ve yeni mimarinin temel sorunları çözdüğünü gösteriyoruz.” Vay be, ne iddia. Sadece üç sayfada, makale bozuk İnternet’e bir çözüm getirecektir. Bu noktada hiç kimse okumayı durduramadı.

Bozuk İnternet’i düzeltmek için ne yapmalıyız? Makaleye göre, tüm sorunlar paket anahtarlama kullanma temel tasarım kararından kaynaklanmaktadır ve kağıt, paket anahtarlamanın başka bir şeyle değiştirilmesinin tüm sorunları çözeceğini iddia etmektedir. Basit, bükülmüş bir mantık. İnternet bozuldu. İnternet paket anahtarlama kullanır. Bu nedenle, paket anahtarlama kullanan sistemler bozulur. Kesinlikle daha fazla açıklamaya gerek olmadan bir arıza bildiriminin statükoyu nasıl dışladığını gözlemleyin. Araştırma makalesi, paket anahtarlama yerine ne kullanılacağını söylemedi – bir şey belirtmeye gerek yoktu çünkü bir şey şu anda sahip olduğumuz kırık İnternet’ten daha iyi olacak! Ve ikincil fayda var: mevcut sistem bozulursa, mevcut sistem ile önerilen değiştirme arasında herhangi bir karşılaştırma yapmanın anlamı yoktur. Herhangi bir değişiklik ileri bir adım olacaktır. Mantık kıvrıktır. Aksiyomumuza göre internet bozuldu. Bozuk şeylerin tamir edilmeye değmediğini varsayalım, bu da bozuk bir İnternet’i değersiz hale getirir. Alternatif ne olursa olsun, tanım olarak daha iyi hale getirecek bir pozitif değere sahip olması gerektiğini gözlemleyin. İşte yaklaşımın gerçek güzelliği: bir araştırmacının tüm sorunları çözmenin bir yolunu bulması gerekmiyor çünkü yeni sistem birkaç kusura sahip olsa bile yeni sistem mevcut İnternet’ten daha iyi olacak. Bu araştırmayı çok daha kolay hale getirir.

İşte başka bir avantaj: kırılma varsayımı nicel analiz ihtiyacını ortadan kaldırır. Bir araştırmacının kırılganlık olmadan nicel iyileştirmeleri rapor etmesi beklenir, bu da bir araştırmacının hem önceki hem de önerilen sistemleri ölçmesi gerektiği anlamına gelir. Ancak bozuk bir sistemle başlamak, iyileştirmeyi anlamsız hale getirir. Bozuk bir sistem üzerinde N% lik bir gelişme hakkında konuşmanın bir yolu yoktur, çünkü sıfırdan N% daha iyi bir anlam ifade etmez. Böylece, kırılma yaklaşımını kullanan araştırmacılar tüm can sıkıcı ölçümleri ve sinir bozucu kantitatif analizleri atlayabilirler.

Yaklaşım her şey için işe yarar

Kedi çantadan çıktı – her yerdeki insanlar, kırılma kavramının tüm argümanları basitleştirebileceğini keşfediyorlar. Eğitim topluluğu, K–12 öğretim yöntemlerinin tartışılması sırasında yakaladı ve kullanıyor. Basit bir iddia ile doğrulanmış yeni (ve bazen oldukça eski) eğitim yaklaşımları buluyoruz:

K–12 eğitimi bozuk.

Kırılma yaklaşımı ABD üniversitelerine de uygulanmıştır. Dünyanın dört bir yanında, ABD üniversiteleri en iyiler arasında sayılmaktadır, ancak bu sadece şu beyanla aşılmıştır:

ABD üniversite sistemi bozuldu.

Tabii ki, politikacılar yıllardır kırılma iddialarını kullandılar. Şimdiye kadar çoğumuz duymaktan bıktık:

Ekonomi bozuldu.

Ve tartışmalı bir yasal karardan sonra şunu duyduk:

ABD hukuk sistemi bozuldu.

Seçim zamanında sık sık şunları duyarız:

Vergi kanunları çiğnendi.

ve

Göç yasaları çiğnendi.

Psikologlar kırık insanlar hakkında konuşurlar.

Hadi soyutlayalım

Kırıklık iddialarını tekrarlayarak zaman kaybetmeyi bırakmamalı mıyız? Araştırma makaleleri ve gazete makaleleri neden belirli bir şeyin kırılganlığına ilişkin bir açıklamada yer açmalı? Siyasi konuşmalar neden bize zaten şüphelendiğimizi söyleyerek zaman kaybetmeli? Bir seviyeye çıkmayı ve daha geniş bir bakış açısını kabul etmeyi kabul edelim. Hepsini basit, kolay hatırlanan bir aksiyomda özetleyebiliriz:

Her şey kırıldı.

Aksiyom, kimsenin önerilen değişiklikleri haklı çıkarması gerekmeyeceği anlamına gelir. Her şey bozulduğundan, değişim sadece işleri daha iyi hale getirebilir.

Katıl

Kırılmanın gücünü anladıktan sonra, arkadaşlarınızı, ailenizi ve iş arkadaşlarınızı etkilemek için kullanabilirsiniz. Arkadaşlarınızın Yüksek Mahkeme kararıyla ilgili hararetli bir tartışma içerisindesiniz. Sadece iddia ederek tartışmayı soğukta durdurabilirsiniz:

Yargıtay, diğer her şey gibi, bozuldu.

Birisi bundan sonra konuşmaya cesaret ederse, şunları ekleyebilirsiniz: değiştirilmesi gerekir. İş arkadaşlarınız patronlarını anmaya başlarsa veya yönetim kararlarından şikayet ederlerse, şunları yapabilirsiniz:

Hepimiz her şeyin kırıldığını ve bu şirketteki yönetimi de hatırlamak zorundayız.

Biraz pratik yaparak kolaylaşır.

Kırılma 2.0

Herkesin kırılganlığı artırmaya başladığında, fikrin trite olacağından endişe edebilirsiniz. Belki birileri yeni bir fikirden her bahsettiğinde, bunu bir kırılma iddiasıyla önseziler. Endişelenme. Araştırmacılar zaten bir çözüm geliştirdiler: açıklık yaklaşımı olan kırıklık 2.0. Kırık aksiyomunu açıkça belirtmek yerine, örtük yaklaşım her şeyin kırıldığını ve değiştirilmesi gerektiğini varsayar. Örtük yaklaşımı çağırmak için kullanılan anahtar ifade:

“Temiz bir sayfa” ile başlamalıyız.

Bir dahaki sefere sorun çıktığında deneyin. Herkes onu seviyor gibi görünüyor. Birisi itiraz ederse, insan yanlılığının inovasyona temel engel olduğunu gösterin – daha iyi bir şey hayal edemeyiz çünkü var olana geri dönmeye devam ediyoruz. Düşüncemizi bulanıklaştırır. İnsan önyargısının üstesinden gelmek için, eski sistemi tamamen atmamız ve daha iyi bir sistem tasarlamak için sıfırdan başlamamız gerekiyor. Belki temiz bir sayfa ile başlayarak, bu sefer doğru yapabiliriz. Örtük yaklaşım, orijinal yaklaşımın tüm faydalarına sahiptir: mevcut sistemin hangi yönlerinin korunmaya değer olduğunu düşünmek zorunda değiliz ve nicel ölçüm veya analiz yapmak zorunda değiliz.

Kırılma 3.0

Herkes temiz kayrak yaklaşımından yorulduğunda ne olur? Birisi deklare etmeden önce sadece birkaç kez “baştan başlayabiliriz:” Başlamayı denedik ve işe yaramadı. ” İyi haberler! Bazı güvenlik araştırmacıları üçüncü bir çözüm geliştirmiştir: kırılma 3.0, proaktif yaklaşım. Proaktif kırılma, acolytes’e bir şeyleri kırmayı öğretmek ve daha sonra onları dünyaya bırakmaktır. Onlara bilgisayar sistemlerini saldırı sistemlerine nasıl dönüştüreceklerini öğretin: Başarılı olana kadar milyonlarca parolayı denemek için saatler harcayan bin bilgisayar düzenleyin. Veya bir hedef bilgisayar seçin, bir bilgisayar kümesi hedef işleyebilir daha büyük veri üretmek ve hedefi çökmesine veri kullanmak. Kullanım kılavuzunun önlemek için söylediği başka bir şeyi deneyin. Ardından, bir şey bir sistemin çökmesine neden olduğunda, şunu bildirin:

Bu cihazın güvenliği bozuldu.

ve gururla ekleyin:

Onu kırmanın bir yolunu keşfeden biziz!

Hükümete ve şirketlere araştırma için daha fazla harcama yapmaları gerektiğini söyleyin. Hibeler dökülürken, parayı başka bir şeyi nasıl kıracağınızı anlayacak parlak lisansüstü öğrenciler kiralamak için kullanın. Bazı insanlar güvenlik araştırmalarının bozulduğu sonucuna varabilir.

Yazılıma aşina olan okuyucular muhtemelen Yazılım Mühendisliği araştırma topluluğunun başından beri proaktif yaklaşımın ince bir biçimini kullandığını düşünüyor. Ne olduğunu başka nasıl açıklayabiliriz? Her birkaç yılda bir, eski yaklaşımların işe yaramadığı iddiası ve yeni yaklaşımın geçmişin tüm kusurlarını düzelteceği iddiasıyla birlikte yeni bir programlama paradigması üretiyorlar. Eski, çalışmayan yaklaşımı üzerimize bırakarak herkesi yoldan saptıran kim? Bu sefer onlara inanmalı mıyız? Yoksa unutmuş muyduk? Yazılım Mühendisliği bozuldu.

Ama sonra tekrar, daha fazla örneğe ihtiyacımız yok. Şimdiye kadar, katılıyorum:

Her şey kırıldı.