Montgomery Otobüs Boykotu İzlenimleri

The source-page: http://www.crmvet.org/lets/halstead.htm

İki Madde-Taslaklar Fred Halstead tarafından

Mart 1956

[Ve destek – – Otobüs Boykot Fred Halstead Sosyalist İşçi hakkında rapor 1956 Mart ayında Montgomery ziyaret Partisi lideriydi. Aşağıda büyük olasılıkla yönelik ilk iki makalelerinin-taslakları gibi görünen el yazısıyla sayfaların transkripti Militant’dan, SWP partisi gazetesi.]

4 Mart 1956 Montgomery & Birmingham

Alabama yasama halen eğitim bütçesini görüşmek üzere 1 Mart toplanan özel bir oturumda burada toplantı, ama çabuk herhangi bir anti-segregasyon hamle karşı hazır olmak için hayatta tutulur.

Gün desegregasyon saldıran faturaları bir dizi açılış tanıtıldı. muhalefet olmadan Senato’dan geçti ve yaymak için ABD Kongresi isteyeceğini bir ev komitesi önünde artık biri “birkaç Kuzey ve Batı Devletleri, zenciler aranıyor ve asimile edilebilir alanlar arasında zenciler.”

Yasama yarısına olan başka herhangi bir gruba araştırmak için bir komite kuracak “yıkıcı eğilimleri olduğundan şüphelenilen.” Bu özellikle NAACP’den ve Komünist Partisini bahseder. Bu tasarı geçmesi bekleniyor. Irkçı milletvekilleri tanık ve kayıtları mahkemeye çıkarmakla olanak sağlayacak.

Üçüncü bir önlem ırkçı milletvekilleri için kullanılabilir kılacak zenci karma Autherine Lucy eski durumuna okulu dilekçe olanlar Alabama Üniversitesi Öğrenci adları.

Ben “hayat güney yolu” bu temsilcilerini görmek için bu yasama 2 Mart oturumuna katıldı. Ben Capitol girdiğinde, her iki evler teklif edilen eğitim bütçesinde kesintiler tartışmak için bir komite-of-the bütün olarak birlikte oturumda idi.

Bir komite üyesi önerilen kesintileri listeleyen bir rapor, okuyordu (tüm beyaz Un. Ala $7.000  205,000 kesildi kayıtlı olan, 2500 katılmasında tüm zenci Ala. Devlet Albay $250.000 kesildi ise.)

Solons Bazı gazete okuyarak ve kola içme, onların deri yastıklı sandalye lounged. Birkaç dikkatle dinledi. Bir yağ, beyaz saçlı yasa koyucu üç sandalye genelinde yayılmış yatıyordu. “Egemen Devletler Birliği Alabama çekildi Secession’un yönetmelik 11 Ocak 1861’de kabul edildi Bu salonda”: ​​Konuşmacının masanın arkasındaki duvarda büyük bir plak yazılı görülebilir

Gerçekten uzanmanız kanun yapımcıları suçlayamam, tartışma donuk oldu. Nihayet bir atletik görünümlü genç temsilcisi Alabama Üniversitesi için ayrıca kesintilerine karşı konuşmaya mikrofonu aldı:

“Biz o Üniversitesi’nin başkan onu doğrudan Alabama insanların isteklerine karşı çıktı, çünkü o yapamadı bir şey yapmak emreden bir mahkeme kararı karşılaştığı nasıl cesurca unutmamalıyız.”

Alabama insanlar! Onlar kötü [belirsiz 5 kelime], zenciler, [kelimelerin belirsiz] pencereler açmak ve bu konforu için fanlar açmak Devlet Cezaevindeki tutuklular dışında, hiç temsil edilmeyen temsil edildiği “halkın temsilcileri.”

Beyaz çoğunluk ya temsil edilmez. “Siyah kuşak” eyaletten Bir kaç bin plantasyon sahibi kontrollü oy Devletin büyük nüfus merkezleri izin verilir daha çok burada temsilci gönderecek.

Antik salonu terk ve önceki gün gerçekleştirilen düzenlemeler düşüncelerini birkaç kişi sormaya Montgomery sokaklarında girdi.

“Kuzeyde yoluyla zencilerden yaymak” için tasarı, hiç kimse tarafından ciddiye alındı. Beyaz bir gaz görevlisi söyledi: “Tepede olanlar adamlar panik gettin gerekir. Onlar böyle şeyler olmaz diliyorum. Ben segregasyon için bakma ama insanlar evlerini terk yapamaz.”

Beyaz bir taksi şoförü “onlar benim borçlarını iptal ve bana bir tren bileti verirsen, ben de Alabama bırakacağım.” Yorumunu yaptı.

Diğer iki önlemler “yıkıcı” soruşturma kurmak ve Arzuhali fazla ciddiye alınmıştır isimlerini ortaya çıkarmak için.

Tek yağsız beyaz adam Dedi: “Ben her yerde bu boykot ile alırsınız sanmıyorum. Yani Lucy gal bir sonuç elde edemedik. mevzuat bağları ’em ve [belirsiz kelime] içine [belirsiz 3 kelime] biz yapmak zorundayız ilgili. hukuk ’em bağla, onlar [belirsiz kelimeleri] alamayacak.”Ben biri hariç çok konuştuk bütün beyazlar yaptığı gibi bu adam bariz öfke olmadan sakince konuştu. O, “Ben (Bayan Lucy eski durumuna getirilmesi için davacıları) benim zenci severler o listede ele geçirmek istediğini söyledi. Biz nazik onlarla başa biliyorum.”

Çoğu beyazlar basitçe yabancılarla serbestçe konu hakkında konuşmak olmaz. Onlar kendi aralarında uzun uzadıya bu konuda konuşmak, onlar besbelli bunu yapmayın. Kesinlikle şu dakikada belirgin yaygın histeri var. Hayat her zamanki gibi gider ve sıradan konular kapalı konuşmaları başlar. Genellikle konular gazetelerin ön sayfalarında görünen Lucy dava veya ırkçı yasaları dokunur, ancak Montgomery olaylar hakkında konuşmak için isteksizlik var gibi görünüyor.

Onun “boykot” düşüncelerini beyaz marangoz istedi. Dedi: “Ben otobüs şirketi sahibi ben değilim.”

“Otobüs co düşünüyor musunuz. Taleplerini vermek gerekir?”‘O zaman yapmaları ne düşünüyorsun?’“Bilmiyorum. Otobüs co ait değil. bildiğim kadarıyla bana kalırsa sonsuza kadar yürümeye devam edebilir. Bu beni hiç zarar vermez.”

Bazı beyazlar sempati olan “protesto”. Aubrey Williams, Publisher Güney Çiftçi ve Güney Konferansı Eğitim Fonu Başkanı ve yıllarca Jim Crow açık sözlü rakibi tutuklandı protesto bağı sunmak için adliyede göründü liderler. Onun parası ancak gerekli değildi. O bunu yapmak için sadece beyaz oldu.

Belirli bir adrese nasıl sorulduğunda ben durmuştu bir mağazanın tezgahın arkasındaki biri beyaz kadın duraksadı. “Eh,” diye bir otobüs çıktığıyla var” dedi. Eğer bir otobüs almak istiyorsanız budur.

”Diye tekrar tereddüt etti.“ Paran varsa bir taksi alabilir.” Ben ona teşekkür ve döndü. Ben kapıdan geçerken arkasından da bana aradı. “Ben her zaman kendimi, son zamanlarda, bahar, bilirsin yürüyün.”

Yerel gazetenin dosyaları Montgomery Reklamveren protesto hareketinin başında geçen Aralık protestoyla beyazlar arasında yaygın sempati olduğunu ortaya koyuyor. Zenciler vardı [belirsiz çizgi] Aralık konularda nadir [belirsiz kelimelerin] üzerindeki zenciler doğru edepsizlik örneklerini gerekçe editöre mektuplar “yasal olarak şikayetleri.”

Üç adam şehir komisyonu beyaz vatandaşlar konseyi katıldı ve Belediye Başkanı yaptığı olsun sert politikasını açıklamasından bu yana, ancak, kağıt resmi açıklamalara ve yasal eylemler hariç dolaşımına ilişkin haberlerin yayılmasını önlemeye etmişti, Beyaz Vatandaşları karşı bir dost sesi benimsemiş Konsey (SSO).

Bu protesto ilk başladığı zaman belli bir beyaz kadın bize biraz yardım ettiğini ortaya çıktığında protesto liderlerinden biri o gece ve tehditlerin ortasında telefon görüşmeleri tarafından takip edildi edilmiş,”bana söyledi ve ben ‘yok t ne biliyorum. Onlar bu zavallı kadın çok sinir yaptı Neden o bütün hayatı boyunca yaşıyorsun uğratıldık bu kenti terk etmek zorunda kaldı. O bir dinlenmeye uzağa gitmek zorunda kaldı.”

Herkes DÇK gücü Montgomery ve Tuscaloosa olaylar beri önemli ölçüde büyümüştür kabul eder. Bu ilçede üyelik 12.000 civarında olduğu tahmin ediliyor bu.

Yapılan toplantıya Senatör Eastland hakkında birçok katıldığı konuştuğu, (geçen ay, tarihini kontrol edin). olmuştu Beyaz bir muhabir söyledi. “Orada insanların karakterine şaşırdı. Ben [belirsiz line] kalabalık bir grup neredeyse tamamen orta sınıf ortaya çıktı bekliyordu.”Elbette, buraya yakın birçok fabrika işçileri yoktur.

WCC üyelik başvuruları almak kolaydır. Ben tren istasyonuna beyaz bekleme odasında bir tane aldı. DÇK gelen reklamlar bazen gazetelerde görünür.

Bu burada ön seçim zamanı ve onlar ayrımı için “die” istekli olduğunu siyasetçilerin açıklamaları nadir değildir, ama ben beyaz bir işçiyi duymak henüz böyle bir şey söylerler. Onlar yabancılarla özgürce konuşmak yok doğrudur, ama bence de önemli olduğunu söyledi. Daha önce birçok beyaz ırkçılar konuştum ve her zaman dinlemek isteyen herkesle, onların tutum hakkında obnoxiously açıksözlü gibiydi. Bu sıradan insanlar arasında, şimdi burada kesinlikle böyle değildir.

WCC en Güney’de beyaz kitlelerin çıkarlarına tarafından tartışılan veya dayanmayan politikasını izleyerek üstten kontrollü yarı gizli örgütler vardır. Bunlar, görünüşe göre, henüz kitle hareketi değil, etkin bir ekonomik baskı ve fiziksel şiddet eşitlik zenciler arasında çırpınan sempati herhangi beyazlar tarafından korkutucu yeteneğine sahiptir.

Saşkın beyaz ırkçıların çoğu vardır ve protesto hakkında görüşmelere onların isteksizlik hesapları burada büyük bir şey ve muhtemelen şey artık en azından Montgomery zenciler korkutucu yeteneğine sahip olmasıdır.

Tüm zenci Alabama State College’de öğrenci sayısı burada Lucy Ala. U. onu birinci sınıf katılmak üzere önce çapraz gün zenci kampüsünde yakıldığını söyledi “Sadece bütün geçtiler ve onu izledik. Biz koşmak ve yapmak için kullanılan insanlar gibi gizlemedi. Bunlar artık bizi korkutmak değil, ”şeklinde konuştu.“ Bu tehditler artık kimseyi korkutmuyor ”dedi bir başkası.”

Otobüs boykot katılan zenciler bildirilen fırınlamaların hakkında sordum. Bunu anlamak için görünmüyor”bir genç öğrenci söyledi. “Hiçbir şey bizi korkutmak için gidiyor” Ve başka: “Ben çok az kayıp işleri düşünüyorum.“ Başka Ve: ‘insanları korkutmak için sadece bir söylenti olduğunu, ancak yalnızca onları çıldırttı. Şehir Bunlar mağazalar ve işletmeler hepsi çok kolay boykot kendileri tarafından gerçekleştirilebilir, kimseyi işten vermeyeceğiz’.

Bu Alabama’da bahar. Birmingham ve Montgomery arasında çam kaplı tepeler clearings parlak yeni yeşil ve demir cevheri kırmızı outcropping ile oraya buraya yamalı. Kırmızı azalır ve yeşil artıyor Montgomery yaklaştıkça. O tepelerin bitmeden Tazı otobüs şehre taşır; Jefferson Davis Otel – Eski şehir, ilk bakışta temiz ve sessiz, yavaş hareket eden, uzun boylu bir binanın eski tuğla tarafında yüksek boyalı gözünüzü, yakalar. Sokak levhaları pencerenin önünden hareket – Washington Lee, Montgomery. Tepeler ve meydanlarda tarafından kırılmış geniş eski sokakları için Zengin yarı dolu isimleri. Birmingham’ın bile ızgara verimli numaralı sokakları ve caddeleri gibi değil.

O dörtte biri nüfusa sahip olsa da, Montgomery’nin şehir daha ilk bakışta büyük görünüyor Birmingham en [belirsiz kelime] kömür yığınları ve külçe ve yüksek sesle ıslık uzun boylu ofis binaları bile satırlar veya duman kazıklar veya değirmenleri yoktur, ama ferahlık bir hava bir kasaba gibi, işin yerine yaşamak için [belirsiz] yoktur. Büyük mağazalar ve evler ve 90 mil kuzeye büyük bir şehirde çok daha fazla [belirsiz] bina vardır. Bu, sonuçta, devletin başkenti olduğunu. Onun demiryolu istasyonu Birmingham iki kombine daha olsa boşaltıcı, daha büyük görünüyor.

Birmingham daha yürüyerek tuğla yüksek bloklar ham yerden ayakta ahşap kulübelerden daha az bulunmaktadır. Yukarıda, bu büyük ölçüde boyanmamış, kötü onarıldı konut fabrikaların ve madenlerde ve demiryolları uzak eğimli bütün yamaçlar kapsar ve biraz ayrı bölümlerde genellikle aracılığıyla, hem beyaz ve zenci işçinin yaşadığı olan.

İşte onlar açıkça veya ilk bakışta mevcut değil. Çimenler ve bahçeler ile küçük temiz tuğla ve çerçeve evler vardır. Birçok eski ve yığma ve kaldırımlar çatlamış – ya da hiç kaldırımlar nadir değildir, ancak ağaçlar ve sarmaşıklar ve çimler çatlaklar kapsayacak şekilde daha etkin burada cevap ve göz aydınlatmak gibi görünüyor. Ön genelinde uzun boylu Yunan sütunları ile ante-bellum tipi konaklar gibi blokların olsa gerçekten çok değil, daha vardır. Kolonlar beyaz mermer pırıl pırıl gibi görünen, ancak daha yakından incelendiğinde veya koyu takımdan bir fırça onlara boyalı beyaz yıkama ortaya koymaktadır.

Otobüs planlanan kaldı, koltuk son üç satır işgal etmişti depo, zenci yolcu durdu ya da beyaz yolcu sökülür kadar koridorda duruyordu. RENKLİ BEKLEME ODASI, BEYAZ BEKLEME ODASI, yolcular otobüs bırakarak girilen iki kapılarda işaretleri söyledi.

Birmingham’da demiryolu istasyonu “renkli” ve “beyaz” yeni boyalı vardı, ama işaretler onları yerini aldı. Onlar İÇİ DEVLET Yolcular, Renkli Bekleme Odası ve ARASI DURUM VE BEYAZ İÇİ DEVLET PASSENGERS bekleme odası söyledi. Hatta renkli devletler arası yolcu aynı cihaz görünüşte burada Montgomery un-gerekli kabul edildi, renkli bekleme odasına girdi.

Son Federal mahkeme kararları ve Ticaret Kurulu düzenlemeleri seyahat (devletler arası) arası devlet için kullanılan tesislerde ırk ayrımı yasaklanmıştır. Bu veya başka devletler seyahat Siyahlar yasal olarak yerel segregasyon yönetmeliklere rağmen “beyaz” hizmetlerinden yararlanmaya hak anlamına geliyordu. Ama o mahkeme kararları ve yönetmelikler seyahat (devlet içinde) içi devlete için geçerli değildi. Yani Birmingham istasyonunda işaretler desegregasyon siparişlerin yerine ruhu daha, mektup uymak amacıyla tasarlanmıştır. Pratik bir mesele olarak, Siyahlar beyaz bekleme odasına girdi eğer dayak riske ardından “Barış Disturbing” veya suçlamasıyla belirli tutuklama düşüş olacağını biliyorduk “Düzensiz Davranış.”

(Renkli olandan çok daha büyük) beyaz bekleme odasında müzik kutusu “Paris Poor People.” Oynanan

Bir garson böyle bir pamuklu formasını giyen şiddeti noktasına Uzun boylu genç sert yüz ile kadın ve ince, melodi ile ritminde odanın yürüdü. O çekici ayarlamak için payanda değil zor – strutted daha iyi bir kelime olur. Bu yürüyüş için iyi bir şarkı.

O otobüse olmuştu uzun boylu genç adamın elini tuttu. O haki pantolon ve kareli gömlek giydi. Yüzü-kırmızımsı kahverengi ve elleri büyük ve işle yıpranmış oldu. O da istihdam ofislerinde ve Birmingham’da fabrikaların ve imalathanelerin dışında, tramvaylar üzerinde, pek çok Sokaklarda gördüğü başkaları ve işçi sınıfı mahallelerinden revaklar gibi çok inceydi.

Orada kimse bu alanın beyaz işçilerin görünümünü açıklamak için kullanabilirsiniz birçok sıfatlar -, kibar, sessiz, rangy tabaklanmış, sert kemikli, zayıf çiğ korunan, ancak [belirsiz] sözcüğe bu hepsinden daha onlardan daha için de geçerli olacak diğer çok ince ince kelimedir.

Ben depo sol ve içinde bir ayrıntılı çeşme ile bir kare doğru caddede yürüdü. Güneşli İkindi oldu ve insanlar sadece işten elde edildi. Birkaç kişi bana salladı ya da merhaba dedi – bu kibar bir şehir – ve bir sürü insan gülümsedi. Bunlar zenciler vardı. Ben onlar bana değil gülümseyen, ancak diğer zenciler benim yönde gitmeye olduğunu bir süre sonra fark ettim. Hiçbir zenciler yanında olsaydı, yaklaşan kişilerin yüzleri bastırılmış gülümseme taşıyordu. Bazı sırıtma olarak yorumlayabilir varsayalım, ama bu aşık genç bir kişinin böyle bir rüya, iç gülümseme, fazla olması geldi bana, Ama, bütün karanlık yüzlere genç ve yaşlı, kırışık yüzler ve pürüzsüz yüzler, bakımlı yüzler ve iş yıpranmış yüzler.

Bazen-özellikle kadın yüzlerinden o yaklaşan beyaz yüzünde rağmen, sağ aracılığıyla patlama ve hızlı bir şekilde, ama yorgun yüz kasları tarafından kontrol zorlukla.

Bu Montgomery “protesto” hareketinin ilk görünür işareti oldu.

Bir zenci muhabir araya geldi ve o Montgomery durum hakkında ne düşündüğünü sordum, dedi ilk şey “Emin gülümser bir yeri vardır” idi ve kendi yüzü birini taşıyordu. Sokakta Sohbetimiz boyunca o bizim ciddi tartışma doğrultusunda bir ifade korumaya çalıştı (biz buluşabiliriz başka kamu yer yoktur), ama sadece o sadece öpüştük etmişti benzeyen başardı.

Ben caddede üzerinde yürürken bir iyi giyimli zenci adam bir ayakkabı mağazasından içinden kaldırıma geçti. O boş ayakkabı kutuları uzun bir istif durdu atık kağıt kutular yanında kaldırıma diğerleri ile yerleştirilmesini gerçekleştirilir. O, “Paris Poor People” ıslık, ve aynı zamanda yürürken o bir zorunluluk olarak strutted.

Arkamda itibaren dudakların birkaç çiftlerinden ıslık aynı şarkıyı duydu. Ben yavaşladı ve üç zenci kadın genç iki ve bir olasılıkla anneleri tarafından kabul edildi. O kaldırıma kutularını yerleştirmek için eğildi olarak adam ıslık durdu. “Merhaba Bayan Smith,” O şarkının ritmine hala onun hareketlerini ve sözler söyledi.

“Neden merhaba Bay Jones.” Kadın da bir ritimle yanıtladı. “İşler nasıl”

O benim yakalandı gözlerini geri geçti ve o geniş bir gülümsedi olarak “İyi, gayet güzel.” Bay Jones söyledi. kadınlar tarafından yürüdü, ya bu melodinin yürüyüş yaparken oldukça bir zorunluluk olarak, strutted.

Diğer beyazlar ve orada, yakınında birçok vardı eylemi fark ama onlar için amaçlanmış olması gerekir değil gibiydi. kelimeleri herkesin duyabileceği kadar yüksek bir sesle olmuştu. Onlar o sahneyi cevapsız bile, sürekli meşgul sokak süresi saatlerinde şehrin her yerinde yasalaştırlmıştır az ya da çok ince başkalarını, kaçırmayın olabilir. Ve bu Montgomery “protesto” hareketinin ikinci görünür işaretidir.

Atmosfer zenci gözler beyaz olanları önlemek Birmingham sokaklarında keskin bir zıtlık içindedir ve yorgun plod, shuffle veya tedbirli adım uzun bastırılmış neşeli ücretsiz uzun inkar hareketi veya haysiyetini nerede saklandığını.

“Onur,” Ben ertesi gün konuştuk bir zenci öğrenci, “Biz haysiyet elde ettik dedi! biliyorsun Neden bu küçük Jim Crow kolej (Montgomery Alabama State College) olarak yetersiz Alabama’da zenciler ihtiyaçları için olduğu kadar, bizim en güzel mezunlarının birçok devlet dışına taşımak ve halkımız asla”diye devam etti” onların eğitim yarar. Onları suçlayamam. Ben planlıyordu [belirsiz line] fikrimi değiştirdim. Diğerlerini değişebilir. Biz haysiyet elde ettik ve biz adalet almak için gidiyoruz.”

Ama bu konuşma daha sonra geldi. Montgomery Alabama onurlu sokaklarında aşağı benim yürüyüş devam etti. Çeşme ile meydanda azından doğru döndü ve ben Birmingham’da için boş yere aradı ne olduğunu gördük. Sehri komuta bir tepenin zarif eğimi yukarı çalışır ve bu tepenin üzerinde konfederasyonu, Alabama mal köleliği bir arazi iken durduğu bir binaya bir anıt duruyor geniş caddenin sonunda. Bu yasama barındıran devletin başkenti boyalı binadır. Onun Yunan Sütunlar herhangi daha beyaz parıltı ve gerçek mermer basamaklar bile vardır.

Ben sokak, geniş çim geçti adımları monte ve sermaye girişinde bir heykel altında duran yürüdü. Jefferson Dave plak söyledi ve 1861 yılında birlikten başarılı oldu devletlerin isimleri tabanı etrafında idi oyulmuş.

Birmingham şehir daha ortada yokken bu dönem geçmişti ve masal yıllarca süren gizlenmiş ve imal [belirsiz kelimelerin] ile badanalı çünkü Birmingham, kölelik böyle fiziksel kalıntısını varsa veya iç savaş. Demiryolları Appalachian Sisteminin güneydeki aralıkları ile çevrili Jones Vadisi geniş maden yatakları için geldiğinde Birmingham 1870’lerde doğdu. Çelik üretimi için her mineralin engin mevduat gerekli Orada birkaç mil kare içinde bulunur.

Sehir denize gezilebilir nehir bir 17 mil demiryolu ile bağlanmış ve milletin geri kalanı için birçok demiryolları tarafından edilir. Bu güney Pennsylvania kömür ve demir için baş merkezidir. Bu neredeyse sadece temel ağır sanayi kentidir ve yarım milyon numara onun metropol sakinleri, ezici sanayi işçileri bulunmaktadır. Onun nüfus dörtte biri zenci olduğunu. CIO burada hem zenci ve beyaz işçilerin örgütlü ve Birmingham Chicago’dan daha düşen birliğin başına üyelik büyüktür sahiptir. Bu bir değişen Güney’in merkezi ve bu değişimin merkezidir.

Devlet sermayesi ve (şehrin iş büyük bir bölümünü sağlar) Maxwell Hava Kuvvetleri üssü haricinde diğer taraftan Montgomery bir tarım ilçe koltuğu biraz daha fazladır. Onun 125,000 kişi sadece bir avuç sanayi işçileri, ve bu sadece bir kısmı sendika üyeleridir. Nüfusu Bunlardan sayıda yerli işçileri,% 40 zenci olduğunu ve küçük bir azınlık sendikalara aittir.

Montgomery Yaşam olarak açıkça çiğ veya Birmingham gibi sert değil, Montgomery eski alışkanlıklarına ve geleneklerine batmış ve değişime direnen. Oysa temel bir siyasi değişiklik zaten yerini almıştır ki (sloganı sokaklarda şehir çöp kaplarda görünür) “ittifakının beşiği” de, burada. Kuzey’e dinamik bir kent henüz takip etmiştir.

Bu değişiklik zenci kitleler kendi kaderlerini şekillendirmeye başlayan basitçe. Onlar tam burada kendilerini inşa bir kuruluşta birleşmiş ve mücadele sürecinde kullanılmaktadır. Onlar ve onlar yalnız kontrol ve içerisinden onlar biri olarak hareket ederler.

Yüzyılın başında ayrımcılık boyunduruğu altında negro haklarını ellerinden başarılı kuzey büyük iş ittifakı ve güney Bourbons beri ilk defa bir zenci topluluğu, hesaba katılması gereken bir siyasi güçtür.

[Bu bağlamda, dönem “Bourbon” anlamına gelir, çok zengin, çok beyaz ve politik olarak çok muhafazakar güney elit – Hükümet liderleri, plantasyon sahipleri, madencilik ve imalat dişliler, majör banka finansörler ve büyük pamuk tüccarları. Ekonomik ve politik olarak bu grup İç Savaş öncesi Güney hakim ve hızlı bir şekilde İmar sonra güçlerini tekrar elde etti.]

Bu organizasyon Montgomery İyileştirme Derneği olduğunu. Bu Montgomery zenciler konseyi ”Olarak liderlerinden biri tarafından açıklanmıştır. Biz normal hükümetinde hiçbir ses var. Bu bizim sesidir.” Montgomery İyileştirme Derneği kökeni ve karakter sonraki yazının konusudur.

5 Mart 1956. Montgomery İyileştirme Derneği Kütle Toplantısı

Bu gece Montgomery İyileştirme Derneği iki haftalık toplantılardan birini katıldı. Bu Montgomery zenciler burada protesto hareketi çalıştırmak için kurdunuz organizasyondur.

Bu gecenin toplantı bir zenci yerleşim bölgesi Mobil Yolu üzerinde Bethel Baptist Kilisesi’nde gerçekleştirildi. Sıcak ve nemli bir akşamdı ve Kilisedeydim geldiğimde yağmur başlamıştı. Toplantı başlamak için önce bir saat olmasına rağmen, salon dolu çoktan bitmişti. İnsanlar koridorlara sıkışmış ve caddenin kenarında çamurlu yollara adımı kapalı taştı (şehrin bu bölümünde hiçbir kaldırımlar vardır). Park etmiş araçların uzun çizgiler duş kaçan insanlarla dolu olduğunu ve daha yüklü arabalar gelen.

Sadece kapı içinde bir noktaya (iterek gerekli değildi, insanlar kibarca kadar sıkılmış ve oda yapılan) benim yol yaptı. Çok iyi tutuldu olsa salon gibi büyük ya da iyi ben Kuzey’de gördüğü birçok kilise olarak paylaştırılır değildi. Ben kilise birçok az tutmak gerekiyordu olsa 2 arasında bir 3000 kişi vardı tahmin. Ben toplantıların boyutu her zaman yalnızca salonun büyüklüğü ile sınırlı olduğunu söylenmişti. Bu kesinlikle böyle bu gece oldu.

Orada platformda oturmuş insanlar vardı, ama hoparlörler kimse durmak. Bir adam yarı hayatı hakkında bir hikaye şarkı salonun ortasında duruyordu. Seyirci düşük ritmik uğultu ile zaman tuttu. “Ah Tanrım ben şimdi doğruluk için yürümek, çok uzun karıştırılır ettik. Birçok Evet ‘‘Evet, evet’,‘Ben’,‘seni duyuyorum Evet, Rab “seyirci geleneksel ile şimdi ve sonra cevap verdi …’ sol var eğer ben 50 yıldır yürüyeceğiz.’Uğultu daha yüksek sesle şimdi, yumuşak, şimdi boyunca devam etti.

Adam oturdu, uğultu devam etti. Birazdan bir kadının koltuğundan kalktı ve gözyaşları içinde bir gün eve gelmişti çocuğu ile ilgili bir hikaye anlattı. O çalmışlardı yerden polis tarafından kovalanıyor olmuştu ve o yüzden sordum. O sadece beyaz çocuklar orada oynayabilir çünkü olduğunu söyledim, ama o anlamadı. Uğultu yükseldi, seyirci yanıt verdi. “Ben o çocuğun kalbini kırdı.” Sesi gül “Ben artık çocuk ısı mola gon değilim: kadın devam etti. Allah bütün çocuklara çıkarmadı mı?”‘Ah evet!’Seyirci müzikal alkış alkışlar ile yanıt verdi. “Biz molası artık [belirsiz kelimeleri] gon Ain

Kadın diğerleri orada şimdi, şimdi burada, gül, oturdu. Segregasyon buna maruz kalan birey insana zenciler ne anlama geldiğini hikayesi dökülen. Bunlar beyaz mahallelerde geniş elektriğe kıyasla şehrin zenci bölümünde yetersiz elektrik ışıkları, zenci onları denilen insanlara, YesSir nosir söyleyerek, oy kullanma hakkı olduğunu üzerindeki kısıtlamaların konuştuk. Bunlar ayakkabı kaldırımlar beyaz bölümü ile durdurmak çünkü su geceleri eve gelmesiyle doldurdu alma gibi küçük şeylerden bahsettim ve hepsi çünkü eksikliği tüm sert ve kirli ve sıkıcı iş yapmak zorunda gibi büyük şeyler anlattı zenciler için fırsat. Ve her hoparlöre orada mevcut binlerce anlayış ve sempati ve sevgi akıyordu.

Bir kadın bir beyaz kişinin ellerinden çektikleri bir indignity anlattı. Onlardan biri bana elini bırakır “Eğer yine verecek misin, ardından [belirsiz line] insanlar cevap sadece olması [belirsiz kelimeler]

Genç bir adam dışarıda bana işaret etti. “Eğer basınla misiniz” dedi.

“Evet, ama sadece kısa sürede burada dururdum”. O hızlı nezaket benim basın kartı kontrol Ancak ile, ısrarla ve ben kasaba ziyaretçilerinin dışarı diğer tanıtıldı sahnede arkasında küçük bir odaya binanın çevresinde beni gerçekleştirdi. Onlar vaizler ve öğretmenler ve muhabir ve bildiğim kadarıyla Chicago, kuruluşlardan bazıları getiren bağış olarak gelmişti sadece düz insanlardı. Sadece beyazlar kendim yanında iki muhabir vardı. Zaten sahnede bir beyaz yüzü vardı.

Isimlerimiz ve misyon kaydedildi olmuştu sonra platforma üzerine dışarı başlatmıştır. Önümüzde yüzler, yüzlerin bir deniz, ancak bireysel yüzleri binlerce edildi. Sen bireyler odaklanarak olmadan orada bakamadım. Bazıları, bazı ciddi gülümseyen edildi, tüm özenli ve katılımcı idi.

Misafirler yanında platformunda dernek liderlerinin birçoğu idi. Dernek Başkan Yardımcısı, uzun boylu seçkin görünümlü bir adam Rev. LR Bennet vardı. Ben Rev. Abernathy [belirsiz kelimelerin] den olduğunu düşünüyorum Siyah bir takım [belirsiz] adam vardı. Tarafına Kapalı Rosa Parks, kimin tutuklama 1 Aralık otobüste onu koltuğundan vazgeçmek reddederek için harekete çöktürülmüş orta yaşlı bir kadını tanıdı. EO Nixon, Araba Taşıyıcı Uyuyan Kardeşler yerel örgütün başkanlığına yoktu. O Montgomery bir eski zaman sivil haklar ve sendika savaşçı. Bir lider ondan söylediklerini hatırladı. “Biz çok iyi liderler var, ama ED Nixon için olmasaydı bugün nerede bu hareket olmaz.” O yalın, karanlık, çiğ kemikli adam ve çok uzun boylu. O, sadece ara sıra gülümseyen kenarda oturdu

Bir tezahürat dernek Başkanı girmiş Rev Martin Luther King gibi salona oluştururlar yükseldi. O genç bir adam, sadece 27 ve sadece kısa bir süre uzakta onun Boston eğitimini biçimidir. Montgomery Alabama’da O sadece 1954 yılından bu yana Montgomery olmuştur ve şimdi de güçlü ve etkili hareket protesto ayrımcılık kendisinin en önemli lideri olduğunu ve bu – “Dixie Kalp” O harf ve not yığınını taşınan onun El ve o tarih yapmak olduğunu bilinçli bir erkek gibi, ciddi yürüdü.

“Tüm bunlar gelmişti nasıl” diye sordum kendime. “Nasıl böyle bir hareket başladı?”

Montgomery yaşayan bir beyaz gazeteci bana cevapların bir parçasını söylemişti. “Bu 5 Aralık protesto yalnız çünkü Rosa Parks adlandırıldı. Bu sadece bardağı taşıran son damla oldu. Diğer tutuklamalar ve olayların uzun bir tarihi var olmuştu. Onlar Birmingham yapmak gibi bir kere, burada otobüsler sabit segregasyon hattı yok. Her şey sürücüye kadar oldu ve kaba olmak şirket politikası olsaydı ben sana söylüyorum, otobüs sürücülerinin bazı kötü yapamazdım. Bazen bir negroın para alıp o arka kapıya yürüdü önce kovmak istiyorum. Neden onlar bile onu koltuğunu bırakmadığı için 13 yaşındaki bir kız tutuklandı seferlik. Onu kelepçeledi ve hapse kapalı götürdü. Ben bazı sürücülerin bile [belirsiz] silahları taşıdığını, ya zenciler tarafından anlatılan ve değilim.

ED Nixon ben katıldığı bir basın toplantısında [belirsiz] cevabını doldurmuştu. “Kimimiz uzun zamandır bu protesto önce bu otobüslerin hakkında yapılan bir şey almak için çalıştı. Biz İl Görevlilerine konuşmaya çalıştım, ama onlar bile dinlemediler. Bayan parklar tutuklandı zaman, son damla oldu. Biz bu konuda bir şeyler yapmaya karar verdik.”

Rev. Thomas R. Thrasher, bir beyaz adam, 8 Mart yılında yazdığı bir makalede Reporter biraz daha ayrıntı verilir. “(Tutuklama ve yargılama iki gün önce üç gün sonra) mim ve daktilo genelgelerin bir dizi şehir sürme vermeyerek bir günlük protesto yapmak vatandaşlara çağrıda zenci toplumda dağıtıldı Cumartesi Aralık günü 3 gününü veri yollarını deneme.” Zenci binici dörtte üçü Pazartesi günü otobüslerde kapalı kaldı ama yargıç zaten Bayan Parks mahkum ve onun $ 14 para cezası. Temyizde.

O gece yaklaşık 5.000 zenciler Holt Sokak Baptist Kilisesi’nde protesto katıldı. Rev. Thrasher “belirli Rosa Parks vaka ve tüm ama unutulmuş edildiği şikayetlerin genel welling kadar orada belirir ….” Diyor.

“Şikayetlerin genel welling yukarı” Ben yazı okumuştum zaman bu ifade de merak ettikten hatırladı, ama şimdi farklı bir kilisede bu salonda, bu gece kendim görmeye ve üç ay sonra oldu, bunu anladı. Ben [belirsiz çizgi] sırasında Çinli kadınlar tarafından [belirsiz kelimelerin] … Jacks Belden tarafından bir açıklama hatırlattı ve müzik ve din tarafından biraz değiştirildi.

Ama welled ve üç ay önce o gece taştı ve bu Montgomery İyileştirme Derneği doğduğu geceydi almıştı. Bir kez daha, ED Nixon’ın sözleri aklıma geldi. “Beyaz liderler sadece oturdu ve bize konuştuk olsaydı biz bu şey uzun zaman önce yerleşmiş olabilir, ama ilk günün ardından çok geçti. Biz gitmek zorunda kaldı, halkımız sadece ısrar etti. Biz bir şey kesin var edene kadar protesto ile devam yönünde oy ve biz oracıkta orada dernek düzenledi. Rev. Kral Başkanı seçildi.”

Muhterem Kral şimdi, üç ay sonra platformda oldu. O başkan, bir kalemle gündeme bir sayfa kağıt uzattı. Ben üstünde çizgiyi görebiliyordu. Bu “Toplu Protesto Toplantısı.” Toplantısı ruhlu bir dua ve kutsal bir okuma ile resmen başladı söyledi. Seyirci geleneksel olarak yanıt verdi. Ilahilerle interspaced bazı kısa konuşmalar vardı. Ben emir veya tüm isimleri hatırlamıyorum. [Belirsiz] aşağı ibareleri: “1956 bizim en iyi olacak.” “Artabilir edenlere merhamet Rab-alacak [belirsiz kelime] Tepki ‘Biz çok büyük Büyüyoruz, biz Coleseum lazım.’:“Bunun için sormak sağlar.” ‘Biz zaten hapse olmuştur neden hapse, gitmek zorunda bile biz devam edeceğiz.’müzikal şerefe.

Herkes söylemeye kalktı – öyleydi ve eski ilahi – Bunu iyi biliyorum. Ben kelimeleri hafifçe olmuştu gerçi bile, kazık hatları üzerinde söylenen – ve ritim çok farklı. “Ben taşındı edilmeyecektir, yapamaz …” hayır koro hiçbiri gerekliydi, orada “Ben … Ben taşındı edilmeyecektir cennete gidiyorum.” Bu yıkıcı. Birlikte ve birlikte şarkı söylemeye bir neden şarkı İki bin sesleri. Müzik devirdi ve şişti. Kendimi şarkı söylemeye başladı. Birkaç kişi gülümsedi. Birisi işaret etti. “Sadece su duruyor bir ağaç gibi ….” Bir flaş ampulü attı. Birisi “bizim resmi aldı …. taşındık edilmeyecektir.”

Rev. Kral konuştu: “Sence olmak veya, tarihin büyük bir anda yakalanır istemesen de biliyorum … Size bu hareketin bir parçası olan noktaya ulaştı ya da O Montgomery daha büyüktür … buna karşı …” alkış, yanıtlar. Şerefe “Biz birileri … vardır”.

“Dünya halklarının büyük çoğunluğu renkli …” Yanıtı. “Dört beş yıl önce milyar renkli halkları batının imparatorlukları tarafından istismar edilmiş bir ve dörtte bir çoğu ana kadar …” O yerleri sıraladı. “Hindistan … Çin … Afrika … Bugün birçok ücretsiz vardır …“Yanıt, Yanıt ‘ve gerisi … yoldayız’. Cheers “Biz bu büyük hareketin … parçasıdır”.

O Bandung Konferansı konuştu. “… ve bu hareketin bir başka bölümü Umut Sokak Baptist Kilisesi’nde soğuk bir Aralık akşamı bir araya geldi.” Şerefe. “Biz hiçbir sınıfları ve castes istiyorum … tüm sömürüye karşı olmalı …” Yanıtı Şerefe “Herkesin özgür … görmek istiyorum”.

O, “Ünlü zenciler bir dizi sıralanan beyaz adam bizi uymalıdır yüzden mi? dünya büyük adam verdi diye mi? Hayır, bu değil bu yüzden. Allah hem bize yapılan çünkü “Vahşi şerefe – çünkü O bizi uymalıdır.. “Her birey önemlidir. Fakir eğitimsiz kişi önemli kişidir. Bireylerin …”Cheers önemlidir.

“Tanrı sadece zencilerden kurtarmada sadece ilgi değildir. Tanrı’nın herkesi kurtarmada … Biz bir aracı olarak kardeşimizi kullanmak asla, ama her zaman bir amaç olarak onu tedavi ilgileniyor. Sosyal değişim meydana getirmek için çeşitli yöntemler vardır, biri bunu kullanmaz … zararlı, şiddet devrimdir.” O Gandi’nin ve Mesih’in, pasif direniş konuştu. “Biz oğlu Celile … O’nun barışçı yöntemler yöntemlerini kullanıyor … AD ve BC içine Roma İmparatorluğu’nu ve split tarihini devirdi.” Yanıt, şerefe.

O biz seveceksin herkes konum”ile tamamladı. Sadece olacak otobüslerde kapalı kalmak!”Kahkaha, şerefe. Yanımdaki platformda Chicago’dan genç konuk Bakan harika olduğunu Boy”dedi. Ben Montgomery taşınacağımızı değilim.”Bakanlar gülümsedi. ED Nixon her zamanki gibi ciddi görünüyor.

O kağıtları Cadillaclar etrafında sürüş protesto liderleri bildirmişti nasıl söylediği gibi bir hoparlör diğer iki beyaz gazetecilere baktı. “Tabii ki Bay Asbell gazeteci bilerek böyle bir hata yapmak çok iyidir. Onun Ford nasıl telaffuz edildiğini bilmiyor oluşu.” Kahkaha.“Ben bir sözlük Sn Asbell satın almaya yönelik bir hareketi yapmak.” Kahkaha alkış. muhabirler sinir görünüyordu.

Bir konuşmacı derinden yeniden gönderilmesini Güney’de bir şey biz var … Bu alacağı basın beyefendi diliyorum ”dedi ve biz öz saygı bazı elemanı göstermektedir zaman … dışarıdan birileri bize öğrettikleri söylemek olmasıdır” – sesi yükseldi. “Biz insan gibi davranmaya bize kuzeyliler yok. Yani şimdi yaptığı da budur.”

“Birçok beyazlar bizimle vardır.” Konuşmacı dedi ve insanlar alkışladı. Eğer buraya sen buraya gel ve bizi orada bunu yardımcı olabilir dışarı sokunca Birmingham gelen bir bakan”dedi. Biz orada olacağım gelirim.”Şerefe. O Birmingham insanlar Montgomery kitlesel hacca düşündüğünü söyledi. “Biz bazı ince gün şehrin eteklerinde aşağı binmek ve hep birlikte almak ve çocukların yürümek yürümek edeceğiz belki anlamaya!”

Ulaştırma komitesi raporunu yapılan vardı. Bu birlikte iki komite biridir. Diğer (burada 490 mali komitede yerel Amalgamatedin Giyim İşçileri mali sekreteri Bayan Ida Mae Caldwell) mali komite olduğunu. Bu komiteler dernek reel çalışmaya devam et. Ve çalışma gündelik (Mont yaklaşık 50,000 zenci vardır) tüm zenci popülasyonu nakil Ortak araba karmaşık ve pahalı bir aparattır. Bu çalıştırmak için haftada yaklaşık $2.100 gerektirir. Kabaca 90 birçoğu dernek liderlik “boykot bir komplo liderleri” kişiler olarak itham edilmedi (kimse. Çünkü isimleri bir karışıklık tam sayısını biliyor gibi görünüyor), ancak sadece onların arabaları ödünç etmişti havuz.

Siyah bir iş takım elbise Verimli görünümlü bir kadın O sigorta işinde sunan (bağış) istemeye tavır aldı. O, onun güvenliği hakkında endişeli yukarı kuzey çocuklardan mektup aldığını söyledi. “Biz yalnızca tanıdığınız bir anneye sahibim, buraya anne gel.” Seyirci cevap “Ben de o olsun, bana evet de.” Dedi, “Şu oturdu ve Kalacağım hakkını olduğumu yazmış Annenize ziyarete inmesi zaman burada ve bunu düzeltmek böylece arka kapıdan [belirsiz] yok bu. Segregasyon herhangi sesin yanıt aldı mücadele Montgomery kalma etkisi [belirsiz kelimeler], o “Yine segregasyon memnun asla” dedi Ve bu bütün toplantının teması oldu.

Ben dernek liderleri protesto sonuna kadar anlaşmaya vardı ne olacağını sordum ne zaman genç bir zenci öğrencinin beyanı hatırladı. “Ah o asla olmaz biz söyledik. Onlar toplantıdan hemen önce önerilerini getirmek ve orada insanlar o yemeğe gitmez.”

Ve ED Nixon muhabir söylemişti: “Ben teklifi vermek de istemem” dedi. “Biz Şubat 1 civarında bir kere biz segregasyon yasasını meydan dava zaman denedim. Biz otobüslerde geri dönüp mahkemelerde savaşmaya önerisi getirdi. Ama bunun için çok geçti. Bir kadın fırlayıp söyledi. ‘Onlara bunca yıldır bir yanında durup edilmiş koltuk oturabilir kadar Ben yürüyorum devam ediyorum, herkes onunla katıldı ve o sonuydu.”

“Biz ilk ilk hizmet gelip kuralı var ise, biz hemen otobüslerde Onları geri alabilir düşünüyorum, ama biz tüm bu tehditleri ve bomba ve tutuklamalar deli insanları yapılmış oradan gitmek istiyorum Sadece nerede bilmiyorum … geri dönüyor için çok geç. Şimdi bizler, çok uzun çocuklar oldum [belirsiz kelimeler] sonuncu.” Birisi dedi. kalabalık alkışladı.

Toplama hoparlör NAACP üyelikleri için bir çağrı yaptı. “Üyesi olmayan herkes … NAACP şey yok sizi korkutmak için sadece … NAACP içinde komünistleri var … Onlar bize Sen NAACP hayatının geri kalanını gerekir … Pazar inmesi ve katılmak Komünistler ile ilgisi yok.”(Bu NAACP veya Komünistler ya bahsedildi tüm toplantıda tek zamandı.) Ardından toplama başladı. Insanlar sahnenin önünde bir masanın geçmiş koridor aracılığıyla açtı. Kalabalık salonda hiçbir karışıklık yoktu. Herkes mükemmel bir düzen içinde, satırla, hızla satır taşındı.

Ben gül ve çizgi ile dışarı açtı. Mine artık odada tek beyaz yüzüydü. Kapının civarında büyük bir genç adam onun karanlık yüzü canlı duruyordu. O büyük elini uzattı. Zor salladı ve kapıdan geçti ve şehre geri yürümeye başladı.

Susamıştım ve bir sigara istedi ama bu bir zenci mahalle oldu ve şu veya bu şekilde değil boyunca küçük restoranlardan birine gitmek eğer ben bilmiyordum. Ben bir şans almadı. Bir devriye arabası yavaşladı ve iki beyaz polisler şüpheyle beni süzdü. Bir su birikintisinden devreye girdi ve yıllar içinde yaşadığımız bu kadar çok sokak [belirsiz kelimeler] diğer yönde yürüyen yapmış olmalı olmadığı için benim ayakkabı ıslak [belirsiz kelimeler] bir kaya üzerine benim ayak stubbed aldık. Ben kaldırımlar ulaştı ama geç oldu. Ben açık kafe bulmadan önce yanında bir aşırı-road otobüs depo şehir oldu.

Ben 2 soda pops içti ve iki erkek arasında bir görüşmeye kısaca dinledi içinde. “Rab hep zencileri sevmişimdir bilir. Sey yine yerleşmek zaman memnuniyet duyarız. Biz her zaman çok iyi var. Bu kibar bir kasaba. Onlar hakkında böyle yaygara tekme konum bilmiyorum.”

Dışarıda Bir an sigara duruyordu. Yağmur durdu ve gece temiz ve güzel almıştı. kot pantolon ve bir Haki gömlek uzun boylu genç zenci bana yaklaştı. “Efendim, içeride bir paket sigara satın alacak Lütfen? Onlar“. Deposunda hiçbiri var onun parasını aldı ve takımını satın aldı. O deniyor aldı bağlı olarak hafifçe eğildi “efendim ederiz” ve depo doğru hızla yürüdü.

Döndüm ve Montgomery Alabama kibar şehrin sokaklarında aşağı benim son yollardan geçmiştir ve sana söylüyorum – ağladım.