Fikri Mülkiyet, Telif Hakkı ve Uzaktan Öğrenme

The source-page: http://horizon.unc.edu/projects/resources/intellectual_property.asp

ABD Telif Hakkı Bürosu Kuralları
ABD yasaları, fakülte altında ve öğrenciler “adil kullanım” hakları denilen eğitici (kar amacı gütmeyen) faaliyetleri için telifli fikri mülkiyet haklarına sahip. Library of Congress Telif Hakkı Ofisi onların malzemeye telif kayıt yaptırmak isteyen yazarlar için kendi Web eğitimciler ve öğrenciler tarafından adil kullanım için site yanı sıra bilgilere yönergelere yayınlamaktadır. Bu yetkili Merkezi sık sorulan, yayınlar, uluslararası telif hakkı sorunları, beklemedeki değişiklikleri ve diğer birçok konular sorulan üzerinde bölümlerine bağlar.

Daha fazla bilgi için, salt kitapçık adil kullanım ve telif hakkı tescil işlemleriyle ilgili Kongre Kütüphanesi gelen. (Not: Bu broşürü inceleyen Adobe Acrobat Reader gerektirir.)

Adil Kullanım An Introduction
Illinois St. Francis The University adil kullanım ile ilgili çeşitli konular hakkında bilgi toplamıştır. Onun seçimi özellikle ilgisini çekebilir bazı sorunlar içermektedir Teknoloji Kaynağı, uzaktan eğitim için görsel-işitsel öğelerin ve malzemelerin kullanımına ilişkin kuralları gibi okuyucular. Bu site öğreticiler ve self-sınav sunmaktadır ve bazı eğitimciler hatta kullanıcı dostu tasarım telif konusunda talimat kullanılmak için elverişli hale getirdiğini fark edebilirsiniz.

Eğitimciler için Adil Kullanım Bilgi ve Öğrenci
Albany, New York Devlet Üniversitesi eğitimciler ve öğrenciler tarafından telifli eserlerin adil kullanım için kurallar derlemiştir. Sitede ele Spesifik konular şunlardır: adil kullanım belirlenmesinde rol alacak dört faktör, nasıl geçerli telif hakları ile ilgili okumalar için telifli materyalin kopyalarını elektronik listeleri ve tartışmalar için yönergeler ve alıntıları yapmak için izin almaya. Site aynı zamanda Web sayfaları telif hakkı sorunları hakkında bilgi içeren diğer üniversite kütüphanelerine bağlantılar içerir.

Adil Kullanım Bilgisi, Örnek İzin Harf ve Listserv Bilgi
Üniversitesi Sistemleri Eğitim Teknolojileri Konsorsiyum (CETUS) yüksek öğretimde fikri mülkiyet ve telif hakkı sorunları hakkında bir broşür yayınladı. Yayının online versiyonu mülkiyet ve doğru kullanımı konularında etkisini özetliyor ve ortak akademik kaynak kullanımı ve dağıtımı senaryoları hızlı erişim sağlar. Sitenizin, gibi diğer değerli araçlar sağlar örnek izni harfi. Diğer Web kaynaklarına ve bağlantılar. Mülkiyet üzerinde Balina’ Çalışma Grubu adil kullanım hakkında tartışmaya katılmak ve devam eden ve gelecek adil kullanım kaygıları yoluyla yüksek öğrenim rehberlik olabilecek bir ulusal ittifak oluşumuna yardımcı olmak için diğer organizasyonlar soran harekete geçirici bir mesaj geliyor. Bu amaçla, CETUS de kurmuştur listserv ve fikri mülkiyet ve kullanımı ile ilgili gelişmeler ve görüşlerin tartışılmasını teşvik eder.

Fikri Mülkiyet Yasal Konular
Stanford Üniversitesi Kütüphaneleri telif ve fikri mülkiyet normları ve yasal konular hakkında Web başvuru kurduk. Site adli ve yasama yasa ve standartlara bağlantılar sağlar ve telif hakkı bekleyen işlemler mevcut durumu hakkında bilgi vermektedir. Sayısız makale ve yayınlar bu site aracılığıyla ulaşılabilir; hem rahat ve özel gözlemciler birkaç isim, internet, multimedya ve yazılım kaynaklarının doğru kullanımı hakkında pek çok ayrıntı bulabilirsiniz. Site, kütüphanecilerin ve yasal bilginlerinin olarak telif hakkı standartları, profesyonel bir ilgi olabilir olanlara özellikle yararlıdır. Not: Bu sayfa oldu Slovence çevrilmiş Victor Zdrawlica tarafından.

Eğitimciler, Teknoloji ve Kanun-Genel Sorular/Doğrudan Cevapları
Bu yayın Avukat Enghagen Teknoloji Kaynağı Commentary tamamlar “Telif Hakkı Kanunu ve Adil Kullanım: Cehalet Bliss-A Is not Neden Kılıfı Kuralları kullanma İçin” (Nisan 1998). Onun kitapçık eğitimciler yazılım, video ilişkin sormak ortak soruları için basit soru cevap formatında ve interneti kullanır. Örneğin, neden bir kitap ödünç gibi “borçlanma” yazılım değildir? Hangi şartlar altında televizyon programları kopyalanabilir ve sınıfta gösterilen? Bir telif hakkı haber vermeden İnternet’te yayınladığı materyaller herkes için boş musun? Telif hakkı ihlali nedir? Kitapçık da daha fazla bilgi için birçok yararlı web sitesi bağlantılar içerir.

Koalisyon CNI-TELİF Forum
Bu forum telif konularla ilgili bir listeye önceki ilanları açık arşiv, hem de listesine katılmak için fırsat sunmaktadır. Liste her tür telif soruları tartışma için bir forum, cevap soranlara vermek ve tartışmak için tasarlanmıştır. Tartışma telif sorunlardan herhangi biri belirli bir alana sınırlı değildir. Arşivlenen tartışmalar çok kapsamlı ve geniş kapsamlı vardır ve zaten tartışılmıştır edilmemiş ise kendi sorunuzu göndermek için fırsat her zaman vardır.

LIBLICENSE-L Posta Listesi
Bu akademik ve araştırma kütüphaneleri ile dijital bilgi Lisanslama ile ilgili olarak konuların tartışılması için bir moderator listedir. Bu liste, bu yeni ortamda karşılaştığı benzersiz bazı zorlukları ile ilgili sayısal formatta bilgi lisanslama ile ilgili kütüphaneciler ve diğerlerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Kütüphaneler ile anlaşma Bilgi sağlayıcıları (yaratıcıları, yayıncılar ve satıcılar) LIBLICENSE-L üyeleri olarak karşılanır.

CoolClass Chronicle
Bu bülten akademi ve bilgi teknolojisi dünyasında önemli konularda bilgi verir ve ayrıca CoolClass web sitesinde yeni özellikler aboneleri önerir. CoolClass amacı akademisyenler için kolay interneti kullanarak yapmak için tasarlanmış araştırma ve öğretim bir dizi araç sağlamaktır.

ScreenSite: Telif Adil Kullanım ve Diğer Yasal Önemlidir: Film/Televizyon/Video konular
Görsel medyayı çevreleyen yasal konularla ilgili bağlantılar kolleksiyonu.

Fikri Mülkiyet ve Telif Hakkı Kullanımı Koleksiyonu
Amerikan Uzaktan Eğitim Konsorsiyumu telif haklarıyla ilgili kaynakların alfabetik bir dizin.

Telif hakkı ve internette Sınıfta Adil Kullanım, ve World Wide Web
Bu belgenin amacı kurs rezervi, sınıfta malzemeleri kullanmadan önce fakülte, öğrenciler ve personel bilinçli kararlar yardımcı olmaktır veya Internet veya World Wide Web. Bu belge sunar: telif bir giriş; adil kullanım giriş; Eğitim Multimedya Adil Kullanım Kuralları: görüntüleri, bilgisayar programları, internet veya WWW yoluyla elde diğer malzemeleri kullanılırken öğretim üyeleri, personel veya öğrencilerin adil kullanım yönergelerine uygun yardımcı olmak için tasarlanmış bir yönerge yorumu; ve örnek bir mektup telifli malzemeler kullanmak için izin istemek için kullanmak.

Anlamak ve Telif uygulamak
Bu kısa makalede hızla okumak ve telif hakkı bakış anlaşılmaktadır. Bu telif hakkı sorunları, yararlı tavsiyeler ve dış kaynaklara linklere arka plan bilgileri sunar. Bu sürekli gelişen konularda hızlı bir tazelemeye ihtiyaç duyan herkes için harika.

Telif vs Marka
Telif hakları vs marka farklılıklar ilk görünebilir daha incelikli bulunmaktadır. İki, ve ne koruyabilir arasındaki farkı anlama, şirketinizin fikri mülkiyet haklarını koruma çok önemli bir parçasıdır. Bu kaynağı öneren Alex’e çok teşekkürler.

Lus Mentis: Hukuk ve Teknoloji Açıklaması
Arnoud Engelfriet, bir Avrupa patent vekili tarafından geliştirilen bu web sitesini, fikri mülkiyet hakları, patent, telif hakları, ticari markalar ve veritabanı hakları üzerine kazasında dersler sunmaktadır. Kurslar fikri mülkiyet haklarını elde edebilirsiniz genel ilkeler, gereksinimleri, prosedürleri, uluslararası anlaşmalar odaklanmak ve efektler ve haklar fikri mülkiyet hakları tarafından verildi.

Resimler çoğaltılması, Fotoğraflar, Fotoğraf veya Fotoğraf
Bu sayfa değiştirerek & görüntüleri, kamu malı görüntüleri ve adil kullanım görüntüleyen telif hakkı bildirimi içeren bazı yasal tuzaklar özetliyor. Bu yasal olarak kullanılabilecek resimler, hem de ücretsiz görüntüleri bulmak için size yardımcı olacaktır. Bu web sitelerinde görüntüleri kullanarak ile ilgili herkes için özellikle yararlıdır.

Telif Yaklaşık 10 Büyük Mitler Açıklaması
Bu telif ilgili bir deneme mitlere telif hakkı ile bir çalışma bilginiz olduğu varsayılmaktadır. Bu ortak telif mitler vazgeçirmeyi için bir “klasik” referans olarak kabul edilir.

Kurumsal Eğitim ve Online Education Hakkında Makaleler
kurumsal eğitim ve çevrimiçi eğitimde telif ve adil kullanım konularında yazılar yer alıyor. Yeni iş öğrencinin çalışmasına kullanımına haklarına biridir ve okul politikaları ve çevrimiçi kurslarda adil kullanım hakkında makale bulunmaktadır.

Kimler Online Ders ve Ders Materyali sahibi mi?
Yeni Bir Öğrenme Ortamı için Fikri Mülkiyet Politikaları

yüksek öğretim liderleri profesörler arasından değişen arayüzünden kaynaklanan fikri mülkiyet sorunlarını ele Miami, Florida, Şubat 17-18, 2000, düzenlenen Pew Öğrenme ve Teknoloji Sempozyumu gelen Carol A. Twigg olayları tartışma, üniversiteler ve ticari dünya. Bu konulara ilişkin üniversite politikası geliştirmek için öneriler verilmektedir.

Eğitimde Telif Web Araçları Bülten Özel Sayı
Bülteni bu sayısı telif hakkı yasaları ve eğitimde uygulamalarındaki pratik yönlerine odaklanır. Konuyla ilgili bilgilendirici çeşitli kaynaklardan için editörler bağlantı

Fikri Mülkiyet Hakları Koruma
Bu ABD Hükümeti web sitesine fikri mülkiyet tanımlar ve bu mülkiyeti korumak için nasıl belirgin ipuçları sağlar.

Patent, Tescilli Marka, & Telif Hakları
Ulusal Paralegal grup tarafından Bu site, kavramları tanımlar ve konu hakkında ilgili yasal bilgi sağlar.

Küresel Fikri Mülkiyet Merkezi (GIPC)
Bu merkez ABD Ticaret Champer iştirakidir. “Yaşamsal olarak, hayat kurtarmak, iş yaratma küresel ekonomik büyümeyi ilerletme ve küresel sorunlara yenilikçi çözümler gneerating gönderiliyor.” Şampiyonlar fikri mülkiyet haklarını site IP haklarının korunması ve güçlendirilmesine yönelik GIPC çabalarını anlatmaktadır.

The Ultimate Guide Telif için
Bu kılavuz telif hakları ve pratik uygulamalar ile ilgili en önemli konulardan size yol gösterecektir. Tarihin ve telif hakkı felsefesiyle, telif kayıt adil kullanımı DMCA’ya, Creative Commons ve ABD/Avrupa telif hakları gibi konuları kapsayan basit, iyi yazılmış bir belgedir.