CARL JUNG

The source-page: http://webspace.ship.edu/cgboer/jung.html 

1875 – 1961
Dr. C. George Boeree

Isteyen herkes İnsan ruhu deneysel psikoloji gelen hiçbir şey yanındaki öğreneceksiniz bilmek. O daha iyi kesin bilimi terk etmek tavsiye edilir, onun çalışma yaptığı bilgenin elbisesi, teklif veda kenara, dünya düşünce insan kalp ile dolaşmak. Orada genelevleri ve kumarla cehennemlerinde cezaevlerinde, sıkıcı banliyö barlarda tımarhaneye ve hastaneler, dehşetinden içinde, zarif salonlarında, Borsalar, sevgi ve nefret yoluyla sosyalist toplantıları, kiliseler, dirilişçi toplantılar ve vecd mezhepler, kendi bedenindeki her formda tutku deneyim yoluyla, onu verebilecek bir ayak kalın metin kitaplardan daha bilginin zengin mağaza biçmek olur ve o insan ruhunun gerçek bilgiyle hasta doktor nasıl bilecek. – Carl Jung (Analitik Psikoloji üzerine Toplanan Papers “Psikoloji Yeni Yollar” nden, Londra, 1916)

Freud tedavisinin amacı bilinçsiz bilinçli hale getirmek için olduğunu söyledi. Kesinlikle kuramcısı olarak yaptığı çalışmalarla hedefi ortaya koydu. Ve yine de, az söylemek bilinçsiz ses çok tatsız yapar: Bu kaynayan arzuları bir kazan, sapkın ve ensest istek bir dipsiz kuyu, yine de bizi başlarına dert korkutucu deneyimler için bir mezarlık olduğunu. Açıkçası, ben bilinçli yapmak istiyorum bir şey gibi durmuyor!

Onun bir genç meslektaşı Carl Jung, bu “iç mekan” hayatını çalışmaları keşfine yapmaktı. O tabii Freudyen teoride bir arka plan ile donatılmış ve mitoloji, din ve felsefenin bir görünüşe tükenmez bilgisiyle gitti. Jung böyle gnostisizm, Alchemy, Kabala ve Hinduizm ve Budizm benzer gelenekler gibi karmaşık mistik geleneklerin sembolizm özellikle bilgili. Herkes bilinçsiz duygusu ve sadece sembolik formda kendini ifşa onun alışkanlık yapabilir, bu Carl Jung olurdu.

O, ek olarak, çok berrak rüyalar ve ara sıra vizyonları kapasitesine vardı. 1913 sonbaharında, o bir “canavar sel” Avrupa’nın en içine çeken ve memleketi İsviçre’nin dağlara alıştırma bir vizyonu vardı. İnsanların boğulma ve medeniyet ufalanan binlerce gördük. Sonra, sular kana dönüştü. Bu vizyon sonsuz kışları ve kan nehirleri hayalleri, önümüzdeki birkaç hafta içinde, izledi. O psikotik başlamıştı korkuyordu.

Ama bu yılın Ağustos 1, Birinci Dünya Savaşı başladı. Jung uzak izah edilemeyecek genel olarak bir birey ve insanlık olarak kendisi arasında, her nasılsa, bir bağlantı olmuştu hissetti. O andan itibaren 1928 yılına kadar onun daha sonraki teorileriniz tüm temelini oluşturmuştur kendini keşif oldukça sancılı sürecinden geçmesi oldu.

O dikkatle rüyaları, fanteziler ve hayaller kaydedildi ve çekti, boyalı ve onları da heykel. Onun deneyimleri bir bilge yaşlı adam ve onun arkadaşı, küçük bir kız ile başlayan, kişilerin kendilerini oluşturmaya eğilimli olduğunu gördük. Bilge ihtiyar manevi gurusu bir tür içine, rüyaların bir dizi üzerinde, gelişti. Küçük kız onun bilinçsiz derin yönleriyle iletişim onun ana aracı olarak görev yaptı “anima” dişil ruh haline geldi.

Bir kösele kahverengi cüce bilinçsiz girişini koruyan kadar gösterecektir. O, “gölge” Jung’un egosu için ilkel bir arkadaşı oldu. Jung kendisi ve cüce o Siegfried adlandırılan güzel sarışın gençlik, öldürdüğünü gördüm. Sigmund Freud’un ve kahraman-tapınma doğru kendi eğilimleri bazı tehlikeleri hakkında bir uyarı, – Jung, bu yakında tüm Avrupa’da bu kadar üzüntü neden olacak zafer ve kahramanlık ibadet tehlikeleri hakkında bir uyarı temsil!

Jung ölü ölü, arazi hakkında çok şey hayal ve ölü yükselen. Bu bilinçsiz kendisini temsil – Bana “küçük” Freud dışında bu kadar büyük bir anlaşma yaptığını kişisel bilinçsiz, ama yeni bir kolektif bilinçdışı, kendisi insanlığın bütün ölü değil, sadece bizim kişisel hayaletler içerebilen bilinçsiz. Jung kimse bile onlara inanmak gerekiyordu bir çağda, bu hayaletler kişiler olarak akıl hastası görmeye başladık. Biz sadece bizim mitolojileri yeniden ele geçirmek olsaydı, biz bu hayaletler anlama ölü rahat olmak ve zihinsel hastalıkların iyileştirilmesi olacaktır.

Eleştirmenler Jung yaptığı ileri sürüldü, çok basit, hasta kendini bütün bu olduğunda. Ama Jung Eğer orman anlamak istiyorsanız, sadece ileri geri kıyıya yakın yelken içerik olamaz, hissetti. Sen ne kadar tuhaf ve korkutucu görünse, içine almak lazım.

Biyografi
Carl Gustav Jung Kessewil küçük İsviçreli köyünde, 26 Temmuz 1875 doğdu. Babası Paul Jung, bir ülke papaz oldu ve annesi Emilie Preiswerk Jung idi. O birkaç din adamları ve bazı eksantriklere da oldukça dahil oldukça iyi eğitim genişletilmiş ailesi tarafından çevriliydi.

Özellikle antik edebiyatı – Altı yaşında iken yaşlı Jung dili ve edebiyatı uzun bir ilgi başlayan Latin üzerinde Carl başladı. En modern batı Avrupa dilleri yanında Jung Sanskritçe, orijinal Hindu kutsal kitapların dili dahil olmak üzere birçok antik olanları, okuyabiliyordu.

Carl rekabeti alamadı özellikle okul konusunda pek titiz ve etmeyen oldukça yalnız ergen oldu. O kendini kıskanç taciz bir çok nesne bulundu Basel, İsviçre, yatılı okula gitti. O baskı altında bayılma utanç verici bir eğilim gelişmekte, bir bahane olarak hastalığı kullanmaya başladı.

Kariyerinin ilk tercihi arkeoloji olmasına rağmen o Basel Üniversitesi’nde tıp okumak gitti. Ünlü nörolog Krafft-Ebing altında çalışırken, kariyerinin olarak psikiyatri üzerine yerleşti.

Mezun olduktan sonra Eugen Bleuler, konusunda uzman (ve Namer) şizofrenide altında Zürih Burghoeltzli Akıl Hastanesinde bir pozisyon aldı. 1903 yılında Emma Rauschenbach evlendi. O da, Zürih Üniversitesi’nden dersleri verdi özel bir uygulama vardı ve şu anda kelime dernek icat!

Freud bir hayranınız Uzun, o hikaye onlar tanıştıktan sonra Freud gün için bütün randevuları iptal ettiğini gider 1907 yılında Viyana’da tanıştım ve onlar düz 13 saat boyunca konuştular böyle bu iki büyük toplantısı etkisi oldu beyinler! Freud sonunda taç psikanaliz prensi ve onun varisi belirgin olarak Jung görmeye geldi.

Ama Jung tamamen Freud’un teorisine satılmış hiç. Onların ilişkisi Amerika’ya bir gezi sırasında, 1909 yılında soğumaya başladı. Onlar Freud analizinde de Jung’un çabalarına direniş aşırı göstermek gibiydi zaman, birbirlerinin rüyalar (Shuffleboard daha görünüşte daha eğlenceli,) analiz ederek kendilerini eğlenceli bulundu. Freud nihayet kendisine yetkisini kaybedecek korkuyordu çünkü durdurmak zorunda söylemiştin! Jung oldukça hakaret hissetti.

I. Dünya Savaşı Jung için kendini muayene ağrılı dönemdi. Bu dünyanın gördüğü kişiliğinin en ilginç teoriler birinin de başlangıcı Ancak idi.

Savaştan sonra, Jung örneğin ziyaret yaygın seyahat Afrika, Amerika ve Hindistan’da kabile insanlar. O 1946 yılında emekli ve eşi Zürih, O 6 Haziran 1961 tarihinde öldü 1955 yılında öldükten sonra toplum ilgisinden çekilmeye başladı.


Teori
Jung’un teorisi üç bölüme ruhunu böler. Ilk ego Jung bilinçli zihin ile tanımlar. Yakından ilgilidir kişisel bilinçdışı halen bilinçli olmayan her şeyi içerir, ancak olabilen. Kişisel bilinçsiz hem kolayca akla getirilir anıları ve nedense bastırılmış edilmiş olanlar içerdiğini bilinçsiz çoğu kişinin anlayış gibidir. Ama Freud dahil olurdu içgüdülerini içermez.

Ama sonra Jung teorisini diğerlerinden ayıran ruhunun bir parçasını ekler: kolektif bilinçdışı. Eğer “psişik miras.” Diyebiliriz Bir türün, hepimiz doğarlar bilginin bir tür olarak deneyimlerimizin deposudur. Ve yine biz bunun doğrudan bilinçli olamaz. Bu deneyimlerimizden ve davranışları, özellikle de duygusal olanları tüm etkiler, ama biz sadece bu etkilere bakılarak, dolaylı haberi.

Dejavu (daha önce burada oldum duygu) ilk bakışta aşık deneyimleri ve belirli sembollerin hemen tanınması ve anlamları: diğerlerinden daha net kolektif bilinçdışı etkilerini gösteren bazı deneyimler vardır bazı mitlerin, tüm dış gerçeklik ani bağlantılı ve kolektif bilinçdışı iç gerçeklik olarak anlaşılabilir. Grander örnekler, tüm zamanlarda dünyada ve sanatçılar ve müzisyenler tarafından paylaşılan yaratıcı deneyimler veya tüm dinlerin mistiklerinden manevi tecrübeler veya rüyalar, fanteziler, mitolojiler, masal ve literatürde paralellik vardır.

Büyük ölçüde son zamanlarda tartışılan bir güzel örnek ölüme yakın deneyim. Birçok kişi, birçok farklı kültürel kökenden, ölümden ile yakın karşılaşmadan geri getirildiğinde onlar çok benzer hatıralarım var bulmak gibi görünüyor. Onlar vücutlarını terk onları bekleyen ölen yakınları veya dini figürler görme, parlak ışığa doğru uzun bir tünelden çıkardı olma, açıkça onları çevreleyen bedenlerini ve olayları görme söz ve onların hayal kırıklığı bu mutlu çıkmak zorunda sahne vücutlarının geri dönmek için. Belki hepimizin bu şekilde ölümü yaşamaya “inşa” edilmiştir.

Arketiplerini

Kolektif bilinçdışı içeriği olarak adlandırılır archetypes. Jung zamanda onları, imagos, mitolojik veya ilkel görüntüler ve birkaç diğer isimleri dominantlara aradım ama arketipler bu üzerinde kazanmış gibi görünüyor. Bir arketip belirli bir şekilde şeyleri yaşamaya bir bilgisiz eğilimidir.

Arketip kendi formu yoktur, ama biz görmek ya da yapmak şeyler üzerinde bir “organize ilkesi” gibi davranır. Bu Freud’un kuramında çalışmalarını koklamakta usta şekilde çalışır: Birincisi, bebek sadece ne istediğini bilmeden, bir şeyler yemek istiyor anda. Bu, yine de, bazı şeyler tarafından değil, başkaları tarafından tatmin edilebilir oldukça belirsiz özlem vardır. Bir şişe, bir çerez, bir ızgara ıstakoz, New York tarzı pizza bir dilim – Sonra, tecrübesi ile, çocuk o aç olduğu zaman daha özel bir şey özlemek başlar.

Arketip uzayda bir kara delik gibidir: Yalnızca kendisi konuyu ve ışık çizer nasıl tarafından onun orada biliyorum.

Anne Arketipi

Anne Arketipi özellikle iyi bir örnektir. Atalarımızın tüm anneleri vardı. Bir anne ya da anne-yerine dahil bir ortamda gelişmiştir. Biz çaresiz bebekler olarak zamanlarında bir besleyici-biri ile bizim bağlantısı olmadan hayatta olmazdı. Biz bu evrimsel ortamı yansıtacak şekilde “inşa” olan bu nedenle duruyor: Biz, onu tanımak için onunla başa, onu aramaya, anne istemek için hazır bu dünyaya gelir.

Yani anne arketipidir bizim yerleşik belli bir ilişki tanımak yeteneği, bu “annelik.” Jung bu oldukça soyut ve biz genellikle, belirli bir kişi dünyaya ve üzerine arketip dışarı proje muhtemel olduğunu söylüyor bizim kendi anneler. Bir arketip belirli gerçek kişi mevcut bulunmamaktadır bile, biz, yani, güzel örneği personify mitolojik “hikaye-kitap” karakteri çevirmek eğilimindedir. Bu karakter arketip simgeler.

Anne arketipi ve bu kilisenin, ulus, bir orman veya okyanus gibi daha az kişisel sembollerle batı geleneklerinde Havva ve Meryem tarafından ilkel anne veya mitolojinin “toprak ana” tarafından sembolize edilir. Jung göre, kimin kendi anne birisi, arketip talepleri de “vatan” ile veya Meryem figürü üzerine meditasyon içinde veya teşhisinde kilisede konfor arayan kendi hayatını geçirdiği biri olabilir karşılamak için başarısız veya denizde bir hayatta.

Doğaüstü güç

Bu arketipler gerçekten Freud’un içgüdüleri gibi biyolojik şeyler olmadığını anlamalıdır. Bunlar daha manevi talepleri vardır. Uzun şeyleri hayal Örneğin, Freud bu işler organı ve sonuçta seks temsil önerebiliriz. Ama Jung çok farklı bir yorumunu olabilir. Hatta bir penis hakkında oldukça spesifik hayal seks için bazı tamamlanmamış ihtiyacı ile yapmak çok olmayabilir.

İlkel toplumlarda, fallik semboller genellikle hiç seks atıfta kalmamasıdır meraklı. Genellikle sembolize mana veya manevi güç. Ruhlar mısır, veya balık verimini artırmak için, ya da bir başkasına iyileşmek için çağırılmaktalar zaman Bu semboller vesilelerle görüntülenecektir. Döllenme ve doğurganlık arasında semen ve tohum arasında penis ve kuvvet arasındaki bağlantı, en kültürler olarak anlaşılmaktadır.

Gölge

Genel olarak seks ve hayat içgüdüleri, tabii ki, bir yerlerde Jung’un sisteminde temsil edilir. Onlar denilen bir arketip bir parçası olan gölge. Bizim endişeleri hayatta kalma ve üreme ile sınırlıydı bizim İnsan öncesi, hayvan geçmişten, türemiş ve biz bilinçli değilken.

Bu egonun “karanlık yüzü” ve sık sık oraya saklanır yeteneğine sahip kötülüktür. Sadece hayvanlar gibi, ne iyi ne kötü – Aslında, gölge ahlaksız olduğunu. Bir hayvan gıda genç ve kısır öldürülmesi için ihale bakımı yeteneğine sahiptir, ama ya yapmayı tercih etmez. Bu sadece ne yaptığını yapıyor. O “masum” olduğunu Ama insan bakış açısıyla, hayvan dünya insanlık dışı, daha doğrusu acımasız görünüyor, bu nedenle gölge biz oldukça itiraf edemez kendimizi parçaları için çöp kutusundan bir şey haline gelir.

Gölgenin Sembolleri (Cennet bahçesinde gibi) yılan, ejderha, canavarlar ve iblisler sayılabilir. Genellikle bir mağara ya da kolektif bilinçdışı olan bir su havuzuna girişini koruyan. Şeytanla güreş hayal dahaki sefere, yalnızca üzerinde uğraşıyor kendiniz olabilir!

Kişi

Persona genel görüntüyü temsil eder. Sözcük sözcük kişiye ve kişiliğe bağlı, belli ki, ve maske için Latince kelime geliyor. Yani persona Eğer dış dünyaya kendini göster önce koymak maskedir. Bir arketip olarak başlar olsa da, biz farkında tamamladığınızda zaman, bu kolektif bilinçaltından en uzak bize bir parçasıdır.

En iyi haliyle, bu hepimiz rolleri toplum bizi gerektirir doldururken sergilemek isteyen sadece “iyi izlenim” dir. Ama tabii ki, o da biz insanların görüş ve davranışlarını yönetmek için kullanın “yanlış izlenim” olabilir. Ve, en kötü, bizim gerçek doğa için bile kendimiz, yanlış olabilir: Bazen biz gerçekten taklit nelerdir inanıyoruz!

Anima ve animus

Bizim persona bir kısmı erkek ya biz oynamak zorunda dişinin rolüdür. Çoğu insan için bu rol fiziksel cinsiyete göre belirlenir. Ama Jung, Freud ve Adler ve diğerleri gibi, hepimiz doğada gerçekten biseksüel olduğunu hissetti. Biz fetüs olarak hayatımızı başladığında, sadece yavaş yavaş, hormonların etkisi altında, erkek veya kadın olmak cinsel organları farklılaşmamış olması. Biz bebekken sosyal yaşamlarını başladığında Aynı şekilde, toplumsal anlamda ne erkek ne kadındır. O pembe veya mavi patik devam almaz – – Neredeyse hemen yavaş yavaş kadın ve erkek bizi kalıpları toplumun etkisi altında gelir.

Bütün toplumlarda, kadınlar ve erkekler üzerindeki beklentiler genellikle üreme bizim farklı roller dayalı farklılık, ama çoğu zaman tamamen geleneksel olan birçok ayrıntı içeren. Toplumumuz bugün, biz yine de bu geleneksel beklentilerin birçok kalıntıları var. Kadınlar hala daha besleyici ve daha az agresif olması beklenmektedir; erkekler hala güçlü olması ve yaşam duygusal tarafını görmezden bekleniyor. Fakat Jung bu beklentileri bizim potansiyelinin yalnızca yarısını geliştirdiği anlamına geliyordu hissetti.

Anima erkeklerin kolektif bilinçdışı kadın yönü, mevcut olduğu ve anismus kadınların ortak bilinçdışı erkek yönü bulunmaktadır. Birlikte, adını alır sizigi. Anima spontan ve sezgisel ya da bir cadı olarak, veya topraklama anne olarak çok genç bir kız olarak kişiselleştirilir. Derin duygusallık ve hayatın kendisinin kuvvetle ilişkili olduğu muhtemeldir. Düşmanlık akıllı yaşındaki erkek bir büyücü ya da çoğu erkek sayısı olarak kişiselleştirilir ve hatta tartışma, akılcı genellikle mantıklı eğilimi olabilir.

Anima ya animus genellikle kolektif bilinçdışı iletişim geçtiği arketipidir ve onunla iletişime geçmek önemlidir. Aynı zamanda bizim aşk hayatı çok sorumlu olan arketipidir: Antik Yunan efsane anlaşılacağı gibi bizler, her zaman diğer yarısı arıyoruz, Tanrılar karşı cinsten üyeleri, bizden aldığı yarısı. Biz ilk görüşte aşık olduğunda, o zaman bizim anima ya animus arketipi özellikle iyi “doldurur” diye birini buldum!

Diğer arketipler

Jung biz sadece listelemek ve ezberlemek olabilir arketiplerin hiçbir sabit numara olmadığını söyledi. Bunlar üst üste ve kolayca gerektiği gibi birbiri içinde erir ve onların mantık olağan türden değil. Ama burada söz bazıları şunlardır:

Anne yanında diğer aile arketipler onların vardır. Açıkçası, orada baba genellikle bir kılavuz veya bir otorite figürü ile sembolize edilir. Arketipi de vardır aile kan ilişki ve daha derin bilinçli sebeplere dayalı daha çalıştırmak bağları fikrini temsil.

Orada da çocuk, çocuklar, bebekler en başta, hem de diğer küçük canlılar tarafından mitoloji ve sanatta temsil etti. Noel’de kutladı İsa çocuk çocuk arketip bir tezahürü olduğunu ve geleceği, olma, yeniden doğuş ve kurtuluş temsil eder. İlginçtir ki, Noel kuzey ilkel kültürlerde de geleceği ve yeniden doğuşunu temsil kış gündönümü sırasında düşer. İnsanlar ışık şenlik ateşleri için kullanılan ve onlara güneşin dönüşünü teşvik etmek törenler düzenler. Çocuk arketipi çoğunlukla çocuk tanrı veya çocuk kahraman oluşturmak üzere diğer arketipler ile karıştırır.

Birçok arketipler hikaye karakterlerdir. Kahraman ana olanlardan biridir. O mana kişilik ve kötü ejderha bozguna olduğunu. Hikâyenin kahramanı ile tanımlama eğiliminde yok – – Temelde, o ego temsil eder ve sık sık ejderhalar ve diğer canavarlar şeklinde, gölge mücadelede devreye girer. Kahraman, bir direk gibi ancak, çoğu zaman aptal. O kolektif bilinçdışı yolları cahil, ne de olsa vardır. Luke Skywalker, içinde Star Wars filmlerinin, bir kahramanın mükemmel bir örneğidir.

Kahraman kurtarmak için sık sık dışarı kızlık. O tüm olabilirlik, saflığından içinde, saflığı, masumiyeti temsil eder ve. Başında Yıldız Savaşları hikaye, Prenses Leia kızlık olduğunu. Hikaye ilerledikçe Fakat, o kuvvet güçleri keşfederken, anima olur – kollektif bilinçdışı – ve kardeşi olarak çıkıyor Luke ile eşit ortağı olma.

Kahraman tarafından yönlendirilir bilge yaşlı adam. O, fikir şeklidir ve kahraman toplu bilinçdışı doğasını ortaya koymaktadır. Star Wars, Obi Wan Kenobi ve daha sonra, Yoda tarafından oynanır. Onlar kuvvet hakkında Luke öğretmek dikkat edin ve Luke olgunlaştıkça, ölürler ve onun bir parçası haline gelir.

Darth Vader tarafından temsil güzel örneği olarak meraklı olabilir “karanlık baba.” O gölge ve kuvvet karanlık tarafın ustası. O da Luke ve Leia babası olarak çıkıyor. O öldüğünde, o bilge adamlardan biri haline gelir.

Bir de bulunmaktadır hayvan arketip hayvanlar dünyasıyla insanlığın ilişkileri temsil eden. Kahramanın sadık atı bir örnek olacaktır. Yılanlar genellikle hayvan arketipinin sembolik ve özellikle akıllıca düşünülmektedir. Hayvanlar, sonuçta bizden daha onların doğalarında daha fazla temas vardır. Küçük robotlar ve güvenilir eski uzay gemileri Belki sadık – Falcon- da hayvanın sembolleridir.

Ve orada düzenbaz genellikle bir palyaço veya bir sihirbaz tarafından temsil. Düzenbazın rolü kahraman ilerlemesini engellemeye ve genellikle sorun haline getirmek. İskandinav mitolojisinde, tanrıların maceralarının birçok bazı hile menşeli veya başka yarı tanrı Loki tarafından Majesteleri üzerinde oynanan.

Biraz daha zor bahsetmek diğer arketipler vardır. Biri orijinal Adam tarafından batı dininde temsil. Başka bir Tanrı, bütün olur bir anlam vermek için bazı amaç ve yön sahip olarak hepsini görmek için, evreni anlamak için ihtiyacımız temsil arketip.

Hermafrodit, erkek ve dişi hem karşıtların birliği, Jung’un teoride önemli bir fikir temsil eder. Bazı dini sanat, İsa oldukça feminen bir adam olarak sunulmuştur. Aynı şekilde, Çin’de, karakter Kuan Yin bir erkek aziz (ermiş Avalokiteshwara) olarak başladı, ama daha sık merhamet kadın tanrıça olarak düşünülür böyle bir dişil şekilde tasvir edilmiştir!

Hepsinden önemlisi arketipidir kendini. Öz daire, haç ve tarafından nihai kişilik birlik ve issymbolized olan Mandala Jung resim düşkündü rakamlar. Bir mandala geri merkeze odak çizmek eğilimindedir çünkü meditasyon kullanılan bir çizim olduğunu ve bir geometrik şeklin kadar basit veya bir vitray pencere kadar karmaşık olabilir. En iyi ortamda temsil kişileştirilmesiyle İsa ve Buda birçok mükemmele ulaşmış inanıyoruz iki insanlardır. Ama Jung kişiliğin mükemmellik sadece gerçekten ölümle elde edilir hissetti.

Ruhunun dinamikleri

Ruhunun içeriği için çok fazla. Şimdi onun çalışma prensiplerine dönelim. Jung ile başlayan, bize üç ilkeyi verir karşıtların ilkesi. Her dilek derhal tersini öneriyor. İyi bir düşünce varsa, örneğin, ben yardım edemem ama içimde bir yerlerde karşıt kötü düşünce var. İyi bir kavram sahip olmak için, size yukarı aşağı olmadan veya siyah beyaz olmadan olamaz gibi, kötü bir kavram olması gerekir: Aslında, bir çok temel noktasıdır.

Ben onbir üzereyken Bu fikir bana eve geldi. Bazen bir şekilde yaralanmış olan zavallı masum ormanlık yaratıklar yardım etmeye çalıştı – genellikle, ben sürecinde onları öldürerek, korkuyorum. Ben tekrar sağlığıma bebek robin hemşire çalıştı kez. Bunu aldığımda Ama bu yüzden düşünce kolayca elime ezmek Bunu bana geldiğini ne kadar ışık çarptı. Bak, ben fikir gibi değildi, ama inkar edilemez oldu.

Jung göre, güç (veya oluşturur muhalefet olan libido ruhunun). Bu, bir pilin, iki kutup ya da bir atom bölme gibidir. Güçlü bir kontrast güçlü enerji verir ve zayıf kontrast zayıf enerji verir, böylece, enerji veriyor kontrast olduğunu.

İkinci prensip eşdeğerlik ilkesi. Muhalefet oluşturulan enerji eşit iki tarafa da “verilir”. Elimdeki o yavru bir kuş tuttuğunda Yani, devam edin ve yardım etmeye enerji yoktu. Ama devam edip ezmek için enerjiye eşit bir miktardır. Ben kuş yardım etmeye çalıştı, böylece enerji buna yardımcı rol oynayan çeşitli davranışlar girdi. Peki ya diğer enerji olur?

Pekala, bu yerine getirmemiş dilek doğru tutum bağlıdır. Eğer, bunu kabul Şunu kabul ederse, bilinçli zihin için kullanılabilir tutmak, ardından enerji ruhunun ve bir iyileşmeye doğru gider. Diğer bir deyişle, büyür.

Ama sen inkar ve bunu bastırmak eğer kötülük dilek, enerjinin geliştirilmesine yönelik gidecek vardı hiç sormamış eğer kompleksi. Burçlara – – Bazı arketip tarafından sağlanan bir tema etrafında bir kompleks bastırılmış düşünce ve Küme duyguların kalıptır. Hiç küçük kuş kırma düşündünüz kabul etmemektedirler varsa, gölge (sizin “karanlık tarafı”) tarafından sunulan forma fikrini koymak olabilir. Bir erkeğin duygusal tarafını inkar Veya, onun duygusallık anima arketip onun yolunu bulabilir. Ve bunun gibi.

Sorun geliyor yerlere örnekler: Eğer sana iyi zaman bile, o zaman, bütün kez yalan ve hile ve hırsızlık ve öldürme kapasitesine sahip olmadığını, sadece iyi olan tüm hayatını taklit ederse bu sizin diğer tarafı gölge etrafında bir komplekse girer. Yani karmaşık kendine ait bir hayatı geliştirmeye başlayacak ve sizi rahat bırakmaz. Sen kendin etrafında küçük bebek kuşlar üzerine bastığı gitmek hangi kabuslar bulabilir!

Yeterince uzun sürerse, kompleks size “sahip” olabilir devir alabilir ve bir çoklu kişilik ile rüzgar olabilir. Filmde Havva’nın Üç Yüzü Joanne Woodward sonunda o dışarı çıktı ve Cumartesi geceleri deli gibi parti yaptık keşfetti bir güçsüzün, hafif kadını canlandırdı. O duman, ama içmedi, çantasında sigaraları bulundu, ancak Oynaşman vermedi akşamdan kalma ile uyandım, ama seksi kıyafetler kendini buldu vermedi. Çoklu kişilik nadir olmasına rağmen, siyah-beyaz-aşırı bu tür müdahaleler olabilir gelmez.

Nihai ilkedir entropi ilkesidir. Enerji azaltmak için karşıtlıklar bir kişinin ömrü boyunca, yani bir araya gelmek ve için bu eğilimidir. Jung tüm enerji eşit olarak dağıtılmış olması için, entropi tüm fiziksel sistemlerin eğilimini belirtir fizik, “aşağı koşmak,” fikri ödünç aldı. Eğer varsa, örneğin, odanın bir köşesinde bir ısı kaynağı, tüm oda sonunda ısıtmalı olacak.

Gençken, karşıtların aşırı olma eğiliminde olacaktır ve bu yüzden çok fazla enerjiye sahip olma eğilimindedir. Örneğin, ergen erkek maço olmaya çalışıyorum ve kızlar kadınsı olmaya eşit sert çalışırken, erkek-dişi farklılıkları abartmaya eğilimlidir. Ve böylece cinsel aktivite büyük enerji miktarlarıyla yatırım! Artı, ergenler genellikle vahşi ve çılgın bir dakika olmak ve Din sonraki bulma bir aşırı diğerine salıncak.

Yaşlandıkça, çoğumuz farklı yönleriyle daha rahat geliyor. Biz biraz daha az safça idealist ve biz iyi ve kötü tüm karışımları da biliyoruz. Biz daha az içimizde karşı cins tarafından tehdit ve daha cinsiyetsiz hale gelir. Hatta fiziksel, yaşlılık, erkekler ve kadınlar daha benzer hale gelir. Biz denir kim her iki tarafını görme, bizim karşıtların üzerinde yükselen bu süreç aşkınlık.

Kendi

Hayatın amacı gerçekleştirmektir kendini. Öz kişiliğinin her yönüyle eşit ifade edilir, böylece bütün karşıtların aşkınlığını temsil eden bir arketipidir. Ardından vardır ne ve erkek ve dişi, ne ve hem ego ve gölge, hem de ve, iyi ve kötü, ne ve bilinçli ister bilinçsiz olsun hem de bir birey ve yaratılış bütün hem. Ve yine, hiçbir karşıtlıklar ile, hiçbir enerji olduğunu ve hareket etmeyi bırakmalıdır. Tabii ki, artık hareket etmek gerekiyor.

çok mistik bir hal alması için, ruh için yeni bir merkez, dengeli bir tutum olarak düşünün. Gençken, ego odaklanmak ve persona trivialities dert. Yaşlandıkça zaman (siz gerektiği gibi size gelişmekte olan varsayarak), sen kendini üzerinde, biraz daha derin odak ve tüm hayatı, hatta evrenin kendisi tüm insanlara daha yakın hale gelir. kendini gerçekleştirmiş kişi aslında daha az bencil olduğunu.

Eşzamanlılık

Kişilik teorisyenleri psikolojik süreçler açısından işlev olmadığı konusunda uzun yıllardır iddia ettiler mekanizma veya teleolojiye. Mekanizma şeyler neden-sonuç ilişkisiyle çalışan fikirdir: Bir şey geçmişin bugünü belirleyen böylece, bu nedenle başka bir yol açar ve hangi başka yol açar. Teleoloji biz böyle devam amaçları, anlam ve değerlerin gibi şeyler tarafından, gelecekteki durumu hakkında fikirlerimizi tarafından öncülük ve edilmektedir fikirdir. Mekanizma determinizm ile ve doğa bilimleri ile bağlantılıdır. Teleoloji özgür irade ile bağlantılıdır ve oldukça nadir hale gelmiştir. Bu kişilik kuramcıları arasında, tabii ki, hala ahlaki, hukuki ve dini filozofları arasında yaygındır ve.

Neo-Freudçular hümanistler ve varoluşçular teleologists olma eğilimi ise bu kitapta ele alınan kişiler arasında Freud’cuların ve davranış bilimciler Mekanistlerinkilerle olma eğilimindedirler. Jung hem bir rol oynadığını düşünmektedir. Ama adında üçüncü bir alternatif ekler eşzamanlılık.

Eşzamanlılık nedensel bağlantılı, ne teleolojik bağlantılı, henüz anlamlı ilişkilidir olmayan iki olayların meydana gelmesidir. Bir kez, bir istemci bu çok anında, çok benzer bir böceği penceresine uçarken, bir bok böceği böceği içeren bir hayali tarif ediyordu. Genellikle insanlar ertesi sabah Sevilen birinin ölümü gibi, bir şey hakkında hayal ve bulmak onların, aslında, o zaman hakkında en öldü seviyordu. Bazen insanlar sadece arkadaşlarının hattında zaten olduğunu bulmak için bir arkadaşını aramak o telefonu. Çoğu psikologlar bunlar tesadüf diyoruz, ya da düşündüğümüzden daha oluşma olasılığı daha yüksektir göstermek için çalışacağını söyledi. Jung biz nasıl bağlandığını endikasyonları bizim dost insanlarla ve kolektif bilinçdışı yoluyla genel olarak doğa ile, olduğuna inanıyordu.

Jung, kendi dini inançları hiç belli oldu. Ama eşzamanlılık bu sıradışı fikri kolayca gerçekliğin Hindu görünümü ile açıklanabilir. Hindu görünümünde, bireysel egoları denizdeki adalar gibidir: Biz dünyaya bakmak ve birbirlerine ve biz ayrı varlıklardır düşünüyorum. Ne görmüyorum biz sular altında okyanus tabanı vasıtasıyla birbirine bağlı olmasıdır.

Dış dünya denir maya yanılsama anlamına gelen ve Tanrı’nın rüya veya Tanrı’nın dans olarak düşünülür. Yani Allah yaratır ama kendine ait bir gerçekliği vardır. Bizim bireysel egoları dedikleri jivatman bireysel ruhları demektir. Ama onlar da bir yanılsama şey vardır. Biz bir ve sadece tüm aslında uzantılarıdır Atman kendini bitleri görünüşte ayrı ve bağımsız olmak için, onun kimliğini unutmak için izin verir, ya da Tanrı, bizi olma. Ama biz gerçekten ayrıdır olmadı. Ölürüz, biz uyanmak ve biz başından beri kim fark: God.

Biz hayal veya meditasyon yaparken, bizim gerçek benlikleri, kolektif bilinçdışı yaklaştıkça gelme, bizim kişisel bilinçsiz içine batar. Biz diğer egolarımızdan “iletişim” için özellikle açık böyle eyaletlerde olduğunu. Eşzamanlılık Jung’un teorisi parapsikolojik fenomenlerin uyumlu değil sadece ender olanlardan biri yapar, ama aslında bunları anlatmaya çalışır!

İçedönüklük ve dışa dönüklük

Jung bazı insanlar o başka bir şey yaptığını fark etmeyecek şekilde popüler hale gelmiş bir kişilik tipoloji geliştirdi! O arasındaki ayrım ile başlar içe dönüklük ve dışa dönüklük. Introverts dışa dönük şeylere ve insanlara ve faaliyetlerin dış dünyayı tercih ederken, vb düşünce, duygu fanteziler, düşlerin kendi iç dünyasını tercih ve insanlar.

Kelime Yalnızlar utangaç olma eğilimindedir ve dışa dönük canlısı olma eğilimi kısmen çünkü utangaçlık ve sosyallik gibi fikirlerle karışık hale gelmiştir. Ama Jung onları ya kolektif bilinçdışı ve arketiplerin açacak (“ego”) daha sık kişiliği ve dış gerçeklik doğru zorluk çekip daha başvurmak için tasarlanmıştır. Bu anlamda, içine kapanık dışa dönük biraz daha olgun olduğunu. Bizim kültürümüz, tabii ki, dışa dönük çok daha değer verir. Ve Jung hepimiz kendi türünü en çok değer eğilimi konusunda uyardı!

Genellikle bu tür “sosyallik” ve gibi alternatif isimler altında gizlenmiş halde Şimdi, birkaç teorileri, özellikle Hans Eysenck en de içe kapanık-extravert boyut bulmak “surgency.”

Fonksiyonlar

Biz Yalnızlar veya dışa dönük olsun, dünya, iç ve dış birleşim ile uğraşmak gerekir. Ve her birimiz onunla başa bizim tercih yollar, biz rahat ve iyi olan yolları vardır. Jung dört temel yolu, ya da olduğunu öne sürüldü fonksiyonları:

İlk olan algılama. Algılama ne anlama geldiği açıktır: duyular vasıtasıyla bilgi almak. Bir pozitif insan görünümlü ve dinleme ve genellikle dünyayı tanımaya iyidir. Jung bu birini aradım mantıksız o algı ziyade bilginin yargılamak dahil, yani işlevlerin.

İkinci edilir düşünme. Mantıksal olarak, rasyonel bilgi veya fikirlerin değerlendirilmesi aracı Düşünme. Jung bu bir adlandırılan rasyonel o karar vermeyi veya yargılamak yerine, bilginin basit alımını kapsar, yani fonksiyonunu.

Üçüncü bir öğrenilirken. Öğrenilirken zamanki bilinçli süreçlerin dışında çalışan algı türüdür. Bu algılama gibi irrasyonel veya algısal, daha çok basit görme veya işitme daha büyük miktarlarda bilginin, karmaşık entegrasyon geliyor. Jung için köşelerde görmek gibi olduğunu söyledi.

Dördüncü olduğu duygu. Duygu, düşünce gibi bilgiler, kişinin genel duygusal tepkiyi tartılarak bu kez değerlendiren meselesidir. Jung kelimenin genel anlamda tabii ki rasyonel öyle değil çağırır.

Biz tüm bu işlevlere sahiptir. Biz sadece farklı oranlarda onlara sahip, diyebilirsiniz. Her birimiz sahip üstün biz tercih ve iyi, içimizde bir geliştirildiği işlevini ikincil biz farkında ve bizim üstün fonksiyonu, bir destek olarak kullanmak işlevi, üçüncül sadece biraz daha az gelişmiş ama korkunç olduğunu fonksiyonu, bilinçli ve bir alt kendimize varlığını inkar olabileceğini az gelişmiş ve böylece bilinçsiz fonksiyonu.

Çoğumuz fonksiyonlarının sadece bir veya iki geliştirmek, ama amacımız dördünü geliştirmek olmalıdır. Bir kez daha, Jung ideal olarak karşıtların aşkınlığını görür.

Değerlendirme

Katharine Briggs ve kızı Isabel Briggs Myers Jung’un tiplerini ve bu yüzden bir kağıt ve kalemle testi geliştirmeye karar insanların kişiliklerinin ortaya fonksiyonları bulundu. Bu çağrılacak geldi Myers-Briggs Tip Göstergesi ve çevresinde, en popüler ve en çok çalışılan testlerin biridir.

Yaklaşık 125 sorulara verdiğiniz yanıtlara dayanarak, bazı insanlar iki veya üç türleri arasında bir yerde bulurlar olabilir anlayışı ile, on altı türlerinden biri yerleştirilir. Ne tür bir biraz senin hakkında diyor edilir – böylece, sizin hoşunuza, muhtemel kariyer seçimi, başkaları ile uyumluluk, vb. İnsanlar bunu biraz gibi eğilimindedir. Türlerinden hiçbiri korkunç negatif, ne de herhangi bir aşırı olumludur: Çok yargılayıcı olmama kişilik testleri arasında olağandışı kalitesine sahiptir. Aksine ne kadar “deli” değerlendirirken yerine, “Myers-Briggs” basitçe keşif için kişiliğinizi açılır.

Test dört ölçekler vardır. Dışa dönüklük – İçe dönüklük (EI) en önemlisidir. Deney araştırmacılar nüfusun yaklaşık 75%’i dışa dönük olduğunu bulduk.

Bir sonraki bir Algılama – öğrenilirken (SN), nüfus algılamanın yaklaşık 75% ile.

Bir sonraki edilir Düşünme – Hissediyorum (TF). Bu nüfus içinde dengeli bir şekilde dağıtıldığı halde kadınların üçte ikisi Kelebeğin ise, araştırmacılar, erkeklerin üçte ikisi düşünürler olduğunu bulmuşlardır. Bu basmakalıplık gibi görünebilir, ama duygu ve düşünce hem Jungians tarafından eşit değer verildiğini unutmamak ve erkeklerin üçte biri Kelebeğin olan ve kadınların üçte biri düşünürler sonucunu çıkarabilirsiniz. Not olsa da, o toplum değer düşünme ve farklı duygu ve bu duygu erkekler yapar ve düşünme kadınlar genellikle insanların basmakalıp beklentileri ile ilgili zorluklar var.

Son bir bakılırsa – algılama (JP), Jung orijinal boyutlarının değil bir. Myers ve Briggs üstündür kişinin fonksiyonlarının belirlemek yardımcı olmak amacıyla bu bir dahil. Genellikle, yargılamak insanlar hayatlarında belki inhibe, çok dikkatli olmalıdırlar. Algılayan insanlar bazen dikkatsiz, daha spontane olma eğilimindedir. Eğer bir dışa dönük ve varsa “J” daha güçlü hangisi bir düşünür ya da sensor vardır. Dışa dönük ve “P” Eğer bir Senser veya intuiter demektir. Yüksek bir “P” skoru ile bir içe dönük bir düşünür veya sensor olacak iken, diğer yandan, yüksek bir “J” skoru ile bir içe dönük bir Senser veya intuiter olacaktır. J ve P eşit popülasyonda dağıtılır.

Her tür, ENFJ olarak dört harf ile tanımlanır. Bunlar popüler kanıtlamıştır, hatta insanların plakalı bunları bulabilirsiniz!

ENFJ (dışadönük öğrenilirken ile duygu): Bu insanlar kolay hoparlörler bulunmaktadır. Onların arkadaşları idealize eğilimindedir. Onlar iyi ebeveynler yapmak, ancak kendileri kullanılmasına izin eğilimleri vardır. Onlar iyi terapistler, öğretmenler, yöneticiler ve satış elemanlarının olun.

ENFP (dışadönük duygu ile öğrenilirken): Bu insanlar yeniliğini ve sürprizlere bayılırım. Hislerini ve ifade üzerinde büyük. Onlar kas gerginliği duyarlıdır ve uyarılara aşırı olma eğilimindedir. Onlar bilinçli hissetmek eğilimindedir. Bunlar satış, reklam, siyaset ve oyunculukta iyi.

ENTJ (dışadönük öğrenilirken ile düşünme): Evde şarj, onlar eşler ve çocuklar çok şey bekliyoruz. Onlar organizasyon ve yapısını gibi ve iyi yöneticileri ve yöneticileri yapmak eğilimindedir.

ENTP (dışadönük düşünce ile öğrenilirken): Bu monoton veya düzenli olmayan canlı insanlardır. Arkadaşları gelince, onlar özellikle ekonomik açıdan, biraz tehlikelidir. Onlar analiz de iyi ve iyi girişimcileri olun. Onlar oneupmanship oynamak eğilimindedir.

ESFJ (dışadönük algılama ile duygu): uyum gibi bu insanlar. Onlar güçlü yapılması gerekenleri ve gerektiği muhtaçlar eğilimindedir. Önce veliler ve sonradan eşler üzerinde bağımlı olabilir. Onlar kendi kollarında kalpleri giymek ve kişisel teması içeren hizmet mesleklerde excel.

ESFP (dışadönük duygu ile algılama): Çok cömert ve dürtüsel, bunlar anksiyete için düşük tolerans var. Onlar halkla ilişkiler gibi, iyi performans yapmak ve onlar telefon seviyorum. Bunlar bilimsel takipçiliği, özellikle bilim kaçınmalıdır.

ESTJ (dışadönük algılama ile düşünme): Bu sorumlu arkadaşları ve veliler ve işyerine sadık. Bunlar aşağı basan, düzenli ve sevgi gelenek, gerçekçi. Bunlar genellikle kendilerini sivil kulüpleri katılmadan bulun!

ESTP (dışadönük düşünce ile algılama): Bunlar bazen acımasız genellikle sofistike eyleme yönelik insanlar, – bizim “James Bond” arkadaşları gelince, onlar heyecan verici ve çekici, ama onlar sadakatla sorunun var. Onlar iyi rehberleri, girişimcileri ve aleyhte sanatçılar olun.

INFJ (Içedönük duygu ile öğrenilirken): Bu gerçekten katkıda bulunmak istiyoruz ciddi öğrenciler ve işçiler bulunmaktadır. Onlar özel ve kolayca zarar vardır. Onlar iyi eşleri yapmak, ancak fiziksel olarak ayrılmış olma eğilimindedir. İnsanlar genellikle psişik olduğunu düşünüyorum. Çok iyi terapistler, pratisyen hekimler, bakanlar ve yapmak.

INFP (öğrenilirken ile duygu içine kapalı): Bu insanlar fedakar, idealist ve biraz serin veya ayrılmış bulunmaktadır. Bunlar çok aile ve ev odaklı olmakla birlikte, iyi dinlenmek yok. Sen ama asla iş, psikoloji, mimarlık ve din bunları bulabilirsiniz.

INTJ (Içedönük düşünce ile öğrenilirken): Bu her türlü en bağımsızdır. Bunlar mantık ve fikir seviyorum ve bilimsel araştırmaya çizilir. Onlar da, daha doğrusu tek fikirli olabilir.

INTP (Içedönük öğrenilirken ile düşünme): Sadık, meşgul ve unutkan, bu bookworms bulunmaktadır. Bunlar dilin kullanımında oldukça hassas olma eğilimindedirler. Bunlar mantık ve matematik iyi ve iyi filozofları ve teorik bilim adamları, ancak yazarlar ya satıcılar olun.

ISFJ (Içedönük duygu ile algılama): Bu insanlar odaklı hizmet ve çalışma vardır. Onlar yorgunluk muzdarip ve yanında sorun çekilebilir eğilimi olabilir. Onlar iyi hemşireler, öğretmenler, sekreterler, pratisyen hekim, kütüphaneciler, orta yöneticiler ve Evi bulunmaktadır.

ISFP ama duyumsal eylem gibi Onlar utangaç ve çekingen, konuşkan değildir: (Içedönük algılama ile duygu). Sanat genellikle – – Onlar resim, çizim, heykel, beste, dans gibi ve onlar doğa gibi. Onlar bağlılık büyük değildir.

ISTJ (Içedönük düşünce ile algılama): Bu mukavemet güvenilir sütunlar bulunmaktadır. Genellikle eşlerini ve diğer insanları düzeltmeye çalışıyoruz. Onlar kütüphaneler ve hastaneler, iş, ev ec. Ve phys iyi banka müfettişlerine bu, denetçileri, muhasebeciler, vergi müfettişlerine bu, denetleyiciler olun. ed. öğretmenler ve erkek ya da kız izciler!

ISTP (Içedönük algılama ile düşünme): Bu insanlar eyleme yönelik ve korkusuz, ve heyecan istemek. Onlar durdurmak için itici ve tehlikelidir. Genellikle araçları, enstrümanları ve silah ve genellikle haline teknik uzmanlar gibi. Onlar iletişim ilgilenmiyor ve genellikle yanlış disleksik veya hiperaktif tanısı konmaktadır. Onlar okulda kötü yapmak eğilimindedir.

Hatta testi almadan, sen çok iyi bir ya bu tür ikisinde kendini tanıyabilir. Ya diğerleri sormak – onlar daha doğru olabilir! Ama isterseniz, internette benim Jung’un kişilik testi alabilir: Sadece tıklayın burada!

Tartışma
Oldukça birkaç kişi Jung onlara söylenecek çok şey olduğunu fark. Genelde yazar, sanatçı, müzisyenleri, film yapımcıları, ilahiyatçılara her mezhepten din adamları, mitolojinin öğrencileri ve tabii ki bazı psikologları içermektedir. akla gelen örnekler mitolojik Joseph Campbell, filmin yapımcısı George Lucas, ve bilim kurgu yazarı Ursula K. Le Guin vardır. Böylece, yaratıcılık, maneviyat, psişik fenomenler ilgilenen evrensel ve herkes Jung de benzer bir ruh bulacaksınız.

Ama en psikologlar bilim adamları, Jung ile bir sürü sorun var. (Çoğu kişilik teorisyenleri gibi) o tamamen teolojik görünümü desteklemek yapıyor ama eşzamanlılık mistik interconnectedness hakkında bir adım daha ileri ve görüşmelerin gider sadece. Sadece o şeyleri kolayca ampirik göze bulunmayan yerlerde, bilinçsiz önerme, ama olmamıştı ve bilinçli olacaktır asla kolektif bilinçdışı varsayar gelmez.

Aslında, Jung esasen mainstream en indirgemecilik ters olan bir yaklaşım: Jung en yüksek seviyede başlar – hatta tinselcilik – ve onlardan psikolojisi ve fizyolojisi alt düzeylerde kaynaklanmaktadır.

Onun teleology ve antireductionist pozisyon alkışlıyorum bile psikologlar onunla rahat olmayabilir. Freud gibi, Jung onun sistemine şeyi getirmeye çalışır. O şans kaza veya durumlar için küçük bir oda vardır. Kişilik – ve genel olarak hayat – Jung’un teorisinde “aşırı açıkladı” görünüyor.

Onun teorisi bazen zorluk gerçekliği ile uğraşan sahip öğrencileri çeken bulduk. Özellikle sosyal Dünya dünya, çok zor hale geldiğinde, bazı insanlar fantezi içine çekilmek. Bazıları, örneğin, kanepe patates haline gelir. Ama diğerleri her şeyi açıklamak taklit karmaşık ideolojilerin açın. Bazı Gnostik veya Tantrik dinler, melek ve iblisleri ve cennet ve cehennem karmaşık kadrolarına sunmak ve sonsuz sembolleri tartışmak tür yer almak. Bazı Jung gidin. Bununla özünde yanlış bir şey yok; ancak gerçekte ile temas dışında birisi için, bu pek yardım edecek.

Bu eleştiriler Jung’un teorisi altından vakıf kesip yok. Ama bazı dikkatli bir değerlendirme sırayla olduğunu düşündürmektedir yoktur.

Olumlu şeyler

Artı tarafta, Jung’un türleri ve işlevleri dayalı Myers-Briggs ve diğer testler vardır. onlar için “iyi” den çalışacak boyutlarına insanları yerleştirmek yapmadığından “kötü,” daha az tehdit vardır. Onlar kendilerinden daha çok farkına etmeye teşvik ederler.

Arketipler ilk bakışta Jung’un garip bir fikir gibi görünebilir. Ve yine onlar, genel, sanatsal sembolizm ve dini söze efsaneler, masal, literatür analizinde çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Onlar görünüşte bizim kendini ifade temel “birimlerinin” bazılarına işaret ediyor. Birçok kişi dünyada sadece bu kadar çok hikaye ve karakterler vardır önerdi ve biz sadece ayrıntıları yeniden düzenleme üzerinde tutun.

Bu arketipler aslında insan zihninin bazı derin yapıların ifade ediyor düşündürmektedir. Sonuçta, fizyolojik açıdan, belli bir yapı ile onun dünyaya gelecek: Biz, belli bir şekilde davranmaya, belli bir şekilde, belirli bir şekilde “süreç bilgileri” duymak, belirli bir şekilde gördükleri için bizim nöronlar ve bezleri ve kaslar belirli bir şekilde yapılandırılmıştır. En az bir bilişsel psikolog Jung’un arketiplere karşılık yapılar arayan önerdi!

Son olarak, Jung Çocuk gelişimi ve yetişkin gelişimi arasındaki farklara gözlerimizi açtı. diğerinden bir şey ayıran – – Çocuk açıkça farklılaşmayı vurgulamak onların öğrenme. “Bu nedir?””Neden bu şekilde değil yani?” ‘Ne çeşit?’ Onlar aktif olarak çeşitlilik ararlar. Ve birçok kişi, psikologlar dahil, hepsi öğrenme daha öğrenme, farklılaşma meselesi olduğunu varsaydım bu çok etkilenmişti olmuştur “şeyler.”

Ama Jung yetişkinler karşıtların aşarak için, entegrasyon için daha fazla arama olduğuna işaret etmiştir. Yetişkinler onlar bütüne nasıl katkıda şeyler bunlar nasıl etkileşimde, nasıl bir araya şeyler arasındaki bağlantıları, arayın. Biz, bir anlam bunun anlamını, hepsi amacını bulmak istiyorum. Çocuklar dünyayı çözülmeye; yetişkinler onu tekrar bir araya örme deneyin.

Bağlantılar

Bir yandan, Jung hâlâ Freudyen köklerine takılır. O Freudçular göre daha bilinçsiz daha vurgulamaktadır. Aslında, o geçmişe şeylerin nedenlerini koymak Freud’un eğiliminin mantıksal uzantısı olarak görülebilir. Freud da, örneğin, mitler -Oedipus anlattı – ve ne kadar modern ruhuna etki ediyorlar.

Öte yandan, Jung neo-Freudyenler, hümanistler ve varoluşçuların ile ortak bir yeri vardır. O Freudçular ve davranış bilimciler bu ki biz olumlu yönde hareket etmek, ilerleme içindir ve sadece uyum değil inanmaktadır. Kendini gerçekleştirme Onun fikri kendini gerçekleştirme açıkça benzer.

Karşıtların dengeleme veya aşan, diğer teorilerine karşılaşırız. Alfred Adler, Otto Rank, Andreas Angyal David Bakan, Gardner Murphy ve Rollo May bütün iki zıt eğilim, bireysel gelişim yönünde bir ve şefkat veya sosyal ilgi geliştirilmesi yönünde diğer dengeleme atıfta bulunur. Ruh hakkında Rollo May görüşmeler böyle seks için arzu, veya aşk veya güç olarak (küçük tanrılar) pek çok “daimons” oluşmuş olmasıdır. Tüm bunların yerine olumlu olmakla birlikte, herhangi bir bütün kişiliğini devralmalısın, biz “daimonic bulundurma” veya akıl hastalığı olurdu!

Son olarak, ister semptomlar ya rüyalar ya da serbest dernekler, Jung için yorumlama genişlediğine borçluyum. Freud daha çok ya da daha az sert (özellikle cinsel) yorumlara geliştirdiği ederken, Jung şey, iyi, her anlama gelebilir ki burada oldukça serbest dönen “mitolojik” yorumuna için izin verdi. Varoluşçu analizi, özellikle, Jung’un fikirlerinden yararlanmıştır.


Okumalar
Jung’un yazılarında çoğu içerdiği Carl G. Jung Toplu Çalışmaları. Onun eserlerinin çoğu gidiş kolay olmadığını uyarmak zorunda, ama onlar sorun onları değmesini ilginç şeyler doludur.

Eğer biraz daha kolay bir şey arıyorsanız, size deneyebilirsiniz Analitik Psikoloji: Its Kuram ve Uygulama dersler topluluğudur ve ciltsiz mevcuttur. Veya okumak Man ve O’nun Sembolleri birçok renk resimlerle büyük olanlardan ucuz bir ciltsiz kadar çeşitli sürümlerinde kullanılabilir. Eğer Jung çat pat istiyorsanız, böyle Modern Kitaplık olarak kendi yazıları, bir koleksiyon deneyin CC Jung Temel Yazıları.

Şimdiye kadar Jung hakkında okuduğum en iyi kitap, ancak, otobiyografik olduğunu, Anılar Düşler, Düşünceler, öğrencisi Aniela JaffпїЅ ile yazılmıştır. Bu ilk önceki bölümde şöyle bir şey okudum varsayarak iyi bir giriş yapar.


Telif Hakkı 1997, C. 2006 George Boeree