Budist Meditasyon Temelleri

The source-page: http://webspace.ship.edu/cgboer/meditation.html

Dr. C. George Boeree 
Shippensburg Üniversitesi

Budizm meşgul olan uygulayıcılara teşvik ederek başladı smrti (sati) ya da düşüncelilikten, o senin hakkında ve içinizdeki tüm tam bilincini geliştirmek, – bir özel duruş oturmuş, ya da sadece kişinin hayatı hakkında gidiş olsun. Bu Buda kendisi bodhi ağacının altında yapan meditasyon türüdür ve sekiz katlı yolun yedinci adımında anılır.

Yakında, Budist rahipler genişletilmiş ve meditasyon anlayışlarını resmileştirdi. O Budizm’in en erken yıllarda daha anlaşıldı gibi tüm meditasyon için bazlar, shamatha ve vipashyana vardır.

Shamatha genellikle sakin uyan veya sükunet olarak çevrilmiştir. Herhangi daha da geliştirilmesi için bir önkoşuldur huzur gelişmedir. Vipashyana berrak görme veya özel fikir olduğunu ve acı, geçiciliği ve egosuzluktan sezgisel bilişi içerir.

Bu formlar bir meditasyon daha ağır türlü devam edicek mükemmelleştirilmiş edildi sonra. Samadhi konsantrasyonu veya tek uçlu meditasyondur. Bu bilinç odaklama yoğun kapsar.

Samadhi dört getirir dhyanas absorbsiyon anlam. Buda ölümüne tekrar SAMADHI belirtir ve sekiz katlı yolu sekizinci aşama dhyanas ve. Dhyana olarak oluşturulur Jhana Pali, Ch’an Çince, Oğul Korece ve Zen Japonca ve bu kültürlerde, bir bütün olarak meditasyon ile özdeşleşmiştir.

Temel Meditasyon meditasyon en temel formu kişinin nefes katılıyor içerir.

Mümkünse sırt dik tutarak, basit bir sandalyede oturarak başlayın. Daha geleneksel duruşlar, lotus pozisyonu olan zıt uyluk üzerine her ayak ile bir yastık üzerinde oturan ve bu tür (karşıt diz önünde karşıt uyluk üzerinde tek ayak, diğeri) yarım lotus olarak varyasyonları. Bu, pek çok insan için zordur. Bazı insanlar bacaklarına ya da bacaklarının arasına bir yastık geri otururken, diz çökmek. Birçok meditasyon tezgah kullanın: diz, sonra arkasına altında biraz tezgah yerleştirin. Ama meditasyon da ayakta dururken, yavaş ve hatta bir deniz içinde, yürüyen yerde yatarken yapılır!

Geleneksel olarak, eller gevşek yerleştirilir, diğer üst üste ve hafifçe dokunma başparmak ile avuç içleri. Bu kozmik denir mudra, Sembolik konumlarının çok sayıda biri. Eğer uyluk veya size uygun gelen herhangi başka yolda yatık olarak tercih edebilirsiniz.

Kafanız dik, ama sert olmamalıdır. Gözleri kapalı, ya da bir çift ayak önünüzde yere bir noktaya odaklanmış, ya ellerine bakıyor olabilir. Kendinizi uykulu bulursanız, gözlerinizi açık tutun!

Başlangıç ​​meditators genellikle yukarı on, nefes verirken, nefeslerini saymak istenir. Sonra bir de geri başlar. Eğer gevşek parça, basitçe birine geri dönün. Nefesin yavaş ve düzenli, ancak zorla veya yapay olarak kontrol olmalıdır. Sadece doğal nefes ve saymak.

Birkaç hafta sonra, sen sayma vazgeçmek ve sadece nefes takip etmeye çalışabilir. Sizi giren ve seni çıkarken konsantre ol. En tam olarak mümkün nefes sürecin olarak farkında olmak, ancak insanların çoğu bir yönüyle ya da başka odaklanmak: burun delikleri de sıcaklığını takip serinlik hissi veya diyafram yükselişi ve çöküşü. Birçok meditators hava girmesini hayal ve küçük bir delik senin göbek altında bir inç ya da iki çıkmadan öneririz. Vücut üzerinde alt Aklınızı derin meditasyon yol açma eğilimindedir. Uykun değilse, bu tür burun delikleri itibariyle, yüksek odaklanır.

Sen kaçınılmaz kendin içinde etrafınızdaki sesleri ve düşüncelerle dalıp bulacaksınız. Onları işlemek için yolu onları kabul etmek, ancak bunların kendinizi takmak gerekmiyor. Onlarla yer almak vermeyin. Bırak onları, ve nefes tekrar yoğunlaşma, onlara olsun. İlk başta, sizi rahatsız olsun size kaşıntı ve kıpırdatmak zaman çizik daha akıllıca olur. Daha sonra, size düşünceler ve sesler için kullandığınız yetersiz ilgi de fiziksel duygularla çalışacağını bulacaksınız.

Meditasyon Bir daha gelişmiş şeklidir shikantaza veya boşluk meditasyon. Burada, hiç bir şey izlemez. Sadece sessiz farkındalık – hayır konsantrasyon yoktur. Sen şeyler olmaya hazır sanki aklını tutun fakat aklın hiçbir şeye bağlı olmasına izin yoktur. Şeyler – sesler, kokular, ağrıları, düşünceler, görüntüler – sadece hafif bir rüzgârda bulutlar gibi, içeri ve dışarı sürüklenip. Bu benim kendi favori.

Birçok kişi kendi düşünceleri ile zor anlar var. Biz bu yüzden biz ancak genellikle aktivite ile kükreyen gerçeğini fark olduğunu, bizim hiperaktif kafasında için kullanılır. Yani, biz ilk oturup meditasyon yaparken, hepimiz aktivite hazırlıksız yakalanırlar. Yani bazı insanlar yararlı onları meditasyon yardımcı olmak için biraz hayal gücü kullanmak bulabilirsiniz. Aklını gürültü quiets kadar Örneğin, nefes yerine aşağıdakilerden sayma ya, sen belki sıcak bir gölünde yüzen, huzurlu sahneyi hayal etmek tercih edebilirsiniz.

Her şey sakinleştikten zaman Evin geri kalanı gece geç uyanır, ya da daha önce belki sabahın erken saatlerinde, günde on beş dakika meditasyon yapın. Bu çok fazla olursa isterseniz, haftada bir kez bunu. İsterseniz, daha fazlasını yapmak. Sinirli gelmesin. Ve ya rekabetçi alamadım. Aydınlanma bazı büyük patlama sabırsızlıkla başlamayın. Eğer ince, büyük düşünceler var. İstersen onları yaz. Sonra geri nefes gidin. Eğer güçlü duygular hissediyorsanız, harika. Sonra geri nefes gidin. Nefes olduğu aydınlanma.

Ananda Sutta
Belirli bir kalite biri en iyi tam uyanışa birini getireceğini içine girmesi gerektiğini olmadığını Ananda, Buda’nın kuzeni arkadaşı ve sadık mürit, bir kere sordum. Buda cevapladı: nefes akıldan çıkarmamak.

“Bir keşiş, bir ağacın gölgesine, vahşi gitmiş olan durum vardır, veya boş bir binaya, bedeni dik tutarak ve ön plana farkındalık ayarlayarak, çapraz bacaklarını katlama oturur. Her zaman dikkatli, o nefes; dikkatli dışarı nefes alır.

“Uzun özümsemek, o uzun nefes olduğunu discerns; veya uzun nefes, o uzun nefes olduğunu görür ve tanımlar. Ya da kısacası nefes kendisinin kısacası nefes olduğunu discerns; veya kısa nefes, o kısa nefes olduğunu görür ve tanımlar. O tüm vücuda duyarlı nefes almak ve tüm vücuda duyarlı nefes kendini eğitir. O bedensel süreçleri sakinleştirici nefes almak ve bedensel süreçleri sakinleştirici nefes kendini eğitir.

“O mest duyarlı nefes almak ve kendinden geçme duyarlı nefes kendini eğitir. O zevke duyarlı nefes almak ve zevk duyarlı nefes kendini eğitir. Zihinsel süreçlerde duyarlı nefes almak ve zihinsel süreçlere duyarlı nefes kendini eğitir. O zihinsel süreçleri sakinleştirici nefes almak ve sakinleştirici zihinsel süreçleri nefes kendini eğitir.

“O akla duyarlı nefes almak ve akla duyarlı nefes kendini eğitir. O zihin tatmin nefes almak ve zihin tatmin nefes kendini eğitir. O zihin steadying nefes almak ve zihin steadying nefes kendini eğitir. O zihin bırakmadan nefes almak ve zihin serbest nefes kendini eğitir.

“O inconstancy odaklanan nefes almak ve inconstancy odaklanarak nefes kendini eğitir. O dispassion odaklanan nefes almak ve dispassion odaklanarak nefes kendini eğitir. O bırakma odaklanan nefes almak ve bırakma odaklanarak nefes kendini eğitir. O bırakılabileceği odaklanan nefes almak ve bırakılabileceği odaklanarak nefes kendini eğitir.”

(Samyutta Nikaya 54.13 uyarlanan)


Engeller
Beş Engeller (Nivarana) konsantrasyona büyük engellerdir.

1. Duyarlı arzusu (abhidya)

2. Hasta olacak, kin veya kızgınlık (pradosha)

3. Laziness ve uyuşukluk (styana ve middha)

4. Huzursuzluk ve endişe (anuddhatya ve kaukritya)

5. Şüphe (vichikitsa) – dilek olmadan şüphe, şüphecilik, kararsızlık veya duraksamalar, daha kanıta açık fikirlilik veya arzusundan daha sinizmden veya karamsarlık ortak bir fikir gibi, bunun tedavisi için.