Bilinç

The source-page: http://webspace.ship.edu/cgboer/consciousness.html

Dr. C. George Boeree

Kişinin bilincini tanımlamak çok zordur. Gözlem ve analiz psikolojik süreçlerdir; Kişinin kendi psikolojik süreçlerini gözlemlemek ve analiz etmek oldukça doğal değildir ve herhangi bir doğruluk güvencesi ile yapmak imkansız olabilir. Bu nedenle, görev adaletini yapmak için çeşitli metaforlara ve diğer dolambaçlı cihazlara başvurmamız gerekebilir. Bu, yine de çabaya değer olduğunu söyledi.

İlk fark ettiğim şeylerden biri deneyimlerimin dışa dönük hissi. En canlı deneyimler, duyularla ilişkili olanlardır – en çok görüntü ve seslerin geçitidir. Bacaklarımdaki ağrılar, yazarken ellerimin ve parmaklarımın zorlanması gibi bedensel duyumlar da var. Kokular ve tatlar şu anda bir faktör değil, ama nefesimi hissediyorum.

Bu deneyimler her zaman orada gibi gözüküyor, ancak dikkatimi değiştirdikçe odaklanıp odaklanmıyorum. Dikkat oldukça rastgele olabilir, bir çeşit deneyimsel gezinme; Benden önce bilgisayar ekranına odaklandığım zaman güçlü bir şekilde yönlendirilebilir; Eşim beni aradığında olduğu gibi, bu olmadan da değiştirilebilir. Bacak ağrılarının kalitesindeki ani bir değişiklik de benim dışımmış gibi dikkatimi çekiyor.

Çok göze çarpan kelimeler kelimelerin sayfaya dökülmesidir. Yazmakla meşgul olduğum zaman, düşünce tarzında çok az şey var. Kelimeler sadece parmaklarımdan akıyor ve sayfada görünüyor. Dikkatimi biraz değiştirdiğimde “kafamda” konuştuğumu fark ettim. Kelimeleri ararken ses daha açıktır. Normalde düşünme olarak düşündüğüm şeylerin çoğu sessiz konuşma biçimi gibi görünüyor. Yine de sessiz olmasına rağmen sesimi duyuyorum.

Bazen, iç monologumu şimdi önümdekinden farklı bir durum hayal etmek için duraklatıyorum. Bu hayaller, onlara çok fazla odaklanmadığımda çok eksiksiz hissediyorum. Ama bir görüntüyü daha net görmeye çalıştığımda, bütünlük hissi kayboluyor. Aslında, orada bir şey varsa çok az görünüyor. Görüntülerim duyusal deneyimlerin çok soluk, eksik gösterimleridir. Aslında, duyusal bilgi olmadan sadece görüntülerin anlamları orada görünmektedir. Deneyim daha çok sanki görüntü oradaydı. Bu iç sesimle duyduğum duyguyla aynı.1

Gerçeği gözlemliyor olsam da, zihinsel imgeleri düşünüyor olsam da, daima yaşadığım bir perspektif var gibi görünüyor. James buna “I.” demiştir. Aslında çok güçlü bir varlık değil: Yaşadığım şeylerin çoğu hala dışa doğru, dıştan ve içten bir görüntü ve ses geçitidir.

Görmenin “ben” inin çok özel bir fiziksel duygusu var: Sanki gözlerimin arasından bakıyormuşum gibi. Gözlerimin etrafındaki kemikli yapıları, özellikle burnumu fark ettim. Görüşüm her zaman gözlüklerimin bulanık anahatlarıyla çerçevelenir. Vücudumun elmacık kemiklerimin altından aktığını fark ettim. Duyma “Ben” daha az belirgin ve kafamın ortasında yer alıyor gibi görünüyor. Aktif olarak dinlemeye dahil olduğumda kulaklarım ile daha yakından ilişkiliyim, ancak bu ilişki oldukça zayıf kalıyor. Bacak ağrımın “Ben” i en tuhafı. Acı bacağımda lokalize ve yine de bir şekilde benim. Bacak hem benim için hem de benim bir parçammış gibi. Acı kesinlikle kafamda veya beynimde olduğu gibi görülmez.

Yaşanmanın da zamansal bir tutarlılığı vardır. Her bir anın, aslında her bir anda kısmen mevcut olan gelecekteki bir anı doğurduğunun bir anlamı vardır. Geçmiş, özellikle saniyeler veya dakikalar öncesindeki yakın geçmiş de bir şekilde mevcut. Bana şu anda belli bir kalınlığa sahip olduğunu, asla sadece şimdiki anın değil, bir ya da iki dakika kalınlığının olduğunu hissediyorum.

Bunun bir kısmı resme eklediğim bir şey gibi görünüyor: Daha uzak geçmiş olayların ortaya çıktığı ve şimdiki zamanı anlamlı kıldığı ve hayal edilen geleceklerin aynısını yaptığı durumlar bile var. Benim deneyimlerim, başka bir deyişle, “ben” ile aşılanır. Fiziksel varlığım, geçmiş deneyimlerim, yakın ve uzak gelecek için planlarım ve daha fazlası bir dereceye kadar mevcut.

Sanki yıllar boyunca kim olduğum fikrimi toplayan tüm tortularla dünyaya kendimden bakıyordum. Bana vuran metafor, çubuklarımızın ve konilerimizin, mesajlarını gönderecekleri interneronlardan geçmeleri ve yaşamalarını sağladıkları kılcal damarlardan geçmeleri gereken ışık alma şeklidir.

Deneyim aynı zamanda ruh hali ve duygu ile renklendirilir. Mesela kendimi rahatsız edici bir gürültüden rahatsız oldum ve kelime bulma zorluğundan rahatsız oldum. Görünüşe göre, işler oldukça huzurlu olsa bile, deneyimlerimde her zaman duygusal bir renk var gibi görünüyor. Ruh halleri açıkça kendimin bir ifadesidir: Olayların benim için nasıl anlamlı olduğunu, nasıl değerlendiğini veya değer biçildiğini yansıtırlar.

Algısal deneyimler, fiziksel olarak içsel olsalar bile (acı gibi) benim için dışsal olarak deneyimlenir. Daha bilişsel olaylar, zayıf algıların niteliğine, hatta sadece algıları ima eden anlamlara sahiptir. Duygular fiziksel olarak değil zihinsel olarak daha içimdedir ve bir var olma durumunu gösterir.

Deneyimler fiziksel varlığım, duygusal varlığım ve zaman içindeki bağlantılarıyla birbirine bağlı. Perspektif duygusu (“Ben”) gerçeğin ardından eskisinden çok daha fazla gibi görünüyor. Bedenimi, duygularımı ve zamansal sürekliliği temel alan “Ben”, hayatımın “ben” i oluşturan deneyimlerinin sedimantasyonu üzerine kurulmuş gibi görünüyor.

Mantık beni, yaşam deneyimlerinin etrafında dönüp yerleşmek için bir form sağlamak amacıyla perspektif veya “ben” in başlangıçta orada olması gerektiğini düşünmeye itiyor. Ama dürüst gözlem bana “ben” in önce geldiğini ve perspektif duyusunun “ben” den geldiğini söylüyor. O halde soru şudur: Kendine yerleşen bir duyguyu içine alan “yerçekimi” ni sağlayan “Ben” perspektifi değilse, nedir?

Yaşamanın her zaman tam olarak mevcut olmayan başka bir yönü daha var, ama bana göre en azından arka planda gizleniyor gibi görünüyor, hepsi olmasa da, bu ihtiyaç. Her zaman şu ya da bu şekilde çekilme ya da itilme duygusu vardır. Benim deneyimlerim her zaman “bir yere gitmek”, görünüşe göre şimdi bulunduğu yerden memnun değil. Ağrı hissettiğimde ve bacaklarımı hareket ettirmem gerektiğinde ve bir şeyden rahatsız olduğum veya dikkatim dağıldığında en açık olanı. Ama aynı zamanda yazmaya devam etme arzumda, odaklanmış kalma çabamda ve bir düşünce dizisini takip ettiğimde de var.

Pencereden dışarı bakarken ya da meditasyon yaparken ya da uyuma yerleşirken, bu ihtiyaç yok gibi görünen (ya da neredeyse) zamanlar vardır. Bilinç duygumun da bu zamanlarda benden uzaklaşmaya başladığı merak ediliyor. Deneyimli varlık ve deneyimli gerçeklik bulanıklaşır. Duygu ve ruh hali belirli bir huzura kavuşur. Ve çoğu zaman yeterince uyuyakalıyorum.

Ne yazık ki benim amacım için, her an deneyimlediğim 50 yıldan fazla “ben” sonucum var. Yeni doğmuş bir çocuğun zihinsel durumunu hayal etmek benim için kesinlikle zor. Biraz “yaratıcı empati” belki de yardımcı olabilir: İçerisinde belirli olayların çocuk için bir derece anlamlılık geliştirdiği oldukça sabit algısal bir “vızıltı” olmasını beklerdim, elbette, acı ve zevk. Bu deneyimler, artı bedenin fiziksel perspektifi, bir kimlik duygusunun geliştiği bir küme haline gelir. Çocuk, etrafındaki olayların karmaşık dizilerini tahmin etmeye başlar ve hatta ilk önce, belki de hayaller şeklinde, daha önceki deneyimlerin basit hatırlamalarına bile sahip olabilir.

Bir şeyleri biraz geriyor olabilirim, ama yol boyunca bir dizi “aha” deneyimi olabileceğini hayal ediyorum: Kişinin elleri ve ayaklarının bulunması dokunmaya dokunmanın tuhaf deneyimine izin veriyor; Nesne bir süre kaybolduğunda kişinin zihninde bir görüntü tutabildiğini kabul ederek; Aynada başka bir çocuğu görmek, sadece sen olduğunu bulmak için; Bir şeymiş gibi davranmak onun dışında bir şeydir ve birini kandırmaktır.

Belki de bu deneyimler çocukluk boyunca, hatta olgunluğa kadar devam eder. Örneğin, ilkokulda bir yerlerde kendimi aniden başkalarının bakış açısından ani bir farkındalığı hatırlıyorum.

Sonuçlar

Aklımızda dış dünya hoş çok biz bu deneyim gibidir varsayımını yaparsak, (Ben bu şüphe etmek için hiçbir iyi nedenler rastlamak hiç)2 sonra uyaranlara basit duyarlılık yukarıdaki set bilinç eklemek koşuluyla nitelikleri:

1. İçimizde, bizim için anlamlı olan ve olmayan arasındaki ayrımın temelini sağlayan belirli bir ihtiyaç ya da ihtiyaç kümesi, sıkıntı ve zevk için bir kapasiteye sahibiz.

2. Zaman içinde, James’in “ben” olarak adlandırdığı gibi bir kimliğe dönüşen bu ihtiyaçtan yola çıkarak kendi kendine ilgili deneyimler topluyoruz.

3. Bu “ben”, deneyimlerimizi oluşturan dış ve iç olayların devam eden geçit töreninin bir parçası haline gelen ruh halleri, duygular, beklentiler, anılar, vb.

4. Benliğin bu tezahürlerini “üzerinden” gördükçe, hayatı bir perspektiften (James’in “Ben”) sanki deneyimlerimizi birbirine ve kendimize bağlar gibi deneyimliyoruz.

Varsayımımı verir ve gözlemlerimle spekülasyonlarımı kabul ederseniz, bilincin artık başka türlü mantıklı bir gerçeklik içinde bir gizem olmadığını fark edeceğinize inanıyorum. Bunun yerine bilinç, ihtiyaçları olan, çeşitli uyaranlara duyarlı, bilgi depolayabilen ve kullanabilen bir yaşam formu olmanın doğal bir sonucudur. Biz bilinçli olduğumuz kadar şaşırtıcı değil.


1 Fenomenolojik araştırmalarım beni imgelerin içselleştirilmiş görmekten daha çok gerçekleşmemiş bir bakış meselesi olduğuna ikna etti. Tek boynuzlu atı hayal ettiğimizde, atların başını ve tek boynuzunu beklentilerimizle “çiziyoruz”. Aynı şekilde, biz dinlemek şarkı için, yerine “kafamıza” duymak ve dokunma deneyimi soluk duyumları yerine ölçülü hareket hayali bir yüzeye keşfetmek. Bununla birlikte, insanlar aynı zamanda bu tür bedensel tahminleri içermeyen hayali fikirlerin yanı sıra oldukça çarpıcı zihinsel imgeler yaşıyorlar. Daha fazla bilgi için lütfen Resimler ve Fikirlere bakın.

Bu elbette Reid’in doğrudan gerçekçiliği. Doğrudan gerçekçilik versiyonum, bilimin genellikle temel olarak kabul ettiği ölçülen yapılardan önce algıladığımız niteliklerin olduğu fikrini içeren kaliteli gerçekçilik olarak adlandırılıyor. Daha fazla ayrıntı için Kalite Gerçekçiliği makaleme bakın.

© Copyright 2004 C. George Boeree