Benin Kültürünün Ohogho Dans

The source-page: http://www.edoworld.net/Ohogho_Dance_Of_Benin_Culture.html

Ambrose Ekhosuehi

Ohogho bir döner daire içinde bir danstır. Bu bir dini danstır. Onun topluluğu Benin kültürünün belli hekimler-ebo grubuna aittir. Gruplar genellikle güçlü ve sağlıklı kıdemli Eroghae ve Ighele yaş gruplarıdır.

Dansçılar ellerinde gongs veya çan ile çevrelerinde bel elbisesi-ebuluku ve dans giymek ve şifalı yaprakları ve ahşap kıymıkları yanan bir kase konar etrafında.

Nedenle bir şarkı “Ağa yo Okuo bir mai Khon, Iyeke bir ya rrie” in, atmosfere dağılan duman olarak kötülükleri savuşturmak için koruyucu bir dans, böylece de salgın hastalıklar, savaşlar ve felaketler kayboldu olduğunu. Bir savaşa gitti ve mücadele olmasaydı, kişi geriye geri itmelerinin.

Ohogho dans dini törenlerde bir bölümünü oluşturan bir sanat olarak kabul edilir. Bir döner daire içinde dans ve dansçılar clapperless çan çalmak – gong sopalarla egogo veya gonglar.

Clapperless çan egogo Edo insanların en yaygın müzik aletleri biridir. Bu konik şekil birbirine kaynak demir iki parçadan yapılmıştır. Bu enine kesit olarak ovaldir ve boyut kolu içeren uzunluğu değişebilir. Çan Bu tür Etsako, Ivbiosakon, Urhobo ve Isoko arasında Benin ve Esan, Ülo arasında egogo veya agogo denir.

Tek clapperless demir çan temel eşlik eden ritim veya bir melodi üretmek için müzik birçok türde kullanılır, ancak Ohogho dans şarkılar için ana melodi üretmek egogo edilir.

Egogo da Büyük Benin erken Avrupalı ​​ziyaretçiler tarafından açıklanmıştır. Bu, bu tip çan, en az üç yüzyıllardır kullanılmakta olmuştur Benin ziyaret dolayısıyla Hollandalı 1600 onlar grev bunun üzerine Benin içi boş bir demir olduğunu söyler ve yaklaşık yüz yıl sonra başka bir ziyaretçi sözü anlamına gelir Benin sakinleri “oynadıkları hangi Demir çan bir tür var”.

Bazen egogo-erhan tokmağı-çan eşlik; seslere varyasyonu vermek.
Ohogho dans daima Eho festivallerde ve bazen cenaze törenleri sırasında gerçekleştirilir. Herhangi bir kişi dans ohogho yapıyor düşebilir değil. – Neo gbe ohogho ben de vbe uke.

Ohogho geleneksel halk oyunları ve yüzlerce yıl boyunca büyüdü. Bu gelenek hala günümüzde dek günümüze.

Eski günlerde halk oyunları çok popüler oldu ve insanlar her kişinin yapması mümkün olmalıdır şey olarak kabul edilir ve onlar büyük bir heyecanla gerçekleştirildi.

Dansçı çevrelerinde hızla hareket ederken Ohogho müzik genelde çok ritmik olduğunu. Sadece erkekler dans gösterisi ve böylece heyecan verici ve izlemek eğlenceli vardır.

Ohogho dans Eho festivali ve bazı törenlerde ağırlıklı gerçekleştirilir. Bu tür bayram ve törenler gibi ayinlerin Bu döngüler etkisi tüm doğanın pasajlar kutlama; bir aşamadan diğerine – yaş, dini veya mevsimleri, geçit törenler insan varlığının dini yönlerini kutluyoruz çünkü.

Geçiş ayin kutsallaştırıcı ve gizemler daha kabul edilir olarak dini için saygısız hareket bu koruyucu işlevi vardır.

Bu ayin genellikle ilahiyat hürmeten veya çağırma fikrine hiç dikkat. Ilahiyat ibadet Bu gösteri Ohogho dansçıların odak noktası değildir.

Geçiş Bu ayin derinden olmanın tam bir yenilenme sürecine tüm insani ve doğal bir büyüme tabi tutmak olan üstün bir kozmik düzene güçlü gönderme ifade.

Varlığın insan yolun toplam kabulü subjektif dini görünümü tüm benzersizliğini gösterir. Ilahiyat egemen irade ve aracılık uyarılmış olmadığı için Ancak, bu ayinler, ilahiyat ibadet yoksundur. ‘Tanrılar’ eğer yenilenme kozmik yasa yaşamaya ilk kendileri hepsi modele bahsetti.

Bu mistik ayinler ibadet hayati parçası olan sadece nerede Ohogho dans derinden kar edebilirsiniz iddia getiriyor. Sorgulayan tartışan ve din manevi içeriğini teşvik etmelidir analiz etmek için dini dansı.

O efsane ayinleri her zaman açıklar ya her mit ayin önerir, efsane törenidir kullanılması uygun olur söylenemez gerçi may Ohogho mit ayin önerir. Bu durumda, efsane şarkının bile ezberlenen da bir ayin olduğunu ileri belirtmek iyidir.

Bu, iletişim ile gösterilir. mit deneyiminin gerçek unsurları ile tandem dini tecrübe yansıtmak istiyor. Yani “U ghere kiekie, Obodo“sadece ritlerle değerini vurgulamak amacıyla, önde beton ve saygısız bu zaman tecrübe projeksiyonunu üstlenen efsanedir.

Katılımında Ohogho dans kimin seçkin takım ruhu, ilgili kişilerin yaşamını içeren bir kültür bir buluşma olduğunu.

Ohogho dans diğer kültürlerle temas alma ve onlarla birlikte harmanlanarak harap edilmemiştir. Hala eski Benin Kültür doğal halk dansı.

Dini dans ohogho Geniş açıdan bakıldığında, gelecekteki ödül ve cezalar ile insan üzerinde güç egzersiz üstün varlıkların varlığına inancın bütün biçimlerini kapsamaktadır.

Atalara premier inançlar ve bu tür dini dans ayinleri çalışmalar dini duygu ve faaliyetleri onlar için çok derin pratik amaçları vardır göstermek ve yaşam çeşitli sorunlarla başa çıkmak için insanlara yardımcı olması olabilir. Onları insan kaderin çeşitli belâlı anları yatıştırmak için yardımcı oldu.

Dini dans ohogho Bu şekilde umutsuzluk ve oluşturulan güven ve yaşamda değerinin bir yenilemek duygusu ile ve bir kültürde yaşamı teşvik tüm faaliyetlerde günlük işlerini yürütmek sağlayacak umut ortadan kaldırmak için ataları yardım etti.