Son Dakikada Nasıl Kaçılır

The source-page: https://www.cs.purdue.edu/homes/dec/essay.escape.html

Douglas E. Comer

Tüm araştırmaları bittikten ve bir tez yazıldıktan sonra, bazı doktora dereceleri. adaylar üşütür. Turing makinelerinde dans eden meleklerden oluşan bir hayatın heyecan verici olmadığını anlarlar. Bu öğrenciler için bir çıkış yolu sunuyoruz: sözlü final sınavını karıştırmanız yeterli.

Ne yazık ki, Ph.D. adaylar genellikle araştırmalarıyla ilgili soruların yanıtlarını yıllarca prova ederler; bir sözlü flubing pratik gerektirir. Bu öğrenciler için basit bir çalışma kılavuzu sunuyoruz. Paneli karıştırmak ve araştırmasız bir hayatı garantilemek için kullanılabilecek teknikler şunlardır:

 1. Yanlış cevap verin. Bu belki de en büyük günahtır. Tekniği aşırı kullanmayın, aksi takdirde panel şaka yaptığınızı düşünecektir.
 2. Soruyla ilgisi olmayan başka bir konu hakkında uzun soluklu bir açıklama yapın. Bu, “bildiklerinizi gösterin” yaklaşımıdır. Panel, gerçek soruyu cevaplayamayacağınızı ve dikkatlerini başka bir yere yönlendirdiğinizi varsayacaktır.
 3. Temel terminolojiyi yeniden tanımlayın veya yeni, saçma bir terminoloji tanımlayın. Örneğin, “Bu inceleme sırasında evet terimi bazen hayır anlamına gelir, belki bazen asla anlamına gelir ve hayır bazen belki anlamına gelir. Şaşkın panel “ciddi misin?” Diye sorduğunda onlara gözü kapalı bir ifadeyle bakıp evet cevabını verin. Ne anlama geldiğine karar vermeye çalışsınlar.
 4. Elinizdeki konu yerine kendiniz ve deneyimleriniz hakkında konuşun. Öğrendikleriniz yerine ne yaptığınızı söyleyin. Hikayenin sonunda soruyla bir ilişkisi olacakmış gibi ayrıntı verin. Kişisel deneyime geçmek için, “Bu bana hatırlattı – bu konuyu çalışırken bir Salı gecesi geç saatlerde, elektrik kesintisi ve başıboş bir köpek gerçek bir heyecana neden oldu…” gibi bir söz kullanın.
 5. Sınav görevlileri ile tartışın. Her birine bağımsız olarak iftira atabilmeniz yardımcı olur. En azından kimlik bilgilerini sorgulayın: “Siz zaten kim olduğunuzu sanıyorsunuz?”
 6. Soruları dikkatlice dinleyin ve ifadelerden yararlanın. Bir denetçi sorarsa, “Araştırmanızda kullanılan kesin prosedürleri bizim için özetleyebilir ve herhangi bir istisnai veya olağandışı teknikleri not edebilir misiniz?” Basitçe “evet” diye mırıldayın ve bekleyin. Sınav görevlileri sabırsız hale geldiklerinde, sorulan soruyu doğru yanıtladığınız için üzülmek için hiçbir nedenlerinin olmadığını belirtin. Aslında, onlar sadece bir şeyler yapıp yapamayacağınızı sordular; senden bunu yapmanı istemediler.
 7. Meta cevaplara dönün ve sorudan tamamen kaçının. Örneğin, birinin “denemelerinizin yüzde kaçı başarılı oldu?” “Bu cevaplaması zor bir soru” diyerek başlayın. Sorunun neden zor olduğunu açıklamaya devam edin (yani, başarıyı tanımlamanın ve yüzdeyi hesaplamanın birçok yolu vardır. Kesin olmayı ve tüm yüzdelerin toplamının 100’ü bulmasını sağlamayı düşünmek gerekir. İşte bu elektrik kesintisini gündeme getirmek için iyi bir fırsat. tekrar ve başarı üzerindeki etkisi.
 8. Gerçekten bir cevap vermeden sonsuza kadar konuşun. Sözünü kes ve görünüşte alakalı konulara dal. Zaman zaman soru üzerinde dolaşmaya devam edin. Onlar ya da siz uyuyana kadar gevezelik edin.
 9. Elinizdeki konuya bağlı kalın, ancak olabildiğince çok alt düzey teknik ayrıntı verin. Parçalara inin ve orada kalın. Tüm kavramlardan ve özetlerden kaçının. Önemlerini açıklamak yerine ayrıntılı gerçekler verin. Grafikler yerine sayı tabloları kullanın. Mümkünse, uzun, karmaşık denklemleri dengeli parantezler olmadan tanıtın.
 10. Soruyu yeniden ifade edin, ancak daha kolay hale getirmek için biraz değiştirin. Bunu tamamen yeni bir tartışma konusunu tanıtmak için bir bahane olarak kullanın ve orijinal soruyu cevaplamaktan kaçının. Daha sonra, sınav görevlileri ne yaptığınızı anlayınca çok kızacaklar!
 11. Her yanıta bir düzine uyarı ekleyin. Şöyle diyerek başlayın: “Tabii ki cevabım ülkede mevcut olan iletişim sistemine, yedek bilgisayar parçaları için kullanılan tedarikçiye bağlı, yerel bir elektrik şirketi kesintisiz elektrik gücü sağlayabilir, uzaydan gelen kozmik ışınların herhangi birine veya herhangi bir şeye çarpma olasılığına bağlıdır. işin içinde, birisi hasta olduğu için kaybedilen gün sayısı ve dünya ekonomik piyasalarının istikrarı…” Güzel olan, söylediklerinizin çoğunun doğru olmasıdır. Panel tüm bunlar için endişelenmenize gerek olmadığını iddia ederse, onlara sorun, “İstikrarlı bir dünya ekonomisini umursamadığınızı mı söylüyorsunuz? Sen nasıl bir insansın zaten?”
 12. Yargılayıcı olun. Doğrudan komiteye bakın ve “Sorularınızın bir cevaba değeceğini sanmıyorum ve daha iyi bir şey bulamazsanız, bence bu sınavı sonlandırmalıyız.” Sınav görevlileri sizinle aynı fikirde olacak ve sınav sona erecektir.

Panel iyi bir ruh hali içindeyse, size şüpheden fayda sağlamaya çalışacaklardır. Düpedüz başarısız olmak için, onlara pas geçmeleri için herhangi bir sebep vermekten kaçınmaya dikkat etmelisiniz. Bu nedenle, sunumunuza yardımcı olan ve geçme şansınızı artıran aşağıdaki tekniklerden kaçınmalısınız:

 1. Dinleyicilerdeki herkesin soruyu ve yanıtı anlayabilmesi için terminoloji tanımlayın. Örneğin, “foobarlar hakkında soru sorduğunuzda, nalburlarda satılan ve evlerde kullanılan çeşitliliği kastettiğinizi varsayıyorum” şeklinde giriş cümlesi, hangi foobarlardan bahsedeceğinizi açıklığa kavuşturur.
 2. Herkesin duyabilmesi için soruyu yeniden yazın, özellikle de soru odanın önüne yakın biri tarafından sorulursa.
 3. Soruyu daha genel veya kavramları vurgulayan bir formda yeniden formüle edin. Örneğin, “Yüz foobarın fiyatını sorduğunuzda, muhtemelen satın alınan miktar ile mevcut indirim arasındaki ilişkiyi bilmek istersiniz.”
 4. Soruyu doğrudan tipik veya “ortalama” bir vaka vererek yanıtlayın ve biri daha fazla ayrıntı isteyene kadar olası tüm istisnalar hakkında endişelenmeyin (örneğin, “Foobarlar genellikle yaklaşık beş dolara mal olur.”).
 5. Sunumunuzda daha sonra ele alınacak soruları, “Bu konu hakkında on dakika sonra konuşacağım; Sorunuzu o zamana kadar bekletebilirseniz, tartışma için çok daha iyi bir bağlamımız olur.”
 6. Soru soran kişiye iltifat edin (örneğin, “Bu iyi bir soru çünkü konunun özünü kesiyor.”)
 7. Alakasız soruları çevrimdışına almaktan korkmayın (örneğin, “Sorunuza ayrıntılı bir cevap otuz dakika kadar sürebilir ve tartışmanın geri kalan kısmı ile ilgili değildir – daha sonra bunu tartışmak için özel olarak görüşebilir miyiz?”) Kısa bir cevap verebilir ve ayrıntıyı erteleyebilirsiniz (örneğin,” Hızlı cevap: sorduğunuz şey *mümkün* olmasına rağmen, pratik değildir – ilgilenirseniz size özel olarak daha fazlasını söyleyebilirim”).
 8. İzleyiciyi abartmamayı unutma. Doktora bile. kafasında tüm terminolojiye sahip olmayabilir. Şüphe duyduğunuzda veya ezoterik bir noktayı tartışırken, cevabınızın ilk kısmına basit bir hatırlatma yapmaya çalışın.
 9. Sakin ve rahat olun. Gergin veya endişeli görünmek, emin olamamanıza neden olur.
 10. Kendinizi fazla ciddiye almayın. Sonuçta, dev bir yazılım evi için her zaman işinizi bırakabilir ve işe gidebilirsiniz. Bu nedenle, en kötü durum, daha fazla para kazanmanızdır.