Düşmanla Yatmanın 7 Yolu Kazan-Kazan Olabilir

The source-page: https://blog.startupprofessionals.com/2020/08/7-ways-getting-in-bed-with-enemy-can-be.html  

1 Ağustos 2020 Cumartesi

Marty Zwillinghandshake-hands-teamwork

Girişimciler rakiplerine bakarken kör edici görünüyorlar. Genellikle rakipleri öldürmeye o kadar odaklanırlar ki stratejik bir ortaklığın veya başka bir tür işbirlikçi ilişkinin olumlu potansiyelini görmezler. Bazen duygu ve tutkuyu bir kenara bırakıp sadece işiniz için en iyi olana bakmanız gerekir.

Bu bağlamdaki stratejik ortaklıklar, ortak girişimler, fikri mülkiyet lisansları, dış kaynak anlaşmaları ve hatta işbirlikçi araştırma şeklinde olabilir. Tüm bunlar, her iki taraf da mütevazi kalabildikleri ve ilişkiye hükmetmeye çalışmadıkları sürece, kazan-kaybet anlaşmasından ziyade nominal bir rakip ile kazan-kazan ilişkisi potansiyeli sunar.

Her zaman, iki yönlü bir gizlilik bildirimi ile sınırlı, belirli bir ortak amaç veya teknoloji ile sınırlı, sınırlı bir süre için resmi bir teklifle başlayın. Bu anlaşma yürürlüğe girdiğinde, her iki tarafın da kazanabileceği birçok yol vardır:

  1. Ortak teknolojiyi paylaşın. Her girişimin paylaşılmaması gereken temel bir yetkinliği vardır. Bunun ötesinde, her ikisinin de bu avantaja sahip olan büyük dinozorlardan pay almak için maliyeti en aza indirmeleri gereken büyük bir ortak teknoloji yüzdesi olabilir.
  2. Her ikisi için de pazarı genişletin. Tipik olarak, hiçbir temel yetkinliğinizin tek başına kazanamayacağı piyasa fırsatları vardır. Birleştirilmiş güçlü yönlerinizin stratejik evrimi, ikinizin de aynı zaman diliminde veya aynı maliyette tek başına yapamayacağınız yeni bir segment açabilir.
  3. İlgili ürünleri veya çapraz onaylamayı yukarı satış. Müşterileriniz her iki şirketten de ürün alarak faydalanırlarsa, diğerinin ürününü eklenti olarak ekleme fırsatını görüşebilirsiniz. Rakiplerinizin doğrudan pazarınızla gerçekten rekabet etmediği yerlerde, hiç kimseyi müşteri kaybetmeden işinize yönlendirebilirsiniz.
  4. Uygulamalarınızı gerçek bir akran ile kıyaslayın. Bunu yapmanın en iyi yolu, bu hedeflere ulaşmak ve bu hedefleri aşmak için teşvik temelli ödüllerle belirli performans hedefleri oluşturmaktır. Mühendislerin ve pazarlamacıların günlük etkileşimlerinden bilgi alışverişi, daha rekabetçi olmak için kendi süreçlerinizi geliştirmenizi sağlayacaktır.
  5. Temel yetkinliği artırın ve güçlü yönlerinizi sağlamlaştırın. Her iki ortak da hala rakip olduklarını unutmamalıdır. Rakip olmayan alanlarda paylaşarak ve öğrenerek, sınırlı kaynaklarını temel yetkinliklerini sağlamlaştırmaya ve pazardaki benzersiz segmentlerini genişletmeye odaklayabilirler. Pazar tepkisi daha sonraki bir bölünmeyi, birleşmeyi veya satın almayı dikte etsin.
  6. Birbirinden öğrenmeye istekli. Her birinden öğrenmek kazan-kazan denkleminin bir parçasıdır. Hiçbir girişimci ihtiyaç duydukları tüm bilgilere sahip değildir ve hiçbiri tüm kartları elinde tutacak kadar kibirli olmamalıdır. Tabii ki, beklentileri ve sınırları aşan alanları açıkça ortaya koyan sınırlı bir anlaşma ile başlamak önemlidir.
  7. Geleceği düşünün. Güvenilirliğinizi ve değerinizi belirledikten sonra, stratejik bir ortaklık finansal bir ilişkiye uzanabilir. Temel uzmanlığa sahip olduğunuz, bildikleri bir iş alanına yatırım yapmak için ihtiyacınız olan finansmana sahip olabilirler. Daha uzun süre, hazır olduğunda, birleşme veya devralma zamanı olabilir.

Çoğu girişimci stratejik ortaklıkları büyük şirket anlaşmaları olarak düşünürken, aslında küçük şirketler için daha iyi çalışır. Büyük şirket ortamlarında, rakip kültürler o kadar ayarlanmış olabilir ki, işbirliğini zorlaştırırken, küçük şirket meslektaşlarının rakiplerinin genellikle hiçbir sorun yaşamadıklarını görüyorum. Sektör lideri küstahlığı henüz ortaya çıkmadı.

Küçük şirketler için bile, tüm çalışanların ortaklarıyla hangi beceri, teknoloji ve bilgilerin paylaşılabileceği ve nelerin sınırsız olduğu konusunda iyi bilgilendirilmesi önemlidir. Bu, bir rakibi sadece bir tehdit olarak görme normal içgüdüsünü dengeleyecektir. Birbirini öldürmek yerine rekabetçi bir durumun olumlu yönlerinden yararlanmak daha akıllıdır, böylece kimse kazanmaz.

Marty Zwilling