Bir Köprü Yazma Kılavuzu

The source-page: https://www4.uwsp.edu/psych/mp/APA/apa4b.htm#III

M. Plonsky, Ph.D.
University of Wisconsin – Stevens Point

Bilimsel araştırmalar kamu girişimidir. Bu nedenle, bilim adamının temel becerilerinden biri etkin bir şekilde fikir ve araştırma sonuçlarını iletişim kurabilmesi olmaktır. Bu köprü kılavuzu size net psikoloji alanında kullanılan yazılı stilini yapmak için bir girişimdir. Bu malzemenin bir çok mevcut özetler Amerikan Psikoloji Derneği Yayın Kılavuzunda (5 th edition) (2001) ve lisans öğrencileri yönelik hazırlanmıştır. Örneğin, öğrenciler yapmak yaygın hatalardan kaçınmak için sayısız ipuçları içermektedir. Örnekler bir görünür Not teletype yazı Normal metinden ayırt etmek. Son olarakta en az iki nedenden dolayı bir taslak biçiminde düzenlenmiştir. Birincisi, daha kolay öğrencilerin hızla aradıkları bilgileri bulmak için yapmalıdır. İkincisi, bu sınıf öğrencileri gazetelere bir eğitmen için kolaylaştırması gerekir. Çoğu durumda, öğrenci basitçe birden kağıtlarında defalarca yorumunu yazmaktan daha sorunu ziyade adresleri anahat öğenin sevk edilebilir. Bir unutmayın kontrol listesi versiyonu  bu yazı kılavuzun mevcuttur.

Ι. Genel başlıklar

 1. Yazma – İşte olan Microsoft Word 2002 belge/şablon temel biçimlendirme bazı size yardımcı olmalıdır.
  1. Ya belgeleri daktilo veya bilgisayar üzerinde yazılı olmalıdır.
  2. çift ​​boşluğa daktilo veya kelime işlemci ayarlayın ve tüm el yazması boyunca orada tutun.
  3. Soldaki, sayfanın sağ, üst ve alt üzerinde bir inçlik marjları kullanın. Bu marjları inceleyenin yorumlar için odayı terk etmek için genişliğindedir.
  4. İlk satır soyut, blok tırnak, başlıkları ve başlıkların, alt başlıkları, referanslar, masa başlıkları, notlar ve şekil başlıkları haricinde el yazması bütün paragrafların beş karakter girintili olduğu, normal paragraflar kullanın.
  5. 12 punto kullanın. Başka bir deyişle, inç başına 10 Yazılan karakterler olmalıdır.
  6. cümle sonlandırıcılar sonra Tek boşluk (yani ”, ‘?’, ‘!’).
  7. kolon aşağıdaki fıkra tam bir cümle ise iki nokta üst üste aşağıdaki harfle başlatın.
  8. Emin olun metin haklı hizalanmış sol ve edilmez. Sol hizalanmış metnin sol kenar boşluğu düz bir çizgi oluşturur ve sağ kenar boşluğu düzensizdir. yaslanmış metin ile sol ve sağ kenar boşlukları hem düz bir çizgi oluşturur.
  9. Bir satırın sonunda (ayrık) sözcükleri tirelemek vermeyin.
  10. Son olarak, sadece zımba veya bitmiş ürün klip (fantezi klasörler vs. ile rahatsız etmeyin).
 2. Genel Yazma
  1. Sen tam cümleler kullanması gerekir.
  2. Bir paragrafın ilk cümlesi bağımsız (kendi başına ayakta durabilen) olması gerekir. Örneğin düşünün bu çalışmalar önemli olmakla birlikte, var ...  Bu cümle paragrafın ortasına doğru olacaktır, ancak ilk cümle olarak, bu daha uygun okumalısınız  etkilerin çalışmalar olursa olsun başka ne üzerinde önemli olmakla birlikte, var...
  3. Argo kullanmamaya çalışın (örneğin ... ... biraz sarsar).
  4. Kasılmalar kullanmayın. Yani, yerine  öyle kullanın öyle.
  5. Bir kelimenin yazım hakkında şüpheli iseniz, tmiyor. Uygun bir doğru yazım bak referans kaynağı (örneğin, Merriam-Webster.com).
  6. Eğer bir kalemle, teslim ve doğru küçük yazım hataları, biçimlendirme, imla, hatta ifadeler yapmak kopyasını tashih etti. Bu düzeltmeler kaçınılmazdır ve isinizi ciddi olduğunu bildirecektir.
 3. Genel Stil Detayları
  1. Bu sadaka inceleyin. Ne zaman bir detayı şüpheniz, kontrol Amerikan Psikoloji Derneği Yayın Kılavuzunda.
  2. Eğer bilimsel bir dergide sunulmak üzere makale hazırladığınız varsayalım.
  3. Biçimlendirme ayrıntılar çok dikkatli başka APA dergi makalesine modelleyerek öğrenilebilir. Biçim deneyin 1995 yılında revize edilmiş, çünkü birkaç oldukça yeni yayınlanmış makaleleri kazanmak için iyi bir fikir olacağını Psikolojik Record veya Psychonomic Society Bulletin. Bu dergilerin Hem çok karışık değil nispeten kısa makaleler yayımlamak.
  4. Terimlerin aşırı kullanımından kaçının Benbeni ve benim gibi ifade şahsen konuşma ...
  5. Cinsiyetçi dilin kullanımından kaçının. Örneğin, sürekli bir şekilde bir kişiye atıfta  kendisine veya  kendisinden kişinin olabilmesi için o kadar muhtemeldir zaman o veya onun, cinsiyetçi olduğunu. Ancak kullanarak (lar) o veya ona/onu tüm zaman da garip olabilir. Eğer ifade doğru, sık sık kelime kullanabiliyorsa  kişiyi  yerine.
  6. Hiçbir amaca hizmet ‘boş sözler’ veya kelimeleri kullanmaktan kaçının. Örneğin, Smith (1990) yılında o ... saptanmıştır incelemek fazla gibi okumalısınız (1990) Smith bulundu ...
  7. Genel olarak konuşursak, soyut, giriş ve yöntemde geçmiş zaman kullanıyoruz. Sonuçlar ve tartışma bölümleri şimdiki zaman olabilir.
  8. Okumak için arkadaş alın. Onlar bunu anlayamıyorum, o zaman çalışma gerektiriyor. Okumak için bir arkadaş alamıyorsanız, o zaman kendinize naif olduğuna inanıyoruz yapmada okumaya çalışacak.
 4. Kısaltmalar
  1. Terimleri abbreviating zaman (gerekirse, yazının gövdesinde yine soyut hem de ve), ilk kez bunları dile getirilmiştir. Örneğin, Cinsel Görüş Anketi (SOS) için kullanılmıştır ...
  2. Çok fazla kısaltmalar kullanmayın. bir, iki veya üç yararlı olabilir Oysa, dört ya da beş kafa karıştırıcı olabilir.
  3. Sık sık kullanılan aşağıdaki Latince kısaltmalar göreceksiniz:
   Bakınız Karşılaştırmak vb. Ve benzeri
   Örneğin, Örneğin yani Yani
   Ve diğ. Ve diğerleri vs. Karşı, karşı

   (Arkadaşları hariç). Not bu kısaltmalar tek parantez malzeme kullanılmaktadır. olmayan parantez materyalinde İngilizce çeviriyi kullanın.

  4. Deneyci ve konu kısaltması olarak E ve S kullanmayın. Bu uzun yıllar önce yazılan makalelerde yapıldı.
  5. Onlarla dönemleri kullanmamanızı ayrıca aşağıdaki ortak kısaltmalar ve not edin.
   santimetre santimetre s saniye
   mg miligram min dakika
   g gram sa saatler
   M anlamına gelmek IQ zeka

   Örneğin, çubuk 2.5 cm genişliğinde ve 1.0 cm yüksekliğinde idi.

 5. Sayılar
  1. Tüm ölçüm raporlama metrik birimlerle yapılır. Bir başka deyişle, santimetre ve metre ziyade inç ve fit kullanın.
  2. Dokuz (bir tablo veya şekil numarası veya bir metrik ölçümü, vs. hariç) üzerinden yazıldığından arasındaki sayılar sıfır. Numarası 10 ve üstü sayı olarak yazılır.
  3. Numaralı seride belirli bir yer göstermek numara veya harf takip isimler büyük harfle. Örneğin, şöyle filanca ... oluştu Bölüm 2 Blok 4 sırasında, Şekil 3'te görülebileceği  bu örnek kuralın istisnaları biri IE2 belirtildiği gösteriyor unutmayın.
  4. Onlar bir cümle başladıklarında dışındaki tüm sayılar için soyut, kullanım basamak olarak. bu örnek IE2 belirtildiği kuralın istisnaları birini gösterir unutmayın.
  5. Bir cümlenin ilk şey olduğunda herhangi bir sayıda heceleyin. Örneğin, cümle  34 öğrenci kullanılmıştır. Uygun değildir ve okumalısınız  Otuz dört öğrenci kullanılmıştır.
  6. sayı biçimleri ile tutarlı olmaya çalışın. Eğer ilgili sayı serileri bildirmektedir Yani, eğer, hepsi ondalık basamak aynı sayıda sunulmalıdır. Örneğin, yukarıda belirtilen ID5 bkz.
 6. Metin Atıflar
  1. Birinin kelime veya fikirleri kullanırsanız, alıntı yoluyla onlara hak vermek gerekir. intihal için cezalar ağır olduğu için, bu, özellikle önemlidir.
  2. Resmen metinde bir başvuru alıntı sayısız yolu vardır. Örnekler arasında  bazı gerçeği (soyadı, yıl)., Soyadı (yıllık) ... kaydetti veya In <yıl>, <soyadı> ... bildirmiştir  fazla fikir için, Okuduğunuz makalelere çok dikkat .
  3. Referans metinde atıf ilk kez, yazarların soyadları tüm heceleyerek. Örneğin,  Miller, Rosellini ve Seligman (1975) önerdiği ...  üç veya daha fazla yazarlara sahip eşyalar referans ikinci (veya üçüncü) bir zaman çağırılır “ve diğerleri” için Latince kısaltmayı kullanmak ile. Örneğin,  Miller ve diğ. (1975) önerdi ...  ya da  ... bir gerçektir (Miller ve ark., 1975).
  4. Atıf parantez içinde olduğunu ve bunun yerine ( ‘&’) işareti kullanın kelimesini kullanma “ve” gerekirse. Örneğin, bazıları (örneğin, Estes & Skinner, 1940) ileri sürmüşlerdir ... , kıyasla Estes ve Skinner (1940) ileri sürmüşlerdir ... Not da tersi atıf ise yani, yanı geçerli olduğunu değil parantez içinde kelimesini “ve” kullanmalıdır.
  5. Parantez içinde birden fazla alıntılar alfabetik olarak yerleştirilebilir ve bir noktalı virgül ve boşluk ile ayrılır. Örneğin, bazı gerçeği (Carlson, 1972; Ay, 1968; Partin, 1980).
  6. Bir şeyin ikinci el alıntı yapıyorsanız yapmalıdır açıkça (örneğin Bazı gerçeği (Smith, Jones, Yıl) belirtildiği şekliyle). Bu örnekte, sadece Jones referans referans bölümünde yerleştirilmiş olacağını unutmayın.
 7. Alıntılar
  1. Sen direkt alıntıları sayfa numaralarını vermek zorundadır. Örneğin, (1978) Smith "dünya yuvarlaktır" diye (s. 1) kaydetti.
  2. 10 sayfa kağıt Üç ya da dört tırnak üst sınırdan hakkındadır.
  3. 40’tan fazla kelime 5 boşluk sol kenar (her zamanki gibi aralıklı çift) girintiler metnin serbest duran blok bir tırnak gösterir. Tırnak işareti atlayın ve son noktadan sonra parantez içinde sayfa numarası içerir. Tırnak birden fazla paragraf, ayrıca, 5 boşluk, ikinci ve herhangi bir ek paragrafların ilk satırı girinti.

ΙΙ. Araştırma Raporları
Aşağıdaki gibidir yazının bölümlerin sırasını:

 1. Giriş sayfası
  1. Bkz örnek başlık sayfası.
  2. El yazması sayfa başlığı başlık sayfasında görünen ilk şeydir. Bu başlığın ilk iki ya da üç sözcükten oluşur ve sayfa numarası takip edilmektedir. Yazının sayfaları tanımlamak için editör ve hakemlerin tarafından kullanılır. O (herhangi bir rakamlar hariç) yazının tüm sayfaların sağ üst köşesinde yer alıyor. Bu durumda, yazma sırasında sayfa başlığı numarası ile sağa dayalı, başlıkta adı geçen, sayfa birinci hattı olarak görünmelidir ‘1’ altında aralıklı çift ya da sağında 5 boşluk ya. Eğer bir kelime işlemci kullanıyorsanız, otomatik olarak tüm sayfalarda bu el yazması Sayfa başlığını koymak olabilir.
  3. Çalışan kafası sonraki gelir ve hiçbir (noktalama işaretleri ve boşluklar dahil) 50’den fazla karakterdir. Genellikle başlık anahtar kelimelerin bir çift oluşur. Bu çalışan kafası floş sol ve tamamı büyük harflerle yazınız. Örneğin,  YÜKSEKOKULU ÖĞRENCİ kürtaj ATTITUDES: kafa çalıştırma (koşu ‘R’, büyük harf olduğunu, ancak baş ‘h’ değildir).
  4. Bir başlık seçimi. Başlık 10-12 deyişle kağıdın ana fikri özetlemek gerekir. Bir deneyin sonuçlarını bildirirken çalışmak için iyi bir reçetedir  bir Fonksiyonu (Bağımsız Değişken) olarak (Bağımlı Değişken) veya (Bağımlı Değişken) üzerine (Bağımsız Değişken) Etkisi. Başka bir seçenek, örneğin, başlık olarak ana bulguyu kullanmaktır  Sıçanlarda Prenatal Alkol bozar Pasif kaçınma Öğrenme. Araştırmanın diğer türleri ile başlığında ilgi değişkenleri içerecek şekilde deneyin (ve nedenselliği ima dikkat edin) olmalıdır. Ayrıca, siz insanlardan çalışıyorsanız hayvanlar veya nüfus türü hakkında bazı detayları ile çalışıyorsanız türler dahil etmek iyi bir fikirdir.
  5. başlığı yazarak, sayfadaki bunu ortalamak ve önemli kelimelerin sadece ilk harfini büyük. Bir sonraki çift aralıklı satırda yazarın adı ve sonraki çift aralıklı satırda kurumsal ilişkileri olduğunu.
  6. Bu sınıfın amaçları için, Ben de böyle bir şey eklemek istiyorum  PSY389, Öğretim Name gereksinimleri kısmi yerine getirirken, ve tarihi.
 2. Soyut
  1. soyut sayfa Sayfa 2 olduğunu.
  2. Kelimeyi ortala Özet sonra hemen ertesi çift aralıklı çizgi üzerinde yazmaya başlamak, bu sayfadaki (yani burada fazladan boş satırlar takmayın).
  3. Blok biçiminde tek (çift aralıklı) paragrafında (yani girinti kullanmayın) olarak bu bölümü yazın.
  4. Bu bölümün amacı, çalışmanın kısa ve kapsamlı bir özetini sunmaktır. birçok kişi okuyacak hepsi çünkü çok önemlidir. Bu sorunun kısa açıklama, yöntemler kullanılır, sonuçlar incelenmiş ve bunların etkileri olan içermelidir.
  5. Belirli, kendi kendine yeten (kısaltmalar heceleyerek) özlü (120 kelime maksimum) ve (yazının gövdesinde olmadığını burada bilgilerini içermez) doğru olmalıdır (en önemli bilgileri ve limitli bu bölümü başlayacak o) çalışmanın dört veya beş en önemli kavram, bulgular veya uygulamalarına.
  6. Özlü olma teması kapsamında, onlar bir cümle başladıklarında dışındaki tüm sayılar için basamak kullanın.
  7. Özette referanslar göstererek kaçının.
  8. Alıntı ziyade tefsir.
  9. (Ancak şahıs zamiri olmadan) aktif ziyade pasif bir ses kullanın, örneğin, kullanım  Araştırmacılar katılımcıları için talimat verdi... Yerine, Katılımcılar talimatları verildi...
  10. Prosedürler için geçmiş zaman kullanın ve sonuçlar için gergin sunuyoruz.
  11. O (diğer bölümlerin hepsi yazılır sonra) son bu bölümü yazmak için iyi bir fikirdir. Sen Metnin çeşitli kesimlerden kurşun cümleler alıp onları entegre deneyebilirsiniz.
 3. Giriş
  1. tanıtım Page 3 başlar.
  2. (Ortalanmış) Ünvanınızı yeniden yazarak bu sayfayı başlayın, daha sonra normale (5 boşluk girintili) parağraflardan (sonraki çift aralıklı satırında) bölümü yazmaya başlayın. Kelimeyi yazın etmeyin giriş.
  3. Bu bölümün temel amacı size çalışma yaptık neden okuyucu söylemek. Başka bir deyişle, araştırma sorusunun okuyucuyu bilgilendirmek zorunda ve neden önemli olduğunu belirtmek ve benzersiz ne kadar önceki çalışmalara kıyasla.
  4. Bu geniş başlar ve giderek daha fazla spesifik hale gelir. Örneğin, herhangi bir ilgili terimleri tanımlayarak başlayabilir. Ardından ilgili literatürü gözden geçin. yorucu ve tarihsel inceleme kaçının. Ardından önceki araştırmalar ve mevcut iş arasındaki net bağlantı kurmak için gidin.
  5. Herhangi hipotezler ve onlar için gerekçesini içerebilir.
  6. Son paragraf genellikle açık ve net bir çalışma gibi gerçekleştirildi neden bildiren bir açıklama içerir edildi Bu çalışmanın amacı ... etmek  veya  bu çalışma araştırmak için dizayn edilmiştir... özellikle dikkatli olun değil bir cümle kullanmak daha erken giriş bölümünde bu tip. Genel bir giriş, literatür taraması, literatürde mevcut çalışmanın bağlantısını ve amaç açık bir ifadesi: Böylece, bu bölümde dört paragraf mutlak minimum içermelidir.
 4. Yöntemler
  1. Bilerek bu bölüm için yeni bir sayfa başlamayın. Basitçe kelime ortalamak Yöntem ve hemen ertesi çift aralıklı hattında yazmaya devam (yani burada fazladan boş satırlar takmayın).
  2. Bu bölümün amacı çalışmayı nasıl bir performans ayrıntılı olarak tarif etmektir. Birisi bu bölümde sağlamak bilgilere dayanarak çalışmayı çoğaltmak gerekir.
  3. yani, bir sınıf projesi gibi ses yapmazlar, profesyonel ses olun. Eğer bilimsel bir dergide sunulmak üzere yazıyoruz varsayalım.
  4. Gibi gereksiz ayrıntılar önlemek veri bilgisayar ekranında görüntülenir ve veri tabaka (lar) üzerinde kaydedilmiştir. Bu tarif edilen boş bir kelime soruna benzer IC6.
  5. Konular, cihaz, tasarım ve işlem: bir deney için, bu bölüm genellikle dört bölüme ayrılır. Prosedür takip tasarım sırası isteğe bağlıdır. Başka bir deyişle, tasarım önce gelir prosedür var olabilir. Bazen araştırmacılar deneysel psikoloji veya araştırma yöntemleri sınıfta Ancak tasarım ve prosedür bölümleri birleştirmek, ayrı bir tasarım bölümü tipik gereklidir.
  6. (Katılımcılar sadece bir dizi soru sorulur biri olan yani) bir anket çalışması için, tasarım bölümü gerekli değildir (ve anket kendisi ek olarak dahil edilebilir).Denekler/Katılımcılar
  7. Bu bölüm, hayvan ya da insan Çalışmada kullanılan bağlı olarak konuları ya da hedef olarak etiketlenir. Hayvanlar kullanıldığında terimi konularını kullanın. İnsanların kullanılırsa, terim katılımcıları kullanın.
  8. Bilerek bu bölüm için yeni bir sayfa başlamayın. Sol kenar ile bu alt bölüm floş için uygun başlığı yazın ve italik. Bir sonraki satırda, normal bir paragraf yazmaya başlayın.
  9. Kaç çalışmaya katıldı belirtiniz kim ve nasıl seçildi. insan denekler ile aydınlatılmış onam sorunu gidermek için emin olun.
  10. Çalışmanın alakalı tüm ayrıntıları ekleyin. Hayvanlar için, cinsiyet, yaş, gerginlik, kilo arasındadır. İnsanlarda için, vb cinsiyet, yaş, ırk/etnisite, ve uygun sosyoekonomik durumu, özürlülük durumu, cinsel yönelim, denekler insan olsaydı, ödül veya motivasyon ne tür katılmaya teşvik için kullanılan içerir?

   Cihaz

  11. Bilerek bu bölüm için yeni bir sayfa başlamayın. Kelime yazın Aparatı sol kenar ile floş ve italik. Bir sonraki satırda, normal bir paragraf yazmaya başlayın.
  12. Alışık olduklarından malzemeler açıklayın ve nasıl çalışmaya şekilde işlemiş.
  13. Eğer bir ekipman parçası kullanırsanız şirketi (iki harfli kısaltması gibi) bulunduğu yerde, sen model numarası, şirket ve devlet vermelidir.
  14. Sen çalışmada kullanılan herhangi önemli öğelerin (belki ve diğer açıklayıcı detaylar) boyutlarını vermek zorundadır.
  15. Böyle mobilya, kronometrelerle, kalem ve kağıt, gibi standart ekipman genellikle detaydan sağlamadan söz edilebilir. Aslında, sık sık basitçe prosedürün bir parçası olarak geçen bu öğeleri söz edilebilir.
  16. Dikkatli olun değil bu bölümdeki işlemleri açıklamak için. Sen aparat hizmet ne amaçla net yapmak gerekir, ancak bu noktada aparatın kullanımı ile ilgili detaylar bir sürü vermeyin. Bu konuda bir ipucu bu bölümde aksiyon fiilleri kullanarak kaçınmaktır.Dizayn
  17. Bilerek bu bölüm için yeni bir sayfa başlamayın. Kelime yazın Tasarım sol kenar ile floş ve italik. Bir sonraki satırda, normal bir paragraf yazmaya başlayın.
  18. Tasarım açıklayın ve açıkça bağımsız ve bağımlı değişkenler belirtirler. Bağımsız değişkenler düzeyleri ne olduğunu gösterir, ve faktör (ler) tekrarlandı olup, eşleşen ya da bağımsız olarak gerçekleştirilir.
  19. Denekler gruplara ayrıldılar tarif edin.
  20. Kullanılan herhangi bir kontrol işlemleri açıklar.Prosedür
  21. Bilerek bu bölüm için yeni bir sayfa başlamayın. Kelime yazın  Prosedür  sol kenar ile floş ve italik. Bir sonraki satırda, normal bir paragraf yazmaya başlayın.
  22. Dikkatle çalışmanın yapılması her bir adımı özetler.
  23. Tipik bir test, deneme veya oturum dahil neyi belirtiniz.
  24. Çalışma vardı herhangi fazları veya denekler alınan talimatları tarif edin.
  25. Gruplara atıfta bulunurken, açıklayıcı etiketleri kullanmayı deneyin. Örneğin bunun yerine söyleyerek Grup 1 veya deneysel grup, diyebilirsiniz uyuşturulmuş grubu. Bu konuda bir başka teknik anlamını vurgulamak kısaltmalar kullanmaktır. Örneğin, 0 mg/kg morfinle (M0), 1 mg alan bir düşük doz grubu/kg morfinle (M-1) ve 4 mg alan yüksek doz grubu/kg alan kontrol grubuna dahil olmak üzere üç grup vardı morfin (M4).
 5. Sonuçlar
  1. Bilerek bu bölüm için yeni bir sayfa başlamayın. Basitçe kelime ortalamak Sonuçları ve hemen ertesi çift aralıklı hattında yazmaya devam (yani burada fazladan boş satırlar takmayın).
  2. Sonuçların dikkatle bakın. Yani, topladığınız tüm bu sayılar iyi bir sabit bakmak edilir. (Açıklamak) onları özetlemek yanı sıra bunların mantıklı (analiz) için farklı yollar düşünün. Sen benim bulabileceği Psikolojik İstatistikleri Sitesi yararlı. Eğer herhangi bir tablo yapmak ve/veya önce kullanmak niyetinde anlarsa Bu bölüm yazmak daha kolay olacaktır.
  3. Kısaca deyişle ana bulguları belirtmektedirler. Yani ilk önce ayrıntısına girmeyeceğim, genel bir tanımını.
  4. İstatistiksel testlerin sonuçlarını sunarken, ilgili çıkarımsal istatistik önce tanımlayıcı istatistikler verir. Diğer bir deyişle, araç ve/veya yüzdeler Eğer gerçekleştirilen istatistiksel testlerin sonuçlarının söz önce, (belki de bir tablo veya şekil atıfta) verir.
  5. Araçlar sunan, ham veriler içerdiği olandan doğruluk bir ek rakam kullanmak mantıklıdır. Ham veri tam sayılar oluşuyordu Başka bir deyişle, daha sonra aracı bir ondalık yeri içermelidir.
  6. Nominal veya sıra veri sunarken (yüzdeler örnek boyutundan bağımsız olduğu için), frekans yerine yüzdeleri vermektedir.
  7. Çıkarımsal bir istatistik sunulması için genel biçim: istatistiği(DF) = değer, olasılık = değer. Kesin p değerleri tercih edilir unutmayın. Bilgisayar çıkışı olasılığı 0,0000 söylerse Ayrıca, daha sonra 001 olarak bildirin.
  8. Mümkün olduğunda, etki boyutunun bazı istatistiksel miktar belirtir.
  9. aslında sonuçlarını sunarken, istatistik anlamını vurgulamaya çalışıyoruz. Yani, açıkça test ettiğiniz ve önemi nedir katılan değişkenler için anlamı ne olduğunu açıklar.
  10. Bkz bazı örnekler çeşitli ortak istatistiksel testlerin sonuçlarını sunmak için doğru bir şekilde.
  11. Bu bölümdeki sonuçların etkileri tartışmayın.
  12. Alfa seviyesinde anlamı veya boş hipotezi ve ne şans faktörleri onunla yapmak zorunda hakkında konuşma. Eğer bilimsel topluluk için yazıyoruz olduğundan, okuyucu istatistiklerinin bir bilgiye sahip olacaktır varsayabiliriz.
  13. Burada birçok materyal sunuyoruz varsa, (yöntemleri bölümünde yapıldığı gibi) alt başlıklar kullanmayı isteyebilirler. Bu alt pozisyonlar verilere anlam ve önemi olmalı ve sitenin sunum düzenlemek için yardımcı olmalıdır. Başka bir deyişle, onlar olmalıdır değil istihdam analizin türüne göre düzenlenmelidir. Bu okuyucu tarafından beklenmemektedir yana, bu bölümün mantıksal örgütü okuyucuyu bilgilendiren bir paragraf ile alt başlıklar önüne iyi bir fikirdir.
  14. Öyle değil okuyucu şey önemli olması beklenebilir durumlarda ve, sorunu ele almalıdır.
  15. Bazı nedenlerden dolayı, tek bir konu yaklaşım gerektiren sürece ham veri vermeyin.
  16. kelime “kanıtlamak” dikkatli olun. İstatistiksel testler olasılık dayanır ve hatalı olabileceği için, gerçekten bir şey ispat yoktur.
  17. Yalnızca gerçekten bağımsız değişken manipüle eğer nedenselliği ima ifadeler kullanabilirsiniz (yani bir deney yaptılar). Örneğin, denek (vs, uygun kontrol prosedürler kullanılarak iken) bir ilaç aldı ve (ilaç kullanıcıları almayanlarda daha düşük performans gösteren) ile bellek performansında önemli bir fark bulundu olup manipüle varsayalım. Bu durumda, ilaç sonucuna mümkün olacaktır sebep hafıza yeteneği fark; bu azaltılmış. Başka bir örnek olarak, bellek yeteneği ile (bir anketin sonuçlarından belirlendiği üzere) ve bir korelasyon (büyük kullanım yoksul bellek performansı ile birlikte gitti) bulundu uyuşturucu kullanımının karşılaştırıldığında varsayalım. Korelasyon nedensellik hakkında pek söylemez beri sadece bir olduğu sonucuna olabilir ilişki uyuşturucu kullanımı ve bellek yeteneği arasındadır.
 6. Tartışma
  1. Bilerek bu bölüm için yeni bir sayfa başlamayın. Basitçe kelime ortalamak  Tartışma  ve hemen ertesi çift aralıklı hattında yazmaya devam (yani burada fazladan boş satırlar takmayın).
  2. Bu bölümün amacı, özellikle orijinal araştırma sorusuna ilişkin olarak, değerlendirmek ve sonuçlarını yorumlamak etmektir.
  3. Sonuçların kısa, teknik olmayan özeti ile başlayın. Başka bir deyişle, istatistiksel terminoloji kullanmadan ana bulgular hakkında okuyucuyu anlat.
  4. Sonra sonuçların etkilerini tartışmak üzere devam ederler. Başka bir deyişle, her ne görüşülecek ihtiyaçlarını tespit edildi.
  5. Sonuçları giriş kısmında belirtilen literatüre ile nasıl tartışmak da önemlidir. Başka bir deyişle, sonuçların herhangi teorik sonuçlarını vurgulamak.
  6. Sen (veya olmayabilir) ayrıca çalışmanın herhangi bir sınırlama ve bu bölümde gelecekteki araştırmalar için herhangi bir öneri söz olabilir.
  7. Son olarak, Çizdiğiniz sonuçların nihai özet açıklama yapmak hangi bir bitiş paragrafı gerekir. Ayrıca bulguların önemi ve alaka hakkında yorum yapmak, uygun olduğunda, teşvik edilmektedir. Ne kadar büyük resme ilişkin Bulgularınızın nelerdir?
  8. teknik olmayan özeti, sonuçları ve etkileri tartışma ve sonuç paragrafı: Böylece, bu bölümde üç paragrafının mutlak minimum içermelidir.
 7. Referanslar
  1. Yeni bir sayfada başlayın. Kelime ortala Referansları üstünde. Her zamanki, çift boşluk olarak.
  2. Metin içinde yapılan atıflar bu bölümü ve tersi de sunulmalıdır. Bir şey metinde atıf değilse Yani, o zaman bu bölümde görünmemelidir edilir. Yine başka bir deyişle, bu bir kaynakça değildir.
  3. Daha önceki bölümlerde herhangi birinde, sen gibi bir şey her söylediğinizde çalışmalar göstermiştir Eğer bir alıntıyı sağlamalıdır. Bu bölümde onlar bu alıntıları bulabilirsiniz okuyucu söyler.
  4. Bu bölüm (çalışmada yer alan ilk yazarın) soyadına göre alfabetik olarak.
  5. Bir asma girintisi her bir başvuru için kullanılır, yani, ilk satır girintili değildir ve geri kalan beş alan girintili.
  6. Her yazar için, virgül ve dönemleri takip İlk (ve orta) baş harflerini ardından soyadını vermek.
  7. Virgül ve işareti (‘&’) yerine kelime “ve” son yazar ile ayır yazarları.
  8. Yazar (lar) sonra (parantez içinde ve sonrasında bir dönem) yıl geliyor.
  9. Bir günlük Referans için, dergi başlığını ve hacim sayısı italik. Bu konu numaraları tipik olan Not değil dahil. Ayrıca, dergi başlığının önemli sözcükler büyük harfle.
  10. Bir kitap Başvuru için, sadece başlık italik. Sadece başlığın ilk kelimesini büyük harfle. (Dönemler olmadan iki harfli kısaltması olarak) şehir, eyalet, ve yayıncı adını içeriyor mu.
  11. Bkz, örneğin, referans bölümü. Tek ve çoklu yazar, dergi makaleleri, kitap ve kitap bölümü, web sayfası, hem de bir hükümet belgesinde: Bu dahil referanslar çeşitli sağlar.
 8. Diğer Bölümler
  1. Yukarıdaki bölümler sırasıyla nihayet herhangi tabloları, şekil başlıkları ile sayfa (ları) ve herhangi rakamlar, gel sonra. Her ayrı bir sayfada aittir (çoklu şekil başlıkları ancak tek bir sayfada görünebilir).
  2. Tablolar ve şekil başlıkları sayfa sadece tüm yazılan diğer sayfalar gibi bir el yazması sayfasında başlık ve sayfa numarası var. Rakamlar yazılan unutmayın ve bu yüzden sayfa başlığı ve sayfa numarası bir el yazması gerekmez.
  3. Tablolar ve şekiller (yani, bir tablo veya şekil anlamaya muktedir el yazması okumak zorunda olmamalıdır) tek başına mümkün olmalıdır. Bu konuda büyük bir yardım masası başlığı veya şekil açıklaması olduğunu. Tablo veya Şekilde neler olduğunu açıklamak için akıllıca bunları kullanın. Başka bir deyişle, masanız başlıkları ve şekil başlıkları içinde biraz ayrıntılı olarak korkmayın.
  4. Tablolar ve şekiller aynı bilgilerin tekrarı olmamalıdır. Aynı şekilde, yazının metninde bir tablo veya Şekilde veri noktası değerlerini tekrarı olmamalıdır.
  5. Tablolar ve şekiller metinden daha el yazması dahil etmek daha pahalıdır. Eğer birini içeren nedenle, bu veri noktalarının makul sayıda içermelidir. Yalnızca sunmak için birkaç veri noktaları varsa başka deyişle, yazının metninde ziyade bir tablo veya Şekilde bunu.
  6. Tablolar ve şekiller çoğunlukla sonuçlarını sunmak için kullanılır, ancak aynı zamanda tasarım veya teorik şeması olarak, diğer bilgilerin sunulması için kullanılabilir.
  7. Bir tablo veya şekil dahil, sonuçların bölümün metinde (örneğin o tanıştırmalısınız Tablo 1 görüntüler...ve onun içinde görülmelidir neyi okuyucuya açıklar.Tablolar
  8. Bkz örnek tablo.
  9. APA stili tabloları herhangi dikey çizgiler içermeyen, bu nedenle bunları çizmek veya bunları oluşturmak için kelime işlemci kullanmayın unutmayın.
  10. (Sonraki iki aralıklı satırda), tablo sayısı ve türü Tablo başlıktaki soluna ve italik yazın. Tablo numarası ya da başlığının kullanıldığı bir dönem olduğuna dikkat edin.
  11. Tabloları biçimlendirmek için farklı yolları vardır. Yapabileceğiniz en iyi şey tablosu için sekmeleri ayarlamak veya kelime işlemcisinin tablo üreten yeteneğini kullanmaktır.
  12. Ondalık sayılarla sütunları kullanırken, ondalık noktaları hat makyaj.
   ŞEKİLLER
  13. Bir bakın örnek şekil başlıkları sayfasını.
  14. Yeni bir sayfada başlayın. Ifadesini ortala Şekil Başlıklar  üstünde.
  15. Her şekil açıklaması blok formatında soluna yazıldığında.
  16. Kelime ‘figürü’ ve sayı örneğin italik edilir Şekil 1. etkileri ...
   Rakamlar
  17. ‘Rakamlar’ grafikler, tablolar, çizimler ve resimler için teknik bir terimdir.
  18. (Resim dışında) Şekiller siyah ve sadece beyaz (bir cetvel kullanılarak ve tercihen grafik kağıt) ‘de çekilebilir ya da bir bilgisayar grafik programı (iki boyutta tutulması) ile oluşturulabilir.
  19. Sayfadaki her rakam merkezine alma dikey hem de yatay olarak ve şekil sayfanın toplu kullanmak için düzenleme.
  20. Rakam grafik veya grafik ise, sözlü olarak ( “X” ve “Y” kullanmayın) ve gerekirse (örneğin, açık karşısında dolu daireler ne açıklayan) bir anahtar temin eksenlerini etiketlemek.
  21. (Kalemle) her rakamın arkasında, el yazması Sayfa başlığını, figür numarasını ve kelime koymak  TOP  rakam sayfada görünmelidir nasıl gösterir.
  22. Bu rakamın başlıkları sayfa için budur çünkü sayı üzerindeki şekil başlık koymayın.

ΙΙΙ. Araştırma Yorumlar
araştırma değerlendirme türlü vardır. Sen, bir olguyu tanımlamak varolan teoriyi gözden geçirmek veya yeni bir tane sunabilir. Sen eleştirel başka teoriye göre bir teori bazı veriler dikkate alma biçimi değerlendirilebilir. Ne olursa olsun inceleme tür, amaç belirli bir sorunu veya konuyu netleştirmek için önceki araştırmalar organize entegre ve değerlendirmektir. Tartışılan bir konu, bir araştırma raporu gibi standart bir format takip etmez. Giriş, yöntem, bulgular ve tartışma bölümlerinin Bunun yerine, giriş, gelişme ve sonuç yoktur.

 1. Giriş
  1. Sayfadaki 3. (sonra başlar başlık sayfası ve soyut). Konuyu ve amacını, kapalı malzemenin kapsamı, kullanılan kaynaklar ve sonuçları içermelidir bir araştırma inceleme için soyut unutmayın.
  2. (Ortalanmış) Ünvanınızı yeniden yazarak bu sayfayı başlayın, daha sonra normale (5 boşluk girintili) parağraflardan (sonraki çift aralıklı satırında) bölümü yazmaya başlayın. Kelimeyi yazın etmeyin giriş.
  3. Tanıtım açıkça problemi veya sorunu tanımlamak gerekir. Bu bölüm benzemez bir araştırma raporu için giriş.
  4. Bu geniş başlar ve giderek daha fazla spesifik hale gelir.
  5. Genellikle okuyucuya kağıdın anahat ve organizasyon iletişim kurabilmesine yardımcı olmak araştırma raporunun vücutta başlıkları (ve belki de alt başlıklar) kullanmak yararlı olur. Mantıklı örgütün okuyucuyu bilgilendiren bir paragrafın ile başlıkları önüne iyi bir fikirdir (yani istihdam edilecek diğer başlıkları). Bu paragraf sadece bir kağıt fiili gövdesinden önce giriş sonunda görünür ve okuyucu kağıt alacak yön bildirir, çünkü önemlidir olmalıdır.
 2. Vücut
  1. Eğer başlıkları kullanırsanız, birincil ana başlık seviyeleri yani üst ve küçük harf kullanarak ana başlığı yazın ve sayfada yatay olarak ortalamak, bir araştırma raporunun ana başlığı gibi muamele edilmelidir. İkinci seviye başlıklar sol ve italik floş bulunmaktadır. Üçüncü seviye başlıklar (gerekirse) onlar başlamak Normal paragraflar gibi girintili edilir. Bu nedenle, üçüncü düzey pozisyondaki kelimeler paragraf kapalı kurşun, bir süre ile ondan ayrılmaktadır ve italik edilir. Paragrafın dinlenme süresi izler.
  2. Bu bölüm, ilgili literatür ve fikirlerini sunmalıdır.
  3. Genellikle eğitmen gerekli başvuruları asgari sayıda ayarlayacaktır. Bu referanslar listelenir referans bölümünde ve edilir anılan size incelenmek üzere okuduğunuz edebiyatının en net görebileceğiniz belirli bir stili kullanarak.
  4. Öğrenciler genellikle yapmak Yaygın bir hata ki (hatta yazının ana başlık olarak referans başlıkları kullanarak) kullandığınız belirli referanslar etrafında kağıdı organize etmektir. Kağıt ilgili fenomen veya teori etrafında ve organize edilmelidir değil bir kağıt kullanan belirli referansları ile.
  5. Bu bölüm (sunulmuştur ne kadar malzeme bağlı olarak) uzun olabilir.
  6. Sen literatürde ilişkileri, çelişkileri, boşlukları ve tutarsızlıkları tespit etmek deneyebilirsiniz.
  7. Sen tespit herhangi bir sorun (lar) olası çözümleri önerebiliriz.
  8. Sen araştırma olması için geleceğe yönelik önerebiliriz.
 3. Sonuçlar
  1. Son olarak, hangi, size yapmış ana noktaları özetlemek, bir bitiş bölümü gerekir.

Ek 1 – Örnek Başlık Sayfası (aşağıda)


Kürtaj Yönelik Tutumlar

1

Koşu kafa: KOLEJİ ÖĞRENCİLERİNİN DÜŞÜK TUTUMLARI

 

Kürtaja Yönelik Tutumlar

Ortaokul Koleji Öğrencilerinin
Mark Plonsky
University of Wisconsin – Stevens Point
Şartların kısmi olarak yerine getirilmesi PSY389
Öğretim Görevlisi Adı

Tarih
 

 

Ek 2 – Örnek Yolları Sonuçları Sunacak (aşağıda)

el yazması sayfa başlığı

sayfa numarası

   Televizyonun saat sayısı incelenmesi

görüntüleme ve her biri için saldırgan işlemlerin frekans

60 çocuk, pozitif veya doğrudan bir ilişki ortaya

televizyon izleme ve agresif örnekleri arasında

davranışı. Pearson korelasyon katsayısı ile bir analiz

Bu gözlem, desteklenen r (58) = .63, p <.001.

   Kontrol grubu ( E = 14.1) daha fazla kelime hatırlanacak

uyuşturulmuş grup (daha fazla hafıza test E = 12.3).

Bu fark, bağımsız kullanılarak test edilmiştir

t testi ve anlamlı olmayan olduğu gösterilmiştir gruplan,

t (18) = 1.23, p = 0,283. Bu durumda, veri başarısız

bellekte bir uyuşturucu etkisi olduğu görüşünü desteklemektedir.

   Kısa, orta ve uzun ortalama skorlar

tutma aralıkları sırasıyla 5.9, 10.3 ve 14.2 idi.

Değişkenin tek yönlü analizi anlamlı saptandı

tutma aralığı üzerine etkisi F (2, 34) = 123,07, p <.001.

   erkeklerin% 60 kendi haritası olduğunu kabul etmekle beraber

okuma becerileri güçlüydü kadınların sadece% 35 yaptı.

A 2 x 2 Ki Kare analizi bu bir olduğunu gösterdi

önemli bir fark, x 2 (1, N = 119) = 10.51, p = 0,0012,

cinsiyet arasında bir ilişki olduğunu öne süren 

ve harita okuma becerilerine güven.

 

 

el yazması sayfa başlığı

sayfa numarası

Referanslar

Anisman, H., Remington, G., Sklar LS (1979).

   sonraki merdiveninde kaçınılmaz şok Etkileri

   performans: Katekolaminerjik ve kolinerjik 

   tepki başlatma ve bakım arabuluculuk.

   Psychopharmacology, 61 (1) , 107-124.

Beck, AT (1967). Depresyon: Deneysel, Klinik

   ve teorik yönleri . New York: Hoeber.,
 Cicero'dan TJ (1979). Hayvan bir benzerler eleştirisi

   alkolizm. E. Majchrowicz ve EP Noble (Eds.),

   Biyokimya ve etanol farmakolojisi (Cilt

   2, s. 31-59). New York: Plenum Press.

Dorworth, TR, & Overmier JB (1977). Açık "öğrenilmiş

   çaresizlik": tedavi edici etkileri 

   elektro şoklar. Fizyolojik Psikoloji, 5, 355-358.

Plonsky, M. (2004). tarzı ile Psikoloji: Bir köprü

   yazma kılavuzu (Sürüm 5). Web'den alındı

   10 Ocak 2004. http://www.uwsp.edu/psych/apa4b.htm

Sağlık, Eğitim ve Refah Bakanlığı ABD.

   (1971). Alkol ve sağlık . Washington, DC: ABD

   Devlet Baskı Dairesi.

 

Ek 4 – Örnek Tablo  (aşağıda)

el yazması sayfa başlığı

sayfa numarası

Tablo 1
 
Cinsel Bilgiler Edinilmiş edildi Ortalama Yaşları

Genç ve En Eski Çağ Katılımcılar ile karşılaştırıldığında

Bilgi Edinilmiş olmalı inanıyordu
-------------------------------------------------- ----
Yaş
Edinilmiş
genç
Yaş
En eski
Yaş
------------------------------
Bilgi Anlamına gelmek SD Anlamına gelmek SD Anlamına gelmek SD
-------------------------------------------------- ----
Bebeklerin nasıl yapıldığını 10.1 2.9 8.5 2.8 11.9 2.7
Bebekler doğduğunda nasıl 10.0 3.1 8.4 3.1 11.6 2.8
Cinsel ilişki 11.6 2.6 10.4 2.6 13.1 2.6
Adet 11.6 2.2 9.9 2.1 12.6 2.1
Gece emisyonları 12.5 2.6 10.8 2.6 13.4 2.7
Mastürbasyon 13.0 2.6 11.4 2.8 14.0 2.6
Doğum kontrolü 13.9 2.4 12.0 2.2 14.3 2.4
Eşcinsellik 13.4 2.8 11.3 2.8 14.1 2.5
Genital terminoloji 12.4 2.9 10.4 3.3 13.1 3.3
Orgazm 14.0 2.3 12.5 2.7 15.0 2.6
STD en 14.1 2.3 12.0 2.4 14.7 2.4
-------------------------------------------------- ----
STD = Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Ek 5 – Örnek ŞEKİLLER Sayfa (aşağıda)

el yazması sayfa başlığı

sayfa numarası

ŞEKİLLER

Şekil 1. Maternal bir fonksiyonu olarak etkinlik sayısı ise

Test sırasında diyet ve sıçan yaşı.

Şekil 2. Kişi sayısı sarhoş araba kullanmaktan tutuklandı

haftanın günü ile ilgili olarak.


Copyright © 1996-2017 by M. Plonsky.