Kontrollü Konuşma Alışkanlıkları için Strateji Eğitimi

The source-page: http://www.mnsu.edu/comdis/kuster2/therapy/ratecontrolstrategies.html

Judith Maginnis Kuster

Aşağıda önerilen stratejiler bir makaleden alınmıştır Hızlı Konuşma Hızınızı Nasıl Kontrol Edebilirsiniz

1. Tonlama, Özellikle Merdiven Yaklaşımı Kullanarak Konuşun

Tonlama ve konuşma ritmi becerisinde ustalaşmak da hızınızı tamamlar çünkü kontrollü adım desenleri ve ifadelerle konuşacaksınız. Konuşma artikülatörleriniz, tüm bitiş seslerinizi takip etmek ve söylemek için daha iyi bir konumda olacaktır. Aşağıda belirtilen stratejilerden birini uygularken tonlama için Merdiven Yaklaşımı’nı kullandığınızda, genel konuşma hızınız ve artikülasyonunuz net ve profesyonel görünecek ve konuşulduğu gibi algılanacaktır.

2. Artikülatörünüzü Dokunun

Artikülatörünüzün birbiriyle temas ettiğini hissederek konuşma hızınızı kontrol edin. Artikülatörleriniz dudak, diş, dil, çene ve yüz kaslarınızdır. Konuşurken, dudaklarınızın ve çenenizin temas ettikçe hareket ettiğini, dilinizin diş ve çene ile temas ettiğini hissedin. Bu stratejinin amacı, konuşurken ağzınızdaki dokunsal hissi hissetmeniz ve farketmenizdir. Ağzınızdaki dokunma hissini konuşkanlığınızdaki artikülatörlerden hissedemiyorsanız, o zaman çok hızlı konuşuyorsunuz. Ağzınızdaki teması farklı artikülatörlerden hissetmek için bir dakikanızı ayırın. Bu stratejiyi kullanmak, hızınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır. Fark edilebilir duyum miktarını göstermek, 1-4 arası saymak ve artikülatörlerin ne yaptığını hissetmek için.

  • One Dudaklarınız titredi ve birbirlerine dokundu.
  • İki Diliniz üst dişlerinizin arkasına dokundu.
  • Üç Dil ucunuz dişleriniz arasında hareket etti.
  • Dört Üst dişleriniz alt dudağınıza dokundu.

Amaç, hareketli artikülatörünüzden hissettiğiniz dokunsal geri bildirimi veya hissi fark etmektir. Konuşurken bu hissin farkında olabilirseniz, oranınız otomatik olarak yavaşlar. Artikülatörünüzün dokunuşunu hissetmek, hızınızı düşürmek için iyi bir iç stratejidir. Bu stratejiye bir şans verin.

3. Merdivenden Aşağı Seyahat ederken Her Kelimedeki Her Sesi Deyin

Konuşurken, her kelimedeki her sesi üretmeye odaklanın. Tüm seslerinizi, özellikle kelimelerin sonundakileri söylemeyi düşünün. Her heceyi çok heceli kelimelerde söylemekten emin olun. Kendinizi bu stratejiyi kullanmaya teşvik etmenin bir yolu olarak “her kelimedeki her sesi” “mantrasına” verin. Bu teknik kullanıldığında, artikülatörlerinizin (yani dudaklar, dil ve çene) kontrollü bir hızda hareket ettiğinden daha fazla farkında olursunuz, böylece bağlı konuşma sırasında birbirlerinin üzerine geçmezler. Bu strateji, genel eklemlenmenizi geliştirirken, hız oranınızı yavaşlamanıza yardımcı olacaktır.

4. Sesli Sesinizi Daha Uzun Tutun

Hızı yüksek olan birçok konuşmacı genellikle “uzun” ünlü seslerinin süresini çok kısa keser. Mesajınızı hızlı bir şekilde almak istiyorsunuz, böylece daha uzun sesleri keseceksiniz. Amerikan ve profesyonel konuşma, dinleyicinize dalgalı gelmesini önlemek için doğru söylenmesi gereken hem uzun hem de kısa sesli seslere sahiptir. Ünlü seslerinizi, özellikle uzun olanları, uygun bir süre boyunca tuttuğunuzdan emin olun.

5. Hızınızı Başka Bir Hoparlörle Eşleştirin

Diğer insanların konuşma alışkanlıklarından haberdar olun ve diğer hızlı konuşmacıları tanımlayın. Ardından kontrollü ve hoş bir oranda konuşan insanları bulun. Hızlı konuşmacıları ve hoş bir oranı olan insanları tanımlayabildiğiniz zaman, kendi konuşma davranışınıza ilişkin farkındalığınız önemli ölçüde artacaktır. Aile bireylerini, iş arkadaşlarını ve arkadaşları düşünün ve hızlı konuşan ve olmayanları belirleyin. Kendi farkındalığınızı geliştirmek için üç hızlı konuşmacıyı ve kontrollü konuşma konuşmacılarını konuşma defterinize yazın. İyi bir konuşma modeli olduğunu düşündüğünüz birisiyle konuşma fırsatınız varsa, konuşma hızınızı konuşma sırasındaki hızı ile eşleştirin. Çok yavaş konuşuyormuş gibi hissedebilirsiniz. Sen değilsin! Unutma, sen hızlı konuşmacısın ve yavaşlaman gerekiyor. Eğer bu yeni strateji komik veya sarsılmış hissediyorsa, muhtemelen doğru şekilde yapıyorsunuzdur!


15 Mart 2011 tarihinde eklendi
son değiştirilme tarihi 29 Mart 2019