Ortağı Paul Otlet’in, Bilgi Yönetimi, Öncü.

The source-page: http://people.ischool.berkeley.edu/~buckland/otlet.html  

Bilgilerin Okul
Kütüphane ve Bilgi Çalışmaları Önceden Okulu

Michael Buckland, Emekli Profesör.

Ortağı Paul Otlet’in (portre) 1868. Onun anıtsal kitabı içinde, Brüksel, Belçika’da doğdu Traité de belgelerinde. Ardından “Belgeler” olarak adlandırılan – – (1934 Brüksel) merkez ve enformasyon biliminin gelişmesinde sembolik hem de oldu yirminci yüzyılın ilk yarısında. Bu alan yirminci yüzyılın ilk yıllarından canlı bir varlık ve teori ve şimdi yaygın olarak insanları şaşırtan bilgi teknolojisi konusunda bir incelik var mıydı O: Buna ek olarak, çok yaygın unutulmuş olan şey hatırlatır.
Ortağı Paul Otlet’in Dokümantasyon gelişmesinde en merkezi isimlerinden biriydi. Nasıl ihtiyacı olanlara kaydedilen bilginin kullanılabilir hale getirmek için: O topluma merkezi bir sorun nedeniyle, teknik merkez teorik ve örgütsel yönleriyle yıllardır yorulmadan mücadele etti. O derinden düşündü ve o tasarlandığı gibi durmadan yazdım, geliştirdi ve onun Brüksel’deki Enstitüsü’nde iddialı çözümler başlattı.
Çalışma yaşamının sonuna doğru o sentez, iki büyük kitaplarında fikirlerini özetlenmiştir Traité de belgelerinde 1934 yılında ve Essai d’universalisme: Monde Otlet’in çalışmalarında yenilenmiş bir ilgi olmuştur Son yıllarda 1935 yılında. 1989 yılında Traité. Bu kadar uzun baskısı tükenmiş, yeniden basıldı oldu. Otlet, Paul: 1990 yılında onun biyografisini, Prof. W. Boyd Rayward, New South Wales Üniversitesi’nden, Otlet’in iyi yazılarından bir seçki açıklamalı İngilizce çevirisini yayınladı. Bilginin Uluslararası Organizasyon ve Dağıtımı: Denemeler Seçilmiş. (FID 684). Amsterdam: Elsevier, 1990
Şimdi Otlet’in fikirleri ve yazıları belgelerin ve hiper doğası gereği, örneğin tarihsel ilgi ve ayrıca ilgili çağdaş ilgi, sahip tekrar bilgi biliminde bir aktif madde vardır. Otlet ve beri Şimdi bir yüzyıl LaFontaine Bilgi ve Belgeler İçin Uluslararası Federasyonu olarak devam iddialı programı başladı FID. (Otlet’in İspanyol baskısına yazdığı önsözde uyarlanmış Traité). Otlet ve LaFontaine kuruluşunda da aktif olan Uluslararası Dernekleri Birliği.
Kaynaklar
–  Otlet hakkında Seçilen yazıları, eserinde ve ardıllarının.
– Otlet’in arşiv ve müzelerde olarak Mons, Belçika B-7000 Mons, 15 geçitler Rue des tekrar kullanıma sunulmuştur Mundaneum’un bu arşivlerde dayalı araştırmaları yayınlamaya başlamıştır, özellikle Cent ans de l’Ofisi Uluslararası de Bibliographie : 1895 – 1995; les du Mundaneum premisses. – Mons: Editions Mundaneum, 1995. ISBN 2-930071-05-2. (Almanca İnceleme).
– – HyperOtlet proje ve kritik, dijital baskı yaptığı Traité de dokümantasyonu.
– Alex Wright. Dünya kataloglama: ortağı Paul Otlet’in ve Bilgi çağının Doğum. Oxford University Press, 2014
– Otlet Özel mesele Transnational Dernekleri 2003 nos 1-2. pdf
– Francoise Levie: L’homme qui voulait classer le monde [dünyayı da sınıflandırılabilir istediği adam]. Biyografi ve belgesel film.
– Rayward 1975 biyografisi online artık kullanılabilir http://hdl.handle.net/1854/3989: B. Rayward (İngilizce konuşan) ve F. Füeg (Fransızca konuşan) tarafından Belgesel – Alle KENNIS van Amersfoort (Noorderlicht, 9). Boş http://archive.org/details/paulotlet.
– Fransa’dan bir alaycı açıklama: Amerika ortağı Paul Otlet’in keşfeder.