Açık Erişim (Open Access) genel bakış

The source-page: http://legacy.earlham.edu/~peters/fos/overview.htm

Peter Suber

Hakemli araştırma makalelerine ve yayınlara açık erişime odaklanmak

Bu, konsepte yeni başlayanlar için açık erişime (OA) giriş niteliğindedir. İnşallah okumak için yeterince kısa, kullanışlı olacak kadar uzun ve etrafta atlamak ve sadece ayrıntılarını istediğiniz yere ayrıntılara dalmak için organize. Her nüansı kapsamaz veya her itirazı cevaplamaz. Ancak, okuyanlar için, ilk günlerimizdeki ilerlemeyi geciktiren yanlış anlamaları önleyecek kadar bölgeyi kapsamalıdır.

Bu bakış da çok uzun ise, o zaman bakın çok kısa OA tanıtımını. 20 + dilde edinilebilen ve yazı tipi boyutuna bağlı olarak, sadece tek bir sayfada yazdırmak gerekir. Bu parçalar çok kısa ise, benim diğer bakınız OA ile ilgili yazıları da dahil, Açık Erişim (MIT Press, 2012), OA benim kitap uzunlukta tanıtım. Kitap ana sayfası OA sürümleri ve güncellemeler ve ek bir sürekli büyüyen koleksiyonuna bağlantılar içerir.


 • Açık erişim (OA) edebiyat, çevrimiçi dijital ücretsiz ve çoğu telif hakkı ve lisans kısıtlama altında.
  • OA kaldırır fiyat engelleri (abonelikleri, lisans ücretleri, başına ödeme görünümü ücretleri) ve izin bariyerleri (çoğu telif hakkı ve lisans kısıtlamalar). PLoS steno tanımı – ”serbest kullanılabilirliği ve sınırsız kullanım” – özlü iki elemanı yakalar.
  • Kaldıracağınızdan izin engelleri hakkında bazı esneklik vardır. Örneğin, bazı OA sağlayıcıları ticari yeniden kullanımına izin ve bazı yoktur. Bazı türev çalışmalar izin ve bazı yoktur. Ama OA büyük kamu tanımların hepsi o sadece fiyat engellerin kaldırılması, ya da “adil kullanım” (İngiltere’de “adil davranış”) caiz kullanımlarını sınırlayan, yeterli değildir katılıyorum.
  • İşte nasıl Budapeşte Açık Erişim Girişimi koydu: “Birçok derece ve bu literatüre daha geniş ve daha kolay erişim türü vardır. Bu literatüre ‘açık erişim’, biz, kamu internet üzerinden serbest kullanılabilirliğini anlamına okumak alana kullanıcı izin, indir, kopya, dağıtmak, baskı, onları endeksleme için, ya da bir bağlantıyı bu makalelerin tam metnine göre tarama arama yazılıma veri olarak onları geçmek, ya da internet kendisi erişmesini ayrılmaz dışındaki mali, hukuki veya teknik engellerin olmadan, herhangi bir başka yasal bir amaç için kullanıyoruz. Çoğaltma ve dağıtım, ve bu alanda telif hakkı yalnızca rolünü tek kısıt, düzgün kabul etti ve gösterdi edilecek çalışmalarının bütünlüğü ve sağ üzerinde yazarların kontrol sağlamak için olmalıdır.”
  • İşte nasıl Bethesda ve Berlin ifadeleri koydu: bir çalışma OA olabilmesi için, telif hakkı sahibi, kullanma, dağıtma, iletim ve kamuya çalışmalarını görüntülemek ve herhangi yapmak ve türev çalışmalarını dağıtmak için kopya”kullanıcıların izin önceden rıza gerekir herhangi sorumlu bir amaç için dijital ortam yazarlık hak sahibinin uygun tabi…”
  • Budapeşte (Şubat 2002), Bethesda (Haziran 2003) ve Berlin (Ekim 2003) “açık erişim” tanımları OA hareketi için en merkezi ve etkilidir. Bazen olarak, topluca onlara bakın, ya da ortak zemine BBB tanımı.
  • Biz OA alt türlere açık bir biçimde ifade etmek gerektiğinde, biz olabilir ödünç ücretsiz ve açık kaynak yazılımlar için akraba hareketinden terminoloji. Gratis OA yalnız fiyat engelleri kaldırır ve libre OA fiyat engelleri ve en azından bazı izni engelleri de ortadan kaldırır. Gratis OA ücretsiz fakat kısıtlamaların lisans telif hakkı serbest değildir. Kullanıcılar ya adil kullanım kendilerini sınırlamak veya aşmasına izin almaları gerekmektedir. Libre OA ücretsizdir ve açıkça adil kullanım kapsamı dışında kullanımları izin verir. Richard Stallman’ın ünlü uyarlamak için formülasyonu (başlangıçta yazılım uygulanan), libre OA da konuşmasında serbest iken OA, bira gibi ücretsiz gratis.
  • Erişim engellerini kaldırarak ek olarak, OA derhal yerine gecikmeli olmalı ve tam metinleri, sadece özet veya özetleri için de geçerli olmalıdır.
 • OA ise uyumlu olan telifakran değerlendirmegelir (hatta kar), baskı, korunması, prestijkalite, kariyer ilerlemesi, endeksleme ve diğer özellikleri ve geleneksel akademik literatürde ilişkili destekleyici hizmetler.
  • Birincil fark, faturaların okuyucular tarafından ödenmemesi ve bu nedenle erişim engelleri olarak işlev görmemesidir.
 • OA’nın yasal dayanağı, (yeni literatür için) telif hakkı sahibinin rızası veya (eski edebiyat için) telif hakkının sona ermesidir.
  • OA Telif hakkı sahibinin rızası veya telif hakkı sona erme kullandığı için, telif hakları reformu, kaldırılmasını veya ihlali gerektirmez.
  • Telif hakkı sahipleri OA onların rızasını tezahür ettirmek için bir, kolay, etkili ve giderek yaygın yolu biri kullanmaktır Creative Commons lisansı. Birçok diğer açık-içerik lisansları çalışma da olacak. Telif hakkı sahipleri de kendi lisansları veya izin ifadeleri oluşturmak ve (iyi nedenler vardır gerçi eserlerinin bunları eklemek olabilir bunu yapmak için değil hukuki tavsiye olmadan).
  • Ne zaman OA için telif hakkı sahiplerinin rıza, ne yapacağınızı kabul? Genellikle, indirmeden kopyalama, paylaşma, depolama, baskı, arama, bağlama ve çalışma tam metin tarama, sınırsız okumaya önceden rıza. Çoğu yazar mangled veya misattributed kopya dağıtımını engellemek hakkını korumak için seçin. Bazı işin ticari tekrar kullanımını engellemek için seçin. Esasen, bu koşullar çevrimiçi bilimsel araştırma kolaylaştıran teknolojiler tarafından gerekli olanlar dahil, meşru burs gerektirdiği tüm kullanımları, intihal, yalan beyanat ve bazen ticari yeniden kullanımını engellemek ve yetki.
  • Kamu malı olan eserlere değil için, OA telif tutucu rızası bağlıdır. İki ilgili sonuçlar izleyin: (1) OA değil bilim için ücretsiz ağ kaynağı. O değil hukuk hiçe sayarak paylaşan yasal paylaşımı hakkında. Telif hakkı olan çalışmalara (2) OA bir gönüllü sözleşme, bir koşuludur böyle bir istihdam ve finansman sözleşmesi bazen olsa bile, isteğe bağlıdır. Hiçbir kanunsuz OA, hiçbir ihlale, kamulaştırmayı veya korsan OA yoktur.
  • Tabii OA kötü yüzden telif hakkını ihlal olduğu uygulanabilir. Ama bu kadar sıradan yayıncılık can. Küçük bir bakımla telif haklarını ihlal etmeyecek şekilde iyice uygulanabilir. Sadece sıradan yayıncılık gibi.
 • OA kampanyası, yazarların ödeme beklentisi olmadan dünyaya verdiği literatüre odaklanmaktadır.
  • Beni bu diyelim telif ücretsiz literatürü. (Zaten bunun için standart bir terim olmadığını ilginç.)
  • Telif ücretsiz literatüre odaklanmak iki nedeni vardır. Birincisi, sağlayıcı veya yayıncı için maliyetlerini azaltır. İkincisi, bu gelir kaybetmeden OA onaylanmasını yazarı sağlar.
  • Bizim amaçlarımız için en önemli telif ücretsiz literatür hakemli bilimsel ve bilimsel araştırma makaleleri ve bunların ön baskılar gövdesidir. (Non-akademisyenler sık ​​akademik dergiler genellikle makaleler için yazarlar ödemezsiniz öğrenmek şaşırırlar.)
  • Açıkçası hiç kimse yazma para için telifsiz edebiyat. Kendi alanlarında bilgi ilerleyen kariyerlerini ilerler çünkü Alimler dergi makaleleri yazma. Onlar için yazmak etkisi, para için değil. O kariyer binada güçlü kişisel çıkar eşlik ettiğini nota avans bilgisine uzak ilgisiz arzusundan hiçbir şey alır. OA fedakar gönüllülük bağlı değildir.
  • Alimler onların dergi makalelerinden para kazanmak yok olduğundan, bunlar çok farklı birçok müzisyen ve film yapımcıları gelen bulunmaktadır. müzik, film ve diğer telif üreten içeriğe OA hakkında tartışmalar, bu nedenle, araştırma makalelerine taşınmaz.
  • Telif ücretsiz literatür OA kolay meyvelerin, ancak OA telif ücretsiz literatüre sınırlanması gerekmez. telif üreten literatüre OA, monografiler, ders kitapları ve romanları gibi, yakında yazarlar rızası olduğu kadar mümkündür. Bu yazarlar sık ​​sık gelir kaybı korku çünkü onların rızası elde etmek daha zordur. Onlar OA faydaları OA satışlarda net bir artış tetikleyecek onların telif değerini, ya da (2) aşan ya (1) ikna edilmelidir. Ancak, her iki durum çoğu araştırma monograflarının karşılanmasını büyüyen kanıtlar vardır.
  • Ne de ihtiyaç OA bile literatüre ile sınırlı. Bu görüntüler, ses, video, çoklu medya ve yazılım ham ve yarı ham verilerden, herhangi bir dijital içeriği için geçerli olabilir. Dijital doğarlar eserlere veya sonraki yaşamında dijital hale kamu alanı edebiyat ve kültür mirası nesneler, gibi eski eserlerini kolaylıkla uygulayabilirsiniz.
  • O OA sınırlarını belirler, çünkü çoğu OA faaliyetinin odak ve bu genel odak değil çünkü benim altyazı içinde “hakemli araştırma makaleleri ve bunların ön baskılar” bölümüne bakın.
 • Birçok OA girişimi, kamu tarafından finanse edilen araştırmalara odaklanmaktadır.
  • Argüman kamu tarafından finanse edilen araştırmaya kamu erişim için güçlü ve ülkelerin artan sayıda kamu finansmanlı araştırmalara OA gerektirir.
  • Kamu finansmanlı araştırmaya OA için kampanya genellikle kitap gibi yazarların bazı telif üreten şeklinde yayımlamak o patent keşifler sonuçlanan (1) sınıflandırılmış, askeri araştırma, (2) araştırma ve (3) araştırma için istisnalar tanır. bu istisnaları kabul ederek en azından pragmatik olduğunu ve kamu tarafından finanse edilen araştırmaların büyük, en kolay alt kümesine OA için çalışırken gereksiz savaşları önlemeye yardımcı olur.
  • Düşük asılı meyve düşük olduğu araştırma hem telif ücretsiz ve kamu finansmanlı. ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri politikası (NIH) iyi bir örnektir.
  • Ama OA hareketi kamu tarafından finanse edilen araştırmaların sınırlı ve kısa vadeli veya (gibi özel vakıflar tarafından finanse olduğunu araştırmaya OA arar değildir Wellcome Trust veya Howard Hughes Tıp Enstitüsü’nden).
 • OA edebiyatı üretmek veya yayınlamakta serbest değildir.
  • Hiçbir ciddi OA savunucusu şimdiye kadar birçok çok az pahalı bile az pahalı fiyatlı sadece online literatürde daha geleneksel yayınlanan literatüre göre daha üretmek için olduğunu iddia rağmen o OA edebiyat, üretmek için maliyetsiz olduğunu söyledi. sorusu bilimsel literatür okuyucuları şarj ve erişim engellerini oluşturarak daha faturaları ödemek için daha iyi yollar var mı maliyetsiz yapılmış, ancak edilebilir olup olmadığını.
  • Az BOAI SSS koydu: “Ücretsiz belirsiz. Biz üreticileri için özgür değil, okuyucular için ücretsiz anlamına gelir. Biz açık erişim literatür üretmek için (maliyet olmadan) serbest olmadığını biliyoruz. Ama bu okuyucular ve kullanıcılar için (fiyat hariç) ücret özgür yapma olasılığı göz ardı edilmemektedir.”
  • OA literatürü üretme maliyetleri, tasarruflar üzerinde geleneksel olarak literatürü yayınlanan ve maliyetleri kurtarmak için iş modelleri, edebiyat aracılığıyla sunulan olup olmadığına bağlıdır OA dergilerde veya OA depoları. (Detaylar aşağıda.)
  • Az o OA literatür maliyetlerini iddia yapanlar için argüman çalıştırmak nasıl yapıyor, benzer kalitede olmayan OA literatüre göre daha üretmek için? Kısaca: baskı ile OA dağıtımının (ama çok günümüzde birçok OA olmayan dergileri do). OA ortadan kaldırır abonelik yönetimi (ücretleri toplayarak, rica izleme, aboneleri yenileyerek, fiyatlar ve site lisansı müzakere). OA ortadan kaldırır DRM (kullanıcıların kimliklerini doğrulamaktadır yetkisiz erişimi engelleyerek, yetkisiz kullanıcıların yetkili ayırdedebilmesine). OA azaltan veya yasal harcamaları (çizim ve kısıtlayıcı lisansları zorlayarak) ortadan kaldırır. Birçok OA dergi pazarlama ortadan kaldırmak ve arama motorları, blog yazarları, tartışma forumları sosyal etiketleme ve sosyal ağ gibi diğer oyunculardan gelen spontan yardım güvenmemelisiniz. Bu masraflarını indirgerken,
  • Sürece tam metin OA, fiyatlı olduğu gibi eklentiler veya geliştirmeler OA ile uyumludur. geliştirmeleri sağlamak için pahalı, o zaman sağlayıcıları kendileri için ücret gerekebilir. onlar değerlidir, sonra sağlayıcılar onlar için ödemek insanları bulabilirler. Bazı OA dergilerde anda, fiyatlı eklentiler OA için ödeme için gerekli gelirin bir kısmını sağlamaktadır.
 • OA, meslektaş incelemesiyle uyumludur ve bilimsel ve bilimsel literatür için bütün büyük OA girişimlerinin önemi üzerinde durmaktadır.
  • Akran yorum bir derginin fiyatı veya orta bağlı değildir. Ne de bilim insanlarının incelemesinin değeri, titizlik veya bütünlüğünü yok.
  • Bunun bir nedeni biz konvansiyonel dergilerde akran değerlendirmesi konvansiyonel dergilerde aynı prosedürleri, aynı standartlara ve hatta aynı insanlar (editör ve hakemleri de) kullanabilir olmasıdır olarak OA dergilerde o akran değerlendirmesi titiz ve dürüst olarak olabilir biliyorum.
  • Konvansiyonel yayıncılar OA dergilerin bir ortak fon modeli (makalelerin ya da sponsorlarının yazarlara ücretleri şarj) akran gözden ödün bazen nesne. Ben uzunluk başka yerde (bu itirazı Yanıtım 12).
  • OA dergiler akran yorum geleneksel formlarını kullanabilir veya yeni orta ve birbirlerine bilginleri katılmadan interaktif ağından yararlanmanın yenilikçi formları kullanabilirsiniz. Ancak, erişim engellerini kaldırarak ve akran gözden reform bağımsız projelerdir. OA akran gözden her türlü uyumlu ve belli bir modelden anlamına gelmemektedir.
  • Ters, ancak doğru değildir. emsal değerlendirme bazıları gelişmekte olan modelleri el yazmaları (bazı in-house gözden önce veya sonra) OA yapılmış ve daha sonra araştırma topluluğu tarafından incelenir sunulan ettiği “açık inceleme” nin örnek modelleri için, OA zorunlu hale getirmektedir. Açık inceleme OA gerektirir ama OA açık inceleme gerektirmez.
  • En disiplinler ve en alanlarda akran incelemesi gerçekleştireceğini editörler ve hakemler sadece yazarlar gibi, onların emek bağış. onlar ödenir yerlerde, çıkan makalelere OA hala mümkün; bu sadece aksi daha büyük sübvansiyon gerektirir.
  • Bu egzersiz editoryal kararı genellikle kimin izlenmesi, akran incelemesi hala maliyetleri hakemlere dosyaları -distributing olan performans, onların emek bağış olmasına rağmen, ne, ilerleme izleme dawdlers dırdır, yorum toplama ve doğru kullanıcılarla paylaşan iletişimi kolaylaştırmak, ayırt sürümleri, veri toplama, vb. Giderek olmayan bu editoryal görevler de dahil olmak üzere yazılım tarafından otomatik ediliyor ücretsiz ve açık kaynak yazılımlar.
 • Araştırma makaleleri, karşı MA iletmek için iki temel araç vardır OA dergilerde (“altın OA”) ve OA depoları (“yeşil OA”).
  • Aralarındaki başlıca fark OA dergiler davranış akran inceleme ve OA depoları yok olmasıdır. Bu farklılık aralarında diğer farklılıklar, başlatılması ve onları işletim özellikle maliyetlerin birçok açıklıyor.
  • Böyle kişisel web siteleri, e-kitaplar, tartışma forumları, e-posta listeleri, bloglar, wikiler, videolar, ses dosyaları, RSS beslemeleri, ve P2P dosya paylaşım ağları gibi burada odak olmaz hangi diğer OA araçlar vardır. kuşkusuz gelecekte çok daha fazla olacaktır.
  • OA olarak dergilerde tarafından teslim etmek çoğu aktivistler başvurmak altın OA (bakılmaksızın derginin iş modelinin) ve OA için depoları tarafından teslim yeşil OA.
  • Yeşil/altın ayrım yerleri veya teslimat taşıtları, değil kullanıcı hakları veya açıklık derecelerinin hakkındadır. Öyle eşdeğer değildir için ücretsiz/libre
 • OA dergileri (“altın OA”):
  • OA dergiler yürütmek akran değerlendirmesi.
  • OA dergiler yazarlar telif hakkını muhafaza izin vermek daha kolay olmayan OA dergilerde daha bulabilirsiniz.
  • OA dergiler daha kolay OA depoları sağlamak için daha bulmak OA libre. OA depoları genellikle kendi başlarına libre OA için izin üretemez. Ama OA dergiler can.
  • Bazı OA dergi yayıncıları kar amacı gütmeyen (örn olan Fen Halk Kütüphanesi veya PLoS) ve bazı (örneğin kar amaçlı olan BioMed Merkez veya BMC).
  • OA dergiler çok yönlü yayın televizyon faturalarını ödemek ve radyo istasyonları yapın: o peşin böylece erişim hakkı ekipman ile herkes için ücretsiz olabilir içerik ödeyeceğim üretim maliyetlerini yaymak ilgi duyan. Bazen dergiler bir üniversite veya meslek toplumdan bir sübvansiyon var bu araçlar. Bazen dergiler, kabul edilen maddeler üzerinde bir yayın ücreti (ajans finanse, işveren) yazar veya yazarın sponsor tarafından ödenecek demektir. Şarj yayın ücretleri genellikle ekonomik sıkıntı durumlarında onları feragat OA dergi. kurumsal Teşvikli OA dergiler hiçbir publcation ücret eğilimindedir. diğer yayınlar, reklamlar, ekonomik eklentilerin veya yardımcı hizmetlerden geliri varsa OA dergiler alt sübvansiyonlar veya ücretleri ile alabilirsiniz. Bazı kurum ve konsorsiyum ücreti indirimler düzenler. Bazı OA yayıncıları (örneğin BMC ve PLoS) yıllık üyelik satın almış kuruluşlarla bağlantılı tüm araştırmacılar için ücret feragat.
  • Yaygın bir yanlış anlama bütün OA dergileri “yazar öder” iş modeli kullanmasıdır. Burada iki hata vardır. İlk varken, OA dergilerde için tek bir iş modeli olduğunu varsaymak olduğunu pek. İkinci bir ayarlıyoruz ücret şarj bir “yazar öder” modeli olduğunu farz etmektir. Aslında, çoğu OA dergiler (%70) hiç yok yazar tarafı ücret. Ayrıca, en geleneksel ya da olmayan OA dergiler (%75) yapmak şarj yazar tarafı ücretleri. OA dergiler şarj ücretleri yaptığınızda, ücretleri genellikle (%88) cebinden yazarları tarafından ödenmeyen yazar-sponsor (işveren veya maliyeciler) ya da feragat tarafından ödenir.
  • Üniversiteler Giderek artan sayıda korumak fonları ücret tabanlı OA dergilerde yayınlamayı tercih fakülte adına ödeme yayın ücretlerine.
  • Bazı OA savunucuları sınıfladıkları’nı dergilere bir renk kodu kullanın: altın (gecikmeden kendi hakemli araştırma makaleleri dış hava sağlar), yeşil (izinler yazarları OA depolarında kendi hakemli yazıların yatırmak için), soluk yeşil (izinleri, yani doesn ‘t yazarlar tarafından, ön baskı arşivleme), karşı gri yukarıdaki (yok).
  • OA dergilerin iş tarafında ayrıntılı bilgi için bkz OAD listesini OA dergi yayıncıları için Rehberleri.
  • Biz OA dergiler akran incelemesi, yazının hazırlanmasında ve OA yayılması gerçek maliyetleri önemli ölçüde şu anda abonelik tabanlı dergilerde ödemek fiyatlarından düşük olduğundan ekonomik olarak sürdürülebilir emin olabiliriz. Zaten dergi-destek sistemi taahhüt fazlasıyla yeterli para var. Üstelik OA yayıldıkça, kütüphaneler OA olmayan dergilerin dönüşüm, iptali veya ölümü dan büyük tasarruflar elde edecek.
  • Her alanda ve dillerde OA dergilerin listesi için bkz DOI Yayın rehber.
  • OA dergilerle ilgili haberler için takip oa.journals ve oa.gold Etiketleri OA Takip Projesi.
 • OA depoları (“yeşil OA”):
  • OA depoları (örneğin disiplin tarafından organize edilebilir arXiv fiziği için) veya kurum (örneğin DASH Harvard için). Üniversiteler konak OA depoları, genellikle OA ek olarak uzun süreli korunmasını sağlayacak adımları çekerken.
  • OA depoları emsal tarama kendilerini yapmazlar. Ancak, bunlar genellikle konak yazıların başka yerde inceledik akran.
  • OA depoları Makalelerini, postprints veya her ikisini içerebilir.
   • Bir önbaskısını akran incelenmesi ve yayınlanması, bir dergide yer genellikle sürümüne önce herhangi bir versiyonudur.
   • Bir baskı sonrası akran gözden tarafından onaylanan herhangi bir versiyonudur. (A) hakemli edilmiş fakat düzenlenmiş kopya değil olanlar ve (b) hem hakemli ve düzenlenen kopya edilmiş olanlar: Bazen Baskı sonrası iki tür ayırt etmek önemlidir. Bazı dergiler yazarlar bir OA depoda ikinci tür değil, ilk yatırmak için izin veriyorum.
  • OA depoları önbaskı ve dergi makaleleri postprints, tezlerini ve tez, ders materyalleri, departman veritabanları, veri dosyaları, ses ve video dosyalarını, kurumsal kayıtları dahil etmek veya kütüphaneden özel koleksiyonlarını dijital ortama olabilir. Bir depo çalışan maliyeti tahminen onlar almak kaç farklı fonksiyonlar sıkı sıkıya bağlıdır. kaynağı kuruluşlara ortalama maliyeti yüksek şimdi ise ortalama kurumsal depo artık çok daha sadece yatırılan makalelere OA sağlıyor daha çünkü bu.
  • OA depoları tüm içeriğine varsayılan olarak OA sağlarlar. Çoğu şimdi de daha sonraki bir tarihte OA yapılabilir “karanlık mevduat” izin verir. Bu yalnızca bir ambargo döneminden sonra yeşil OA izin yayıncılar ile çalışma konusunda faydalıdır. Yazarlar hemen yayınlanması üzerine yeni makaleleri yatırmak ve ambargo süresi sona erdiğinde OA bunları geçiş yapabilirler.
  • Yazarlar Önbaskısını arşivleme için hiçbir izin gerekir. onlar önbaskısını yazmayı bitirdiğinizde, hala telif hakkına sahip. Bir dergi önbaskılar olarak dolaşan makaleleri dikkate reddederse, o isteğe bağlı dergi gönderim politikası değil, telif hakları yasasını bir gerekliliktir. (Bazı dergiler özellikle dış tıp alanlarında, düşüş gibi görünüyor olsa da, Ingelfinger Kural denilen bu ilkeyi, tutun yapın.)
  • Yazarlar bir yayıncıya telif aktarırsanız, o zaman OA arşivleme yayıncının iznini gerektirir. En incelenen yayıncıları (60 +%) zaten baskı sonrası arşivleme için battaniye izni verin. Diğerleri istek üzerine bunu yapacağız ve neredeyse tüm yazarın destekçinizle veya işverenden zorunlu yeşil OA politikasını karşılayacak. Yazarlar yeşil OA yetki hakkını korumak Ancak, daha sonra yayıncılar ile müzakere etmeden kendi başlarına yeşil OA yetkisi verebilir.
  • Yazarlar yayıncılara telif hakkını aktarırken, aynı tme yayıncılara OA kararını aktarın. Çoğu yayıncının yeşil OA izin bile, birçok site vardır. Ayrıca birçok onlardan izin hak ve bazı tür ücret veya ambargo dönemleri zamanla yeni kısıtlamalar ekleyebilir. Bu nedenlerden dolayı yeşil OA sağlamak ve sadece yayıncılara haklarının kalan demetini aktarma hakkını korumak için bilimsel yazarlar arasında artan bir eğilim vardır. Bazı aracılığıyla yapıyoruz yazar ekleri yayıncının standart telif transferi anlaşması değiştirin. (Gibi Bazı fon Wellcome Trust ve NIH) dergi makaleleri yayınlarken anahtar haklarını korumak için yazarları gerektirir. Gibi bazı üniversiteler (en Harvard ve MIT) Fakülte Üniversite işlerine OA sağlamak için münhasır olmayan onaylarken.
  • Hak saklama politikaları yapılacak çalışmalarla ilgili yeşil OA izni sorunu çözmek için, yeşil OA politikaları OA gerektiren örneğin, “telif konusu” yayıncılara muhalif için boşluklar oluşturabilir veya “yayıncılar buna izin vermez zaman hariç” hiç gerek yok. İyi nedenler yaratmak olabilir yazarlar için engelleme ayarlarınızı Harvard yaptığı gibi, fakat yayıncılar için engelleme ayarlarınızı oluşturmak için gerek yoktur. Yazarlar authorize OA hala telif hakkı sahipleri ise, onlar ihlali ile ilgili daha sonra yayıncılardan izin ve ihtiyaç değil endişe aramaya gerek yoktur. Fon sağlayanlar ve üniversiteler yayıncılardan memba ve yeşil OA ve helal kılmak için izinleri sağlamak için politikalar benimseyebilir.
  • Çoğu yayıncının zaten yeşil OA izin ve yeşil OA bir nedeni Çünkü iyi niyetli OA formu başarısız yazarlar fırsattan yararlanmak için aslında bir fırsat sunmak başarısız yayıncılar daha OA daha büyük bir engel vardır. Fon sağlayanlar ve üniversiteler boşluğu kapatmak ve onların hibe ve öğretim tarafından yayınlanan eserin% 100’ü için yeşil OA sağlamak için bir konumdadırlar. Yazarlar yakın kendi, fon sağlayıcılar ve hızlı yükselen dergi fiyatlarının ihtiyacı olanlara yeni araştırma ulaşılmaz hızla gelişen kısmını büyütmek eğer boşluk başka suçlama kimse kalmaz kapatmak için başarısız üniversiteler bu boşluğu Çünkü olmaz. Tüm yayıncıların sürecin gelişmesine yardım edebileceğini ve bazı aslında yapıyorlar. Ama biz kendimize bağlı olabilir zaman yayıncılara bağlıdır gerek yoktur.
  • Telif hakkı ve Arşivleme hakkında yayıncı politikaları aranabilir bir veri tabanı için bkz Proje Sherpa’ya.
  • Çünkü çoğu yayıncılar ve dergiler zaten yeşil OA için battaniye izni vermek, yükü fırsattan yararlanmak için yazarlar üzerindedir. Yazarlar işlerini (OA veya olmayan OA) kabul etmek ve yine de bir OA depo yoluyla hakemli metne OA sağlayacaktır hemen hemen her dergi yayınlamak olabileceğini bu demektir. (Ne yazık ki, çoğu OA olmayan dergilerde yayımlanması ile yeşil OA uyumluluk hala bilimsel yayın iyi saklanmış sırlarından biridir.)
  • En kullanışlı OA depoları uymak Açık Arşivler Girişimi onları birlikte çalışabilir hale meta hasat için (OAI) protokolü. Uygulamada, kullanıcılar arşivler bulundukları, ya da ne içerdikleri nerede, mevcut olduğu bilmeden bir OAI uyumlu arşivde bir iş bulmak anlamına bu demektir. (Gibi olabilir karıştırılması, OA ve AAG birbiri ile karışan olmamalıdır ayrı fakat üst üste girişimlerdir.)
  • Dünyadaki her üniversite ve depoda araştırma çıkışını yatırmak için teşvik ya da öğretim üyesi gerektirecek kendi açık erişime, OAI uyumlu depo ve bir politikası olması gerekir olabilir. Bir Giderek artan sayıda tam da bu yok.
  • Biz onlar kadar çünkü OA depoları ekonomik olarak sürdürülebilir emin olabilirler ucuz. Birçok sistemler vardır ücretsiz ve açık kaynak yazılımlar kurmak ve bunları korumak için. Yeni makaleleri bırakmak, ancak bir sürer birkaç dakika ve bireysel yazarlara değil, arşiv yöneticileri tarafından yapılır. Her durumda, OA depoları kurumları fayda sağladığını görünürlük ve makaleleri, yazarların etkisi ve kurumu artırarak konak onları.
  • Dünya çapında OA havuzlarından önde gelen iki listeleri Açık Erişim Arşivlerin rehber (OpenDOAR) ve Açık Erişim Arşivlerin Kayıt (ROAR).
  • OA depoları hakkında haberler için takip oa.repositories ve oa.green Etiketleri OA Takip Projesi.
 • OA projesi yapıcı, yıkıcı değil.
  • OA için kampanyanın amacı, literatürde daha büyük ve daha büyük beden değil işin dışına OA olmayan dergiler veya yayıncıları koyarak yıkıcı bir karşı MA sağlama yapıcı biridir. sonuçlar ya da üst üste (bu şarta) ama amaçlar örtüşme yok olabilir veya olmayabilir.
  • Dergi fiyatların arttığını rağmen hızlı enflasyon dört katından 1980’li yılların ortalarından beri, OA amacı cezalandırmak veya pahalı dergi zayıflatmak, ama erişilebilir bir alternatif sağlamak ve dağıtımını genişletmede -the internet-yeni teknolojinin tam olarak yararlanmak için değil ve maliyetleri azaltarak. Üstelik araştırmacılar kendileri için, baskın motivasyon dergi fiyatlandırma krizi çözmek için ancak okuyucu ve daha geniş bir kitleye ve yazarlar için etki için daha geniş ve daha kolay erişim sunmak için değil.
  • Yayıncılar monolitik değildir. Bazıları zaten bazı denemeler yapıyor, bazı hibrid modeller sunmak, tam OA sağlamak ve bazı dikkate deneyler. sağlayanlar değil OA arasında, bazı karşıt ve bazı sadece unpersuaded vardır edilir. unpersuaded arasında, bazıları diğerlerinden daha ücretsiz çevrimiçi içerik sağlamak. aksine arasında, bazı sadece başkalarının teşvik veya gerektirecek politikalarına karşı aktif kulis yaparken, kendileri sağlamak için değil karar verdik. Diğerleri yeşil değil altın OA karşı Bazıları altın değil yeşil OA karşı çıkıyorlar. OA şey kazanır ve bu ayrımları bulanık tarafından potansiyel müttefiklerini kaybeder.
  • OA Teşvik literatürde her türlü, derginin her türlü, ya yayıncının her türlü boykotu gerektirmez. Yayıncı aksiliklere nedeni değil OA ihtiyacını Teşvik ve yayıncı gerilemeler avans OA gerekmez. OA olmayan dergileri ve yayıncıları zarar odaklanmak etmektir hedefi hata.
  • Açık erişim ve ücretli erişimli literatür arada bulunabilir. Biz artık bir arada çünkü biliyoruz. Biz bu birliktelik olup olmayacağını bilmiyoruz geçici veya kalıcı, ancak öğrenmek için en etkili ve yapıcı bir yol OA için çalışmalarına olup olanların zarar vermek OA bina değil servis yolu, OA olmayan sağlayıcılarına ne olacağını görmek yardım etmiyor.
 • Açık erişim, evrensel erişim ile eşanlamlı değildir.
  • OA elde edildikten sonra bile, en az dört tür erişim engeli kalabilir:
   1. Filtreleme ve virüs tarama engeller. Birçok okul, işverenler ve hükümetler ne görebilirsiniz sınırlamak istiyorum.
   2. Dil engelleri. Çoğu online literatür İngilizce, ya da sadece bir dil ve makine çevirisi çok zayıf.
   3. Engelli erişim engeller. Olması gerektiği gibi Çoğu web sitelerinde henüz özürlü kullanıcılara olarak erişilemez.
   4. Bağlantı engeller. Dijital bölünme çevrimdışı ciddi bilim adamları milyonlarca dahil milyarlarca insan, tutar.
  • Bu dört ek engelin (ve çoğumuzun yaptığı gibi) kaldırılmasını istesek bile, başarılı olana kadar “açık erişim” terimini kullanmaktan vazgeçmek için hiçbir neden yoktur. Fiyat ve izin engellerinin kaldırılması, özel bir adla tanınmaya değer önemli bir platodur.
 • OA, bir tür iş modeli, lisans veya içerik değil, bir tür erişimdir.
  • OA bir iş modeli değildir.
   • Orada birçok iş modelleri OA ile uyumlu, yani okuyucular ücret almadan içerik ulaşabilmesi faturaları ödemek için birçok yol yani. Bazı alanlarda ve ülkelerde de çalışma diğerlerinde de çalışmayabilir olduğunu Modelleri. Tek beden herkese uyan kimse iddiaları.
   • Birçok vardır disiplinler arasında farklılıklar OA fon etkiler. Biz OA artık biz aynı oranda bütün ülkelerde ilerleme bekliyoruz gerekenden daha, aynı oranda bütün disiplinlerde ilerleme sağlamak beklememelisiniz. İlerleme ve tartışma çoğu STM alanları (bilim, teknoloji ve tıp) gerçekleşiyor, ancak OA içinde tıpkı uygulanabilir ve yararlıdır beşeri bilimler.
   • Yeni OA iş modelleri vardır gelişen ve yaşlı olanlar, her zaman test edilmiş ve revize edilmektedir. Orada bir hakemli OA dergi veya genel amaçlı OA depo maliyetlerini ödemek için yollar bulma konusunda yaratıcılık için odanın bir çok şey var ve biz bizim zekasını ve hayal gücünü tükenmiş olan uzağız.
  • OA lisansın bir tür değildir. OA ile uyumlu birçok lisans, kullanıcılar için izin engelleri kaldırmak ve onlara ve içerikle yapmak olmayabilir bildirmek için yani birçok yolu vardır. Üzerinde bölümlere bakın izni bariyerleri ve lisanslar yukarıda.
  • OA içeriğinin bir tür değildir. dijital içerik her türlü metinler ve verilerden yazılım, ses, video ve multi-medya, OA olabilir. OA hareketi hakemli araştırma makaleleri ve bunların ön baskılar üzerinde duruluyor. Bunların çoğu sadece metin olsa da, giderek artan sayıda görüntü, veri ve çalıştırılabilir kod ile metin entegre. OA ayrıca çoğu OA eylemcilerin konusu olmasa bile, müzik, film, ve roman gibi, olmayan bilimsel içeriği için geçerli olabilir.
 • OA birçok grubun çıkarlarına hizmet eder.
  • Yazarlar: OA onlara herhangi bir abonelik tabanlı dergi, hiçbir konuda nasıl prestijli veya popüler daha büyük bir dünya çapında bir kitleye verir ve kanıtlanabilir görünürlüğünü ve etkisini arttırır işlerinin.
  • Okuyucular: OA onlar erişim ayrıcalıklarına sahip olabilir nerede kütüphanelerin bütçelerine hür onların araştırma için ihtiyaç literatüre onları engelsiz erişim sağlar. OA okuyucu erişimini ve alma gücünü arttırır. OA ayrıca engelsiz erişim sağlar yazılımın kendi araştırmalarında kullanırlar. Ücretsiz online edebiyat, “püre” ve işleme ve analiz diğer formları uyarma, özetleme çeviri, sorgulama, bağlama, tavsiye, tam metin arama, indeksleme, madencilik kolaylaştıran yazılım için ücretsiz online veridir.
  • Öğretmenler ve öğrenciler: bu anahtar kaynaklar ve ortadan kaldırır içeriği çoğaltma ve dağıtma ödemeler veya izinleri ihtiyacını için eşit düzeyde zengin ve fakir OA koyar.
  • Kütüphaneler: OA çözer fiyatlandırma krizi bilimsel dergilerin. Ayrıca aradım kadarıyla çözer izin kriz. OA, diğer dolaylı yollarla kütüphane çıkarlarına hizmet. Yardım kullanıcıların bakılmaksızın Kütüphanenin kendi koleksiyonu bütçe zorlanan limitlerin, ihtiyaç duydukları bilgileri bulmak Kütüphaneciler istiyorum. Akademik kütüphaneciler kitlelerini ve etkisini artırmak ve üniversite yükseltmek araştırma profili yardımcı yardım fakülte istiyoruz.
  • Üniversiteler: OA onların fakülte ve araştırma görünürlük, dergilerin giderlerini azaltır artırır ve hisse bilgisine görevlerini ilerler.
  • Dergiler ve yayıncılar: OA onların makaleleri daha görünür keşfedilebilir, geri alınabilir ve kullanışlı hale getirir. Bir dergi OA ise, o zaman çekmek için bu üstün görünürlük kullanabilirsiniz gönderimleri okuyucuları ve bahsetmiyorum, ve reklam alıntıları. Aboneliğe dayalı dergi içeriğinin bazı karşı MA sağlıyorsa (her konuda örneğin seçilen makalesi vs. belirli bir süre de olsa geri sorunları), o zaman hepsi aynı yararları artı çekecek şekilde artan görünürlük kullanabilirsiniz abonelikleri. Bir dergi baskı sonrası arşivleme yoluyla OA izin veriyorsa, o zaman baskı sonrası arşivleme izin vermeyen dergilerde üzerinde yazarları çekmede bir kenar vardır. Tabii abonelik tabanlı dergiler ve bunların yayıncılar iyi ve sık sık karşı veya OA karşı olarak menfaatlerini dengeleyici var. Ama düşünmek durum oversimplifies tüm çıkarlarının OA karşı çekin.
  • Fon kuruluşunun: OA, daha yaygın olarak kullanılabilir daha keşfedilebilir, daha geri alınabilir ve daha faydalı finanse araştırmanın sonuçlarını yapma, araştırma onların yatırımın geri dönüşünü artırır. Finansman kurumları kamu finansman ödemesini yaparken, OA kamu finansmanlı araştırmanın sonuçlarına mükellefleri veya kamu erişimine temel adalet sağlayarak, hem de ikinci bir biçimde yardımcı olur.
  • Hükümetler: Araştırmanın fon olarak, hükümetler finansman kurumları (önceki girişe bakın) şeyleri de yollarla OA yarar. OA ayrıca mümkün olduğunca yaygın olmayan gizli devlet bilgilerini paylaşarak demokrasiyi teşvik etmektedir.
  • Vatandaşlar: OA halk kütüphaneleri kullanılamaz çoğu hakemli araştırma, bunları erişim sağlar ve zaten onların vergiler yoluyla ödemiş olan araştırmaya onlara erişim sağlar. Araştırmacılar doğrudan yarar sağlayacak çünkü bile bu bu literatürü okuyarak hiçbir ilgi ile kendilerini dolaylı olarak faydalanacak için. OA sadece araştırma değil hızlandırır ancak yeni ilaçlar, yararlı teknolojilerin içine araştırmanın çeviri, sorunları ve fayda herkes bilinçli kararlar çözüldü.
 • Tarihsel açıdan OA:
  • Bilimsel dergilerin kendi makaleler için yazarlar ödemezsiniz ve ilk dergi 1665 yılında Londra ve Paris’te başlatıldı beri yapmadıysanız (Bkz Jean-Claude Guédon, İçinde Oldenburg Uzun Gölge.)
  • Kitaplardan daha zamanında çünkü dergiler çıkardı. okuyucular için, dergi başkalarının son çalışmaları hakkında hızlı öğrenme için kitaplardan daha iyi idi. Yazar için onlar daha geniş dünya ile hızlı bir şekilde yeni iş paylaşımı için ve aynı problem üzerinde çalışan diğer bilim adamlarının üzerinde öncelik kurulması için kitaplardan daha iyi idi. Dergiler kendi çalışmaları üzerinde yazarların hızlı, kamu zaman damgası parası verdi. Yazarlar bu güçlü, maddi olmayan yollarla ödüllendirildi olduğundan, dergi onlara ödeme gücünün yetmeyeceğini gerçeğini kabul etti. Zamanla, dergi gelirleri büyüdü ama yazarlar, para için değil darbe için yazı yazma geleneğini devam etti.
  • OA telif hakkı sahibi istediği bile baskı çağında fiziksel ve ekonomik olarak imkansızdı. Fiyatlar 1970’li bunlar enflasyondan daha hızlı yükselmeye başladığında kadar onlar bile uygun olduğunu, sadece baskı dergi kaçınılmaz idi. Dergi abonelik fiyatları neredeyse arttı dört kat daha hızlı enflasyon daha dergi fiyatlarının dayanılmaz hale gelen, tıpkı 1986. tesadüfen beri internet ortaya alternatif sunmayı.
  • Biz aşırı yayıncı fiyatlar veya yetersiz kütüphane bütçeleri üzerindeki satın alınacak dergileri suçlamak fark etmez. Yayıncılardan odaklanmak olmamız, açgözlülük ya da masum piyasa güçleri (yükselen maliyetleri ve yeni hizmetler) suçlamak fark etmez. Suçlama alakasız ve dikkat dağıtıcı olduğunu. Yayınlanan bilginin hacmi katlanarak büyüyor ve her zaman kütüphane bütçelerinin daha hızlı büyüyecektir. Bu anlamda, OA bilginin büyüme ile ölçekler ve paralı erişim yok. Biz hangi noktaya ulaştı (çoktan) zaten ettik hatta varlıklı araştırma kurumları araştırma literatürünün dizi erişimi göze alamaz. Dergi makaleleri fiyatlı erişim fiyatları bugün düşüktü ve sonsuza düşük kalması garanti bile bilginin devam patlayıcı büyüme ile ölçek olmaz.
  • fiyatlandırma krizi kendisi OA yükselişi sadece bir faktördür. alimler baypas satın alınacak erişim ücretleri için OA için dönmedi bile, sıfır marjinal maliyetle, dünya çapında bir kitle ile anında bilgi paylaşımı için yeni ve güçlü bir teknoloji olarak internet yararlanmak amacıyla kendisine dönerdim, dijital biçimde sınırsız işlemlerine elverişlidir.
  • OA şematik geçmişi için, OAD bkz zaman çizelgesi OA hareketinin.

Daha fazla okuma

Bu çok seçici listedir. Daha fazla bilgi için, benim göz blog arşivi (2002-2010), bülten arşivi (günümüze 2001). Yoksa ikisini de ve benim diğer arama OA üzerindeki yazıları:

 

İlk olarak 21 Haziran 2004 tarihinde çevrimiçi olarak yayınlanmıştır. Son değiştirilme tarihi 5 Aralık 2015.

Bu sayfa için önerilen kısa URL = http://bit.ly/oa-overview

Peter Suber
Direktörü Bilimsel İletişim için Harvard Ofisi
Direktörü Harvard Açık Erişim Projesi
Öğretim Görevlisi, İnternet ve Toplum için Berkman Merkezi
uzman araştırmacı, Bilimsel Yayıncılık ve Akademik Kaynaklar Koalisyonu
Felsefe Araştırma Profesörü, Earlham kolej
[email protected]

Bu çalışma bir lisans altında Creative Commons Attribution 3.0 United States License.
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/us/