Tutkunun Müziği

The source-page: https://www.webpages.uidaho.edu/~rfrey/166TallisAllegri.htm

Rodney Frey

Thomas Tallis ve Gregorio Allegri

1505-1585           1582-1652

 

Thomas Tallis, kuşağının en etkili İngiliz bestecisi ve bugünün en popüler Rönesans bestecilerinden biriydi. Tallis, Kraliyet Şapeli de dahil olmak üzere dört İngiliz hükümdarında bir organizatör ve diğer profesyonel yeteneklerde görev yaptı. En ünlü öğrencisi William Byrd ile birlikte, Queen Elizabeth I’den sesli müzik yayını için bir tekel aldı. Tallis, İngiliz müzik tarihinin en dinamik dönemine başkanlık etti; bu sırada kıtasal yapısal taklit tarzı, Manastırların Reformu ve bastırılmasının ardından İngiliz besteciler tarafından büyük ölçüde benimsendi.

Tallis’in müziği çok çeşitli stil ve hedefler içermesine rağmen, çıktısının büyük kısmı hem eski Latin motet tarzında hem de yeni İngiliz marş tarzında koro müziğidir. Lirik fikirler genellikle müzikal dürtülerine hükmeder ve polifoniği genellikle esas olarak kordal veya homofoniktir. Özellikle bu konuda teknik kontrata ilgi duymuyordu ve ortamlarında melodik fikirler geliştirmek için kullanılan basit müzikal araçlardan ortaya çıkan net bir havası var. Kutsal Latince koro müziği en saygın başarısı; Bu büyük çıktı çoğunlukla, İtalya ve Kuzey’in kıta Rönesans ustalarının tarzında hece olarak ayarlanmış, geniş bir yelpazede kişisel olarak seçilmiş metinlerin bulunduğu motet türündedir. İngilizce Marşları da bu uzun ömürlü türün erken gelişmesinde önemli bir rol oynadı.

Bugün, Tallis’in müziği son derece popüler olmaya devam ediyor. Ralph Vaughan Williams ve Peter Maxwell Davies gibi çağdaş besteciler tarafından motivasyon için kullanılmasının yanı sıra, İngilizce koro performansındaki erken müzik hareketi için itici güç sağladı. Tallis’in teknik başarıları yakın çağdaşlarının çoğuyla kıyaslandığında soluk olsa da, müziği hala doğrudan izleyicilere hitap eden mükemmel bir iletişimsel insan ifadesi unsuruna sahiptir. ~ Todd McComb, Tüm Müzik Rehberi

 

Bugüne kadar Allegri en ünlü bileşimi Miserere mei, Deus, Vulgate Mezmur 51 (50) bir ayar. Beş koçtan biri beş diğeri olmak üzere iki koro için yazılmıştır ve önemli bir ün kazanmıştır. Bu kullanım için, muhtemelen 1630’larda sırasında, Papa Urban VIII döneminde bestelenmiştir Sistine Şapeli Çarşamba ve Kutsal Hafta Cuma günü Matins sırasında.Miserere, Barok döneminin kronolojik sınırları içinde yazılmış olmasına rağmen, Rönesans müziğinin en sık kaydedilen örneklerinden biridir; Bu bakımdan, stilist olarak muhafazakar olan Roma bestecileri okulunun müziğini temsil ediyor. Mendelssohn, Liszt ve Mozart gibi bestecilere ilham veren müzikti. ~ Todd McComb, Tüm Müzik Rehberi

Metni Miserere (ingilizce çeviri):

Bana merhamet et, Tanrım, sevecen şefkatine göre:
İhale merhametlerinin çokluğuna göre, tutkularımı lekelendiriyor.
Beni mayın sıkıntısından iyice yıka ve günahlarımdan temizle.
Çünkü benim ifadelerimi kabul ediyorum: ve günahım benden önce.
Sana karşı, sadece, sana günah işledim ve bu kötülüğü senin gözünde yaptım: en çok konuşulduğunda haklı çıkabileceğini ve yargıladığın zaman açık olabileceğini.
Bakın, haksız yere traşlandım; ve günahta annem beni tasarladı.
Görüyorsun, iç kısımlardaki en hakikaten hakikaten harikasın: ve saklı kısımda bilgeliği bilmemi sağlayacaksın.
Beni çeneyle temizle, temiz olacağım: yıka beni, kardan daha beyaz olacağım.
Sevinç ve sevinç duymamı sağlayın; kırdığın kemiklerin sevinebileceğini.
Yüzünü günahlarımdan sakla ve tüm maden hatalarını kapat.
İçimde temiz bir kalp yaratın, Tanrım; ve içimdeki doğru ruhu yenileyin.
Beni varlığından uzağa fırlatmayın; ve benden kutsal ruhunu alma.
Bana kurtuluşunun sevincini geri getir; ve beni özgür ruhunla koru.
Öyleyse, transgressörlere senin yöntemlerini öğreteceğim; ve günahkarlar sana dönüştürülecek.
Beni kan doygunluğundan kurtar, ey Tanrım, sen kurtuluşum tanrısın: ve dilim senin doğruluktan yüksek sesle şarkı söyleyecek.
Tanrım, sen aç dudaklarımı; ve ağzım övgüsünü kesecek.
Çünkü sen fedakarlık etmek istemezsen; Başka bir şey verirdim: yanmış teklifte bulunmamaktan zevk alırsınız.
Tanrı’nın fedakarlıkları kırılmış bir ruhtur: kırılmış ve sınırlanmış bir kalp, Ey Tanrım, hor görmeyeceksin.
Zion’a iyi bir zevk ver: Kudüs’ün duvarlarını inşa et.
Öyleyse doğruluk fedakarlıklarından, yanık tekliflerden ve bütün yanma tekliflerinden memnun kalacaksınız: o zaman, sunak üzerine külçe teklif edeceklerdir.

Onların müziği Örnek:

Tallis: Salvator mundi (İyi Cuma Antiphon, calvery de İsa’nın çarmıha anısına; Latince yazılmış; 03:58) albümünden Salve Regina – 2001

Tallis: Credo Dört Sesleri Kitle (07:09) albümünden Benedictus – Yansıma Ve Meditasyon İçin Klasik Müzik 1999.

Allegri: Miserere (Mezmur 51 – Kül Çarşamba; 13:51) albüm gelen Bir Başlangıç Kılavuzu Klasik To (tam) Allegri – görüntülerken 2007 dinle Sistine Şapeli.

Aziz dan Passiontide Müzik Paul Pazar (Amerikan Halkı Medya 2008 16 Mart yayın)

 

Not: Bu malzemeler onun dan Todd McComb tarafından kaleme alındı Tüm Müzik Rehberi ve sınırlı, kar amacı gütmeyen, eğitim amaçlı, benim öğrenciler tarafından kullanılmak üzere burada sunulmuştur.