LANTANA

The source-page: https://aggie-horticulture.tamu.edu/archives/parsons/publications/lantana/lantana.html

Bu, Greg Grant ve Jerry Parsons tarafından 1989 yılında Verstuyft çiftliklerinde yıllarca süren kapsamlı bir lantana denemesinin ardından yazılmış bir yazıdır; makale San Antonio Light ve Express-News gazetelerinde yayınlandı. Parsons, 1987 yılının Haziran ayında, ‘New Gold’ lantana hakkında benzer bir makale yazdı ve ilk televizyonu 26 Haziran 1987’de (San Antonio’daki CBS haber ortağı KENS-TV’de yayınlanan) yaptı.

Büyütmek için resme tıklayın.

Lantana, mine çiçeği ailesinden Verbenaceae arasında çalılar ve otsu uzun ömürlü 150’den fazla türü bulunur. Lantanas çoğunlukla tropik yerlileri ve Amerika astropika ama bazı Eski Dünya’nın sıcak bölgelerinde yerlisiyiz. Adları oldukça ilgisiz cinsi Viburnum için kullanılan eski bir tanesidir.

Yabani lantanas kıllı ve çoğu zaman dikenli saplı  bulunmaktadır. Ovuşturdu ve çürük varsa, yaprakları genellikle keskin bir koku var. Verbena benzeri çiçekler yaprak axils veya dallarının ucunda kümeler oluşturulur. Küçük, dut gibi meyveler tohumları içerir. Bazı bölgelerde, Teksas dahil, lantanas yabani otlar, başta kendi sulu meyvelerin çok düşkün kuşlar tarafından yayılmış olarak yabani büyür. Doğal için türleri adı L. horrida, ezilmiş yaprakların keskin koku anlamına gelmektedir.

Yeni Dünya lantanas içinde Avrupa faiz öncelikle tanınmış tıbbi erdemleri ile heyecanlandım. İspanyol sömürgeciler kullanılan “camaras” onlar infüzyon ilaç olarak alınır ve banyolarında kullanılmak üzere yapmak, onları deyişiyle. Bazı yerlerde bu tür infüzyon hala ilaç olarak kullanılmaktadır. Genellikle onlar tarafından göz değil gerçi bitki, sığır ve koyunlara zehirlidir. Yaprakların bir kaynatma mide için bir tonik olarak … Meksika’da kullanılmıştır. Sinaloa, bitki yılan sokması için favori çaredir. Yaprakların Güçlü kaynatma içten alınır ve ezilmiş yaprakların bir lapa yaraya uygulanır.

Son yıllarda cüce çeşitlerinin türleri yatak bitkileri olarak popüler hale gelmiştir. Lantanalar ilkbahardan dona kadar serbestçe çiçeklenir. Bütün tipler konteynerlerde kullanılabilir ve takip eden tipler mükemmel sepet örnekleri oluşturur. Lantana, büyük ölçüde Fransız hibritistlerinin çabalarıyla yatak çarşafı olarak kullanışlılığı arttırılmıştır. Eski çeşitleri uzun ve incecik olup, meyveli kümelerin ağır bir mahsulünü oluşturur, ancak sıcak havalarda gösterişlidir. Yeni çeşitler cüce, yayılma ve çalı alışkanlığında gür, erken çiçek açan ve serbest çiçek açan ve çok daha geniş bir renk yelpazesinde mevcuttur. Çeşitleri beyazdan sarıya, turuncuya, koyu kırmızıya, pembe ve mor renklerine kadar birçok renkte mevcuttur. Genellikle, her kümenin eski dış çiçekleri, gençlerin içlerinden daha farklı bir renk tonuna sahiptir.

Yapılan KESİNLİKLE EN İYİ iyileştirme sterilizasyondur. Birkaç yeni çeşit bolca çiçek açar ama, daha fazla çiçek üretilmeden önce normalde çıkarılması gereken meyveleri ASLA oluşturur. Lantana’daki bu devrim niteliğindeki yeni gelişme, bitkinin sürekli bir çiçeklenme güzelliği olmasını sağlar. Mevcut olan steril çeşitler arasında Yeni Altın, Cüce Pinkie, Samantha (Limonlu Girdap), Ağlayan Lavanta ve Ağlayan Beyaz bulunmaktadır. Lantana, güneşli bir yerde yetişmeleri şartıyla bu alana çok iyi adapte olmuş harika bir peyzaj bitkisidir. Kurulduğu zaman, bitkiler çok kuraklığa dayanıklıdır ve en sıcak havalarda parlak ve çekici çiçekler üretmeye devam eder. Çok yıllık bir teklif olmasına rağmen, her baharda ekilmiş olan lantana en iyi yıllık sıcak bir mevsim olarak kullanılır.

Yerel fidanlıklardan temin edilebilecek en iyi çeşitlerden bazıları şunlardır:

  • Yeni Altın – parlak sarı, steril çiçekler, yayma alışkanlık. Bu yeni çeşit bolca Yeni Altın çiçek adında ama daha çoğalmaları üretilecek önce kaldırılması gereken çilek oluşturan ASLA. lantanas Bu devrimci yeni gelişme bu bitki sürekli bir güzellik ziyade onun Unwelcomed fide yavru ile öldürücü haşere hale gelmesini de sağlar. Ama Yeni Altın çeşitli ısrar GEREKİR; Diğer tüm Lantana çeşitleri horrida son derece olumsuz tür zamanla adıyla etiketlemek için botanikçilerin yol özelliklerini sergiler.
  • Ağlayan Lavanta – Kokulu, lavanta, steril çiçekler, düşük alışkanlığı yayılıyor
  • Beyaz Ağlayan – Güzel kokulu, beyaz, steril çiçekler, düşük yayma alışkanlığı
  • küçük parmak- Pembe/krem ​​bicolor, geri kesim gerektirir asla son derece kompakt bitki üzerinde steril çiçekler
  • Teksas Alev (Dallas Kırmızı, Yeni Kırmızı) – Turuncu/koyu kırmızı, kompakt çalı çevirmek sarı/kırmızı üç renkli çiçek.Mevcut en kızıl lantana.
  • Samantha (Limon Girdap) – Parlak sarı, steril çoğalmaları ve kompakt bir çalı güzel alacalı yaprakları. Hatta sahası olmadan güzel bir bitki!

The term Aggie Horticulture® and associated logos are registered trademarks of the
Texas AgriLife Extension Service, Texas A&M System. (Dönem Aggie Horticulture® ve ilgili logolar tescilli ticari markalarıdır Texas AgriLife Extension Service, Texas A&M System)

© Texas AgriLife Extension ServiceTexas A&M System