Kekemelik Hakkında Bilgi ve SSS

The source-page: http://www.mnsu.edu/comdis/kuster/kids/kidfaq.html

Kekemelik hakkında bilgi

Bazı Çocuklar için Kekemelik hakkında bilgi Kidsource dan.
Tammy Bryant-McMillin bir konuşma terapisti. O çevrimiçi eğlenceli bir aktiviteye koydu: Kekemelik Bilinci Oyun Eğer kekemelik hakkında ilginç birçok bilgi öğrenmek için kullanabilirsiniz. 

Çocuklar için Bilgi Kekemelik Vakfından

Çocuklar İçin Sıkça Sorulan Sorular – Çocuklardan Gelenler

Ya çok sorulan – Bunlar çok sormak kekeme bazı sorular çocukları. Belki istiyoruz bazı diğer sorular göndermek bir SSS yapmak için kullanabileceğiniz – yani çok sorulan sorular, cevap olsun bir yerdir. Bu Sıkça Sorulan Sorular kısaltmasıdır. Ya çok sorulan – Aşağıda bir sürü sormak kekeme bazı sorular çocukları.

Kekemelik nedir?
İnsanlar nasıl konuşuyor?
Kaç kişi kekelemek?
Kekemeliğe ne sebep olur?
Kekemelik ilk insidansı ne zaman rapor edildi?
Seni kekeleyen ne?
İnsanlar ne zaman kekemeye başlar?
“Çubuklar ve taşlar kemiklerimi kırabilir ama kelimeler beni asla incitemez” olduğu doğru mu?
Neden bazı insanlar sürekli dalga geçiyor?
İnsanlar benimle dalga geçince ne yapmalıyım?
İnsanların dalga geçmesini önlemeye yardımcı olabilecek başka şeyler neler yapabilir?
Kekemelik yapan ünlü insanlar kimler?
Başkalarının kekemelik konusunda daha fazla şey öğrenmelerine yardımcı olabileceğim bazı yollar nelerdir?
Neden bazen kekelemiyorum ve diğer zamanlarda değil?
Neden bazı insanlar beni kekiriyor?
Okulda iyi konuşmayı nasıl hatırlıyorsun, ipucun var mı?
Eğer kaslarınız etrafta kayıyorsa uzayda kekemeye mi gidiyorsunuz?
Benim sorum şu, kekemelikten vazgeçebilir misin?
Ben 15 olacağım. İşte benim sorum: Çocukların kekemelik konusunda beni alay etmekten vazgeçmelerini ve kekemelik yapmanın tamam olduğunu fark etmelerini nasıl sağlayabilirim?
Merhaba, ben 5. sınıftayım ve kekeliyim. Vaftiz annem anneme bir çare olduğunu söyledi. Bunu deneyenlerin% 80-90’ında çalıştığı söylenir. Her gün belli bir süre dişlerinizi sıkılı halde (birlikte) okumalısınız. Bu benim kekemeliği tedavi edebilir mi?
Asıl “kekemelik” kelimesinin kökeni nedir?
Kekemelik hakkında nereden daha fazla bilgi edinebilirim?
Kekemeye başladığımda “um ya da başka bir şey” gibi kısa bir kelime kullanıyorum, sonra tekrar kustum kelimesini söylüyorum, bu yüzden normal geliyor. Bu iyi bir fikir mi?
Neden kekeleyen kızlardan daha çok erkek var?
7. sınıf korosunu alıyorum ve sadece şarkı söylerken neden kekemediğimi bilmek istiyorum?


Kaç kişi kekelemek?

Dünyada kekemelik yapan yaklaşık üç milyon insan var ve bunlar hem çocuklar hem de yetişkinler. Üç milyon insan çok fazla insan! Bu kadar çok insan uzun bir sıraya girip el ele tutuşursa, ABD’nin her yerine uzanıyorlardı. Hattaki ilk kişi Atlantik Okyanusunda bir ayağa sahip olabilir ve hattaki son kişinin Pasifik Okyanusunda bir ayağına sahip olabilir. Kekeme yapan insanlar yalnız değildir!

Kekemelik nedir?

Kekemelik, kelimelerinizin sorunsuz bir şekilde ortaya çıkmadığı durumdur. Bazı çocuklar “sıkışıp kaldıklarını” ve hatta “inişli çıkışlı konuşma” dediklerini söylüyorlar çünkü bazen öyle geliyor.

Kekemeliğe ne sebep olur?

Kekemelik nedenini kimse bilmiyor. Bazen konuşma makinelerimiz (konuşma yapan vücudumuzun bölümleri) istediğimiz şekilde çalışmaz. Bunun neden olduğu hakkında birçok farklı fikir var. Aslında, farklı insanlar için farklı nedenler olabilir. Bilim adamları, insanların neden kekemediğini anlamak için çok çalışıyorlar. En önemlisi kekemeliğin kimsenin hatası olmadığıdır. Bu senin suçun ya da ailenin suçu değil.

Seni kekeleyen ne?

Kekemeliğin nedenini bilmiyoruz ama kekeleyen tüm insanların belli zamanlarda daha çok kekelendiğini biliyoruz. Bazı insanlar heyecanlı, yorgun, gergin veya kızgınsa daha fazla kekeme yapabilir. Bazı insanlar sabah ilk uyandıklarında daha fazla kekeme yaparlar. Bazı insanlar çok hızlı bir şekilde konuşmaya çalıştıklarında, söylemek istedikleri bir kelimeyi düşündüklerinde veya belirli bir kişiyle konuşmaktan korktuklarında daha fazla kekeliler. Kekirseniz bile, muhtemelen her zaman olmaz. Çoğu insan birlikte okuduğunda, şarkı söylediğinde veya hayvanlarla konuştuğunda kekelemez. Çevrenizdeki diğerlerini dikkatlice dinleyin. Fark edeceğiniz şey, herkesin bazen kusturduğu.

İnsanlar ne zaman kekemeye başlar?

Çoğu insan konuşma seslerini ve yeni kelimeleri nasıl öğreneceklerini öğrendikleri süre boyunca iki ila yaklaşık altı ya da yedi yaş arasında kekemeye başlar. Bazı insanlar bundan daha sonra başlayabilir.

“Çubuklar ve taşlar kemiklerimi kırabilir ama kelimeler beni asla incitemez” olduğu doğru mu?

Hayır, öyle değil. Alay, önemli olduğu yerlerde kendini gerçekten kötü hissettirebilir. Biri sana kötü şeyler söylediğinde bile iyi bir insan olduğunu hatırlamak için çok çalışmalısın. Sadece ne hakkında konuştuklarını bilmiyorlar.

Neden bazı insanlar sürekli dalga geçiyor?

Bazen insanlar korkarlar veya bir şey tarafından şaşırırlar çünkü kızdırırlar. İnsanlar çoğu zaman ortalama bir şekilde dalga geçerler çünkü kıskanırlar ya da kendileri hakkında gerçekten çürümüşler. Başkasını kötü hissettirirse daha iyi hissedebileceklerini düşünüyorlar. Çoğu zaman en kötü tanıtımlar okulda iyi olmayan ya da evde kötü sorunları olan insanlardır.

Kekeme bazı ünlü insanlar kim?

İnsanlar benimle dalga geçince ne yapmalıyım?

En iyi şey sadece onlardan uzak yürüyüş yapmak böylece Alay insanlar, zaten muhtemelen arkadaş değiliz. İsterseniz, ayrıca birisi size dalga geçiyor eğer söyleyecek bir ya da iki şey pratik olabilir. Örneğin, gözlerinin içine bakmak ve söylemek, “Yani?” ya da “kekeme çocuklar diğer çocuklar kadar akıllı” diyebilir belki.Bunu yapmak veya söylemek, onları pratik ve en iyi gibi olanları seçmek için farklı şeyler bir sürü düşünmek yardımcı olabilir.kekemelik hatırla bazen ağzın yapmanız şeydir ve size yapmaz mı az iyi görünümlü, zeki ya da herkesten daha samimi. Muhtemelen alay sıkılmış alacak kızdırmak ve tüm üzülme eğer yalnız bırakmayacak Er ya da geç insanlar. onlar yalnız bırakmayacak varsa, yardımcı olacak bir yetişkinim istemeye hakları vardır. O tattling değildir. Kimse onlar istemedikçe alay ediliyor katlanmak zorundadır. Kekemelik Vakfı fazla bilgi var ve bir serbest broşür insanları etmenizi sağlar teklediği ve bir gün meşhur olacak bir işareti olabileceğini tek olmadığını biliyorum! Ayrıca teklediği bir kız tarafından yazılmış alay hakkında ücretsiz kitap okuyabilirsiniz Teneffüste sorun

İnsanların dalga geçmesini önlemek için yapabileceğim başka şeyler neler olabilir:

 • Eğer misafirin olduğunda, sağlık veya sosyal çalışmalarda rapor vermek sen kekemelik hakkında bunu eğer sormak. Çoğu çocuk bu konuda bir şey biliyor ve ister inanın ister inanmayın yok, bir çeşit bunun korkuyorsun!
 • bir poster, bülten panosu olun veya veya bir bilim projesi için Kekemelik Farkındalık Haftası için kekemelik hakkında vitrin.
 • Öğretmeninize sorun veya o yirmi dakika boyunca sınıf bir deney ya da öylesine ve sınıf herkesi olabilir eğer bir ebeveyn ya da konuşma terapisti, sormak olsun “bloğu.” Bunu yapmanın iyi bir yolu herkesin saymak sahip olmaktır sessizce ve yavaşça ona kadar hiçbir şey söylemeden önce. Bu gerçekten çocuklara bir kekeme bloğun ortaya konulması gibi ne olduğu hakkında bir fikir verir!
 • Kekeme veya stuttered ünlü kişiler hakkında bilgi edinin. Hiç kimse Bob Aşk dalga geçiyor! Gençken James Earl Jones, Star Wars Darth Vader için sesidir kişi, çok kekeledi. Halen kendisi bir kekeme çağırır. Arkadaşlarınıza onlar hakkında söyle. Kelime de teaserlar geri alacak. Onlar şaşıracaksınız.
 • Sınıfta üzerinde çağrıldığında birisi sana gülüyor bile utangaç davranmaya çalışın. Çok zor, ama orada değil taklit deneyin.Gerçek arkadaşlarınız gülmeyeceğine ve başkalarına umurumda değil gibi davranabilir.
 • Eğer yeni insanlarla tanıştığınızda hemen kekeliyorsun söyle. bunu yaparken gülümse. bunu yaptığında Sonra sürpriz olmayacak ve muhtemelen, ya umursamaz.

Diğer insanların kekemelik hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olabileceğim bazı yollar nelerdir?

Eğer Michelle ve Çiğdem’in kullanmak için iyi bir fikir olup olmadığını konuşma öğretmen sor Terapi Resmi Projesi Kekeme Kendi Avukatlar ol Çocuklara Yardım – Ayrıca John Ahlbach en bazı fikirler kullanabilirsiniz Kekemelik Sunum Kılavuzu. Kontrol Öğretim Diğerleri Kekemelik Vakfından.

Neden bazen kekelemiyorum ve diğer zamanlarda değil?

Bunun neden olduğunu gerçekten bilmiyoruz ama görünen o ki, bunu yapan herkes bunu yapıyor. Mantıklı bazı teoriler var. Birincisi, insanların fikrini çok, çok hızlı bir şekilde, bazı durumlarda kekelemesi olacakları. Örneğin, öğle yemeğindeyken gerçekten kötü bir kekemelik bloğunuz varsa, sıraya girmeniz gerektiğinde kekelemeye başlamanız fikrini derhal yerleştirebilir. Yani birkaç gün sonra bir sinema bileti almak için sıraya giriyorsunuz ve – wham! – kekemeye başla!
Başka bir teori, “heyecanlı” olmanın sizi şaşırtabilir çünkü beyninizin diğer bölümlerinden ekstra enerji konuşmayı kontrol eden bölüme akar. Heyecan, partiye gitmek gibi iyi bir heyecan olabilir ya da alay etmek veya azarlamak gibi kötü bir heyecan olabilir, ancak sonuç hemen hemen aynı.

Konuşma öğretmeninizle gerçek bir bilimsel deney yapmak hakkında konuşabilirsiniz. Kekemelik günlüğünü birkaç hafta boyunca saklayın ve hangi tür şeylerin sizi daha çok kekem haline getirdiğini ve hangi türlerin sizi daha az kekemeye bıraktığını anlayabilir misiniz? Sadece “okula gitmek” ya da “sahile gitmek” gibi büyük ve açık şeylere bakmayın. Çok spesifik olmaya çalış. Soru sorurken veya cevap verirken daha çok kekir misin? Daha çok matematikte mi yoksa İngilizce dersinde mi kekiyorsun? Postanede veya eczanede mi? Erkek öğretmenlerle mi, kadın öğretmenlerle mi? Karşılaştırma yapmak için kendi yerlerinizi ve durumlarınızı belirleyin. Bu tür bir proje size kekemelik hakkında çok şey söyleyebilir. Ne tür şeyler hakkında kendinizi tiksinti hissettirdiğini anlayabilirseniz, konuşmanızı yönetmek için kullanışlı bir araca sahip olacaksınız.

Neden bazı insanlar beni kekiriyor?

Her şeyden önce, “bazı insanlar sizi kıtırttıracak” fikrinden kurtulun. Bazı insanların etrafından diğer insanlardan daha fazla tıngırdatma yapabilirsin, ama genellikle seni hiçbir şey “yapmaz”. Tepkileriniz kendinize ait ve onlar hakkında bilgi edinebilir ve sonunda onları yönetmeyi öğrenebilirsiniz.

Muhtemelen, bazı insanlara, diğer insanlara göre daha fazla kekemediğiniz, çünkü size gerçekten çok kötü kakan bir zaman hatırlatıyorlar. Bu hatırlatıcı, gerçekten düşünemediğiniz yerlerde çok derin olabilir. Tabii ki, bu insanlar etrafında ne kadar kekelersiniz, kekemelik hakkında sizi o kadar fazla düşündürürler. Bu kırılması çok zor bir kısır döngüdür.

Bazen, belirli insanların etrafına, örneğin sizi kızdıran ve sizi yere düşüren ya da çok patronlu ve sabırsız olan insanlar ya da her zaman huzursuz olan ve size çok fazla telaşa giren insanlar arasında daha fazla kekeme hissetmeniz mantıklıdır. Bu olursa, ebeveynleriniz, konuşma öğretmeniniz veya favori öğretmeninizle konuşmak iyi bir fikir olacaktır. Zorlu, kaba veya sabırsız olan insanlar çoğu zaman bu şekilde olduklarını bile bilmiyorlar ve yetişkinlerin yardım etmelerine yardımcı olmak için bir yardımın gerekmesi gerekebilir.

Okulda iyi konuşmayı nasıl hatırlıyorsun, ipucun var mı?

Bu zor olanı! Uzun süredir iyi konuşma yapmadıysanız, bir soruyu sormak veya cevaplamak, okumak veya sunum yapmak zorunda kaldığınızda, bunu hatırlamak gerçekten zor olacaktır. İyi konuşma kullanmayı unuttuğunuz zamanlara odaklanmak yerine, kendinizi haftada bir kez, sonra da haftada iki kez, sonra üç kez ve günde bir kez iyi konuşma kullanma hedefini belirleyin. Hedefinize ulaştığınız için kendinizi tebrik edin, diğer zamanlarda iyi konuşma kullanmadığınız için kendinize zor gelmeyin. Öğretim yılı sonunda bütün gün güzel bir konuşma yapacaksınız!

Sınıfta konuşmak zorunda olduğunuzda nasıl hissettiğinizi düşünün. Acele ediyor musunuz? İnsanların size baktıklarını mı düşünüyorsunuz, ya da öğretmen acele etmenizi ve devam etmenizi istiyor mu? Eğer böyle hissediyorsanız, ailenizle, öğretmeninizle veya konuşma öğretmeninizle konuşmalısınız ve birlikte baskıyı biraz hafifletmenin yollarını çözebilirsiniz. Aksi takdirde, sadece bazen iyi konuşmayı kullanmayı unutacağınızı bekleyin. Bu gerçekten iyi. Cesaretiniz kırılmadığı sürece, sonunda çok fazla düşünmeden iyi konuşmayı kullanmayı öğreneceksiniz. Ancak bunu yapmayı öğrenmek uzun zaman alabilir.

İşte gizlice kendiniz için yapabileceğiniz başka bir şey. Bir dahaki sefere soru-cevap zamanınız veya sınıfta sözlü raporlarınız olduğunda, diğer çocukların kaç kere durup tekrar başlamak, konuşma hatası yapmak, bir kelimeyi veya heceyi tekrar etmek zorunda kalacağı bir kağıt parçasını işaretleyin. başka bir yoldan gitmek. Eminim şaşıracaksınız! Konuşma öğretmeninizle bu taksit hakkında konuşmak isteyebilirsiniz. Görüyorsun ya, herkes bazen konuşmayı mahvediyor, bu yüzden kekemelik şimdi ve sonra gerçekten bu kadar problem olmamalı.

Kekemelik ilk insidansı ne zaman rapor edildi?

Bunu kesin olarak kimse bilmiyor. Kekemelik dünyadaki her dilde ve her ülkede bulunur ve kekemelik kanıtı çok eski belgelerde bulunur. Mısır sembollerinde hiyeroglif denilen bir konuşma problemine örnek bile var. Gördüğünüz gibi, resim konuşmaya çalışan bir insanı gösteriyor ancak duvarlar gibi görünen şey yüzünden konuşma engelleniyor. Belki bu sembol kekemelik gösteriyordu.

(Faulkner’dan (1991) Orta Mısırlı’nın Özlü Sözlüğü)

Bildiğimiz ilk kekemecilerden biri, Tanrı’ya İsraillilere önderlik edemeyeceğini, çünkü “yavaş konuşma” diye söyleyen Musa olabilirdi. Kardeşi Aaron’un ilk başta onun için konuşmasını sağlamak için Tanrı’dan izin aldı! Diğer bir erken örnek, Yunan hatip Demosthenes’ti (“de-MOS-the-neez” olarak telaffuz edildi). Göğsüne bağlı taşlarla koşarak (bir tür erken ağırlık çalışması) ve çakıl dolu bir ağızla konuşarak pratik yaparak kendisini güçlü bir konuşmacı haline getirdi. Bu kekemelerin her ikisini de Kekemelik Ana Sayfasında, “Kekemeli Ünlüler” bölümünde okuyabilirsiniz.

Eğer kaslarınız etrafta kayıyorsa uzayda kekemeye mi gidiyorsunuz?

Vay, Ben ve Walter. Bu soru elbette bu dünyanın dışında!

Eğer bir kişi yere yatarsa, muhtemelen uzayda da kekirirdi. . Bunun nedeni, uzayda “etrafında dolaşan” kasların çoğunlukla, insanı dik tutan, bacaklarındaki, yanlarındaki ve sırtındaki kaslar gibi daha büyük, daha yavaş olan kaslar olmasıdır. Uzayda, yerçekimi olmadan, güçsüzleşmeleri için yapacak çok şeyleri yoktur.

Ancak eller ve yüzler, uzayda bile her zaman çalışan küçük, hızlı hareket eden kaslara sahiptir. Ve yüz kasları gerçekte yerçekimine karşı bacak ve vücut kaslarının yaptığı gibi çalışmazlar. Çoğunlukla birbirlerine karşı çalışırlar, bu yüzden yerçekimi eksikliğinin yapışmayı çok fazla etkileyeceğini sanmıyorum.

Diğer taraftan, büyük bir değişimin bir kişinin ne kadarını kıtırttığını etkileyebileceğini muhtemelen biliyorsunuzdur. Bir astronot uzayda olduğu için o kadar heyecanlı olabilir ki, bir süre oldukça zorlayıcı olabilir. Ancak, kekemelik yapan astronotların deneyler ile o kadar meşguldür ve uzay aracı üzerinde çalışarak kekemelik yapıp yapmamaları konusunda endişelenecek zamanları olmayacak ve hatta daha az kekeme yapabilecekleri daha muhtemeldir.

Her iki durumda da kekemelik, astronotların yaptığı şeylerle hiçbir ilgisi olmadığı için, birinin astronot olmasını engellemek için hiçbir neden olmaz. Siz ikiniz bir deneme tasarlayıp NASA’ya önermiyorsunuz? Uzaydaki yerçekimi eksikliğinden etkilenebilecek kekemelik veya diğer konuşma sorunlarının kanıtı için mekikten kokpit ve kabin bantlarını analiz etmenin iyi bir bilim kadar ilginç olacağını düşünüyorum.


Benim sorum şu, kekemelikten vazgeçebilir misin?

Merhaba James. Yazdığına sevindim. Cevap gerçekten buna bağlı. Bazı insanlar, genellikle çok fazla konuşma terapisinden sonra, kekemelik yapmayı bırakıyorlar. Bazıları hayatları boyunca çok kekeliyorlardı. Çoğu aralarında bir yere düşer. Bu, kekemeliklerinin azalması, ama hala orada. Sadece artık çok önemli değil. Çoğu zaman insanlar buna aldırış etmez.

Kekemeliğin azalması için en iyi yol bu konuda açık ve dürüst olmak ve sonunda kekelemek ya da etmemek umrunda değil. Bunu yapmak çok zor olabilir ama nasıl yapıldığını öğrenmek için çaba sarf etmeye değer. Kekemelik durur (ya da hiç kimse fark etmeyecek kadar yumuşaklaşır) insanlar genellikle sırıtabilecek ve “Elbette kekemiyorum ama önemli değil!” Diyebilen insanlar. Kekemelikten endişe etmek ve onu gizlemeye çalışmak yerine, çok iyi iletişim kurmayı öğrenirler. Ne söylemek istediklerini, ne zaman söylemek istediklerini söylerler ve kimsenin onları durdurmasına izin vermezler.

Kekemelik yapıp yapmadığınızı kendinizle kabul etmeyi ve kendinle gurur duymayı öğrenirseniz, büyüyünce kekemelik önemli değil. Ama her zaman kekememeye çalışmaktan endişe ediyorsanız, kekemelik muhtemelen tüm hayatınız için bir problem olacaktır.


14 yaşıma gireceğim. İşte benim sorum: Çocukların kekemelik konusunda beni alay etmekten vazgeçmelerini ve kekemelik yapmanın tamam olduğunu fark etmelerini nasıl sağlayabilirim.

Öncelikle, öğretmenleriniz, ebeveynleriniz, konuşma patolojisi, danışmanınız ve alay etme gibi şeylerle başa çıkmanıza yardımcı olabilecek tüm insanlarla konuştuğunuzu varsayalım. Ayrıca onların cevaplarından memnun olmadığınızı veya Ana Sayfaya yazamadığınızı da farz ediyorum!

Söylemekten nefret ediyorum ama altı fit 8 santim boyunda ve tank gibi yapılmadıysanız ve eşleşecek bir öfkeniz olmadıkça, şuanda alayı durdurmak için yapabileceğiniz pek bir şey yok. Teaser’lara kekemelik yapmanın sorun olmadığını dürüstçe söylemek gibi birkaç şeyi deneyebilirsiniz, ancak 14 yaşındakiler hakkında bir şey bilirsem, istemedikleri sürece dinlemezler. Kontrol edebileceğiniz şey, en azından bazıları, buna tepki verme şeklinizdir.

Ne yaşadığını bilen insanlarla bağlantı kurabiliyorsan, bunu yapmak çok daha kolaydır. Eğer şimdi konuşma terapisindeyseniz, belki de terapistiniz sizi Ulusal Kekemelik Birliği veya Arkadaş (kekemelik gençlerin birliği) bölümü gibi bir grupla temasa geçirebilir. NSA bölümleri çoğunlukla yetişkin olmasına rağmen, gençleri ve genç yetişkinleri de memnuniyetle karşılamaktadır. Bunun gibi gruplardan ne kadar güç ve destek alabileceğinize şaşıracaksınız.

Belki bir gün gitmek isteyebilirsiniz Milli Kekemelik Derneği’nin genellikle haziran sonuna yakın, Sözleşme’nin.Sıkıntı ve başarılarıyla paylaşmak için şansını bir çocuk ve gençlere yönelik faaliyetlerin çok ve bol miktarda her zaman vardır. Arkadaş da kuralları vardır.

Ayrıca kekeme faiz listesi “Stutt-l” katılmak ve orada soru sormak isteyebilirsiniz. O listede Hemen herkes alay edilme acı yoluyla olmuştur, ve bazıları onunla başa çıkmak için gerçekten iyi stratejiler var. En azından, yazma Kekemelik Vakfı ve onların kitap “kekeliyorsun musunuz sipariş? Gençler için Önerileri.”

Bu yaz ne yapıyorsun? Yeni iş, eski iş, takılmak, yaz okulu? Öğretim yılı boyunca, bilimde, iletişim sanatlarında veya sosyal çalışmalarda kekemelik üzerine sözlü bir rapor yapma fırsatı bulmanızı öneririm. Bu genellikle sınıf arkadaşlarınızın nereden geldiğini anlamalarını sağlamak için çok güçlü bir yoldur. Elbette yaz aylarında çalışmaz, ama bir sonraki Güz için planlayabileceğiniz bir şey.

Bununla birlikte, yaz kekelemenin önemli olmadığı yeni bir ortamda kendinizi teslim etme şansınız olabilir. Mesela, eğer çalışıyorsanız, işinizde gerçekten iyi bir iş çıkarırsanız patronunuzun kekelemeyle ilgili bir incir umursamayacağı ihtimali vardır. Çalışmak için çok gençseniz (ülkenin bazı bölgelerinde, iş bulmak için 16 yaşında olmalısınız) daha sonra gönüllü olun. Örneğin, kilisenizdeki yaya sahibine veya sexton’a yardım etmek için gönüllü olabilir ya da eski bir halkın evinde ya da topluluk kütüphanenizde ya da evsizler barınağında ya da başka bir kamu tesisinde yardım edebilirsiniz. Aslında, çalışıyor olsanız bile gönüllülükten yararlanabilirsiniz. Başkalarının size alay etmenizi çocuksu ve aptalca bir davranış olarak görmenizi sağlayacak yetişkinlere özgü bir güven vermesi için yardım edecek bir şey yapmak gibisi yoktur.


Merhaba, ben 5. sınıftayım ve kekeliyim. Vaftiz annem anneme bir çare olduğunu söyledi. Deneyenlerin % 80-90’ında çalıştığı söyleniyor. Her gün belli bir süre dişlerinizi sıkılı halde (birlikte) okumalısınız. Bu benim kekemeliği tedavi edebilir mi?

Vaftiz annen büyük olasılıkla çok uzun zaman önce bir Ann Landers ya da Sevgili Abby sütununda kekemelik için bu “tedaviyi” gördü. Annenizin yardım etmeye çalıştığını bilmeme rağmen, kekemelik için bir tedavi değil. Buna “eski bir eşin hikayesi” denen şey gibi. Bu ifadeyi hiç duydun mu? Yaşlı eşin birçok şeyle ilgili hikayeleri var. Büyükannemin bana, ay doluyken arka verandasının altına bir bulaşık gömerek ellerimdeki siğillerden kurtulabileceğimi söylediğini ya da bunun gibi bir şey olduğunu hatırlıyorum. Sizin ve anneniz için en iyi tavsiyem bir konuşma terapistiyle konuşmaktır (belki de zaten bir kişiyle çalışıyorsunuzdur – umarım).


Kelimesinin kökeni nedir kekemelik

Ne ilginç bir soru. Ve bazılarımız için bazı dedektiflik çalışmalarına yol açtı. Sorunuza kolay cevap kimse kesin olarak bilmiyor. Ancak bulduğumuz bazı ilginç bilgiler var.

Kekemelik açıklayan Kelimeler uzun süredir var. Bu belirsizdir kekeleme etme eylemi çok birinci referans oluştuğu. Mısır Orta Krallık gelen, Mısırlı hikaye “Shipwrecked Sailor Hikayesi” ortaya çıktığını “kekeme” anlamına gelen fiil yoktur. Eğer doğrultusunda linke bakarsanız kekemeliğin sevk edilmiş olabilir hiyeroglif denilen bir Mısır sembolü göreceksiniz yukarıda. Bu yaklaşık 4000 yıl öncesine ait olduğu !! Semboller başarısız bir sefer sonra yaptığı kralla konuşmak sahip bir insanın hikayesini anlatmak.

Sen birkaç bakmak isteyeceğini kekemeliğin kelime dünyadan. Bu kelimelerin çoğu hakkında özel bir şey var. Onları dışarı derseniz yüksek sesle birçok aslında göreceksiniz  ses kekemelik gibi – kelimelerin parçaları tekrarlayın.

Gerçek kelime Ama nerede istedi  kekeme  geliyor. Bu sorunun cevabı gerçekten çok net değil, ancak birçok olasılık vardır. Ayrıca demektir eski bir İskandinav kelime “stytta” var “durdurmak için.” (Makineli tüfek gibi) tekrarlanan sesler bir dizi yapmak demektir eski bir Alman kelime stutten ve anlamı başka bir Alman kelime (stumm) da vardır istemsiz duraklar veya bloklarla caizse. In Etimoloji ait Barnhart Sözlük, kelime kekeme itmek veya kıpırdamak anlam başka bir Alman kelimeden 1100 yıllardan önce orginate için hissedildi. Joseph T. Shipley geri kitabında “Stue” sözcüğü “kekeme” takip ingilizce sözcükleri Kökenleri. Kelime “stue” grev anlamına gelen Yunanca kelime değil.

Göre Oxford İngilizce Sözlük, görünüşe kelime “kekeme” Shakespeare doğdu zaman hakkında kadar İngilizce olarak görünmez. Yani İngilizce dilinde büyük değişikliklerin olduğu bir dönemdi. Kelime “totter.” İlişkili olabilir Ancak, eski bir kelime “dur” veya bu yanı o kelimenin gelmiş olabilir böylece “tereddüt” anlamına geliyordu “stutte” (artık kullanılan bir kelime) bulunmaktadır. Diyor 1529 kalma eski referans bulunmaktadır “Onun felow kekelemesini stut vermedi,” kelimenin erken örneği olmuş olabilir ki “stutte.”


Kekemelik hakkında nereden daha fazla bilgi edinebilirim?

Çocuklar için birkaç iyi yerlerdir kekemelik hakkında daha fazla bilgi edinmek için

 • Bazen sadece kekeme Hollanda’da yaşayan ve Elisabeth Versteegh-Vermeij tarafından çevrilmiş Eelco de Geus tarafından, özellikle kekeme çocuklar için yazılmış bir kitap.
 • Kekeleme KidsHealth dan.
 • Çocuklar için Bilgi Kekemelik Vakfından

Kekeme başladığımda “um ya da başka bir şey” gibi kısa bir kelime kullanıyorum, sonra tekrar kustum kelimesini söylüyorum bu yüzden normal geliyor. Bu iyi bir fikir mi?

Bu numara, birçok insanın denediği bir numara. Böyle numaralarla ilgili kötü kısım, bazen bir süre için işe yaramasıdır. Sonra bazen çalışmayı bırakır. Ama bazı kelimelerin önünde “um” demeyi öğrendin ve kekemeliğinin yeni bir parçası oldu. Bu olduğunda, bazı insanlar başka bir “numara” deniyorlar – belki gözlerini kırpıyorlar, kafalarını sallıyorlar, ya da komik nefes alıyorlar ya da başka bir şey. Bu da bir süre çalışacak, yine de söylemeye çalıştığınız kelimenin önünde “um” dediğiniz halde. O zaman bir sonraki numara da işe yaramaz. Bu hileler soruna eklemeye devam edebilir. Sorun sadece büyümeye devam ediyor. Ve sonra bir gün, en büyük sorun, bir kelimeye sahip olduğunuz küçük bobble veya tekrarlama değil, hepsi bu ve bobble ilk etapta yapmaktan kaçınmaya çalışmak için eklediğiniz diğer şeylerdir. Lütfen konuşma terapistinizle bunun hakkında konuşun.


Neden kekeleyen kızlardan daha çok erkek çocuğu?

Bazı insanlar, erkekler ve kızlar “kekeme” ye başlarken, konuşmasında kekemelik yapan kızlar kadar erkeklerin olduğuna inanıyor. Sonra, bir nedenden ötürü, kızların daha fazlası kekemeliği durduruyor gibi görünüyor. Fakat erkeklerin çoğu kekemeliği de durduracak. Neden erkeklerden daha fazla kız çocuğunun kekemelikten kurtulduğundan emin değiliz. Konuşmayı öğrenirken kız ve erkek dilleri ile konuşma yetenekleri arasında bazı farklılıklar olabilir. İnsanların erkeklerden kızlardan daha farklı şeyler beklemeleri olabilir (bazı kızlar okulda bazı erkeklerden daha sessizdir. Belki de daha sessiz olduklarında, dikkatlerini çeken ve üzen kızları yoktur.) beyninin bir kısmı olgunlaştıkça konuşmaları ve dilleri, konuşmalarıdaki “tıngırmacanın” sadece ortadan kalktığı bir noktaya kadar gelişir). Araştırmacıların henüz düşünmediği bir şey olabilir! Bir gün belki bu soruyu araştırabilirsin! Bu soruyu araştırdığınızda, diğer bazı bölgelerde de aynı 4: 1 (erkek/kız çocuğu) oranını keşfedeceksiniz! İnsanlar araştırma yaptığında, yapmaları gereken ilk şey, yaptığınız gibi iyi bir soru ortaya çıkarmaktır!


7. sınıf korosunu alıyorum ve sadece şarkı söylerken neden kekemediğimi bilmek istiyorum?

Çok ilginç bir soruyu zam! Onlar şarkı ne zaman konuşurken, kekeme Birçok (hepsi değil) insanlar kekeme yoktur. Bu American Idol gibi programlar üzerinde gördüğümüz sadece insanların değil. Onlar şarkı ne zaman kekeme olmayan diğer oldukça ünlü hoparlör vardır. Üzerinde Ünlüleri Kimler Stutter listesini kontrol edin Kekemelik Ana Sayfa ve anahtar kelime “şarkıcı” ni bulun ve bazı bulacaksınız.

Bu doğrudur ama kimse gerçekten kesin bilir neden pek çok fikir var. fikirlerden bazıları şunlardır:

 1. Eğer şarkı söylüyor zaman, size konuşma durum genellikle olmaz bir şekilde bir araya tür tüm kelimeleri bağlayan (daha pürüzsüz, daha kolay bir şekilde sesli kutusuna
 2. konuşma beynin sol tarafında çoğunlukla başlamak eğilimindedir ama beynin şarkı ve konuşma arasındaki farklı çalışabilir, böylece şarkı daha beyninizin sağ tarafında bulunan gibi görünüyor
 3. şarkı ne zaman, size söylemeye gerek kelime biliyorum. Konuşmaya zaman, size beyin ağzınıza söylemek istediğini anlamaya biraz daha fazla uğraşmam gerekebilir
 4. şan bir kişinin daha akıcı olmasına yardımcı olabilir düzenli ritim veya tempo vardır

İnsanlar nasıl konuşuyor? E. Charles Healey, Ph.D.

Konuşmak, herhangi bir gün boyunca çok fazla yaptığımız bir şey. İstediğimizi söyleyebilmek basit görünüyor ve çok fazla iş ya da düşünce gerektirmiyor. Ancak, insanların bizi anlamaları ve söyleyeceklerini duymaları için yeterince iyi konuşabilmek için havanın ciğerlerimizden, ses, dil ve dudak hareketlerinden kontrolünü alır. Yani, konuşma için kullandığımız vücudumuzun üç ana bölümü ciğerlerimiz (hava beslemesi için), ses kıvrımlarımız (ses sesleri çıkarmak için) ve dilimiz, dudaklarımız ve çenemiz (konuşma seslerini şekillendirmek için).

Akciğerler (solunum)
İlk olarak, akciğerler sesi açmak ve ağızda ses çıkarmak için gereken havayı sağlar. Hava konuştuğumuzda ciğerlerinden çıkıyor ve doğru konuşması gereken ilk şey. Nefesini tutarak sesini açmayı dene. Bunu yapamazsınız, çünkü hava ses tarafından engellenir. Şimdi, havanın ciğerlerinizden çıkmasına izin verin, “ah” deyin ve parmaklarınızı boynunuza ses kutusunun üzerine yerleştirerek sesini duymaktan çekinmeyin. Ciğerlerinden çıkan hava sesi keser veya titrer. Ayrıca, ciğerlerinizden havanın çıkmasına izin verebilir ve sesiniz kapalıyken /s/ veya /sh/ gibi sesler çıkarabilirsiniz. Bazen insanlar konuşmaya başlamadan önce ciğerlerine yeterince hava almazlar. Böyle bir durumda, havanın dışarı çıkması için sert bir şekilde bastırması gerekir ve bu ses kutusunun gerilmesine ve kolayca parlamasına neden olmaz. Bu yüzden, iyi konuşabilmek için, konuşmadan önce ve konuşma esnasında ciğerlerimizden tam bir hava akışı almamız gerekir.

Vokal Kıvrımlar (fonlama)
Konuşma için önemli olan ikinci sistem ses. Söylediğimiz gibi, akciğerlerden gelen hava sesin vızıldamasına veya titremesine neden olur, ancak bunun gerçekleşmesi için sesin kaslarını gevşetmemiz gerekir. Ses kaslarımız sıkı ve gergin olduğunda sesimize başlamaya çalışırsak, ses titreşmeyebilir veya aniden, kuvvetle açılacaktır. Sesi açmak veya kapatmakta zorlanıyorsanız, muhtemelen ses kaslarınız çok sert ve gergindir.

Dil, Dudaklar ve Çene (eklemlenme)
Konuşma sisteminin üçüncü kısmı ağızdır ve dil, dudak ve çeneden oluşur. Ağzımızın bu kısımlarıyla hareketler ve temaslar kurduğumuzda, farklı konuşma sesleri oluştururlar. “Zaman” sözcüğü için /t/ ses yapın ve dilinizin ağzınızın çatısına ön dişlerinizin arkasına temas ettiğini hissedin. Havanızın ve sesinizin /t/ ses sırasında kapandığını, ancak sözcüklerin geri kalanını bitirmek için açıldığını unutmayın. /s/, /sh/, /k/, /p/ ve /f/ gibi diğer sesler, havanın biraz durması ile yapılır veya havanın ağızda küçük bir açıklıktan geçmesi gerekir. /f/ sesi çıkardığınızda havanın elinize çarptığını hissedin. Şimdi, bir /v/ ses yapın ve elinize çarpan hava miktarındaki farkı hissedin. Ses açık olduğu için daha az hava elinize /v/ isabet eder. Sesin de çalışması için havaya ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Bağlantıları hafif ve pürüzsüz yaparsak, dudaklarımızla ve dilimizle ses çıkarmak kolay olabilir. Ancak bazen dudaklarımızın, dilimizin veya çenemizin kaslarındaki gerginlik ve gerginlik bir sesden diğerine geçmeyi zorlaştırır. Bu olduğunda, hava akımı ve sesi de zorlaştırabilir. Bu nedenle, dudakları, dili ve çeneyi rahat ve serbestçe hareket ettirmek, çok çaba sarf etmeden rahatça konuşmanıza yardımcı olur. Havanızı ve sesinizi devam ettirmeyi ve dili, dudakları ve çeneyi bir ses için diğerine yumuşak bir şekilde hareket ettirmeyi hatırlarsanız, kolayca konuşmak zor değildir.

Son güncelleme tarihi Mart 2, 2018