NASIL BİR LİBERTARYAN OLDUĞUM

The source-page: http://www.nyu.edu/projects/sciabarra/essays/howlibertarian.htm

Bu makale aslen LewRockwell.com yerinde belirdi ve sonradan Walter Block tarafından düzenlenen kitabın bir parçası olarak yayımlandı başlıklı Özgürlük seçti: Çağdaş özgürlükçülerin Otobiyografiler, Ludwig von Mises Enstitüsü, 2010, Bölüm 67: (Auburn, Alabama s. 327-29).

Chris Matthew Sciabarra

Chris Matthews Sciabarra içeren “Diyalektik ve Özgürlük Üçlemesi” nin yazarı Marx’ı, Hayek Ütopya ettikAyn Rand: Rus Radikal ve Toplam Özgürlüğü: Bir Diyalektik Özgürlükçülük doğru. O da kurucu ortak editörüdür Ayn Rand Araştırmaları Dergisi. Yirmi yıldır Siyaset New York Üniversitesi Bölümü’nde Bir Misafir Araştırmacı (1989-2009), onun kontrol ana sayfasını ve onun Notablog.

Brooklyn, New York’ta büyüyen bir Yunan ve Sicilya aileye doğmuş, genç bir lise öğrencisi olarak bazı muhafazakar tercihlerini vardı. Benim en erken lise öğretmenlerinden biri üzerime büyük bir etkisi vardı; onun adı Ira Zornberg. O bir sosyal bilgiler gazetenin Fakülte danışmanın denilen oldu gadflyben düzenlenebilir. O lise öğrencilerine Soykırımın çalışma getirmek için ilk öğretmendi. O çok özellikle kürtaj ve cinsellik konularına ilişkin muhafazakar sosyal gündemi tamamen rahat olmasa bile yine benim muhafazakar siyasetinde beni teşvik etti. Lisede senemde Ayn Rand okumak kadar değildi [John Dewey Lisesi Ben bu Sorunları çözmek başardi].

Lisede açık sözlü bir siyasal tip olarak, okulu propagandalarına gömdüğü Genç Sosyalistlerin bazı müthiş savaşlarına katıldım. Kayınbiraderim The Fountainhead ve Atlas Shrugged’i okuyordu ve “Ben bu kadını okumalısınız, söylediklerinizle savundukları arasında bazı benzerlikler bulacaksınız.” Dedi. Büyük bir kurgu okuyucusu değildim, bu yüzden Ayn Rand’ın kurgusal olmayan ilkini — Kapitalizm: Bilinmeyen İdeal, Bencilliğin Faziletini — okumaya başladım ve yepyeni bir dünya bulmuş gibiydim. O zamanlar Amerikan tarihinde ileri bir yerleştirme kursundaydım, bir başka büyük öğretmen olan Larry Pero’la birlikte, bu sınıfa Rand’ın kapitalizm tarihi üzerine sahip olduğu pek çok bilgiyi getirebildim. Rand da yaşadığım oldukça zor kişisel sağlık sorunlarıyla başa çıkmamı sağladı. Burada, sınırlamalardan ziyade kahramanlık ve potansiyeller hakkında konuşan bir kadın vardı. Kendimi acıma ve çaresizlik içinde değil, potansiyellerimden en iyi şekilde yararlanmak için cesaret vermeme cesaret veren bir mazeret felsefesiydi. Öyleyse kişisel düzeyde, onun yazıları hayatım üzerinde muazzam bir etkiye sahipti – aynı zamanda beni Ludwig von Mises’le başlayarak her büyük liberter yazarın eserlerine götürdü.

Ben NYU’ya geldiğim zaman, bir lisans olarak, ben ekonomi, siyaset ve [onurla] tarihinde bir üçlü eksen seçti, bu yüzden büyük bir öğretmen çok şey vardı. Ekonomide, Avusturyalı teoride ve benzeri kişilerle kurs ve ders zevk olanlarla birçok seçmeli aldı Gerald O’DriscollRoger GarrisonStephen Littlechildİsrail Kirzner ve Mario Rizzo. Ben de dahil olmak üzere Avusturyalı teorisyenlerin, yeni nesil birçok ile etkileşim Don Lavoie. Ben bir lisans olarak benim üst düzey onur tezini yaptığı tarihinde, ben büyük iş tarihçi ile çalışılan Vincent Carosso ve aynı zamanda bir emek tarihçi, Dan Walkowitz. Siyasette lisans, yüksek lisans ve sonunda doktora seviyesinde, beraber çalışılan Gisbert Flanz elbette en önemlisi, benim akıl, ve Bertell Ollman uluslararası tanınmış Marksist akademisyen, gibi kitapların yazarı kim Yabancılaşma ve diyalektik soruşturmalar.

Bir lisans ederken, tanıştığım Murray Rothbard. Ben NYU Bölüm kurucu üyesi oldu Özgürlükçü Toplum Öğrenci. Biz toplum önce birkaç kez konuşmak için Rothbard aldık. Ben Murray ile samimi bir ilişki vurdu ve onunla olan konuşmaları çok şey öğrendim. O, çok komik ve konuşmacı olarak oldukça eğlenceli gerçek bir karakter oldu. Ben lisans geçmişi onur programa gittiğinde, Murray bana vazgeçilmez rehberlik verdi. Ben incelemek için seçti Pullman grevi ve ben onun kullanılan yapısal kriz teorisini emek çekişme anlamanın bir yolu olarak.

Murray bana kendi için entelektüel bir niş yapmayı öğretmek için çok ilginç bir işaretçi verdi. Pullman grevini ve diğer çalışma konularını araştırmak için çok zaman harcadım mı demişti, emek tarihinin analizinde liberteryenler arasında sanal bir tekel olurdu. Tek bir konu hakkında daha fazla düşünmeyi ve yazmayı, başkalarına göre yazarsın, ve işin konuyla ilgili gelecekteki araştırmalar için vazgeçilmez olur. Özellikle bir kişi tezi savunmak zorunda kaldığında iyi bir öneriydi: konuya daha fazla zaman ayırdınız ve diğerlerinden daha çok şey biliyorsunuz. Kitabı sen yazdın, böylece onu savunman için kim daha iyi?!

Araştırmamda emek tarihine devam etmedim, ama eminim ki bir konuya – diyalektik liberteryenliğe – takip eden yıllarda. Tabii ki, bir kaçını bile kendilerini ilişkilendirmek isteyen bir konu seçmiş gibiydim, bu yüzden yakın bir zamanda entelektüel nişlerimi kaybetme tehlikesi yok gibi görünüyor!

Benim onur tezine Murray’in Etkisi önemli Diğer oldugunu İşaret olmalıdır. Ve ben Çok fazla onur programı Aracılığıyla kalkmıştı. Bilmiyordum Ne Ancak, benim ağız savunma komitesi oturdu üç akademisyen birinden direncini karşıya olacağıydı. O, Tarih Bölümü Başkanı oldu Albert Romasco. Romasco benim “ideolojik” Yaklaşımı Hakkında bana sorular başlayınca tarih-Gerçek bir vızıltı kelime o var Rothbard’ın Çalışmaları benim güven doğru neredeyse düşman oldu. Ben tarih onur Programda tr iyi Kayıt için Bir ödül aldıktan sona erdi Rağmen, Romasco bana söyledi tezim ile çok durumlarından memnun oldu: “Belki siyaset teorisi Yerine tarihteki Yerini gerektiğini!” Ben onu ciddiye aldı sanırım.Ben Romasco nasıl açıklayan Murray benim sözlü savunma hikayesini Ilgili HERHANGİ Bir Olay, olarak, Murraystarted Gülmeye düşman. Bu Yaz 1966 sayısında görünüyor Solda Çalışmaları Murray Romasco kitabının Bir kırıcı Gözden yayınlanan Bolluk Yoksulluk: Hoover, Ulus, Depresyon. İçinde Murray Romasco refahı liberal ideolojiyi, onun “başarısızlıkları” ve “yanlış anlamaları,” onun bibliyografik “skimpiness” ve “saldırır ad hoc., Desteksiz ve kaçınılmaz olarak bâtıl nedensel teorileri”Murray Ben Romasco için kırbaçlanan çocuk haline düşündüm; Burada uzantısı tarafından Murray Rothbard’a geri grev Romasco şansı oldu. Eh, bu doyurucu kahkaha ile Murray sağlanan bile, burs siyasette benim ilk ders oldu. Ben emin komitesi önünde gülmüyordum!

Sonunda, benim çabalarımla, Tarih Bölümü Murray’i “Amerikan Tarihinde Liberter Paradigmalar” (sömürgecilikten modern döneme kadar uzanan olağanüstü bir konuşma) üzerine konuşmaya davet etti – ve en iyi alınanlardan biriydi. Bölümün himayesinde sunulan iyi katılımlı seminerler. Daha sonraki yıllarda, Murray’in çalışmalarından dolayı yaptığım bazı eleştirilerden dolayı çok heyecanlandığını düşünmüyorum, ama her zaman samimi ve destekleyiciydi. İronik olarak, Rothbard’ı 1960’larda Barış ve Özgürlük Partisi’ne mensup oldukları için şahsen tanıyan Bertell Ollman, beni sadece benim öğrenci radikalliğimde değil, aynı zamanda Marx, Hayek üzerine doktora tezi yazma isteğimi de teşvik etti. Rothbard. Murray’in yayınlanmış çalışmamı onunla büyük ölçüde ilgilenen Rand’unu ya da içeriğinin yarısını onun önemli mirasının tartışmasına ayıran Toplam Özgürlüğümü görmediği için üzgünüm.

Ve böylece: bu sadece nasıl liberter olduğumu değil, aynı zamanda nasıl liberter bir akademisyen olduğumu da.