Hümanistler için Budizm

Original page: http://www.acampbell.uk/essays/skeptic/buddhism.html

Giriş

Din, özellikle Hıristiyanlığa aksi düşmanca Batılılar, bazen diğer dinlere göre daha “rasyonel” olduğu için onlar iyi Budizm doğru istekli olduğunu söyleyebilirim. Ancak son yıllarda bu tür görüşler Tibet Budizm popülaritesi büyüme nedeniyle, oldukça az sıklıkla duyduğumuz edilmiştir.

Çin’in Tibet ilhak ve Batı Dalay Lama, dahil olmak üzere en önemli Tibet dini figürler, yer değiştirmesi beri Tibet din bilgimiz gün ışığına efsane ve gizem puslu dünyasında ortaya çıkmıştır. Tibet dini uygulamalar hakkında sayısız kitaplar ortaya çıkmıştır ve Tibet manastırlar çeşitli Batılı ülkelerde kurulmuştur.

Birçok kişinin anlayış Budizm şimdi ezoterik inançlar, ayrıntılı ritüeller ve karmaşık meditasyon uygulamaları ile karakterizedir Tibet Budizmi, ile eş anlamlıdır; o da yeniden doğuşuna merkezi bir rol atar. Sonuç olarak, Budizm’in popüler fikri birkaç yıl önce ne olduğunu artık oldukça farklıdır ve laikler muhtemelen daha büyük olasılıkla bunları otomatik ilgilendirmiyor şey olarak Budizmi görevden bugün.

Budizm’in birden fazla çeşit

Ama Tibet Budizmi tek türden değil. Bugün Budizm, Mahayana ve Theravada iki ana şekli vardır. (Orada geçmişte diğerleri vardı ama onlar artık yoklar.) Mahayana Budizm, Tibet Budizmi, ait nispeten sade ve duygusuz olduğunu Theravada Budizm, kıyasla gerçekten ayrıntılı ve karmaşık kategori olan.

(“Theravada” “presbiteryenlik” ne anlama geldiğini de, “Ataların Öğretim” anlamına çünkü uygun şekilde) bir kaba benzetme olarak, Mahayana belki Katolikliğe veya Ortodoks (Doğu) Hıristiyanlık, presbiteryenlik ile Theravada ile karşılaştırılabilir. Ama bu gerçekten de sadece iki gelenek “hissi” bir ön fikir vermektir sadece çok kaba bir benzetme olduğunu not edin. (Daha da Zen Mahayana olarak sınıflandırılır karmaşıklaştıran, henüz nispeten sert ve Theravada benzerlikler derecesine sahip için).

Mahayana Budizm Tantrism, gizli cinsel uygulamalar da dahil olmak üzere bilinç durumlarını, indükleme yöntemleri ile ilgili bir gizli Hint mistik sistemi türevi elemanlar ihtiva eder; Belirli Batılılar için büyülenme dolayısıyla fazla. Aşağıdaki yorumlar Theravada Budizm esas geçerlidir.

Budizm inancının rolü

Budizm Hıristiyanlık gibi dinlerin farklı olduğu yollarından biri çok inanç sorularla ilgili olmamasıdır. Eğer duygusal bir dönüşüm geçiren tarafından, bir Hıristiyan yeniden-haline şekilde Budistliği olmazlar. Eğer onlar size hitap bulursanız Aksine, sen Budizm’in fikirleri bakıp, hayatın içine dahil etmeye karar verebilir. Ve mutlaka bir Budist kendini uğramadan Budist meditasyon olabilir.

Görüş Budist açıdan inanç meseleleri ile meşgul olmak için bir hatadır; bunlar sadece görüşü olarak nihai önemlidir. Ve etiketler ya önemli değil. Eğer bir Budist olarak kendinizi tanımlama hakkında büyük bir yaygara yaparsanız muhtemelen Budizm gerçekte ne yanlış anladın!

İnançlar aklın tutum olarak görülür ve bu nedenle ne karşı savaşmış ne de uyulması gereken. Bu önemli sonuçları vardır. Bu Budistler bilim hakkında bir ikilem içine almak için gerek olmadığını, örneğin, anlamına gelir. İncil literalists aksine, Budistler Darwinci evrim ile bir sorunum yok. Bu temel Budizmi tehdit edecek herhangi bir bilimsel keşif veya teorinin düşünmek zor.

Budizm’de Tanrı

Budizm genellikle ateist bir din adı olmuştur, ancak bu yanıltıcı. Gerçek Budist pozisyon Tanrı hakkında sorular bir yana duran daha olmasıdır. Yahudi-Hıristiyan din dünya yaratır bir Tanrı önerme, ama Budistler dünya sadece orada. O sahiptir özellikleri vardır ve biz bu konuda söyleyebileceğim tek şey.

Tanrılar Hinduizm’den devralınmakta olan Budist geleneğinde, figür, ama onlar yaratıcıları değildir; diğer insanlar gibi ölüme tabi evrenin parçasıdır. Ve onlarla ilgili olmayı gereksizdir; bir kere Richard Gombrich için söylediği bir keşiş olarak, “Tanrılar din ile ilgisi vardır”.

(Bazı modern ilahiyatçılar bunu başarmış görünüyor olsa da) bir ateist Hristiyan olmak zordur oysa O, ateist Budist olmaya böylece pekala mümkündür. Ama inanç bağımlılığa Budist tutum göz önüne alındığında, agnostisizm Budist için daha iyi bir seçenek olabilir.

Hıristiyanlar için, onun keremiyle Allah’ın kadir uzlaştırma sorunu çok zordur. Budistler için böyle bir sorun yoktur; Dünya olduğu ve biz açıklamak veya bunun içindeki acı varlığını haklı çıkarmak gerekmez şey basitçe.

Budizm’de ruh

Bunun temeli olarak beynin kritik öneme sahip modern bilinci karşısında korumak zor zihin-beden ikiliğinin çeşit, gerektirecektir görünmektedir çünkü ruhun sorusu çoğu dinler için zor bir bugün zihin ve kişilik. Ama aklın bir materyalist anlayış Budistler için herhangi bir gerçek zorluk teşkil etmez.

Aslında, Buda merkez öğretilerinden biri hiçbir kalıcılığı Öz olduğunu oldu. Elbette, hepimiz değişikliklerle, devam bir kişiliğe, var mı pratik düzeyde, hayatımız boyunca; ama Buda kararlılıkla bunun ötesinde bazı aşırı arching Öz veya Ruh olduğu görüşünü reddetmiştir.

Budizm ve Batı felsefesi

Sık söylediği gibi, kendi hakkında Buda’nın öğretim David Hume görünümüne oldukça benzer. Diye tanınan olarak o Budizm hakkında duymadan önce görüşlerini geldi gibi görünüyor olsa da, Arthur Schopenhauer’in felsefesi, hatırı sayılır ölçüde Budizm benzer. Modern filozoflar arasında, Derek Parfit ve Galen Strawson onların fikirlerine Budizm’in alaka gözlemlemekteyiz. Psikolog Susan Blackmore, aynı şekilde, aklın onun bakış Budizm ile ortak yönü var bulur; O yıllardır Zen meditasyon etti.

Budizm’de yeniden doğuş

Bu muhtemelen en sık Budizme bazı cazibe hissetmek Batılı aydınları rahatsız eden Budist fikirdir. Yukarıda belirtildiği gibi, bu sonraki bir hayattan devam edebilecek devam eden Kendinden hiçbir ayrılabilir ruh olduğunu Budizm’in temel bir kavram var, aslında, çünkü o Budistler kendilerini oldukça zor bir soru. Oysa Buda onun zamanında zaten geçerli olan yeniden doğuş Hint inancı, kabul etmiş görünüyor.

Sonraki bir hayattan devam şey varsa Ama bu nasıl, olabilir? Sunulan açıklamalardan biri ölen kişinin son düşünceleri sonradan doğacak nedeniyle birinin doğum şart olmasıdır. Ama bu tamamen tatmin edici cevap görünmüyor ve o çözer gibi birçok sorunu ortaya çıkarmaktadır.

Modern zamanlarda en az bir önemli Budist öğretmen yeniden doğuş fikrini reddetti bildirilmektedir. İngiltere’de Theravada rahipler benim kendi deneyim onlar konuya bir olmayan taahhüt tavır olduğunu olmuştur. Bütün vurgu şimdi ve burada, küçük ile ilgili herhangi bir olası gelecek veya geçmiş hayatları hakkında söyleniyor.

Buda kendini sürekli bu tür metafizik soruların içine çekilecek reddetti ve yeniden doğuş hakkında agnostik olmak ya da modası geçmiş bir inanç olarak tümüyle Kapatma işlemi sırasında birisi Budistliği Budist meditasyon ve kendilerini aramasını hala tamamen mümkündür. İnanç, bir kez daha sorun değildir.

Daha geniş resim

Buda Michael Carrithers (aşağıya bakınız) kitabında yazıyor: “Onun öğretim farklı politik felsefeleri ve farklı dinlerin bir dünyaya uygun, ama biz de hep birlikte yaşamak istiyorsak bir dünya ki bazı temel değerler kişisel ilişkileri rehberlik etmelidir ve o ustalık bize alakasız nasıl olabilir görmek zordur.”Bu katılmıyorum zordur.

Savaş, terörizm ekolojik ve çevresel felakete: bugün Birçoğumuz dünyanın neredeyse aşılamaz problemler ile karşı karşıya olduğunu hissediyorum. Bütün bunlar kendi kafasında doğan; onlar prensipte çözünür, ancak çözümler ulaşamayacağımız görünmektedir. Onları ulaşılmaz kılan büyük ölçüde insan hırs ve kısa görüşlülük olduğunu. Biz kendi arzuları tarafından kör ve diğerleri çiğnemeyi ve amaçlarına varmak için bizim dünyayı yok edilir.

Budist değerleri olan bir dünya istisna değil norm kesinlikle Böyle bir durum ulaşılmaz olduğunu olabilir. Yaşamak için daha güzel bir yer olabilir, ama en azından bunu yaklaşım sürece toplumumuzun süreceği az şansı var gibi görünüyor ediyorum çok uzun. Bu elbette dindar olduğu kadar laiklerin ilgilendiren bir şeydir; aslında, daha doğrusu daha çok, laikler için çünkü bu elimizdeki tek dünya.

Önerilen Okuma

İşte Budizm hakkında daha fazla bilgi edinmek değerli bulduk kitapların bazıları. Orada atıf olabilirdi diğerleri, ancak bu konuya dengeli bir giriş vermelidir. Bunlardan bazılarının fazla uzatılmış yorum benim kitap yorumlar sayfasında bulunabilir din kategorisinde ilgili konularda kitaplar yorumlarla birlikte.

  • Buda Michael Carrithers tarafından, (Geçmiş Ustalar: Oxford University Press). Temel öğretim açımlanması ile Buda kısa ama çok iyi “biyografi”,. (İnceleme mevcut)
  • Theravada Budizm Richard Gombrich (Routledge ve Kegan Paul: Londra ve New York) tarafından,. Günümüze kadar erken zaman Theravada Budizm kökeni ve gelişim mükemmel ve ayrıntılı hesap. Bu Budizm bir din olarak pratikte nasıl çalıştığını iyi bir sosyolojik izlenimi verir. (İnceleme mevcut)
  • Budizm: özünde ve geliştirme Edward Conze (New York, Hagerstown, San Francisco, Londra) tarafından,. Conze Budizm konusunda uzmanlaşmış bir bilim adamı oldu. Kitap (ilk 1951 yılında yayınlandı) konunun oldukça eski bir görünüm yansıtır ama hala okumaya değer.
  • Budist Din Richard H. Robinson ve Willard L. Johnson tarafından, (Wadsworth Publishing Company: Belmont, California). Bu kitap Mahayana dahil bir bütün olarak Budizm’in gelişiminin tarihsel bir bakış sağlar. Bu Budizm genel bir resmini bulmak için en iyi yerlerden biridir. Ama muhtemelen birkaç kişi baştan sona okuyacak, ve muhtemelen içine daldırma veya Budizm hakkında mini ansiklopedi olarak kullanmaya uygundur. (İnceleme mevcut)
  • Keşiş ve Filozof: Doğu bir baba-oğul Diyaloğundaki Meets West Jean-François Revel ve Matthieu Ricard tarafından; John Canti’nın (Thorsons, Londra) tarafından çevrilmiştir. JF Revel bir seçkin Fransız filozof; M. Ricard, oğlu, bir Budist keşiş haline gelmiştir eski bilim adamıdır. Bu kitap onların fikirlerini karşılaştırmak hangi aralarında bir konuşmanın kaydıdır. (İnceleme mevcut)
  • Bir Budist Monk Öğretileri Ajahn Sumedho tarafından, (Budist Yayın Grubu). Ajahn Sumedho uzun süre Amaravati Abbot, güney İngiltere’de büyük bir Theravada manastır içindi. Doğuştan Amerikan, o en bilinen Tay ustaları, merhum Ajahn Chah biri altında Tayland’da 10 yıldır eğitilmiş bir saygın öğretmen. Onun görüşmelerin toplanmış ve yayınlanmıştır; onlar son derece okunabilir ve Budizm pratikte nasıl bir şey olduğunu bir duygu almak için en iyi kaynaklardan biridir.
  • Budizm’in Kalp Guy Claxton tarafından, (Crucible: Wellingborough). Claxton eğitim ve Doğu dinleri, özellikle Budizm üzerine kitaplar yazmış bir akademik psikolog. O kırık bir dünyada ruh sağlığı ve istikrara bir yol olarak Budizm önerir.